انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع شیعیان جهان
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
شب ناآرام در اربیـل
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
بلوا و اعتصاب در میانمار
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
در دیدار دو رهبر دینی چه گذشت؟
آمریکایی‌ها زیر چتر حمایت دولتی
بیشتر
کد خبر: 103680 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۲/۶ - 00:01
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
گزارش خبری تحلیلی

فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!

اشاره: سایروس ونس، دادستان منهتن در ماه اوت سال ۲۰۱۹ از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا درخواست کرده بود، پرونده مالیاتی خود در سال‌های بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ را به‌منظور بررسی در اختیار بازرسان مالیاتی قرار دهد، اما ترامپ تا پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش از اجرای درخواست دادستان منهتن خودداری ورزیده بود. روزنامه نیویورک‌تایمز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که در روز ۳ نوامبر برگزار شد، موفق شد به بخشی از اطلاعات مالیاتی ترامپ دست یابد. این روزنامه گزارشی درباره میزان پرداخت‌های مالیاتی ترامپ منتشر کرده بود. اکنون اما گفته می‌شود که موضوع ابعاد گسترده‌تری یافته است. دیوان عالی آمریکا به‌رغم مخالفت‌ها و اعتراض‌های دونالد ترامپ به نفع دادگستری نیویورک رأی داده است. به‌این‌ترتیب، دادگستری این ایالت می‌تواند خواستار دسترسی به پرونده‌های مالیاتی دونالد ترامپ گردد. همچنین موضوع پرداخت حق‌السکوت به دو زن هنرپیشه فیلم‌های مستهجن پیش از برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۶ توسط ترامپ نیز مجدداً در دستور بررسی حقوقی قرارگرفته است. گفتنی است دونالد ترامپ که ثروت اولیه خود را از پدرش به ارث برده و سپس با استفاده از آن در صنعت ساخت‌وساز در نیویورک شهرت یافته، تنها رئیس‌جمهوری آمریکاست که از زمان ریچارد نیکسون در دهه ۷۰ میلادی تاکنون مدارک مالیاتی خود را عموماً منتشر نکرده است. این درحالی است که براساس گزارش‌های اقتصادی، آمریکا درزمینه جمع‌آوری و وصول مالیات به‌عنوان یکی از بهترین نظام‌های مالیاتی جهان معرفی می‌شود و فرار مالیاتی (همچنین دروغگویی، تجاوز به عنف و به‌کارگرفتن بستگان توسط مقامات) در این کشور، جریمه‌های بسیار سنگین دارد.

ستاره صبح-

با مخالفت دیوان عالی آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور، باید مدارک مالیاتی خود را به دادستان‌های نیویورک تحویل دهد. دادستانی نیویورک چند سالی است که خواستار دسترسی به مدارک مالیاتی ترامپ است اما وکلای رئیس‌جمهوری سابق با بهانه این‌که او در حال گذراندن پرونده ممیزی خود در اداره مالیات است، از ارائه این مدارک سرباز می‌زدند. این اختلاف درنهایت به دادگاه فدرال نیویورک کشیده شد، جایی که قاضی به نفع دادستانی نیویورک رأی داد اما وکلای ترامپ با بردن پرونده به دیوان عالی کشور در واشنگتن، همچنان اصرار بر مسکوت گذاشتن درخواست دادستانی نیویورک داشتند. روز دوشنبه، ۲۲ فوریه، دیوان عالی که بالاترین مرجع قضایی در آمریکاست بارد درخواست وکلای ترامپ از رسیدگی به این پرونده سرباز زد که به معنای تأیید حکم دادگاه پایین‌دستی این نهاد است. بااین‌حال، حکم دیوان عالی به آن معنی نیست که مدارک مالیاتی ترامپ به‌طور عمومی منتشر خواهد شد.

فرار مالیاتی رئیس‌جمهور
دونالد ترامپ در نیم‌قرن گذشته، تنها رئیس‌جمهوری آمریکا بوده که پیش از ورود به کاخ سفید و در طول چهارسال حضور در آن از انتشار اوراق مالیاتی خود امتناع کرد. اگرچه انتشار این مدارک اجباری نیست اما سیاست‌مداران آمریکایی انتشار عمومی آن را گواهی بر "اصلح و صادق" بودن خود در چشم رأی‌دهندگان می‌دانند. روزنامه نیویورک‌تایمز، سال گذشته در گزارشی تحقیقی مدعی شد به بخشی از مدارک مالیاتی ترامپ دست‌یافته که نشان می‌دهد رئیس‌جمهوری سابق آمریکا نه‌تنها بیش از یک دهه مالیاتی پرداخت نکرده بلکه در دو سال منتهی به نامزدی او برای ریاست جمهوری، تنها ۷۵۰ دلار مالیات در هرسال پرداخت کرده است. ترامپ در جریان مناظره‌های تلویزیونی انتخاباتی پارسال، ضمن این‌که این گزارش‌ها را کاملاً رد نکرد، گفت که میلیون‌ها دلار مالیات پرداخت کرده و به‌محض تمام شدن ممیزی اداره دارایی، مدارک مالیاتی خود را منتشر خواهد کرد. اما اکنون با توجه به قطع امید وکلای او از دیوان عالی کشور، او باید این مدارک را به‌صورت محرمانه به دست هیئت‌منصفه عالی دادگاه برساند تا این هیئت ببیند آیا شواهد و مدارک کافی مبنی بر تخلف مالیاتی وجود دارد که بر اساس آن دادستان‌ها اجازه یابند پرونده موردنظر خود را پیش برده و در دادگاه علیه ترامپ اقامه دعوی کنند یا خیر.

شروع تحقیقات قضایی
سایروس ونس جونیور، دادستان منطقه تجاری منهتن نیویورک طی ۴ سال گذشته به دنبال دسترسی به مدارک مالیاتی ۸ سال قبل از ورود آقای ترامپ به کاخ سفید بوده است تا درباره پرونده پرداخت حق‌السکوت از سوی ترامپ به دو زنی که می‌گویند با او هم‌بستر شده بودند رسیدگی کند. او مدعی است که دسترسی به مدارک مالیاتی ترامپ یکی از اصلی‌ترین مدارکی است که به او اجازه تحقیق دراین‌باره را خواهد داد. این "حق‌السکوت‌ها" که از سوی مایکل کوهن، وکیل و مباشر سابق آقای ترامپ، صورت گرفته به دو زن هنرپیشه فیلم‌های مستهجن پرداخت‌شده است. ترامپ بارها این پرداخت‌ها را رد کرده و گفته انگیزه پشت این تحقیقات قضایی "کاملاً سیاسی" است. کمی بعد ونس و وکلای او گفتند که تحقیقات درباره "فساد مالی" ترامپ فراتر از این پرداخت‌ها هم خواهد رفت چراکه مایکل کوهن، وکیل سابق او در شهادتی که مقابل نمایندگان کنگره ایراد کرد مدعی شد که ترامپ درحالی‌که برای وام گرفتن از بانک‌ها دارایی‌های خود را فراتر از واقعیت جلوه می‌داده، برای کمپانی‌های بیمه و اداره مالیات سعی در پنهان کردن ثروت خود داشته است. فرار مالیاتی یا تلاش برای دور زدن اداره مالیات در آمریکا، علاوه بر مجازات سنگین قانونی، بار منفی اخلاقی در نگاه مردم این کشور دارد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.