انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20132 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۲ - 16:40
مزیت ها، تخصص ها و تجهیزات مدرن بیمارستان وقف شده آنادولو
تلقا کوناچ مدیر بخش "بین المللی" بیمارستان آنادولو در گفت و گو با ستاره صبح تشریح کرد

مزیت ها، تخصص ها و تجهیزات مدرن بیمارستان وقف شده آنادولو

یکی از همکاران ما، برای معالجه یک بیماری سرکارش به بیمارستان "آنادولو" در 50 کیلومتری شرق استانبول افتاد. برخورد مجموعه دست اندرکاران بیمارستان با بیماران و رفتار خوب و انسانی ان‌ها از یک سو و مشاهده ساختمان و محوطه اطراف بیمارستان که مشرف به دریا است که هر بیننده ای را تحت تأثیر قرار می دهد از سوی دیگر توجه وی را جلب کرد. مهم تر این که بیمارستان بین المللی آنادولو یک بیمارستان مدرن با پزشکان مجرب و هم چنین استقرار آخرین تجهیزات پزشکی مدرن روز که از آمریکا و کانادا خریداری شده می‌باشد که بیماران و همراهان آن ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گفتنی است که واگذاری 11هزار متر زمین و هم چنین سرمایه گذاری برای ساخت این بیمارستان حاصل وقف دو تاجر اهل استانبول است که در سال 1979 میلادی هم زمان با پیروزی انقلاب در ایران می باشد. این بیمارستان برای مستمندان ، روستائیان و افراد بی بضاعت شهرهای کوچک به صورت معالجه رایگان وقف شده است.برای بیماران فارسی زبان در این بیمارستان خانم ملیحه صمدی و زهرا قاسمی حضور دارند که با حوصله و تسلط به زبان ترکی استانبولی به عنوان راهنما و همراه بیمار در بیمارستان حضور فعال دارند. به همت این دو ستاره صبح گفت و گویی با «تلقا کوناچ» مدیر امور بین الملل بیمارستان آنادولو انجام داده که ضمن تشکر از خانم ملیحه صمدی و زهرا قاسمی در پی می خوانید.

ستاره صبح-

_ اقای «تلقا کوناچ» شنیده ام که شما ریاضی و فیزیک و مهندسی خوانده اید.

بله مهندس فیزیک هستم.

_ پس ذهنی خلاق و استدلالی دارید. ابتدا می خواهم خودتان را معرفی کنید.

اسم من "تلقا کوناچ" است و رییس "بخش بین الملل بیمارستان آنادولو" هستم و با 65 کشور همکاری می کنم. بیمارانی که به اینجا می آیند به بهترین شکل درمان و به کشور خود برمی‌گردند. من مسئول تمام اشکال درمانی و خدماتی هستم که  بیماران از ما می‌خواهند.

_ لطفاً اطلاعات بیشتری در مورد بیمارستان به ما بدهید.

بیمارستان "آنادولو" جزو "هولدینگ آنادولو" است و بیمارستانی خیریه است. وقفی که بیمارستان به آن وابسته در سال 1979(39 سال پیش) تاسیس شده است. این وقف توسط دو دوست و شریک به نام‌های "کامیل یازیجی" و "کونجای اوز ایلهان" که دو شریک تجاری بودند تاسیس و این دو باعث و بانی  این بیمارستان هستند.

_ درآمد حاصل از بیمارستان چطور خرج می شود؟

وقف 1979 انجام شده است، ولی بیمارستان در 2005 تاسیس شده است. درآمد بیمارستان صرف خرید تجهیزات پزشکی و تعمیر و نگهداری آن‌ها و درمان رایگان کسانی که ساکن روستاها و یا شهرهای دور ترکیه باشند،می‌شود؛یعنی این گروه‌ها رایگان درمان می‌شوند.این بیمارستان در میان بیمارستان های خصوصی ترکیه تنها بیمارستانی است که بیشترین بودجه را برای خرید تجهیزات مدرن پزشکی هزینه می کند. دستگاهی که شما با آن درمان گرفته اید محصول 2018 است و تنها دو ماه از زمان خرید آن می گذرد و همان نمونه ای است که در "جان هاپکینز" در آمریکا هم استفاده می شود. بیمارستان آنادولو تنها مرکز در ترکیه است که چنین دستگاهی دارد. ما قبلا نمونه دیگری از آن داشتیم ولی حالا دستگاه‌ها را بروزرسانی کرده‌ایم.

_ این تجهیزات مدرن را از کجا تهیه می کنید؟

از کالیفرنیا و آمریکا

_ ویژگی و تفاوت سایبرنایف با گامانایف چیست؟

در گامانایف بدن بیمار باید ثابت نگهداشته شود. وقتی نفس می کشید و بدن جابجا می شود مشکل ایجاد می‌کرد. شعاع اشعه ای هم که می زدند بسیار بزرگ بود و سلول های سالم را نیز تحت تاثیر قرار می داد. ولی "سایبرنایف" مثل "لیزر سلول" به سلول اشعه می زند و دقیقا منطقه هدف را اشعه می زند و با حرکت بدن بیمار روی آن "تومور" کلیک شده و اشعه نیز جابجا می‌شود. با تنفس بیمار و حرکت گازهای معده بیمار دستگاه نیز قفل می کند و بدون هیچ تاخیر و از دست دادن زمانی همزمان حرکت کند و اشعه نیز جابجا می‌شود. سایبرنایف آخرین تکنولوژی دنیا است که در بیمارستان آنادولو وجود دارد.

_ کسی به من گفت تفاوت بین "گامانایف" و "سایبرنایف" مثل تفاوت بین بنز و تویوتاست.من نمی دانم این مقایسه خوب است یا بد و از آن زاویه نمی بینم. می توانم بگویم در "سایبر نایف" انگار بیمار در خانه اش نشسته است و روی تخت خود دراز کشیده، یعنی به این اندازه راحت است. آنچه مهم است شعاع وتعقیب اشعه است. اگر بخواهید میخی به دیوار خانه تان بکوبید ترجیح می‌دهید با یک میخ کوچک تابلویی را به دیوار متصل کنید یا با یک ابزار بزرگتر کل دیوار را پایین بیاورید. شعاع گامانایف سلول های سالم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گامانایف دستگاه بدی نبود از آن استفاده می شد، ولی "سایبرنایف" بسیار عالی، پیشرفته و کم‌ضرر است.

_ خیلی ها به دنبال کارهای خیر و اصلاح جامعه هستند.این کارکرد سایبرنایف شگفتی آور و موقعیت بیمارستان آنادولو هم فوق العاده است.

11 هکتار اراضی بیمارستان و 49 هزار متر مربع متراژ ساختمان بیمارستان است. دلیل این گستردگی تلاش برای ایجاد دهکده سلامت است. ما قصد داریم بعدها این بنا را گسترش بدهیم. دانشکده پرستاری و مجموعه فیزیوتراپی و حتی مهدکودک برای فرزندان پرسنل احداث کنیم. به همین دلیل از ابتدا بیمارستان در فضایی بزرگ تاسیس شد. در حیاط بیمارستان داروخانه، چند مغازه، آرایشگاه و محوطه هلیکوپتر و ... داریم. در سال های آینده این مرکز تبدیل به مرکزی تحقیقاتی و آموزشی خواهد شد و این کار برای پنج سال آینده برنامه ریزی شده است.

_ تعداد پرسنل و پزشکان شما چطور است؟

هزار و دویست نفر پرسنل داریم که شامل 700 پزشک و پرستار و 200 نفر پزشک متخصص تحصیل‌کرده دانشگاه‌های اروپا و آمریکا هستند و باقی افراد در بخش های دیگر بیمارستان مشغول به فعالیت هستند.

_ پزشکان را چطور انتخاب می کنید؟هر پزشکی می تواند در بیمارستان ما فعالیت کند به شرطی که از فیلتر مدیریت پزشکی رد شود. درحال حاضر اکثریت پزشکان مرکز ما خارج از ترکیهتحصیل و آموزش دیده اند. به عنوان مثال پزشک بخش "انکولوژی دارویی" ما رییس «انجمن سرطان شناسی اروپا و ترکیه» است. پروفسور «سردار تورهان» و همچنین خانم دکتر «هاله باشاک چالار» که شما توسط ایشان درمان گرفتید «عضو انجمن آنکولوژیست های اروپا» و یکی از ده دکتری است که می تواند دستگاه سایبرنایف را آموزش دهد. ما یک‌بار به ارومیه دعوت شدیم و در آن‌جا کنفرانسی داشتیم. تصویر ما در تلوزیون ایران نمایش داده شد. سردار تورهان نیز سال گذشته در حمایشی برای پرستاران در شهر تهران و قم دعوت و سخنرانی کرد. پروفسور سردار قهرمان "رییس بخش جراحی مغز و اعصاب" عضو انجمن مغز و اعصاب اروپا است در بخش نخاع و دکتر "آیدین آراجی" رییس بخش نازایی ما رییس بخش ژنیکولوژی دانشگاه "Yale" آمریکا بودند. من حداقل می توانم سی پزشک با این شرایط برای شما نام ببرم.

_ سطح بیمارستان آنادولی را با کدام بیمارستان دنیا یکی می بینید.

بیمارستان آنادولوبه کیفیت بیمارستان های آلمان بسیار نزدیک است.

_ پس شما برای نزدیک شدن به استاندارد های آن‌ها تلاش می کنید؟

نه ما خود را به آنها نمی رسانیم بلکه ما با آنها در یک سطح هستیم. بسیاری از پزشکان ما در آلمان و آمریکا درمان ارائه می کنند. بیمارستان آنادولو ، بیمارستانی عمومی است و در زمینه‌های مختلفی فعالیت می کند و در هر زمینه در مقایسه با زمینه دیگر تغییر دارد. ولی در بخش سرطان شناسی و سرطان خون و آنکولوژی دارویی و آنکولوژی اشعه در سال گذشته توسط یک شرکت بی طرف آمریکایی به عنوان پنجمین بیمارستان برتر دنیا شناخته شده ایم.

_ در اقتصاد گفته می شود ارائه کار خوب و با کیفیت و با هزینه پایین مشتری را جذب می‌کند. در غرب می‌گویند حق با مشتری است. نظر شما در این باره چیست؟

من صددرصد این حرف را قبول دارم، زیرا همیشه حق با مشتری است و مشتری بیماران هستند و صاحب حق اند. بیمارستان آنادولو پلتفورمی از آمریکا دارد  که تنها بیمارستان ترکیه است که از آن پیروی می‌کند. وقتی مریض وارد بیمارستان ما می شود همه چیز حول محور او است، مریض مرکز است و ما در پیرامون او هستیم.  تمام کارهای ما برای مریض است. در بیمارستان ما هیچگاه برای درمان یک بیمار یک پزشک نظر نمی دهدف بلکه اکیپی از دپارتمان های مربوطه با استفاده از پروتکل "جان هاپکینز" جمع و نظر می دهند. به عنوان مثال برای جراحی پلاستیک دکترهای مربوطه جمع می شوند ما به صورت هفتگی و اگر لازم باشد به صورت روزانه کمیسیون پزشکی داریم که در آن پزشکان نظر می دهند و بر اساس آن پروتکل که مورد نظر تمام پزشکان است درباره بیمار اعمال می‌شود.

_ آقای کوناچ اگر حرف دیگری هست بیان کنید.

بیمارستان آنادولوبیمارستانی است که در ایران شناخته شده است، زیرا تعداد مراجعات ما از ایران  زیاد است و این استقبال به آسانی برای ما میسر نشده است. ما کشور همسایه ایران هستیم و از نظر دینی و فرهنگی با ایرانی‌ها مشکلی نداریم. ما فرهنگ یکسانی داریم. تمام بیماران ما از 65 کشوری که به این‌جا می‌آیند برای ما عزیز هستند البته بیماران ایرانی خدمات ویژه ای می گیرند و ما آن‌ها را از بیماران ترک جدا نمی دانیم. ما بارها دیده ایم که مریضی از این بیمارستان مرخص شده و مریض دیگری را به ما معرفی کرده است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.