انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103618 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - 00:06
دفاع از حقوق مردم تهران از تریبون پارلمان شهر
گزارش

دفاع از حقوق مردم تهران از تریبون پارلمان شهر

اشاره: محمدباقر قالیباف در سال 84 با حمایت شورای پنجم پس‌ازآنکه محمود احمدی‌نژاد از سکوی شهرداری به ریاست جمهوری رسید به عنوان شهردار تهران برگزیده شد. وی مدت 12 سال شهردار تهران بود و در این دوره اتفاقات بی‌سابقه در شهر تهران اتفاق افتاد که می توان به افزایش تعداد کارکنان، نابودی باغات و برخی بوستان‌ها و ... اشاره کرد. سردار عیسی شریفی مدت 12 سال قائم‌مقام قالیباف بود که به دلیل تخلفات دستگیر و پس از حدود 40 جلسه غیرعلنی در دادسرای نظامی سرانجام به 20 سال حبس و 480 میلیارد تومان رد مال محکوم شد. هرچند این اقدام یک گام مثبت به شمار می‌رود؛ اما مردم تهران علاقمند هستند همان‌طور که دادگاه غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران به صورت علنی برگزار شد، دادگاه عیسی شریفی نیز علنی برگزار می‌شد که نشد. محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای پنجم در جلسه روز یکشنبه و در صحن علنی طی سخنانی از حقوق مردم تهران دفاع کرد و گفت: «اموالی که به یغما رفته متعلق به مردم تهران است باید به شهرداری بازگردد.» در ادامه سخنان مهم وی را می‌خوانیم.

ستاره صبح-

مستحضرید که در فرهنگ ملی و آموزه‌های دینی و مذهبی ما ایرانیان دو مفهوم عدالت و آزادگی جایگاه ویژه‌ای دارد. بر همین اساس است که مولای متقیان به‌مثابه سمبل عدالت و سرور و سالارمان حسین همچون سمبل آزادگی در دل و جان هر ایرانی زنده و جاوید باقی‌مانده‌اند. شکی نیست که جامعه ایران از بی‌عدالتی‌ها و مظلومیت‌ها نالیده و با عنصری فساد دست به گریبان بوده و هست. هرگاه فساد ریشه در سیاست داشته به سرعت جنبه‌های زندگی مردم را در برگرفته و مایه فلاکت و بدبختی و عقب‌ماندگی بوده است. فسادی که سایه سنگین آن را در زیست سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه حس می‌کنیم و هرروز شاهد بروز انواع و اقسام سوءاستفاده‌ها و سرپوش‌های قانونی برای فسادهای هستیم و عدالت، آزادگی، قانون، بلکه منافع و امنیت ملی، توسعه و پیشرفت کشور و حتی رفاه و معیشت مردم در پیش پای منافع فردی و گروهی برخی صاحبان قدرت و ثروت قربانی می‌شود. یکی از حوزه‌هایی که دست‌کم در دو دهه گذشته تحت تأثیر فساد سیاسی و اقتصادی بوده، مدیریت شهری تهران است. به خاطر داریم که آقای قالیباف شهردار سال‌های 84 تا 96 تهران در پایان دوره مدیریت خود باافتخار گفتند که اصلاح‌طلبان در باتلاق شهرداری غرق خواهند شد. ایشان به خوبی به زوایا و عمق فساد و کلاف سردرگمی که برای مدیریت شهری جدید به میراث گذاشته‌شده بود باخبر بودند و به درستی از آن به عنوان یک باتلاق یادکردند؛ اما این تصور که اصلاح‌طلبان در این باتلاق غرق خواهند شد به تحقق نپیوست. به میراث برجا مانده از دوران شهرداری قالیباف برای شهرداری انباشت انفجار نیروی انسانی که ظرف 12 سال به 65000 نفر رسید، انباشت بیش از 50000 میلیارد تومان بدهی بانکی با سود پاورجه آور که هنوز شهرداری نتوانسته از شر آن خلاص شود. ساختار و تشکیلات سازمانی گسترده و ناکارآمد، رویه و روندها و روزنه‌ها و شکاف‌ها و فرهنگ‌سازمانی ناسالم و عمدتاً فساد آلود که شهر فروشی‌ها و املاک نجومی، نقض گسترده طرح جامع و تفصیلی و نیز حریم شهر فقط بخش کوچکی از میراث بر جامانده دوران شهرداری دوران قالیباف است.

مشکلات پیش روی شورای پنجم
مدیریت شهری تهران در دوره پنجم می‌توانست با ادامه روند آمیخته به فساد شهر را اداره کند. می‌شد همچون گذشته شهر را بفروشد از بانک‌ها قرض کند و بازد و بندهای گوناگون با صاحبان قدرت و ثروت پروژه‌های بزرگ بسازد. شورا و شهرداری چند هزار نفر نیروی جدید استخدام کنند بذل و بخشش، حاتم‌بخشی‌ها از جیب مردم کرده و برنامه‌ریزی سیاسی و انتخاباتی کنند. افتخار شورای پنجم این است که تلاش خود را برای مقابله با فساد سامانمند و جایگزینی شفافیت به کار گرفته است. تردیدی نیست که فسادی چنین عمیق در سازمانی چنین گسترده را به‌سادگی و به سرعت نمی‌توان از بین برد. آن هم در جامعه‌ای که ریشه‌های فساد عمیق‌تر از وسعت مدیریت شهری و به گستردگی ابعاد ساختاری و سامانمند کشور است. تردیدی نیست که در دوره کنونی مدیریت شهری نیز مصادیقی از فساد وجود داشته و خواهد داشت. به همین دلیل شورا تلاش سامانمند برای مبارزه با فساد سامانمند موجود در شهرداری را در دستور کار قرار داده است.

پرونده فساد بزرگ
یکی از پرونده‌های قضایی مربوط به فساد بزرگ و گسترده در مدیریت شهری (دوره قالیباف) مطرح است برخی اخبار جسته و گریخته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی درباره آن منتشرشده است که جای تأمل و رسیدگی دارد. بر اساس گزارش بخش نظارتی سپاه پاسداران موضوع فساد در پرونده گروه اقتصادی «یاس» در دستور کار رسیدگی قرارگرفته و قائم‌مقام آقای قالیباف شهردار وقت تهران به اتهام فساد مالی به 20 سال زندان و بازگشت حدود 480 میلیارد تومان اموال به یغما رفته محکوم‌شده است. اخبار حاکی از آن است که رسیدگی به این پرونده به عهده رئیس ستاد کل نیروهای مسلح واگذارشده است. اطلاع‌رسانی ناقص و مبهم و اهمیت موضوع و ارتباط مستقیم آن با شهرداری این‌جانب را بر آن داشت تا طی یادداشتی از سردار سرلشكر آقای محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درخواست نمایم تا اطلاعات پرونده را در اختیار شورای شهر قرار دهد بلافاصله پاسخ اعلام داده شد که می‌تواند گام مثبت در جهت روشی شدن ابعاد موضوع برای افکار عمومی تلقی شود در پاسخ ستاد کل نیروهای مسلح اعلام‌شده که پرونده اولیه موضوع توسط مراجع نظارتی سپاه پاسداران تشکیل‌شده و توسط رئیس قوه قضائیه شعبه رسیدگی‌کننده ویژه در سازمان قضایی نیروهای مسلح مأمور رسیدگی به پرونده شده است.
اخبار دیگری که منتشرشده نشان می‌دهد که در جریان تشکیل پرونده، رسیدگی انجام‌شده و حتی در رأی صادره توجهی به حقوق شهرداری تهران صورت نگرفته و عملاً شهرداری هیچ‌گونه نقش و جایگاهی در ماجرا نداشته است. این در حالی است که مشخصاً شهرداری تهران طرف کل این قراردادها و ذینفع اصلی بوده اگر اموالی به یغما رفته اموال شهرداری و ثروت مردم تهران بوده است.

پرسش درباره پرونده یک متهم
پرسشی که مطرح است که لازم است پاسخ داده شود تشکیل دادگاه خاص همچون دادگاه ویژه روحانیت و دادگاه نظامی و سازمان قضایی نیروهای مسلح برای آن نیست که حریم امنی برای صنف خاصی در نظر گرفته شود برای آن است که به لحاظ اختیارات و مسئولیت‌های خاص این افراد رسیدگی دقیق‌تر و مقررات سخت گیرانِ تری اعمال گردد. پرسش این است که چرا فساد یک مقام ارشد شهرداری که یک نهاد عمومی است به صورت غیر شفاف و بدون توجه به حقوق مادی و معنوی مدیریت شهری در دستور کار قوه قضاییه قرارگرفته و اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی لازم مدنظر قرار نگرفته است. آیا ابعاد این فساد در همین حدود بوده یا گسترده‌تر و پیچیده‌تر است و آیا شهردار وقت و سایر مدیران شهرداری یا سایر نهادها نیز در آن نقشی داشتند. شهردار تهران به شورای شهر و افکار عمومی گزارش دهند که چرا با وجود اخبار ناقصی که در جریان پرونده منتشرشده بود تا این حد در ورود به پرونده کوتاهی و تأخیر صورت گرفته است. چه اقدامات قضایی در دستور کار شهرداری قرارگرفته است.
مطالبه 5 هزارمیلیاردی
تکلیف مطالبات کلان شهرداری شامل طلب حدود 5 هزار میلیارد تومانی و محکومیت 480 میلیارد تومانی و تأخیر تادیه بازپرداخت این مبالغ از سال 93 تاکنون و بازگشت آن به خزانه شهرداری چیست؟ پرونده‌های که می‌باید در دستور کار پیگرد قضایی شهرداری قرار گیرد یا قرارگرفته است کدام است. انتظار می‌رود نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لحاظ سوابق و حجم گسترده معاملات گذشته، حال و آینده خود در شهرداری تهران یک‌بار با شفافیت و قاطعت موضع خود را در ارتباط با این پرونده و پرونده‌های مشابه پیدا و پنهان اعلام نماید. بر همین اساس و به حکم خرد، شرع و قانون و میثاقی که با مردم‌داریم از همکاران گرامی در شورای شهر و شهردار تهران تقاضا دارم در فرصت باقیمانده از این دوره مدیریت شهری و فارغ از هرگونه امیال سیاسی حول محور عدالت‌طلبی و آزادگی پیگیری موارد ذیل را در دستور کار خود قرار داده و نتایج آن را به اطلاع مردم تهران برسانند. 1- همچنین انتظار می‌رود حوزه‌های تابعه گزارشی از روند عملیات اجرایی شامل پیمان‌ها، قراردادهای اجرایی، معاملات، دیون و مطالبات، میزان تعهدات مالی، موارد ترک تشریفات، تخلفات، واگذاری‌ها، کارگزاری‌ها، املاک، تخفیفات داده‌شده، جذب منابع انسانی، لیست شرکت‌های داخل و خارج از کشور لیست خریدهای داخلی و خارجی عمده اموال منقول و غیرمنقول شهرداری دارای سند یا فاقد سند، تغییرات پهنه‌ها و کاربری اراضی، حفظ حریم و کمربندی انبارها و محل دپوی اموال و سایر موارد بنا به درخواست و یا تشخیص را تهیه و همچون کارنامه‌ای شفاف به شورای شهر ارائه نمایند.
2-در اوایل دوره مدیریت شهری کنونی گزارش ویژه‌ای تحت عنوان گزارش تحویل و تحول تهیه و به شورا ارائه‌شده بود که لازم است با توجه به اطلاعات واصله جدید توسط شهردار تکمیل و به شورای شهر ارائه گردد.

بدهکاری 80 میلیاردی شهرداری 
به مؤسسات خیریه
همکاران گرامی سؤالات بسیاری وجود دارد که باید پاسخ داده شود. مردم می‌پرسند چگونه در حساب‌های شهرداری، این سازمان بیش از 80 میلیارد به مؤسسات خیریه بدهکار است اما حساب‌وکتاب این خیریه‌ها 5 تا 7 میلیارد تومان دریافتی بیشتر از شهرداری را نشان می‌دهد.

پرونده هزار و یک شب
مردم می‌پرسند پروژه هزار و یک شب چگونه به ثمن 165 هزار تومان در متراژ هکتاری در منطقه 22 واگذارشده است. یا اینکه املاک واگذارشده به بیمارستان تخصصی مغز در چه قالبی صورت گرفته است. چرا تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری فقط باید از شرکت «سیما چوب» خرید کنند و مابه‌التفاوت پولی که بابت ترک تشریفات مربوط به آن پرداخت می‌شده است کجاست؟ موضوع وجوه مالی ناشی از فروش «تراکم» و «هولوگرام» برای «خیریه امام رضا» چیست؟ واگذاری زمین شهروند فرمانیه به بانک تات در چه چارچوبی صورت گرفته است. تشکیل حدود 30 شرکت و موسسه در قالب «هولدینگ یاس» چیست و چه مقدار هولوگرام و تراکم با چه مأموریت‌هایی به این شرکت‌ها واگذارشده است.
از این سؤالات بسیار است که باید پاسخ داده شود. از همکاران در شورا و شهردار تهران و همچنین اصحاب رسانه می‌خواهم که توجه جدی و اهتمام ویژه برای پیگیری این موارد را انجام دهند. علاوه بر مراتب فوق از شهردار انتظار می‌رود در خصوص مصادیق فساد چه در دوره گذشته و چه در این دوره علی‌الخصوص با توجه به دستگیری‌های اخیر در رعایت قانون و پیگیری حقوق مردم و برخوردهای قضایی لازم جدیت و قاطعیت کامل را نشان دهد و بدون اغماض حقوق شهر را در دستور کار خود قرار دهند. در اینجا اعلام می‌دارد قاطبه اعضای این شورا در این مسیر یار و پشتیبان شهردار در مبارزه با فساد خواهند بود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.