انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20214 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۶ - 17:31
آبیاری ۱۵۰۰ هکتار از مزارع با فاضلاب
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت

آبیاری ۱۵۰۰ هکتار از مزارع با فاضلاب

اشاره: در کشورهای اروپایی که با بحران آب مواجه نیستند،‌ آب شرب را از آب مصرفی جدا کرده و آب مصرف‌شده را دوباره تصفیه و در مصارف دیگر همچون کشاورزی استفاده می‌کنند. بازیافت زباله در کشورهای توسعه‌یافته ۹۸درصد است، درصورتی‌که در ایران تنها سه درصد زباله بازیافت می‌شود!کشورهای پیشرفته فاضلاب ها رادر رودخانه‌ها مانند کارون و دریاها مانند دریای خزر تخلیه نمی‌کنند تا از این طریق آب سمی به مزارع کشاورزی و نخلستان‌ها برسد که هم درختان خشک شوند وهم محصولات کشاورزی، سلامت مردم را تهدید کنند. اکنون ۳۰درصد آب شرب در ایران به دلیل مشکلات زیرساختی شرکت آب و فاضلاب به هدر می‌رود!‌ کاش مانند فوتبال با استفاده از افراد مجرب و کاردان باتدبیر و دانش کافی سیستم معیوب آب و فاضلاب ایران توسط کارشناسان بین المللی سازمان‌دهی شود.

ستاره صبح-نبود مدیریت و برنامه‌ریزی  رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن اشاره به اینکه بیش از ۱۵۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی در کشور با آب فاضلاب آبیاری می‌شوند، از اجرای آزمایشی برنامه ایمنی فاضلاب در ۲ استان خبر داد.

دکتر احمد جنیدی گفت: با توجه به گزارش‌های دریافتی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در ۱۱ استان کشور، بیش از ۱۵۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی با آب‌های سطحی آلوده به فاضلاب آبیاری می‌شوند. استان‌های البرز، تهران و آذربایجان غربی نیز نسبت به استان‌های دیگر بیشترین سطح زیر کشت رادارند.
  الگوی کشتی که از سال‌های دور وجود داشته‌ و حق آب‌های که کشاورزان از آب‌های سطحی داشتند و هنوز ادامه دارد، تخلیه فاضلاب شهری و صنعتی که باعث آلودگی آب‌های سطحی می‌شود و توسعه ناکافی سامانه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب بخشی از دلایل آبیاری مزارع با فاضلاب هستند.  

سامانه‌ جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب ها
جنیدی گفت: کمبود منابع آب برای کشاورزی و تشدید آن در اثر خشک‌سالی و همچنین رشد جمعیت که به افزایش نیازهای آب شیرین در بخش آب آشامیدنی و آبیاری برای تولید مواد غذایی منجر شده است، ازجمله دیگر دلایل است. علاوه بر آن در دسترس بودن فاضلاب به دلیل توسعه ناکافی سامانه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب نیز به‌عنوان یکی از دلایل استفاده از فاضلاب مطرح است. همچنین دفع غیراصولی فاضلاب صنعتی و کشاورزی نیز یکی از مهم‌ترین این دلایل است؛ چون دفع غیربهداشتی آن در منابع آب باعث آلودگی آب مورداستفاده در کشاورزی می‌شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از فاضلاب برای آبیاری کشاورزی، کمبود آب است. کاهش میزان بارندگی و استفاده بی‌رویه از منابع آب باعث کاهش قابل‌توجه منابع آب سطحی و زیرزمینی در دو دهه اخیر شده است.

۲۱۱ مورد تخلف آبیاری 
با فاضلاب 

جنیدی با اشاره به برنامه مشترک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شهرداری و دهیاری‌ها برای کنترل این موضوع، ادامه داد: در سال ۹۶ تعداد ۲۱۱ مورد معرفی به مراجع قضایی صورت گرفته است.برای پیگیری این پدیده کمیته‌ای در مرکز سلامت محیط و کار با عضویت سازمان‌های یادشده تشکیل‌شده است. 
یکی از تصمیمات مهم این کمیته، اجرای برنامه ایمنی فاضلاب است که اجرای آزمایشی آن با همکاری سازمان‌های مذکور به‌ویژه جهاد کشاورزی در کرج و تهران در حال اجراست.
راهکار
جنیدی افزایش آگاهی کشاورزان و مصرف‌کنندگان محصولات غذایی در خصوص مضرات استفاده از فاضلاب خام برای آبیاری محصولات کشاورزی را یکی از راهکارهای حل این مشکل دانست و تصریح کرد: تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی و حمایت از جایگزینی محصولات، توسعه تأسیسات جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب، تأمین آب جایگزین، جلب مشارکت سازمان‌های مسئول، جلوگیری از آلودگی آب‌های سطحی با فاضلاب و اجرای برنامه ایمنی فاضلاب بخش دیگری از راهکارهای حل این معضل هستند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.