انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کوچک شدن کیک اقتصاد
پیامدهای شعار «مرگ بر روحانی»
بودجه 1400 در محاق
پیامد رفتارهای خودسرانه
خطر موج چهارم کرونا برای مردم
پیامد و هزینه خروج از پروتکل الحاقی
چشم‌انداز مثبت بازارها
تأثیر استیضاح ترامپ بر آینده جمهوری خواهان
آیا کلاف سردرگم FATF بازشدنی است یا خیر؟
استفاده از فرصت دیپلماسی برای بهبود زندگی مردم
ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل بررسی کرد
آیا رئیس‌جمهور دادگاهی می‌شود؟
دیپلماسی نتیجه می‌دهد« نَه» توپ‌وتشر
عده‌ای در داخل‌و‌خارج مایل به خروج ایران از برجام‌ هستند
توافق ایران و آژانس هوشمندانه بود
«قورباغه»؛ فیلم‌نامه‌ای ضعیف با اجرایی جذاب
دیپلماسی جایگزین ندارد
ایران بهتر است از مذاکره با 1+4 استقبال کند
هزینه‌ مالی نپذیرفتن لوایح FATF
خطر درگیـری در منطقه
نپیوستن به FATF؛ گشایش یا انسداد اقتصادی و معیشتی؟
«آن شب»؛ شمایلی از ژانر وحشت
کاهش تحریم‌ها و تصویب FATF، قیمت دلار را به زیر 20 هزارتومان می‌رساند
اشتباه راهبردی قالیباف در سفر به مسکو
پیامد رفتارهای خودسرانه
پیام رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه چیست؟
دلیل نفوذ آیت‌الله سیستانی در عراق، مواضع خردمندانه، خیرخواهانه و اصلاح‌طلبانه است
دیپلماسی مانع تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران شد
انتقادهای نمایندگان از رفتار پادگانی رئیس مجلس!
اهداف پیداوپنهان سفر امروز مدیرکل آژانس به تهران چیست؟
واکنش حدادعادل به شایعه دست‌بوسی فرح پهلوی
عده‌ای خودشان را صاحب‌اختیار و مالک کشور می‌دانند
«دیپلماسی» مانع صدور قطعنامه در شورای حکام
اعلام کاندیداتوری علی مطهری برای انتخابات 1400
ضرر فرودستان؛ سود ثروتمندان
بیشتر
کد خبر: 103610 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - 01:02
پیامد رفتارهای خودسرانه
ستاره صبح به بهانه شعار «مرگ بر روحانی» در روز 22 بهمن بررسی می‌کند

پیامد رفتارهای خودسرانه

اشاره: مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال نه‌تنها به دلیل کرونا در شکل برگزاری تفاوت داشت، بلکه برای اولین بار شاهد توهین عده‌ای به رئیس‌جمهور بود. تعداد قابل‌توجهی موتورسوار در استان اصفهان که اغلب ماسک بر صورت نداشتند، شعارهایی هنجارشکنانه و بی‌سابقه علیه رئیس‌جمهور سر دادند و در پاسخ به شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» می‌گفتند «مرگ بر روحانی». موضوعی که با واکنش بسیاری از مردم و اهالی سیاست مواجه شد و هیئت دولت درباره هتاکی به رئیس‌جمهور بیانیه‌ای تند صادر کرد. دادستان عمومی و انقلاب اصفهان هم از صدور دستور به مراجع امنیتی برای شناسایی مرتکبان و محرکان شعارهای هنجار‌شکنانه و توهین به رئیس‌جمهور ‌خبر داد. البته این دست رفتارها اولین بار نیست که در کشور رخ می‌دهد بلکه مسبوق به سابقه است. برای خودسرها فرقی هم نمی‌کند چه کسی طرف مقابلشان باشد و در چه درجه و جایگاهی قرار دارد؛ وقتی بنا را بر تخریب گذاشته باشند همه توانشان را به کار می‌گیرند تا به هدفشان برسند. خودسرها در طول سال‌های گذشته هرجا که افرادی را در تقابل و تضاد با خود ببینند، با آنان برخورد می‌کنند. اوج این اقدامات خودسرانه در سال‌های دهه هفتاد و پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات رخ داد. در آن سال‌ها سیدمحمد خاتمی که با پشتوانه 20میلیون رأی مردم به ریاست جمهوری رسیده بود، تلاش داشت تا از یک سو فضای باز سیاسی و فرهنگی برقرار کند و از سوی دیگر با جهان تعامل کند، اما خودسرها با اقداماتی نظیر حمله به سخنرانی‌ها و برخی اعضای دولت و انجام قتل‌های زنجیره‌ای (داریوش فروهر، پروانه اسکندری، محمد مختاری، محمدجعفر پوینده و...) و حمله و ضرب و شتم عبدالله نوری (وزیر کشور) و عطاالله مهاجرانی (وزیر ارشاد) در نماز جمعه تهران در سال 1377 و حمله به کوی دانشگاه تهران در 18 تیر 1378 و ترور سعید حجاریان عضو شورای شهر تهران و یکی از تئوریسین‌های اصلاحات در ۲۲ اسفند ۱۳۷۸، تلاش کردند تا اصلاحات را ناکام بگذارند. توهین به هاشمی رفسنجانی در مدرسه فیضیه قم در سال 1385، وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 1388، شعار علیه سیدحسن خمینی در مرقد امام در سال 1389، شعار علیه ناطق نوری در حرم امام هشتم در مشهد در سال 1391، پرتاب کفش و مهر به سمت علی لاریجانی در قم در سال 1391، پرتاب کفش و اشیا به سمت خودروی حامل روحانی و ظریف در تهران در سال 1392، حمله با چوب و سنگ به خودروی حامل علی مطهری در شیراز در سال 1393 و... ازجمله رفتارهای خودسرانه‌ای بوده که در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم. این در حالی است که رهبر انقلاب بارها درباره بروز چنین رفتارهایی تذکر داده‌اند. برای مثال ایشان در روز سوم آبان 1399 گفتند: «هتک‌حرمت حرام است و انتقاد با هتک‌حرمت تفاوت دارد؛ ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد.» گفتنی است برای رشد جامعه باید احترام، امنیت و عقلانیت بین افراد برقرار باشد تا صدای همه مردم یکسان شنیده شود و جامعه به تعالی برسد. ستاره صبح به بهانه توهین به رئیس‌جمهوری در مراسم راهپیمایی ۲۲بهمن در اصفهان، به‌مرور برخی از رفتارهای خودسرانه در سال‌های اخیر پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

سخنرانی ناتمام هاشمی رفسنجانی
تقریباً یک سال بعد از انتخابات سال ۸۴ وقتی‌که درنتیجه دوگانه‌سازی احمدی‌نژادی‌ها در برابر هاشمی رفسنجانی، این طیف توانست سکان قوه مجریه را به دست بگیرد کم‌کم این ماجرای برهم زدن سخنرانی‌ها هم کلید خورد آن‌هم با بر هم زدن سخنرانی رقیب احمدی‌نژاد. در سال ۸۵ و هم‌زمان با پانزده خرداد و سخنرانی تاریخی امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه، رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسمی به همین مناسبت که در شبستان امام خمینی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (ص) برگزار ‌شد، شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت. در میانه‌های سخنرانی هاشمی رفسنجانی یکی از حاضران بابیان اینکه سؤالی می‌خواهد بپرسد، نظم عمومی سالن را به هم زد و به دنبال آن، اعتراضات پراکنده ادامه پیدا کرد که با واکنش جمعی از حاضران روبرو شد. درحالی‌که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تلاش می‌کرد با آرام کردن فضا به سخنان خود ادامه دهد، ناگهان شخصی که به لباس روحانیت ملبس بود، با فریادهایی دوباره  نظم مراسم را به‌هم زد که این امر با واکنش شدیدی روبرو شد و منجر به درگیری‌های پراکنده فیزیکی در میان حاضران شد.

آشوب علیه نوه امام در نیمه خرداد
سال ۸۸ یکی از پرالتهاب‌ترین انتخابات بود. التهابی که از روزهای تبلیغات برای انتخابات ریاست جمهوری شروع شد و اولین قدم را احمدی‌نژاد در مناظره با میرحسین موسوی برداشت. درست فردای آن روزی که احمدی‌نژاد در مناظره با مهم‌ترین رقیب خودش یعنی نخست‌وزیر سال‌های جنگ، اتهاماتی را علیه هاشمی‌رفسنجانی، ناطق نوری و سید محمد خاتمی مطرح کرد، سید حسن خمینی طبق روال هرسال یکی از سخنرانان مراسم ارتحال حضرت امام (ره) بود. سخنرانی که دقیقاً بعد از سخنرانی محمود احمدی‌نژاد شروع شد. اما با پایان یافتن سخنرانی احمدی‌نژاد وقتی نوبت به سید حسن خمینی رسید تا سخنرانی‌اش را ایراد کند کاملاً برنامه‌ریزی‌شده آن آرامش در سخنرانی احمدی‌نژاد هم پایان یافت و عده‌ای علیه سید حسن خمینی، نوه امام شعار دادند. البته این اتفاق فقط به مراسم ارتحال امام در سال ۸۸ ختم نشد و سال بعدازآن هم تکرار شد و خیلی‌ها احمدی‌نژادی‌ها را در تشدید فضای هیجانی این مراسم مقصر می‌دانستند. موضوعی که چندان هم بی‌راه نبود چراکه در مراسم سال ۸۹، احمدی‌نژاد بار دیگر سخنران قبل از سید حسن خمینی بود، که با طولانی شدن سخنان او، مجال سخنرانی از سید حسن خمینی گرفته شد. اما جالب‌تر آن بود که او پس از پایان سخنانش در قامت یک مجری به حضار گفت که «اینک توجه شمارا به سخنان رهبری جلب می‌کنم».
حمله به سخنرانی ناطق در شب قدر
در سال ۹۱ آیت‌الله واعظ طبسی از حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناطق نوری دعوت کرده بود که در یک مراسم احیای شب قدر در مشهد شرکت کند. در میانه سخنان او عده‌ای شروع به همهمه کردند. همان موقع شنیده می‌شد که این همهمه از سوی برخی سازمان‌دهی شده بوده است. آن‌ها ابتدا سعی داشتند با اعتراض‌های چندنفره و فرستادن صلوات در اطراف تریبون، فضا را ملتهب کنند. بعد از چند بار که اقدام به فرستادن صلوات کردند، ناطق نوری گفت صلوات جای خودش را دارد و صحبت خود را تا پایان ادامه داد. برخی از معترضین نیز شعار «مرگ بر ضد ولایت‌فقیه» سر دادند و عده‌ای بطری‌های یک‌بارمصرف آب را به سمت ناطق نوری و آیت‌الله طبسی پرتاب کردند و به واعظ طبسی اعتراض می‌کردند که چرا از ناطق نوری به‌عنوان سخنران دعوت کرده است.

پرتاب مهر و لغو سخنرانی لاریجانی
یکشنبه سیاه مجلس از آن وقایعی است که برای همیشه در ذهن‌ها باقی می‌ماند همان روزی که قرار بود وزیر کار محمود احمدی‌نژاد به دلیل تن ندادن به‌حکم دیوان عدالت اداری و خواست نمایندگان مجلس برای برکناری سعید مرتضوی از ریاست سازمان تأمین اجتماعی، استیضاح شود. هرچند جلسه با التهاب زیادی شروع شد اما هیچ‌کسی فکرش را نمی‌کرد قرار است محمود احمدی‌نژاد به پخش فیلمی علیه رئیس مجلس رو بیاورد و نهایتاً آن جلسه پرالتهاب رقم بخورد. البته تنش میان احمدی‌نژاد و لاریجانی به همان روز ختم نشد و حدوداً یک هفته بعد از جلسه استیضاح، در جریان مراسم ۲۲ بهمن، طبق روال معمول علی لاریجانی یکی از سخنرانان این مراسم در قم بود اما بعد از گذشته ۴-۳ دقیقه از سخنانش ، با شعارها و جنجال عده‌ای مواجه شد که فضای حرم را به آشوب کشیدند و سخنان وی را قطع کردند. اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد کار به پرتاب کفش و مهر به سمت لاریجانی هم کشیده شد. آن‌ها سپس به سمت وی حمله کردند و مسئولان حفاظت رئیس مجلس مجبور شدند علی لاریجانی را از صحنه خارج کنند. ماجرای سال ۹۱ بار دیگر در سال ۹۷ تکرار البته این‌بار به‌جای قم منبع و منشأ ماجرا در کرج بود.  ۱۶ بهمن ۹۷ بود که امام‌جمعه کرج در ادبیاتی انتقادی از تریبون نماز جمعه نسبت به انتخاب علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به‌عنوان سخنران روز ۲۲ بهمن کرج معترض شد و اعلام کرد یک هفته به مرکز فرصت می‌دهد تا تدبیری بیندیشند؛ فرصتی که البته علی لاریجانی رئیس مجلس از آن تحت عنوان اولتیماتوم یاد کرد و گفت: نیازی به اولتیماتوم نیست و در شرایطی که کشور به وحدت نیاز دارد بهتر این است که سخنرانی لغو شود تا امام‌جمعه یا خودشان در مراسم ۲۲ بهمن سخنرانی کنند یا هرکسی که مطلوبشان است، دعوت کنند.

حمله چندباره به روحانی و ظریف
قصه افراطی‌گری و تندروی از آن دست قصه‌های پر غصه‌ای است که هرروز ابعاد جدیدی به خود می‌گیرد و این رفتارها می‌تواند هر شخصیتی را از سر تیغ رادیکالیسم بگذراند. موضوعی که درست در سال‌های ۹۲ وقتی حسن روحانی به سکان قوه مجریه را به دست گرفته بود گریبان‌گیر دولت شد. در آن سال که بحث مذاکره با امریکا و حل پرونده هسته‌ای ایران حسابی داغ شده بود توپخانه مخالفان و منتقدان شخص محمدجواد ظریف و حسن روحانی را نشانه رفت. این مسئله آن‌قدر شدت و حدت پیدا کرد که پس از بازگشت رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه از اولین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دولت یازدهم افراط‌گرایان با انواع شعارها علیه دولت به استقبالشان رفتند و باز دامنه تندروی به پرتاب کفش و اشیا به سمت ماشین آن‌ها کشیده شد. راهپیمایی سال 96 روز قدس بار دیگر تندروها حسن روحانی را در سیبل خود قراردادند و به او توهین کردند.

نطق ناتمام و حمله به علی مطهری
علی مطهری فرزند شهید مطهری و نماینده مردم تهران از آن دست شخصیت‌های سیاسی است که همواره تندروهای اصولگرا شمشیرشان را برای او از رو بسته‌اند که اوج این اتفاق را می‌توان در سال ۹۳ مشاهده کرد. همان زمان که علی مطهری به مناسبت ۹ دی پشت تریبون مجلس نهم قرار گرفت و نطقش را در آن روز ایراد کرد نطقی که انتقاداتی را نسبت به این روز و اتفاقات سال ۸۸ را نشانه گرفته بود. صحبت‌های مطهری وقتی به «یوم‌الشیطان» رسید دیگر مخالفان و تندروهای مجلس نهم نتوانستند تحمل کنند و به سمت او هجوم آوردند تا جایی که کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد کاغذ نطق او را پاره کرد و کار به درگیری فیزیکی هم کشیده شد. اما ماجرای این جدال و درگیری به همان صحن مجلس ختم نشد چراکه چند روز بعدازآن اتفاقات وقتی این نماینده مجلس به دعوت دانشجویان دانشگاه شیراز راهی این شهر شد در فرودگاه شیراز با حمله حدود ۵۰ نفر افراد ناشناس مواجه شد. این افراد با چوب و سنگ به خودروی وی حمله کردند و با شکستن شیشه‌های خودروی این نماینده مجلس اجازه عبور به خودرو را نمی‌دادند. مهاجمان ناشناس که برخی از آن‌ها سوار بر موتورسیکلت بودند، همچنین از اسپری گاز فلفل استفاده کردند که همین امر موجب اختلال تنفسی علی مطهری برای دقایقی شد. (منبع خبرآنلاین)

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.