انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کوچک شدن کیک اقتصاد
پیامدهای شعار «مرگ بر روحانی»
بودجه 1400 در محاق
پیامد رفتارهای خودسرانه
پیامد و هزینه خروج از پروتکل الحاقی
خطر موج چهارم کرونا برای مردم
چشم‌انداز مثبت بازارها
تأثیر استیضاح ترامپ بر آینده جمهوری خواهان
آیا کلاف سردرگم FATF بازشدنی است یا خیر؟
استفاده از فرصت دیپلماسی برای بهبود زندگی مردم
ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل بررسی کرد
آیا رئیس‌جمهور دادگاهی می‌شود؟
دیپلماسی نتیجه می‌دهد« نَه» توپ‌وتشر
عده‌ای در داخل‌و‌خارج مایل به خروج ایران از برجام‌ هستند
توافق ایران و آژانس هوشمندانه بود
«قورباغه»؛ فیلم‌نامه‌ای ضعیف با اجرایی جذاب
دیپلماسی جایگزین ندارد
ایران بهتر است از مذاکره با 1+4 استقبال کند
هزینه‌ مالی نپذیرفتن لوایح FATF
خطر درگیـری در منطقه
نپیوستن به FATF؛ گشایش یا انسداد اقتصادی و معیشتی؟
«آن شب»؛ شمایلی از ژانر وحشت
کاهش تحریم‌ها و تصویب FATF، قیمت دلار را به زیر 20 هزارتومان می‌رساند
اشتباه راهبردی قالیباف در سفر به مسکو
پیامد رفتارهای خودسرانه
پیام رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه چیست؟
دلیل نفوذ آیت‌الله سیستانی در عراق، مواضع خردمندانه، خیرخواهانه و اصلاح‌طلبانه است
دیپلماسی مانع تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران شد
انتقادهای نمایندگان از رفتار پادگانی رئیس مجلس!
اهداف پیداوپنهان سفر امروز مدیرکل آژانس به تهران چیست؟
واکنش حدادعادل به شایعه دست‌بوسی فرح پهلوی
عده‌ای خودشان را صاحب‌اختیار و مالک کشور می‌دانند
«دیپلماسی» مانع صدور قطعنامه در شورای حکام
اعلام کاندیداتوری علی مطهری برای انتخابات 1400
ضرر فرودستان؛ سود ثروتمندان
بیشتر
کد خبر: 103630 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - 00:23
پیامد و هزینه خروج از پروتکل الحاقی
ستاره صبح در گفت‌وگو با قاسم محبعلی بررسی کرد

پیامد و هزینه خروج از پروتکل الحاقی

اشاره: (مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار) -- اختلاف بین تهران و واشنگتن درباره چگونگی رسیدن به توافق بر سر احیای برجام همچنان ادامه دارد. کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، اعلام کرد نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام تحویل مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد. وی تأکید کرده که این اقدام در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» صورت گرفته است. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ژاپنی کیودو هشدار داد که پنجره فرصت برای حل بن‌بست به‌زودی بسته می‌شود؛ زیرا ایران ۲۱ فوریه را به‌عنوان پایان بازرسی‌های هسته‌ای فراتر از تعهداتش در پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین کرده است. در واکنش به این موضوع، سازمان ملل از تمامی طرف‌های توافق هسته‌ای ازجمله ایران خواسته که به این توافق پایبند باشند. البته سعید خطیب زاده، سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفته تمام اقدامات ایران به‌سادگی برگشت‌پذیر است، به شرطی که دیگر طرف‌های عضو برجام به تعهداتشان عمل کنند. برخی صاحب‌نظران بر این باورند در شرایطی که دولت آمریکا تغییر کرده و تیم جو بایدن به‌سوی اتحاد و نزدیکی با اتحادیه اروپا پیش می‌رود، اجرای مصوبه هسته‌ای مجلس می‌تواند پیامدها و هزینه‌هایی برای کشور ایجاد کند و ممکن است مشابه سال‌های 84 تا 92، دوباره اجماع جهانی علیه ایران شکل گیرد. دراین‌ارتباط ستاره صبح با قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه و تحلیلگر روابط بین‌الملل گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

جمهوری اسلامی در نامه‌ای از آژانس انرژی اتمی خواست اقدامات لازم را در راستای توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران، به عمل آورد. این همکاری بر اساس مصوبه مجلس ایران علیه تحریم‌های آمریکا، به‌زودی خاتمه می‌یابد.

توقف پروتکل الحاقی
کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز دوشنبه ۲۷ بهمن (۱۵ فوریه) خبر داد که ایران در نامه‌ای توقف اجرای اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام را از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ (پنجم اسفند) تحویل مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده است. به گزارش ایسنا ارسال این نامه در راستای اجرای قانون مصوب مجلس برای لغو تحریم‌ها صورت گرفته است که تا روز ۲۲ فوریه به آمریکا مهلت داده بود کلیه تحریم‌ها را بردارد. کاظم غریب‌آبادی درباره نامه گفته که در آن از آژانس خواسته‌شده «تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست‌های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد». ایسنا به نقل از او نوشته است «ازاین‌پس، همکاری‌های ایران و آژانس صرفاً بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه خواهد یافت تا زمانی که با لغو تحریم‌ها به‌صورت عملی و ملموس، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای مجدد این اقدامات فراهم گردد».

تغییر روش آمریکا
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در همین روز در یک نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره توئیت وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه «دیپلماسی اصولی تنها راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است» گفت: «تفسیر توئیت وزیر امور خارجه آمریکا بر عهده خودشان است و آنچه باید بگوییم این است که دولت کنونی آمریکا متأسفانه همچنان بر رویه دولت قبلی این کشور حرکت می‌کند و آنچه الان اتفاق می‌افتد با قبل از ۲۰ ژانویه (شروع کار بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا) فرقی نمی‌کند». سعید خطیب‌زاده از «اعمال فشار حداکثری» و «بی‌توجهی به تعهدات و حقوق بین‌الملل از سوی آمریکا» شکایت کرده و گفته ازنظر جمهوری اسلامی دولت فعلی آمریکا «هیچ فرقی با دولت ترامپ در خصوص اعمال تحریم‌ها» نکرده است. باوجوداین او نیز مانند دیگر مقام‌های ایران تکرار کرد که اگر آمریکا تغییر روش دهد، «ایران هم به این اصلاح سیاست پاسخ مناسبی می‌دهد».

همکاری با آژانس
سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با مهلت تعیین‌شده برای پایان دادن به همکاری با آژانس در راستای پروتکل الحاقی گفت: «بر اساس این مصوبه نظارت‌های فراپادمانی متوقف می‌شود» و اضافه کرد که «توقف اجرای نظارت‌های فراپادمانی به معنای پایان تمام نظارت‌ها نیست. چراکه ما عضو پادمان هستیم و بر اساس پادمان بخش عمده‌ای از نظارت‌ها ادامه خواهد داشت و اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود». به گفته خطیب زاده حتی پس‌ازاین مهلت نیز همکاری ایران با آژانس ادامه خواهد داشت. او تأکید کرد که «تمام اقدامات ایران به‌سادگی برگشت‌پذیر است. به شرطی که دیگر طرف‌های عضو برجام به تعهداتشان عمل کنند».

پایان برجام؟
قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با ستاره صبح با اشاره به نزدیک شدن به زمان ضرب‌الاجل مجلس برای خروج دولت از اجرای پروتکل الحاقی و توقف نظارت‌های فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ما امیدواریم تا سوم اسفند اتفاقی بیفتد و تفاهمی صورت گیرد و باعث شود لزومی به اجرای مصوبه مجلس و خروج از پروتکل الحاقی اتفاق نیفتد؛ چراکه اگر چنین اتفاقی بیفتد مفهومش این است که برجام عملاً پایان‌یافته است. این جزء تعهدات اصلی ایران بود که پروتکل الحاقی را تا پایان هشت سال برجام اجرا کند و در پایان نیز آن را به تصویب مراجع قانونی داخلی برساند و در این صورت بود که پرونده ایران از شورای امنیت و فصل هفت منشور ملل متحد خارج می‌شد. اکنون اگر ایران به شرایط قبلی بازگردد، همان‌گونه که اشاره شد، می‌تواند از دیدگاه آن‌ها برجام پایان‌یافته باشد و پرونده ایران یا توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یا یکی از اعضای اروپایی برجام به شورای امنیت ارجاع شود و در آنجا چون نیاز است برای ادامه برجام، یک قطعنامه جدید با اتفاق آرای پنج به‌علاوه یک (یعنی پنج عضو دائم شورای امنیت) صادر شود که عملاً چنین جیزی به نظر نمی‌رسد امکان‌پذیر باشد، می‌توان گفت برجام را باید پایان‌یافته تلقی کنیم.»

کوشش میانجی‌ها
این تحلیلگر برجسته روابط بین‌الملل در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا دولت حسن روحانی که یکی از دستاوردهای مهم خود را  درزمینه سیاست خارجی برجام می‌دانست، حاضر است این دستاورد را نقش بر آب‌رفته ببیند، گفت: «دولت که مخالف این مصوبه بود و حتی بعد از تصویب هم مقاومت کرد که آن مصوبه اجرا نشود؛ اما بالاخره سیاست خارجی صد درصد در اختیار دولت نیست و حتماً به دولت گفته‌شده که باید آن مصوبه را اجرا کند و بنابراین دولت و وزارت خارجه که با این مصوبه به‌شدت مخالف بودند، مجبور شدند آن را اجرا کنند. زیرا آن‌ها می‌فهمیدند که این مصوبه کمکی به حل مشکل نمی‌کند و مسئله را پیچیده‌تر می‌کند. اکنون همان‌گونه که اشاره شد، تنها فرصت این است که با کوشش‌هایی که دولت‌هایی مانند قطر و عمان و حتی کشورهای اروپایی در حال انجام آن هستند، تا قبل از آن‌که ایران دست به این اقدام بزند، آن‌ها توافقی صورت دهند که هم‌زمان یا به‌تدریج، دو طرف ایران و آمریکا به برجام بازگردند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.