انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بودجه 1400 رد شد
ابعاد قانونی توهین به رئیس‌جمهور
ضرورت بازسازی و احیای زندان‌های تخریب شده قزل حصاز و قصر
پیامد رفتارهای خودسرانه
زندان‌های تخریب شده قزل حصار و قصر را احیا کنید
استقبال اصلاح‌طلبان؛ مخالفت اصولگرایان
توافق دولت با آژانس هوشمندانه‌ بود
جزئیات دیدار دوساعته سردار سلیمانی با پوتین
نادران: مدرک مهرداد بذرپاش جعلی است!
نمایندگان کارت زرد گرفتند
ناکارآمدی و انتخابات 1400
کمک به سرمایه گذاری؛ توسعه و اشتغال
نمایندگان مجلس یازدهم؛ با مردم یا بر مردم؟
غریب آبادی: نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز و فردو
چرا سفر قالیباف به روسیه جنجالی شد؟
آیا سفر رئیس مجلس به مسکو منافعی برای کشور دارد یا خیر؟
فرصت دیپلماسی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا
رفتار شتاب‌زده مجلس، احیای برجام را پیچیده کرده است
خطر موج چهارم کرونا در کمین ایرانیان
سیاست موازنه بایدن در قبال اسرائیل، عربستان و ایران
میانجیگری رئیس‌جمهور فرانسه بین ایران وآمریکا
چرا ایالات‌متحده اسرائیل را به سنتکام اضافه كرد؟
واکنش‌ها به کاندیداتوری نظامیان
احتمال احیای تنش در منطقه بر سر فعالیت هسته‌ای ایران
هزینه‌ی نپیوستن به FATF و عدم احیای برجام، برای اقشار محروم جامعه
آیا بایدن بر سر توافق هسته‌ای ایران اقدام به خودکشی دیپلماتیک می‌کند؟
تازه ترین گمانه زنی ها درباره امکان بازگشت برجام
مجلس نباید بحران سومی بر دو بحران تحریم و کرونا بیفزاید
برداشتن تحریم‌ها
سرنوشت لایحه نظارت بر انتخابات چه شد؟
واکنش به توهین به رئیس جمهور و بیانیه پایانی راهپیمایی 22 بهمن
امکان توافق بین ایران و آمریکا از بین نرفته است
روز داغ تهران
سیدحسن خمینی: متحجرین دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته‌اند
مصوبه حذف انتشار آگهی‌های دولتی در روزنامه‌ها خلاف قانون و باید جلوی آن گرفته شود
حاشیه‌های سفر قالیباف به روسیه و شعار ناشیانه «مرگ بر روحانی»
بی‌سامانی سیاسی باید درمان شود
ظریف علاقه‌مند به بازگشت آمریکا به برجام
شوک به جامعه مطبوعات!
رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند
غیرقابل اجرا بودن سیاست آمریکا در مورد ایران و روسیه
مزیت های خط لوله دوستی ایران ، عراق و سوریه
اختلاف دولت و مجلس نباید منجر به دوصدایی شود
زمان‌بندی برای اجرای مصوبه مجلس، جعل قانون نیست!
تندروی نمایندگان نتیجه نداد
تلاش عربستان، اسرائیل و امارات برای شکست برجام
علائم حیاتی احیای برجام باوجود کارشکنی‌های مخالفان
ایالات متحده آماده بازگشت به میز مذاکره برجام
مشکل کشور‌های منطقه‌ با برجام
پشت صحنه حمله پنتاگون به شرق سوریه چیست؟
بیشتر
کد خبر: 103609 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - 01:02
ابعاد قانونی توهین به رئیس‌جمهور
ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر نعمت احمدی، حقوقدان بررسی کرد

ابعاد قانونی توهین به رئیس‌جمهور

اشاره: روز بیست و دوم بهمن‌ماه امسال و در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صداهایی در شهر اصفهان شنیده شد که فضای سیاسی کشور را شوک زده کرد. افرادی سوار بر موتور با شعار «مرگ بر روحانی» در سالروز گرامیداشت جمهوری اسلامی به رئیس‌جمهور قانونی کشور توهین کردند. افراد و چهره‌های سیاسی از هر دو جناح مستقر سیاسی کشور به این موضوع واکنش نشان دادند و آن را محکوم کردند. دراین‌ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر نعمت احمدی، حقوقدان برجسته، ابعاد قانونی این اتفاق را بررسی کرده است.

ستاره صبح-

تعداد قابل‌توجهی موتورسوار در استان اصفهان که اغلب ماسک بر صورت نداشتند، در مراسم 22 بهمن امسال شعارهایی هنجارشکنانه و بی‌سابقه علیه رئیس‌جمهور سر دادند و در پاسخ به شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» می‌گفتند «مرگ بر روحانی». موضوعی که با واکنش بسیاری از مردم و اهالی سیاست مواجه شد و هیئت دولت درباره هتاکی به رئیس‌جمهور بیانیه‌ای تند صادر کرد.

مجازات توهین‌کنندگان
دکتر نعمت احمدی، حقوقدان در گفت‌وگو با ستاره صبح بابیان این‌که «توهین و افترا تعریف قانونی دارد و قانون هم درباره مجازات این اعمال صراحت دارد»، گفت: «در ماده ششصد و نودوهفت قانون مجازات اسلامی می‌گوید هر کس به‌وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به‌وسیله درج در روزنامه یا جراید یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگری به کسی صریحاً امری را نسبت دهد و نتواند آن را ثابت نماید جز در مواردی که موجب حد است به جزای نقدی شماره شش محکوم می‌شود. این در مورد افترا و توهین و هتک حرمت است و البته مواد دیگری هم در این مورد داریم. مثلاً ماده ششصد و هشت قانون مجازات اسلامی بیان می‌کند که توهین به افراد از قبیل فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به جزای نقدی شماره شش محکوم می‌شود و حتی ماده 2 محکم‌تر و شدیداللحن‌تر است و می‌گوید که هر کس به روسای سه قوه، معاون رئیس‌جمهور، وزرا، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، اعضای شورای نگهبان، قضات، اعضای دیوان محاسبات، کارکنان وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و شهرداری در انجام‌وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به حبس تا شش ماه یا هفتادوچهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

توهین به جمهوریت نظام
وی در ادامه بابیان این‌که گفتن «مرگ بر» در تعریف قانونی توهین می‌گنجد، خاطرنشان کرد: «زمانی که شما این عبارت را خطاب به کسی می‌گویید یعنی معتقدید این فرد اعمال و رفتاری انجام داده که به‌موجب آن مستحق مرگ است. در شعارهایی که آن روزبه رئیس‌جمهور قانونی کشور داده می‌شد او را هم‌طراز آمریکا و اسرائیل قراردادند. رئیس‌جمهور شخص دوم کشور و مسئول اجرای قانون اساسی است و توهین به او در حالی است که همین چند وقت پیش مقام معظم رهبری مردم و مسئولان را از به کار بردن الفاظ نامناسب و توهین نسبت به یکدیگر نهی کردند. هنوز یک ماه هم از این نصیحت نمی‌گذرد و این افراد مرتکب چنین عملی شدند. گذشته از این رئیس‌جمهور در اینجا صرفاً نمایانگر شخص حسن روحانی نیست بلکه او نماد رأی مردم و جمهوریت نظام است. اینجا به جایگاه او و رأی مردم و خود مردم توهین شده است. ممکن است کسی مخالف جناب روحانی باشد یا برنامه‌ها و رویه او را نپسندد اما ایشان رئیس‌جمهور کشور است.»

چاره‌اندیشی برای اعمال نامناسب
این حقوقدان باسابقه همچنین تصریح کرد: «متأسفانه این توهین و تخریب مسئولین از گذشته تا به امروز ادامه دارد و ما نتوانسته‌ایم برای آن چاره‌اندیشی کنیم. اوایل انقلاب این‌گونه توهین‌ها به شهید بهشتی می‌شد و در سال‌های بعد خطاب به مرحوم هاشمی رفسنجانی گفته می‌شد و روزگاری هم علیه جناب خاتمی. این‌ها مسئولین اجرایی کشورند و یا انتصابی‌اند که این توهین‌ها به کسی است که ایشان را منصوب کرده یا انتخابی‌اند که این توهین‌ها به مردم و آرائشان است.» وی با اشاره به این‌که «عده‌ای می‌خواهند به زندگی سیاسی روحانی پایان دهند» گفت: «معتقدم این هجمه‌هایی که صورت می‌گیرد به شخص حسن روحانی نیست و ربطی به مسئولیت حال حاضر او ندارد بلکه این‌ها همه به خاطر این است که قصد دارند به زندگی سیاسی او پایان داده و بعد اتمام دوره ریاست جمهوری او را از سپهر سیاسی کشور حذف کنند. نمی‌خواهند او بعدازاین هیچ مسئولیت انتخابی یا انتصابی‌ای داشته باشد.»

گسترده‌تر شدن دامنه تعرض
احمدی در ادامه گفت‌وگو با ستاره صبح عنوان کرد: «ما از همان روزی که توهین و تخریب علیه شهید بهشتی شروع شد و علیه مقامات دیگر هم ادامه پیدا کرد و حتی از لفظ و نوشته فراتر رفت و فیزیکی شد، چنانکه به جناب عبدالله نوری و جناب مهاجرانی در نماز جمعه حمله شد، به‌طرف جناب لاریجانی که در آن زمان رئیس مجلس بود مهر پرتاب شد و در راهپیمایی‌ها به جناب هاشمی اجازه راهپیمایی و به نوه امام (ره) اجازه سخنرانی در مرقد خود ایشان داده نشد، گفتیم که اگر جلوی این کارها و حرف‌ها گرفته نشود دامنه تعرض این افراد گسترده‌تر خواهد شد. اگر بروید و با عاملین توهین اخیر به رئیس‌جمهور کشور صحبت کنید متوجه می‌شوید که خیلی از این‌ها جوانان پرشور و پرانرژی‌ای هستند که آن‌ها را کسانی عاملا و عامداً به یک مسیری می‌کشانند که مسیر درستی نیست. و معتقدم این امر خلاف مصالح ملی است.»

آزادی بیان یا توهین و افترا
این استاد برجسته در پایان خاطرنشان کرد: «ما باید بین نقد و تخریب و توهین فرق قائل شویم. آزادی بیان لازم است و من قویاً به آن معتقدم اما آزادی بیان توأم با تخریب و توهین نباید باشد. اگر قرار است آزادی بیان باشد باید برای همه باشد و همه باید بتوانند آزادانه صحبت و انتقاد کنند و تفاوت آرا به رسمیت شناخته‌شده و تضارب آرا صورت بگیرد؛ اما باید جلوی تخریب و توهین و افترا را گرفت. اخلاق اسلامی باید در این موارد رعایت شود. اسلام می‌گوید آبروی مؤمن از خانه خدا حرمتش بیشتر است.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.