انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
اردوغان هم مفید، هم مضر
تفاوت اعتراض و اعتصاب
سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در صنعت نفت ایران
ناپدید شدن تبلیغات ضد آمریکایی در کره شمالی
بازار ارز را آزاد کنید
علی ربیعی بار دیگر به پارلمان می‌آید
تداوم فشار برای ترمیم کابینه
پیروزی و افول محبوبیت اردوغان
عاشقانه ۲ ساعته برای بازی فوتبال
تفاوت اعتراض و اعتصاب
درصد مشارکت ۸۵ درصد
حمایت از تولید ملی
برنامه ترامپ چیست؟
مجلس با احیای سازمان ملی جوانان مخالف نیست
ایران نباید از برجام خارج شود
برجام به مویی بند است
تهدید مفید نیست
ارز مورد نیاز کالاهای اساسی در هر شرایطی تأمین خواهد شد
سلبریتی‌ها دخالت و اظهار نظر بی‌جا می‌کنند
وقتی هواداران ایرانی رونالدو را عصبی کردند
پشت صحنه چیست؟
ناموفق بودن برجام برای ایران خطرناک است
تاکید جهانگیری بر نبود نگرانی در تامین مایحتاج مردم
خبرنامه
تجربه دوره جنگ، الگوی امروز
خبرنامه
سیگنالی که بتوان به آمریکا اعتماد کرد، وجود ندارد
زنان امشب در آزادی
روایت علیرضا بهشتی از عدالت اجتماعی و اصلاحات
برجام و چند نکته
سازوکار نظارت بر انتخابات شوراها
نمایندگان و تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری
واشنگتن: گروه‌های مسلح به امید کمک آمریکا نباشند
ادعای ذوالنور؛ تکذیب ظریف
در نشست 1+4 در وین چه گذشت؟
واقع بینی ایران و اروپا؟
اعتراض ضد برگزیت انگلیس را فراگرفت
اردوغان هم مفید، هم مضر؟
پیروزی و افول محبوبیت اردوغان
۱۰ هزار پلیس مأمور محافظت از ترامپ و همسرش
نزدیکی ترامپ و پوتین به زیان ایران
تصلب یا انعطاف در روابط خارجی ؟
استادیوم سیاست‌ساز
ارتباط با دنیا؛ راه‌حل مقابله با تحریم‌ها
خبرنامه
نمی‌شود نمایندگان را از استفاده از تلگرام منع کرد
خبرنامه
نبض زندگی شهری در دستان مال‌اندوزان
اقلام استراتژیک برای۲سال آینده به وفور تامین شد
باور بحران‌
بیشتر
کد خبر: 20223 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۱۱ - 16:58
حمایت از تولید ملی
در روز صنعت و معدن عنوان شد

حمایت از تولید ملی

اشاره: مراسم روز صنعت و معدن در حالی دیروز در سالن اجلاس سران با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار تهران، نمایندگان مجلس و فعالان بخش خصوصی در حوزه صنعت و معدن برگزار شد که تشکل بخش خصوصی نسبت به برخی مسائل انتقاد داشت و نسبت به شرایط پیش‌آمده در حوزه صنعت و معدن اعتراض داشت. در بخش ابتدایی این مراسم تشکل بخش خصوصی نظر‌گاه‌های را مطرح کرد و پس‌ازآن مسئولان دولتی بودند که موضوعات مختلف را مطرح کردند.

ستاره صبح-حمیدرضا معصومی: توسعه در بخش معدن بدون نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات ممکن نیست سید مظفر عبدالله: کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد غلامحسین شافعی: بخش عمده‌ای از مشکلات داخلی است عبدالوهاب سهل‌آبادی: وضع فعلی صنعت و معدن عدم توجه به دغدغه‌ها استحمیدرضا معصومی به عنوان فعال معدنی بخش خصوصی با اشاره به مشکلات حوزه معدن خطاب به معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: توسعه در بخش معدن بدون نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات ممکن نیست، بنابراین با توجه به التهاب موجود در بازار ارز شرایط سختی برای فعالان معدنی در کشور به وجود آمده است.همچنین سید مظفر عبدالله - فعال بخش صنایع تبدیلی - با اشاره به این‌که کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد خواستار حذف دموراژ شد و گفت: کالای بخش خصوصی در گمرک مانده است.پس‌ازاین دو غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بابیان این‌که کلیه مشکلات کشور به تحریم‌ها بازنمی‌گردد و بخش عمده‌ای از مشکلات داخلی است، گفت: مشکلات داخلی و مدیریتی ما کمتر از تحریم نیست.

 وی افزود: سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص داخلی ۱۰ درصد است و سهم صادرات صنعتی ایران از کل صادرات جهانی تنها معادل دو درصد است.عبدالوهاب سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت  ایران دیگر سخنران این مراسم بود و وضع فعلی صنعت و معدن کشور را عدم توجه دولت به دغدغه‌ها و مسائل عنوان‌شده توسط بخش خصوصی طی سالیان اخیر دانست.وی با اشاره به این‌که مسائلی همچون فریز و نگهداری دیون معوقه صنعتگران، درخواست حذف مالیات بر ارزش افزوده در بخش تولید و چالش‌های تک‌نرخی شدن ارز ازجمله مسائلی بود که توسط بخش خصوصی به دولت هشدار داده شد، اما با بی‌توجهی دولت‌مردان هم‌اکنون شاهد وضعیت موجود هستیم.
پس‌ازاین سخنان، معاون اول ریاست جمهوری بود به ایراد سخن پرداخت و بخش عمده‌ای از مسائل عنوان‌شده توسط جهانگیری مربوط به مسئله بازگشت تحریم‌ها و تصمیمات نفتی بود.وی در صحبت‌هایش مربوط به بخش صنعت و معدن گفت: همواره این دو بخش به عنوان نقطه اتکا توسعه ایران به شمار می‌رود و بار اصلی تحقق آینده روبه توسعه ایران آزاد و مستقل در سطح بین‌المللی بر دوش فعالان اقتصادی به ویژه فعالان بخش صنعت و معدن است.
جهانگیری با اشاره به بالا بودن سهم خدمات در کشورهای صنعتی در مقایسه با سهم صنعت در این کشورها، خاطرنشان کرد که خدماتی که گفته می‌شود سهم بالایی دارند خدماتی هستند که به واحدهای تولیدی متکی‌اند و زمانی که صنعت راه بیفتد در کنار آن ده‌ها بخش خدمات‌رسانی فعال می‌شود.
معاون اول رئیس‌جمهوری بابیان این‌که ما هنوز در ابتدای مسیر صنعتی شدن و توسعه هستیم، یادآور شد: دولت، صنعتگران، فعالان اقتصادی و بنگاه‌دارها همه در این مسیر نقش و رسالت‌هایی بر عهده‌دارند و در این زمینه دولت باید به‌طور دقیق وظایف خود را انجام دهد.

روایت آماری محمد شریعتمداری
به گزارش ایرنا، «محمد شریعتمداری» در آیین روز ملی صنعت و معدن، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارزش افزوده کل اقتصاد کشور بدون احتساب نفت 2.9 برابر شده است. در سال 57 و ابتدای پیروزی انقلاب، مجموع واحدهای صنعتی کشور 890 واحد بود که اکنون به بیش از 84 هزار واحد افزایش‌یافته است. شریعتمداری با اشاره به فعالیت 592 شهرک صنعتی در کشور تأکید کرد: میزان تولید در زنجیره فولاد از 2.4 میلیون تن در سال 57 به بیش از 200 میلیون تن افزایش‌یافته که 80 میلیون تن آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حاصل‌شده است.
این مقام مسئول بابیان اینکه در مقایسه با ابتدای انقلاب، تولید آلومینیوم با ظرفیت 457 هزار تنی 10 برابر شده است، افزود: تولید زنجیره مس به ظرفیت 1.6 میلیون تنی رسیده، تولید سیمان 14 برابر شده و در تولید کاشی و سرامیک رشد 50 برابری به ثبت رسیده است.
وی بیان داشت: در حوزه صنایع، ساخت و تولید خودرو با ظرفیت 2.2 میلیون دستگاه 13 برابر زمان انقلاب شده و تولید تایر با ظرفیت 454 هزار تنی رشد 7.5 برابری نسبت به سال 57 داشته ضمن اینکه در حوزه لوازم خانگی، تولید یخچال 10 برابر، تولید تلویزیون 60 برابر و تولید ماشین لباس‌شویی 74 برابر شده است.وی تأکید کرد: این آمارها نتیجه تلاش مردم و صنعتگران است و همواره باافتخار از آن‌ها یاد می‌کنیم.وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از رشد 24.6 درصدی تولید خودرو و 12 درصدی تولید فولاد در دوماهه ابتدایی امسال در هم سنجی با پارسال خبر داد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.