انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تاثیر تحریم بر درآمد سرانه و افزایش شکاف فقیر و غنی
سقوط آزاد دلار
چراغ سبز به خرید نفت ایران
هشدار رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش درآمدهای ارزی
سقوط ۴۷ درصدی صادرات نفت در 6 ماه نخست امسال
وجود ۳۰ هزار پلاک و ۲۴۹ گود خطرساز در پایتخت
سکاندار سازمان تجارت جهانی از رهبران اصلاح‌طلب اقتصاد در نیجریه است
جزییات اصلاحات در نرخ ارز، تعرفه گمرک و حقوق
مقایسه دستاوردهای صنعت نفت در دولت تدبیر و امید با دولت قبل
حمایت بازار سرمایه از فعالیت نوآوران
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
صعود دلار و بورس؛ سقوط طلا
ریزش قیمت دلار و طلا
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
دلارهای بلوکه‌شده در راه ایران
درآمد حاصل از صادرات پتروشیمی در سال آینده ۲۵000000000 دلار
سقوط بازارها در هفته گذشته
رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن طی یک سال
افزایش قیمت‌ها در بهمن نسبت به دی‌ماه
مردم خوشحال؛ مافیا نگران
دو لایحه پالرمو و CFT برای روابط بانکی، شفافیت و مقابله با پول شویی در ایران مهم است
بیشتر
کد خبر: 103622 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - 00:24
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
هشدار

تحریم و FATF مانع جذب سرمایه

اشاره: وزارت امور خارجه آمریکا در صفحه فارسی توییترش پیامی از جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا را با خط نستعلیق منتشر کرد که نوشته: آمریکا بازگشته است. دیپلماسی به کانون سیاست خارجی ما بازگشته است. چراغ سبز دیپلماسی از سوی کاخ سفید این پیام را به اقتصاد ایران می‌دهد که می‌توان با دیپلماسی تحریم‌ها را کاهش داد و با پیوستن به FATF تبادل پول بین بانک‌های ایران و جهان را میسر کرد تا کشور بار دیگر شاهد رونق اقتصادی مثبت باشد. در این ارتباط رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایران و خارج می‌گوید: تحریم و FATF دو مانع عمده ورود سرمایه‌گذاران خارجی‌ به ایران هستند. لازم است دولت‌مردان در فرصت باقیمانده از دولت دوازدهم بار دیگر بااقتدار با بهبود روابط ایران و آمریکا اقتصاد کشور را به عرصه اقتصاد جهانی بازگردانند. گزارش پیشرو به این موضوع می پردازد.

ستاره صبح-

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایران و خارج اظهار داشت: یکی از بندهای تحریم‌ها این است که اگر کسی در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده باشد؛ نمی‌تواند به‌طور هم‌زمان در ایران نیز سرمایه‌گذاری کند و این مانع بزرگی برای شرکت‌های بزرگ مانند توتال است. بنابراین ۳ تا ۴ میلیارد دلار در سال جذب سرمایه‌گذاری خارجی شاید ۵ درصد از نیازها و امکانات کشور ما باشد. سید حسین سلیمی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد اهمیت سرمایه‌گذاری‌های خارجی بر رشد اقتصاد کشور گفت: هر کشوری که توانسته رشد اقتصادی خود را در کوتاه مدت افزایش دهد، تنها از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی بوده برای مثال چین با جذب سرمایه‌گذاری خارجی توانست اقتصاد خود را چنان نجات دهد که امروز ردیف اول و دوم اقتصاد جهان را در اختیار دارد. در مالزی و اندونزی نیز توانستند تأثیر سرمایه‌گذاری خارجی را بر اقتصاد خود شاهد باشند.

سرمایه‌گذاری خارجی 
عامل رشد اقتصادی  
سلیمی ادامه داد: بنابراین نقش سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد کلان بسیار مهم است و تأثیر آن فقط به خاطر ورود سرمایه نیست بلکه به خاطر فناوری، برندهای بین‌المللی و ارتباطات بین‌المللی که شرکت‌های خارجی دارند و می‌توانند در تولید و صادرات به کشورهای همسایه به ما کمک کنند.
وی افزود: بدون سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، ما نمی‌توانیم رشد جهشی 8 درصدی که جزو برنا‌مه‌های کشور بوده را حاصل کنیم. این سرمایه‌گذاری‌ها هم به نفع طرف خارجی‌ و هم به نفع اقتصاد کشور است و می‌تواند سرعت رشد اقتصادی را افزایش دهد. برای مثال اگر ما بخواهیم یک تجهیزات را از نقطه صفر تولید کنیم ممکن است پنج سال طول بکشد اما اگر با مشارکت خارجی بتوانیم ساخته‌شده آن را وارد کنیم همین امروز می‌توانیم از آن استفاده کنیم. بنابراین نقش سرمایه‌گذاری‌های خارجی شناخته‌شده است و برای کشورهایی که می‌خواهند رشد اقتصادی بالایی را سریعاً کسب کنند، ضروری است.

تحریم مانع جذب سرمایه خارجی 
سلیمی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در کشور برای سرمایه‌گذاری بیان کرد: ممکن است یک کشور به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی باشد اما امکانات آن را نداشته باشد، اما کشور ما در حوزه نفت دوم، گاز اول و در منابع معدنی نیز اول است بطوریکه هر نوع مواد معدنی در ایران وجود دارد. کارمند و کارگر جوان و تحصیل‌کرده نیز در کشور فراوان است، این موارد باعث جذب سرمایه‌گذاری خارجی بوده که ما این امکانات راداریم. اما متأسفانه بر اساس آماری که در مورد سرمایه‌گذاری‌های خارجی کشورها بر اساس پتانسیل و جمعیت است، کشور ما رتبه خوبی ندارد که عمده دلیل آن نیز تحریم است.

ظرفیت جذب سالانه 100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی
وی گفت: ما ظرفیت جذب سالانه حدود 100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی راداریم، هر کدام از پروژه‌های بزرگ نفتی و پتروشیمی 20 تا 30 میلیارد دلار می‌توانند سرمایه جذب کنند. بسیاری از پالایشگاه‌های فرسوده را می‌توانیم به کمک سرمایه‌گذارهای خارجی‌ترمیم کنیم. توتال هم چند سال پیش در این موارد در ایران وارد شد اما بعد از تحریم‌ها و در میانه کار، آن را رها کرد.
رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایران و خارجی در ادامه گفت: به دلایل مختلف ما نتوانستیم مطابق با پتانسیل خود، سرمایه‌گذاری‌های خارجی را جذب کنیم و تنها توانستیم در سال 3 تا 4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم. یکی بندهای تحریم‌ها این است که اگر کسی در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده باشد؛ نمی‌تواند به‌طور هم‌زمان در ایران نیز سرمایه‌گذاری داشته باشد. این مانع بزرگی برای شرکت‌های بزرگ مانند توتال است. 3 تا 4 میلیارد دلار در سال جذب سرمایه‌گذاری خارجی شاید 5 درصد از نیازها و امکانات کشور ما باشد.

همسایگان ما مصرف‌کننده هستند
وی تصریح کرد: وقتی شرکتی می‌خواهد در یک کشور سرمایه‌گذاری کند فقط به جمعیت آن کشور برای بازار مصرف توجه نمی‌کند. کشور ما امکانات 450 میلیون نفر جمعیت در اطراف ایران راداریم که بافاصله دو یا سه ساعت از ما قرار دارند. امروز اگر در استان تهران یک محصول تولید شود با هواپیما یک ساعت و با کامیون چهار ساعت بعد می‌تواند در ترکمنستان باشد. هیچ کشوری چنین امکاناتی که بتواند نیازهای همسایگان خود را تأمین کند را ندارد. همه همسایگان ما مصرف‌کننده هستند، ایران از طریق خلیج‌فارس می‌تواند محصولات خود را با کشتی به همه دنیا برساند. بنابراین موقعیت ایران بسیار استثنایی است و می‌تواند کالا را سریع و ارزان‌قیمت تولید و تحویل دهد.
سلیمی افزود: این یکی از مسائلی است که خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در یک کشور به آن توجه می‌کنند. اینکه اینجا می‌توانند برای 450 میلیون مصرف‌کننده، محصول را طراحی کنند نکته بسیار مهمی است. برند آنها می‌تواند در کشورهای اطراف که کالاهای آنها عرضه می‌شود کمک‌کننده باشد.

اهمیت ارتباطات بین‌المللی شرکت‌های خارجی 
وی با اشاره به اهمیت ارتباطات بین‌المللی این شرکت‌ها در افزایش صادرات کشور گفت: ارتباطات بین‌المللی این شرکت‌ها نیز عامل بسیار بااهمیتی است. شرکت‌های بین‌المللی ارتباطاتی دارند که می‌تواند درروند تولید و تجارت تسهیل‌تر باشند برای مثال شرکتی که 200 یا 300 شعبه در سرتاسر جهان داشته باشد، اگر مواد اولیه در ایران به مشکل خورد، از عراق آن را وارد می‌کنند و اگر در عراق به مشکل خورد از ایران وارد تأمین می‌کنند. در مورد مسائل مالی هم می‌توانند از دیگر کشورها تأمین کنند.
علت عدم ورود سرمایه به کشور 
رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایران و خارجی در ادامه اضافه کرد: قبل از روی کار آمدن ترامپ که مشکل تحریم‌ها رو به بهبود می‌رفت، روزی نبود که سرمایه‌گذاری برای ورود به کشور اقدام نکند و ورود سرمایه‌گذاران خارجی بسیار رونق پیداکرده بود اما بعد از تشدید تحریم‌ها و مزید بر علت شدن شیوع کرونا، ورود سرمایه‌گذاران خارجی بسیار کاهش پیدا کرد. با وجود امکانات در ایران خارجی‌ها به دلایل سیاسی و تحریم‌ها وارد کشور نمی‌شوند و جذب سرمایه‌گذاری خارجی ما در حد 3 تا 4 میلیارد دلار باقی‌مانده است.

جذب سرمایه خارجی در ترکیه 
این فعال اقتصادی افزود: ترکیه در همسایگی ما گاز، برق و نفت ندارد اما سالانه 30 تا 40 میلیارد سرمایه‌گذاری خارجی جذب می‌کند و امروز صادرات این کشور بدون نفت در سال 160 میلیارد دلار است. ما با مواد پتروشیمی در سال 20 تا 30 میلیارد دلار با تلاش و تقلی صادر می‌کنیم. در صورتی که امکانات کشور ما بسیار فراتر است و می‌توانیم سالانه 100 میلیارد دلار کالای بدون نفت صادر کنیم ولی نیاز به فناوری، ارتباطات بین‌المللی و مسائل دیگری جزو پکیج علم سرمایه‌گذاری خارجی است که همه تلاش می‌کنند سرمایه‌گذاری جذب کنند تا بتوانند سریعاً رشد اقتصادی داشته باشند.

حل مشکل FATF و نقل و انتقالات بانکی
سلیمی با تأکید بر تأثیر FATF بر این موضوع بیان کرد: اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی برای همه شناخته‌شده است، یکی از مواردی که در این مورد مشکل ایجاد می‌کند مشکل FATF و نقل و انتقالات بانکی است. در این وضعیت شرکت خارجی چطور می‌تواند پول را وارد ایران کند و سود خود را ببرد؟ این یکی از مشکلاتی است که در این مسیر وجود دارد بنابراین وارد یک کشور دیگر می‌شود.
وی در پایان اضافه کرد: سه موضوع در جذب سرمایه‌گذاری خارجی اصل هستند: ثبات اقتصادی، ثبات سیاسی و اجرای قوانین بین‌المللی. سرمایه‌گذار خارجی این سه اصل را بررسی و سپس ورود می‌کند. چرا باید درجایی سرمایه‌گذاری کند که نمی‌تواند سود خود را ببرد؟ تحریم‌ها و مشکلات مربوط به FATF بزرگ‌ترین موانع بر سر راه جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.