انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نگاهی به سریال‌های نوروز ۱۴۰۰
سوگند خوردن در ایران باستان
خاطرمان به شما سخت مشغول است!
چرا رمان «نگهبان» یکی از بهترین آثار داستانی دهه 90 است؟
درباره رمان «گتسبی بزرگ» اثر «اسکات فیتزجرالد» گتسبی هنوز زنده است
الگوی شرقی در جامعه غربی
معصومیت در سایه
«اسپندارمذ»، روز عشاق به سبک ایرانیان باستان
نگاهی به کارنامه‌ کاری «پل المر مور»، منتقد محافظه‌کار آمریکایی
جزئیات سفر در نوروز ۱۴۰۰
نادیده گرفتن هدیه تهرانی، شوک به مخاطبان جشنواره امسال
ممنوعیت سفر به 36 شهر پرخطر
حاشیه‌های کرونایی آخرین جشنواره فیلم فجر قرن
در نشست رسانه‌ای جشنواره «موسیقی فجر ۳۶» چه گذشت؟
مخالفت اهالی هنر با اختصاص سهمیه واکسن کرونا برای هنرمندان
پروتکل‌شکنان سینمایی!
صداوسیما تبدیل به محلی برای بیزینس مداحان شده است
حاشیه‌های لغو نمایشگاه عکس «پرنسس‌های کوره»
خسارت ۲۲ هزار میلیارد تومانی صنعت گردشگری زیر سایه کرونا
درخشش رنگین‌پوستان در گلدن گلوب ۲۰۲۱
خداحافظی شهاب حسینی از اینستاگرام
بازگشایی موزه «دفینه» پس از 5 سال تعطیلی
غیبت ۱۱ درصد داوطلبان کنکور دکتری ۱۴۰۰
نگاهی به زندگی «نیوتن آروین» بیوگرافی‌نویس چیره‌دست
روایت کارگردان فیلم «خورشید» از تراژدی کودکان کار
پیامدهای تصویب وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی
ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی
درآمد ناشی از گران شدن اینترنت کجا هزینه می‌شود؟
بیشتر
کد خبر: 103667 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۲/۵ - 00:08
پروتکل‌شکنان سینمایی!
گزارش

پروتکل‌شکنان سینمایی!

بهروز افخمي کارگردان سینما حدود دو ماه پيش، با انتشار نامه‌اي سرگشاده خطاب به مسئولان وزارت بهداشت، ايده خود درباره «سياسي بودن كرونا» را تشريح و تأکید كرده و به تلويح، پايبندي به محدوديت‌هاي بهداشتي را بازي در زمين طراحان اين پروژه سياسي توصيف كرده بود. همچنین این فیلم‌ساز 17 بهمن‌ماه بدون ماسک در فضای جشنواره فجر حاضر و در مقابل دوربین یک رسانه به طرح دیدگاه‌های خود علیه لزوم استفاده از ماسک پرداخت. او گفت: «تعطیل کردن سینماها، مدارس و تحمیل کردن ماسک به مردم کار غلطی بوده است.» افخمی با اشاره به اینکه این سیاست‌ها در آمریکا تعیین‌شده و ایران «کاسه داغ‌تر از آش» شده است، گفت: «برنامه ایجاد وحشت در جهان که احتمالاً با اهداف سیاسی در آمریکا و انگلیس طراحی‌شده در ایران طوری اجرا شد که به‌اصطلاح ما کاسه داغ‌تر از آش شدیم.» هرچند اظهارات و صحبت‌هاي عجيب و شاذ این فیلم‌ساز ديگر تازگي ندارد، اما انتشار تصاویر بدون ماسک عوامل سریال «رعدوبرق» به کارگردانی بهروز افخمی در شرایطی که روز گذشته وزیر بهداشت گفت: «ما داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند، چرا گوش نمی‌کنید؟ همکارانم تا کجا باید تاوان ندانم‌کاری برخی‌ها را بدهند؟» نشان از آن دارد که این کارگردان نه در حرف و نه در عمل اعتقادی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارد. او با ماسک نزدن خودش را از دیگران متمایز می‌کند و با زبان بی‌زبانی می‌گوید: «من ماسک نمی‌زنم؛ پس هستم». کاش آن‌ها که به حل بحران کرونا کمکی نمی‌کنند، حداقل چوب لای چرخ تلاشگران این حوزه نگذارند و خستگی کادر درمان را بیشتر نکنند.

ستاره صبح-هنرمندان‌ در بحران‌های سیاسی، اجتماعی و بهداشتی وظیفه ‌دارند تا با فرهنگ‌سازی درست به باز کردن گره‌های کور کمک کنند. بیشتر هنرمندان کشورمان در دوران شیوع کرونا هم خودشان شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند و هم مروج و مبلغ رفتارهای استاندارد و سلامت‌محور در میان افکار عمومی بودند. در این میان بهروز افخمی، کارگردان سینما ساز جدایی کوک کرد و چندین بار با نامه‌نگاری و مصاحبه تأکید کرد که تحمیل ماسک به مردم کار اشتباهی است! به گزارش ایرنا، اگر ماسک نزدن به‌صورت سهوی اتفاق افتاده بود، می‌شد آن را نادیده گرفت. بسیاری از شهروندان ممکن است یک‌لحظه در خیابان، اتوبوس و فروشگاه ماسک را از صورت ‌بردارند؛ ولی ظاهراً برای آقای کارگردان ماسک نزدن تبدیل به یک‌رویه و عادت شده و او می‌خواهد این اشتباه لجوجانه را ادامه دهد. در تصاویری که از پشت‌صحنه سریال «رعدوبرق» به کارگردانی بهروز افخمی منتشرشده علاوه بر افخمی سایر عوامل هم ماسک بر صورت ندارند. این‌طور به نظر می‌رسد که افخمی توانسته بر اطرافیان خودش تأثیر بگذارد و آن‌ها را هم همرنگ خودش کند.
این فیلم‌ساز هنوز اعلام نکرده که پشتوانه علمی و پژوهشی ادعاهایش چیست و بر اساس کدام مطالعه آزمایشگاهی اعلام می‌کند که ویروس کرونا از ماسک عبور می‌کند؟ آیا کسی که در حوزه اپیدمیولوژی و مسائل پزشکی تخصصی ندارد، می‌تواند درباره یک موضوع حساس علمی نظریه‌پردازی کند؟
هرگونه اشتباه در این حوزه جان و سلامت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد و فاجعه می‌آفریند. ستاد ملی کرونا با این هدف تشکیل‌شده که اطلاعات صحیح و تأیید شده را به مردم ارائه کند و جلوی انتشار محتواهای جعلی و خطرناک را بگیرد. این ستاد همان‌گونه که با رستوران‌ها و باشگاه‌های متخلف برخورد می‌کند بهتر است فرایند ساخت فیلم‌ها و سریال‌ها را هم زیر نظر بگیرد.
اشتباه یک سینماگر بسیار خطرناک‌تر از خطای یک رستوران‌دار است. عکس‌ها و فیلم‌های پشت‌صحنه سریال‌ها به‌سرعت در فضای مجازی پخش و دیده می‌شود؛ بنابراین ماسک نزدن در پشت‌صحنه یک فیلم یا سریال هم عوامل تولید را آلوده می‌کند و هم باعث گمراهی افکار عمومی می‌شود.کمترین انتظار از آقای کارگردان این بود که پس از ارتکاب اشتباه اول عذرخواهی کند و شهروندان را به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تشویق کند. او نه‌تنها حرفش را پس نگرفت، بلکه دوباره و سه‌باره ماسک را زیر سؤال برد. کاش آن‌ها که به حل بحران کرونا کمکی نمی‌کنند، حداقل چوب لای چرخ تلاشگران این حوزه نگذارند و خستگی کادر درمان را بیشتر نکند.سازمان بهداشت جهانی در دستورالعمل‌های جدید خود از دولت‌ها خواسته تا از همه افراد تقاضا کنند تا در مکان‌های عمومی که خطر انتشار ویروس کووید ۱۹ وجود دارد از ماسک صورت استفاده کنند تا انتقال بیماری را کاهش بدهند. نتایج یک مطالعه در هنگ‌کنگ نشان داد که میزان انتقال ویروس کرونای جدید از طریق قطرات تنفسی یا ذرات هوابرد در هنگام استفاده از ماسک‌های پزشکی ۷۵ درصد کاهش می‌یابد. نتایج مطالعه دیگر نشان می‌دهد که در صورت استفاده صحیح از ماسک‌های پزشکی تا ۱۰۰ درصد امکان انتشار ویروس از ناحیه تنفسی افراد کم می‌شود و اگر در مکان‌های عمومی ۸۰ درصد افراد از ماسک استفاده کنند، امکان انتقال ویروس وجود نخواهد داشت.تأثیر پوشیدن ماسک در حدی است که برخی توصیه می‌کنند شهروندان دو ماسک را روی‌هم به‌صورت بزنند. با شیوع نسخه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا در سراسر جهان، دکتر آنتونی فاوچی توصیه کرده است که استفاده از دو ماسک می‌تواند باعث افزایش محافظت در برابر ویروس شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.