انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ابعاد قانونی توهین به رئیس‌جمهور
ضرورت بازسازی و احیای زندان‌های تخریب شده قزل حصاز و قصر
پیامد رفتارهای خودسرانه
زندان‌های تخریب شده قزل حصار و قصر را احیا کنید
استقبال اصلاح‌طلبان؛ مخالفت اصولگرایان
نمایندگان کارت زرد گرفتند
توافق دولت با آژانس هوشمندانه‌ بود
کمک به سرمایه گذاری؛ توسعه و اشتغال
چراغ سبز به تصویب FATF
نادران: مدرک مهرداد بذرپاش جعلی است!
ناکارآمدی و انتخابات 1400
چرا سفر قالیباف به روسیه جنجالی شد؟
آیا سفر رئیس مجلس به مسکو منافعی برای کشور دارد یا خیر؟
رفتار شتاب‌زده مجلس، احیای برجام را پیچیده کرده است
واکنش‌ها به کاندیداتوری نظامیان
خطر موج چهارم کرونا در کمین ایرانیان
چرا ایالات‌متحده اسرائیل را به سنتکام اضافه كرد؟
احتمال احیای تنش در منطقه بر سر فعالیت هسته‌ای ایران
سیاست موازنه بایدن در قبال اسرائیل، عربستان و ایران
میانجیگری رئیس‌جمهور فرانسه بین ایران وآمریکا
هزینه‌ی نپیوستن به FATF و عدم احیای برجام، برای اقشار محروم جامعه
آیا بایدن بر سر توافق هسته‌ای ایران اقدام به خودکشی دیپلماتیک می‌کند؟
روز داغ تهران
مجلس نباید بحران سومی بر دو بحران تحریم و کرونا بیفزاید
تازه ترین گمانه زنی ها درباره امکان بازگشت برجام
تندروی نمایندگان نتیجه نداد
برداشتن تحریم‌ها
امکان توافق بین ایران و آمریکا از بین نرفته است
اختلاف دولت و مجلس نباید منجر به دوصدایی شود
وقوع تراژدی پیک چهارم کرونا با خرید و سفرهای نوروزی
سرنوشت لایحه نظارت بر انتخابات چه شد؟
واکنش به توهین به رئیس جمهور و بیانیه پایانی راهپیمایی 22 بهمن
حاشیه‌های سفر قالیباف به روسیه و شعار ناشیانه «مرگ بر روحانی»
بی‌سامانی سیاسی باید درمان شود
سیدحسن خمینی: متحجرین دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته‌اند
مصوبه حذف انتشار آگهی‌های دولتی در روزنامه‌ها خلاف قانون و باید جلوی آن گرفته شود
ظریف علاقه‌مند به بازگشت آمریکا به برجام
رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند
شوک به جامعه مطبوعات!
زمان‌بندی برای اجرای مصوبه مجلس، جعل قانون نیست!
غیرقابل اجرا بودن سیاست آمریکا در مورد ایران و روسیه
مزیت های خط لوله دوستی ایران ، عراق و سوریه
تلاش عربستان، اسرائیل و امارات برای شکست برجام
کاندیدای دیپلمات در راه پاستور
فضای مجازی عامل توسعه جامعه است و فیلتر کردن آن زیان دارد
بمباران شرق سوریه خلاف وعده‌ی دیپلماسی بایدن است
ایالات متحده آماده بازگشت به میز مذاکره برجام
علائم حیاتی احیای برجام باوجود کارشکنی‌های مخالفان
پشت صحنه حمله پنتاگون به شرق سوریه چیست؟
چه کسانی رشته های بایدن را می‌کشند؟
بیشتر
کد خبر: 103675 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۲/۶ - 00:02
تندروی نمایندگان نتیجه نداد
گزارش خبری- تحلیلی

تندروی نمایندگان نتیجه نداد

اشاره:شامگاه شنبه رافائل گروسی برای گفتگو با مقامات ایران وارد تهران شد و پس از گفتگویی طولانی با رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان توافقی حاصل شد که مورد تایید دو طرف بود. پس از اعلام این توافق نمایندگان مجلس یازدهم که مدعی انقلابی بودن هستند طوفان به پا کردند و با رای 221 نماینده مجلس از دستگاه قضایی خواستند که رئیس‌جمهور را محاکمه کند. پس از پایان سفر مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و اعلام توافق دولت با آژانس و اعطای مهلت سه ماهه ایران به طرف‌های دیگر برجام برای اجرای تعهداتشان در عین عمل به مصوبه مجلس مبنی بر توقف اجرای پروتکل الحاقی روز دوشنبه نمایندگان مجلس بدون توجه به این مهم که توافق تحت نظر شورای عالی امنیت ملی انجام شده است، واکنش تند نشان دادند و دست به اعتراض و اقدامات غیرفنی قانونی علیه دولت زدند. ابتدا نماینده‌ای مدعی شد که مجلس تا زمان لغو توافق بودجه سال 1400 را بررسی نمی‌کند. پس از آن مجتبی ذوالنوری ، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس که در مجلس دهم معاهده‌ی برجام را آتش زده بود تهدید کرد و گفت: اگر این توافق پاره نشود هیچ کدام از دولتی‌ها حق ورود به مجلس را نخواهند داشت! برخی از نمایندگان مجلس هم در تلاش بودند که مستقیما و با ارائه یک طرح دو فوریتی جلوی این توافق مهم را بگیرند. اقدامات نمایندگان مجلس انتقاد بسیاری از شخصیت‌های سیاسی کشور را برانگیخت به گونه‌ای که به نظر می‌رسد افکار عمومی و برخی اصولگرایان پشت مجلس را خالی کرده‌اند و نمایندگان در ارتباط با آنچه انجام داده‌اند تنها مانده‌اند گزارش پیش‌رو به این موضوع می‌پردازد که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

آن رفتار مجلس ضروری نبود
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جاشیه در همایش مطالبات حقوقی بین المللی دفاع مقدس که صبح امروز در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه ما همه مسائل را با زاویه سیاسی می بینیم. آنچه که آقای صالحی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تفاهم کردند،یک موفقیت بی‌نظیر دیپلماتیک است که آقای دکتر صالحی با شجاعت توانمندی و با اتکا به این ملت انجام دادند.
رییس دستگاه دیپلماسی گفت: اگر دوستان ما در مجلس روز قبل و هماهنگی‌هایی که شده بود را نگاه کرده بودند و اگر همانطور که در بیانیه دولت آمده، مصوبه ۲۵ بهمن شورای عالی امنیت ملی را نگاه کرده بودند که بر اساس همان مصوبه روز بیست و هفتم بهمن نامه پایان اجرای پروتکل الحاقی را به آژانس دادیم و بر اساس همان مصوبه گروسی به ایران آمد اگر همه اینها را نگاه کرده بودند آن رفتارهای کاملاً غیرلازم که دیروز در مجلس انجام نمی‌شد
وی ادامه داد: ما این را به حساب این می‌گذاریم که تحولات خیلی سریع اتفاق افتاده دوستان ما اطلاع نداشتند و توافق را نخوانده بودند آنها اگر ضمیمه را بخوانند همه چیز باز و آشکار است. دوستان ما از زمان برجام حرف‌هایی را دنبال کرده‌اند که ضمیمه محرمانه و سری دارد. هر چیز در برجام آمده ما مثل آمریکایی‌ها نبودیم که برجامی که به انگلیسی بوده است را کنار بگذاریم و چیز دیگری چاپ کنیم. ما خود برجام را در اختیار همه گذاشتیم و مردم ما می‌توانند آن را بخوانند .

توافق با آژانس نقطه قوت ماست
وزیر امور خارجه تاکید کرد: توافق چند روز پیش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز آشکار است و ان‌شاءالله در تاریخ ثابت خواهد شد که این توافق یکی از نقاط قوت ماست.
آقای گروسی به ایران آمد تا ترتیباتی را جهت اجرای قانون داشته باشیم؛ به توافقاتی در این رابطه رسیدیم و اصل این توافق بر این است که نوارهایی که از برنامه های هسته ای ما ضبط می‌شوند که هیچ گاه به صورت زنده به آژانس ارائه نمی‌شد بلکه به طور روزانه و هفتگی ارائه می‌شد. این نوارها از این به بعد نگهداری می‌شود و در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد؛ البته اجرای پادمان ادامه پیدا می‌کند. ظریف تاکید کرد: پادمان تعهد جمهوری اسلامی ایران است و مصوبه اخیر مجلس هم اجازه همکاری بیش از پادمان را هم به ما نمی‌دهد و این به آن معناست که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند
هنوز هم با آژانس همکاری داریم
وزیر امور خارجه با بیان اینکه اجرای مصوبه مجلس به معنای قطع همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست و قانون مجلس نیز چنین چیزی را نخواسته است، تصریح کرد: همکاری ایران با آژانس ادامه پیدا می‌کند اما این همکاری فراتر از پروتکل الحاقی نخواهد رفت و در این چارچوب همکاری خواهیم کرد.

به این حجم از اعتراض نیاز نبود
حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، و از اصولگرایان مشهور مخالف دولت دیروز در کیهان، با حمایت از اقدام دولت در توافق با آژانس و انتقاد از رفتار تند نمایندگان نوشت: روز یکشنبه تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بعد از مشاهده متن توافقنامه‌ای که شامگاه یکشنبه میان سازمان انرژی اتمی کشورمان و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به امضاء رسیده بود زبان به اعتراض گشودند و این توافق را با آنچه در متن طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها آمده بود، مغایر و در تناقض ارزیابی می‌کردند. 
اما این توافق مانعی در مسیر اجرای مصوبه مجلس نیست، چرا که در توافق بر توقف قطعی اجرای پروتکل الحاقی تاکید شده است و آمده است که اطلاعات ضبط شده در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد. نمایندگان معترض ابراز می‌داشتند که آمریکا و متحدانش طی ۵ سال گذشته از انجام تعهدات خود شانه خالی کرده‌اند، بنابراین چگونه می‌توان انتظار داشت که در سه ماه پیش روی به تعهدات خود بازگردند؟! که البته سخن بجایی است.  نگرانی نمایندگان معترض در حالی بود که در توافق آژانس و سازمان انرژی اتمی کشورمان، خودداری ایران از اجرای پروتکل الحاقی به سه ماه بعد موکول نشده بود، بلکه ما به کاهش تعهداتمان مطابق آنچه در مصوبه مجلس آمده است ادامه می‌دادیم و اگر آمریکا و اروپا طی ۳ ماه آینده همه تحریم‌ها را لغو می‌کردند، به تعهداتمان باز می‌گشتیم و اگر همچنان به نقض تعهدات خود ادامه می‌دادند، ما نیز کاهش تعهداتمان را تا پایان تمامی آنها دنبال می‌کردیم. بنابراین اختلاف پیش آمده به آسانی قابل حل بود و با پوزش از نمایندگان محترم مجلس، به این حجم از اعتراض نیازی نداشت. 

تصمیم نظام
حسین شریعتمداری در ادامه نوشت: گله دوستانه‌ای از نمایندگان معترض در میان است! و آن اینکه توافق مورد اشاره اگرچه امضای رئیس ‌سازمان انرژی اتمی را در پای خود دارد ولی باید می‌دانستند که مسئله‌ای با این اهمیت نمی‌تواند بدون دخالت و نظر شورای عالی امنیت ملی تهیه شده باشد. بنابراین ضمن تاکید بر حق نمایندگان محترم در اعتراض به آنچه نا‌صواب تلقی کرده‌اند، اعتراض علنی، آنهم در آن حجم که شاهد بودیم می‌توانست به اعتراض و درخواست بررسی در جلسه غیر‌علنی منتقل شود. نه اینکه مردم عزیز کشورمان نا‌محرم باشند! بلکه از آن روی که دشمنِ گوش‌خوابانیده با دستاویز قرار ‌دادن آن، اهمیت مثال‌زدنی دستاورد به دست آمده را که حاصل زحمات و هوشمندی خود نمایندگان محترم بوده است، کوچک جلوه ندهد.

 همه راضی
احمد گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان و از دیگر اصولگرایان مخالف دولت هم در حساب شخصی توییتر خود از اقدام دولت خمایت کرد و نوشت: از امشب نظارتهای ‎فراپادمانی متوقف میشود و مصوبه مجلس اجرایی خواهد شد. ضبط ۳ ماهه دوربین ها توسط خود ایران هوشمندانه است. هم فرصت مجدد برای کسانی است که ممکن است فردا بگویند یک ماه (استقرار بایدن) برای لغو تحریمها فرصت کمی بود هم با عقب راندن آژانس نسبت به گذشته، مدیرش راضی برگشت.

مخالفان توافق نسبت به گرفتاری مردم بی‌تفاوت هستند
حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل خاورمیانه، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» گفت: نکته‌ای که می‌تواند بر مساله هسته‌ای ایران تاثیر منفی بگذارد نوع مواجهه مخالفان داخلی است که همه سعی‌شان را برای برهم زدن هر احتمال تعاملی به کار می‌گیرند. جالب است، این عده فقط از هزینه‌ساز بودن مذاکره حرف می‌زنند و حتی برجام را نیز ننگ می‌شمارند. این سیاه‌نمایی‌ها‌ در حالی صورت می‌گیرد که آنها هیچ طرحی برای کمتر شدن سختی‌های مردم ندارند و اساساً چون به برجام نگاهی سیاسی دارند نسبت به گرفتاری مردم بی‌تفاوت هستند. این کارشناس مسائل خاورمیانه توضیح داد: مخالفان مذاکره از اینکه توافق هسته‌ای باعث تزریق امید به جامعه و در ادامه حضور مردم در انتخابات شود هراس دارند؛ یعنی آنها فقط و فقط به فکر منافع جریانی هستند و با هر کاری که به زعم‌شان بتواند مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ را افزایش دهد، مقابله می‌کنند. این گروه نمی‌دانند هر تغییر جدی در سیاست‌های هسته‌ای نظام باید به تایید رهبری برسد و دولت نمی‌تواند به تنهایی تصمیم‌گیری کند. حسن بهشتی‌پور در پایان گفت: آمریکا با درک این موضوع که دولت به تنهایی نمی‌تواند وارد فاز مذاکره شود می‌کوشد تا همچنان با اهرم تحریم ایران را تحت فشار قرار دهد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.