انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ابعاد قانونی توهین به رئیس‌جمهور
ضرورت بازسازی و احیای زندان‌های تخریب شده قزل حصاز و قصر
پیامد رفتارهای خودسرانه
زندان‌های تخریب شده قزل حصار و قصر را احیا کنید
استقبال اصلاح‌طلبان؛ مخالفت اصولگرایان
نمایندگان کارت زرد گرفتند
توافق دولت با آژانس هوشمندانه‌ بود
کمک به سرمایه گذاری؛ توسعه و اشتغال
چراغ سبز به تصویب FATF
نادران: مدرک مهرداد بذرپاش جعلی است!
ناکارآمدی و انتخابات 1400
چرا سفر قالیباف به روسیه جنجالی شد؟
آیا سفر رئیس مجلس به مسکو منافعی برای کشور دارد یا خیر؟
رفتار شتاب‌زده مجلس، احیای برجام را پیچیده کرده است
واکنش‌ها به کاندیداتوری نظامیان
خطر موج چهارم کرونا در کمین ایرانیان
چرا ایالات‌متحده اسرائیل را به سنتکام اضافه كرد؟
احتمال احیای تنش در منطقه بر سر فعالیت هسته‌ای ایران
سیاست موازنه بایدن در قبال اسرائیل، عربستان و ایران
میانجیگری رئیس‌جمهور فرانسه بین ایران وآمریکا
هزینه‌ی نپیوستن به FATF و عدم احیای برجام، برای اقشار محروم جامعه
آیا بایدن بر سر توافق هسته‌ای ایران اقدام به خودکشی دیپلماتیک می‌کند؟
روز داغ تهران
مجلس نباید بحران سومی بر دو بحران تحریم و کرونا بیفزاید
تازه ترین گمانه زنی ها درباره امکان بازگشت برجام
تندروی نمایندگان نتیجه نداد
برداشتن تحریم‌ها
امکان توافق بین ایران و آمریکا از بین نرفته است
اختلاف دولت و مجلس نباید منجر به دوصدایی شود
وقوع تراژدی پیک چهارم کرونا با خرید و سفرهای نوروزی
سرنوشت لایحه نظارت بر انتخابات چه شد؟
واکنش به توهین به رئیس جمهور و بیانیه پایانی راهپیمایی 22 بهمن
حاشیه‌های سفر قالیباف به روسیه و شعار ناشیانه «مرگ بر روحانی»
بی‌سامانی سیاسی باید درمان شود
سیدحسن خمینی: متحجرین دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته‌اند
مصوبه حذف انتشار آگهی‌های دولتی در روزنامه‌ها خلاف قانون و باید جلوی آن گرفته شود
ظریف علاقه‌مند به بازگشت آمریکا به برجام
رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند
شوک به جامعه مطبوعات!
زمان‌بندی برای اجرای مصوبه مجلس، جعل قانون نیست!
غیرقابل اجرا بودن سیاست آمریکا در مورد ایران و روسیه
مزیت های خط لوله دوستی ایران ، عراق و سوریه
تلاش عربستان، اسرائیل و امارات برای شکست برجام
کاندیدای دیپلمات در راه پاستور
فضای مجازی عامل توسعه جامعه است و فیلتر کردن آن زیان دارد
بمباران شرق سوریه خلاف وعده‌ی دیپلماسی بایدن است
ایالات متحده آماده بازگشت به میز مذاکره برجام
علائم حیاتی احیای برجام باوجود کارشکنی‌های مخالفان
پشت صحنه حمله پنتاگون به شرق سوریه چیست؟
چه کسانی رشته های بایدن را می‌کشند؟
بیشتر
کد خبر: 103634 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۲/۲ - 00:10
تازه ترین گمانه زنی ها درباره امکان بازگشت برجام
گزارش

تازه ترین گمانه زنی ها درباره امکان بازگشت برجام

اشاره: بعد از خروج رئیس جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، از برجام، سرنوشت این توافق بین المللی به محاق رفت. این در حالی است که درکمتر از سه سال گذشته طرف های بین المللی، مانند تروئیکای اروپایی، ژاپن، آلمان، عمان و ... به دنبال احیای روابط غیرمستقیم تهران و واشنگتن و ترغیب ترامپ به بازگشت بودند اما تلاش ها نتیجه نداد بلکه تحریم ها علیه ایران افزایش یافت. اما با مشخص شدن این موضوع که دموکرات های آمریکا به وضوح به دنبال بازگشت به برجام هستند امیدها برای نجات این توافق بار دیگر افزایش یافت. بایدن گفته بود که قصد دارد به برجام برگردد. با پیروزی او در نوامبر 2020 تقریبا همه طرف ها متفق القول بودند که امکان احیای برجام تا حد زیادی بالا رفته است. خبرهایی که از دیروز به گوش میرسد، مانند عقب نشینی آمریکا از اجرای مکانیزم ماشه، لغو محدودیت تردد دیپلمات های ایرانی در نیویورک و بیانیه سه کشور اروپایی و آمریکا در زمینه دعوت ایران به بازگشت به میز مذاکره نشانه هایی است که امکان بازگشت آمریکا به برجام را مشخص می کند. البته بازگشت آمریکا به برجام سریع نخواهد بود و با دشواری مواجه است. البته برای ایران بازگشت آمریکا به برجام می تواند باعث گشایش در زندگی مردم از یک سو و رونق اقتصادی از سوی دیگر شود. ستاره صبح در گزارش پیش رو تازه ترین واکنش ها و تحلیل ها از این اقدام دولت بایدن را بررسی می کند:

ستاره صبح-

ایران آماده بازگشت
ظریف، وزیر امور خارجه، در گفت و گویی در مقابل دوربین صداوسیما گفت: به محض اینکه اقدامی از طرف امریکا و اروپا به منظور اجرای تعهداتشان ببینیم ما هم بلافاصله واکنش نشان می‌دهیم و به تعهداتمان باز می‌گردیم
ما اعلام کرده ایم که اقدامات جمهوری اسلامی در اجرای ماده ۳۶ برجام، به عنوان اقدامات جبرانی بود. او افزود: اروپائی‌ها می‌دانند که ما یکسال به آن‌ها فرصت دادیم تا اقدامات جبرانی را انجام دهند، اما انجام ندادند. امریکا هم به تعهداتش بازنگشت و برغم آنکه اعلام کرده بود سیاست فشار حداکثری شکست خورده است، اما کماکان این سیاست را ادامه می‌دهد. ظریف ادامه داد: لذا اروپایی‌ها باید توجه کنند که فشار به ایران کارساز نیست و اظهارات بی ارزش هم فایده‌ای ندارد. وزیر خارجه ایران تاکید کرد: به محض اینکه اقدامی از طرف امریکا و اروپا به منظور اجرای تعهداتشان ببینیم ما هم بلافاصله واکنش نشان می‌دهیم و به تعهداتمان باز می‌گردیم.
کوروش احمدی، دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل، در گفتگو با «انتخاب» پیرامون آینده برجام نکاتی را گفته است که در ادامه می‌خوانید:

تعلیق پروتکل الحاقی
کوروش احمدی در پاسخ به پرسشی درمورد تعلیق احتمالی پروتکل الحاقی از سوی ایران و تاثیرات آن گفت: این اتفاق تاحدود زیادی کار را پیچیده‌تر خواهد کرد و لایه جدیدی را به لایه‌های سابق آن اضافه خواهد کرد. چرا که الان بحث و اختلاف جدی بین ایران و آمریکا آن است که کدامیک گام اول را برای بازگشت به تعهدات برجام را بردارد و در این میان نیز قطع حق با ایران است، زیرا آمریکا بود که اول از برجام خارج شد. اما در مجموع اگر ایران پروتکل الحاقی را تعلیق کند، ممکن است بحث و اختلاف وارد فاز جدیدی شود و طرفین در برابر این چالش قرار گیرند که کدامیک گام اول را برای بازگشت به شرایط قبلی بردارد.
این دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: من این مساله را در همان دوران بررسی طرح برجام در مجلس مطرح کرده بودم. آن زمان قریب به یک ماه از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود و حرف من این بود که ایران ظرف ۲ تا ۳ سال گذشته فشار‌های حداکثری آمریکا در دوران ترامپ را تحمل کرد، لذا می‌توان ۲ تا ۳ ماه هم به بایدن فرصت داد.

طرح مجلس اهرم فشار است
وی افزود: البته طرح برجامی مجلس دارای نکات مثبتی است که مهمترین آن این است که بالقوه می‌تواند اهرم فشاری برای بازگشت آمریکا به برجام باشد. ولی در مقابل باید این مساله را در نظر گرفت که تعیین مهلت معمولا به معنای اولتیماتوم و اتمام حجت تلقی می‌شود؛ و واقعیت این است که معمولا برای دولت‌ها به دلیل سیاست داخلی پذیرش آن مشکل است. اما در نهایت این طرح تصویب شد و امروز نیز ظاهرا چاره‌ای جز اجرای آن وجود ندارد.

مکانیزم ماشه همچنان وجود دارد
درباره انصراف آمریکا از «اسنپ بک» و عقب نشینی کاخ سفید از مواضع دولت ترامپ گفت: آمریکا در دوران ترامپ مساله اسنپ بک را مطرح کرد و طی رایزنی و مکاتباتی که با شورای امنیت داشت، خواستار فعال شدن مکانیزم ماشه علیه ایران شده بود، ولی حالا دولت بایدن این خواسته را پس گرفته است. این دیپلمات اسبق ایران در سازمان ملل متحد افزود: البته این موضوع اسنپ بک از جمله مفاد و موارد قید شده در متن قطعنامه ۲۲۳۱ است و همچنان نیز وجود دارد و طرفین برجام آن را قبول دارند. ولی مساله‌ای که درباره درخواست آمریکا برای فعال شدن گزینه اسنپ بک وجود داشت، این است که آمریکا آن زمان از برجام خارج شده بود و نمی‌توانست از این گزینه استفاده کند، ولی آن زمان کاخ سفید این مساله را نپذیرفت و حالا آقای بایدن از این مواضع عقب نشینی کرده است. این تصمیم آمریکا در شرایطی گرفته شده که اسنپ بک در سازمان ملل پذیرفته نشده بود و امتیازی به ایران تلقی نمی‌شود.

دیپلمات های ایران همچنان محدودند
وی ادامه داد: به ویژه آنکه این اقدام در مقابل خواسته و شرط ایران برای احیای برجام یعنی لغو تحریم‌ها و اجرای تمامی تعهدات مغفول مانده از جانب آمریکا، جایگاه و اهمیت ویژه‌ای ندارد و نمی‌توان آن را اتفاق مهمی تلقی کرد. البته آمریکایی‌ها در کنار این مساله کم کردن محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی در آمریکا را نیز لحاظ کردند که البته به معنای رفع محدودیت کامل دیپلمات‌های ایرانی نیست. ماجرا این است که دیپلمات‌های ایرانی طی ۴۰ سال گذشته محدودیت‌هایی برای تردد داشتند که در دوران ترامپ این محدودیت‌ها تشدید شد و حالا بایدن این محدودیت‌ها را به دوران قبل از ترامپ برگردانده است. این اتفاق ویژه‌ای نیست. به ویژه اینکه دیپلمات‌های ایرانی خودشان را با این محدودیت‌ها وفق داده‌اند.

آمریکا عضو برجام نیست
احمدی همچنین با اشاره به جلسه غیررسمی کمیسیون برجام با دعوت از ایران و آمریکا (به عنوان مهمان)، گفت: اینکه آمریکا به عنوان مهمان دعوت شود، اشاره به آن دارد که آمریکا عضو برجام نیست و صرفا به عنوان مهمان در این جلسه احتمالی حضور خواهد داشت، ضمن اینکه حضور آمریکا در این جلسه غیررسمی به معنای بازگشت به برجام نخواهد بود. شاید برگزاری این جلسه را بخواهند به ظهارات آقای ظریف ربط دهند که گفته بود اتحادیه اروپا می‌تواند گام‌های طرفین را هماهنگ کند. ولی آقای ظریف گفته بود که گام‌های طرفین را هماهنگ کنند نه اینکه نشستی برای مذاکره تشکیل دهند.
وی افزود: افزون بر اینکه گفته شده، مدیران سیاسی اعضای برجام در این جلسه غیررسمی کمیسیون شرکت کنند تا مذاکرات بین همه اعضا صورت بگیرد، ولی اشکال اصلی درباره این مساله آنجایی است که ایران خواستار لغو یا تعلیق تحریم‌هاست و سپس این مساله راستی‌آزمایی شود و در ادامه ایران بازگشت به تعهدات برجامی را عملیاتی کند. مواضع مقامات ایران پیش از این هم چنین مفهومی داشت که آمریکا می‌تواند بدون مذاکره و صرفا با لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی به برجام بازگردد، ولی حالا طرف‌های غربی برجام خواستار مذاکره شده اند و باید دید که ایران با انجام این مذاکرات موافقت می‌کند یا نه؟

علت تردید ایران
این دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: تردید ایران نسبت به انجام مذاکره شاید به دلیل آن باشد که مشخص نیست این سیر مذاکرات ظرف چه مدت به نتیجه می‌رسد. چراکه در دوره قبلی این مذاکرات ۲ سال طول کشید و ایران به صورت جدی خواستار رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی طرف‌های دیگر در برجام است.

گشایش اقتصادی واقعی 
یا وعده برای مذاکره بیشتر؟
احمدی همچنین در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد بایدن برای مجاب کردن ایران برای خودداری از تعلیق پروتکل الحاقی متوسل به گشایش‌های اقتصادی شود و این اقدامات چه خواهد بود، گفت: ایده‌هایی درباره این مساله مطرح است؛ از جمله بحث مجوز اعطای وام به ایران از سوی صندوق بین الملی پول برای امور بهداشتی و درمانی یا همین طور آزادکردن پول‌های مسدود شده ایران در برخی کشور‌ها یا تعلیق موردی تحریم‌های نفتی ایران طوری که برخی کشور‌ها ب‌توانند از ایران نفت خریداری کنند و.. هرچند که این اقدامات به معنای تامین مطالبات و شروط ایران از جانب آمریکا نخواهد بود، ولی می‌توان به عنوان چراغ سبز آمریکا برای بازگشت به برجام تلقی شود.

سخت بودن پیش بینی
این دیپلمات اسبق ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این پرسش که ایران اعلام کرده پنجم اسفند پروتکل الحاقی را تعلیق خواهد کرد، در این صورت روند احیا برجام به کدام سمت و سو می رود، گفت: این مساله را به سختی می‌توان پیش بینی کرد. شاید در این مدت آمریکا علامت یا پیغامی را به ایران مخابره کند تا ایران مجاب به تعویق در تعلیق پروتکل الحاقی شود، ولی واقعیت این است که در مصوبه مجلس از وام یا کاهش محدودیت دیپلمات‌های ایرانی و مانند آن به عنوان علامت مثبت یاد نشده و این مصوبه صرفا به مساله لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی اشاره کرده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.