انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
شب ناآرام در اربیـل
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
بلوا و اعتصاب در میانمار
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع شیعیان جهان
بیشتر
کد خبر: 103604 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - 00:16
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
به دنبال محاکمه مجدد ناوالنی، منتقد پوتین صورت گرفت

بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا

اشاره: آلکسی ناوالنی ۴۴ ساله، چهره اپوزیسیون روس که پوتین را متهم کرده که به مأموران امنیتی دستور داده بوده تا با سم اعصاب او را مسموم کنند، هفته گذشته به جرم کلاه‌برداری به سه سال و نیم زندان محکوم شد. بازداشت و زندانی شدن او و همچنین دستگیری بیش از پنج هزار نفری که در اعتراض‌های مسالمت‌آمیز به بازداشت او در روزهای یکشنبه و در هوای سرد به کف خیابان آمدند و خواستار استعفای پوتین شدند با خشونت پلیس و نیروهای امنیتی مواجه شدند اعتراض اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا را در پی داشت. ناوالنی روز گذشته بار دیگر، این بار با مطرح‌شدن اتهام اهانت به یک کهنه سرباز جنگ جهانی دوم در دادگاه محاکمه شد؛ پرونده‌ای که خود او آن را جعلی خوانده و گفته این اتهام باهدف سیاه‌نمایی علیه او صورت گرفته است. اتحادیه اروپا که در مواجهه با کشورها به موضوع حقوق بشر حساس است و برایش اهمیت دارد، در مورد برخورد با ناوالنی، از احتمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه خبر داده است. آلمان و فرانسه تهدید کردند تحریم‌ها علیه روسیه را افزایش خواهند داد. در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم گفته درصورتی‌که اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کند، کشورش آماده قطع روابط با این اتحادیه است. لاوروف با اشاره به این‌که روسیه نمی‌خواهد خود را منزوی کند، خاطرنشان کرد چنانچه اقتصاد ما با تهدید روبرو شود، به آن پاسخ‌خواهیم داد. گفتنی است در هفته گذشته روسیه و اتحادیه اروپا، سه دیپلمات یکدیگر را در پی مناقشه با محوریت وضعیت آلکسی ناوالنی اخراج کردند. پیش‌بینی می‌شود که روز ۲۲ فوریه (4 اسفند) وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست خود درباره اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه بحث و گفتگو کنند.

ستاره صبح-

تنش در مناسبات روسیه و اتحادیه اروپا افزایش‌یافته است. وزیر امور خارجه روسیه اتحادیه اروپا را تهدید به قطع رابطه کرد. اظهاراتی که پس‌ازآن توسط سخنگوی کرملین تا حدودی تعدیل شد. موضوع بر سر ناوالنی، منتقد دولت روسیه است. اظهارات تند سرگئی لاوروف خطاب به کشورهای عضو اتحادیه اروپا واکنش آلمان را در پی داشت. وزیر امور خارجه روسیه خطاب به کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفته بود: «کسی که خواستار صلح است، باید خود را برای جنگ آماده کند». لاوروف در سخنان خود تأکید کرده بود که هرگاه اتحادیه اروپا در رابطه با محکومیت آلکسی ناوالنی، منتقد دولت پوتین، تحریم‌های جدیدی علیه روسیه وضع کند، قطع مناسبات با اتحادیه اروپا می‌تواند یکی از گزینه‌های متقابل دولت روسیه باشد. به گزارش دویچه‌وله، آلمان و فرانسه اخیراً در ارتباط با محکومیت ناوالنی در روسیه و همچنین برخورد خشن نیروهای انتظامی با معترضان هوادار ناوالنی از احتمال تشدید تحریم‌ها علیه روسیه سخن گفته بودند.

واکنش کرملین
وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه ۱۲ فوریه در مصاحبه‌‌ای با یکی از رسانه‌های روسیه از امکان قطع مناسبات با اتحادیه اروپا سخن گفته بود. لاوروف در آن مصاحبه گفته بود: «ما خواستار آن نیستیم که رابطه خود را با جهان قطع کنیم، اما هرگاه ناگزیر به آن شویم، برای آن شرایط نیز آمادگی داریم. اگر کسی به دنبال صلح باشد، باید خود را برای جنگ هم آماده کند». ساعاتی پس از انتشار بخش‌هایی از اظهارات لاوروف توسط رسانه‌ها، دمیتری پشکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که برخی از رسانه‌ها تنها به شکل بریده و ناکامل اظهارات وزیر امور خارجه را بازتاب داده‌اند. پشکوف در همین رابطه از رسانه‌ها انتقاد کرده و گفته «خطای بزرگی» است که رسانه‌های بخش‌هایی از اظهارات لاوروف را مستقل از کل متن، منتشر کرده‌اند. سخنگوی کرملین گفته که روسیه خواستار چنین چیزی نیست. «ما مایلیم مناسبات خود را با اتحادیه اروپا گسترش دهیم؛ اما اگر اتحادیه اروپا مسیر تحریم‌ها را در پیش بگیرد، آنگاه ما نیز برای روبه‌رو شدن با آن شرایط آمادگی داریم».
واکنش آلمان
اظهارات سرگئی لاوروف با انتقاد آلمان روبه‌رو شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان ضمن ابراز تعجب از این اظهارات گفته است که طرح چنین موضوعی از سوی وزیر امور خارجه روسیه برای دولت آلمان غیرقابل درک است. اشتفان زیبرت، سخنگوی دولت آلمان نیز روز جمعه ۱۲ فوریه بر صحت اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور و همچنین بر اظهارات هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان تأکید نهاده است. هایکو ماس اخیراً گفته بود که گرچه وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه از سوی اتحادیه اروپا منتفی نیست، اما این اتحادیه خواستار ادامه دیالوگ با روسیه است.

افزایش تنش با اروپا
پس از بازداشت آلکسی ناوالنی در ماه ژانویه، مناسبات بین روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا رو به تیرگی نهاده است. ناوالنی پس از درمان مسمومیت خود در آلمان، به‌محض ورود به خاک روسیه بازداشت‌شده بود. بر اساس خبری که از سوی خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۱ فوریه منتشرشده بود، اتحادیه اروپا در حال حاضر سرگرم بررسی اقدامات تنبیهی علیه روسیه است. از احتمال مسدود شدن حساب‌های بانکی شماری از نزدیکان ولادیمیر پوتین و همچنین ممنوعیت سفر آن‌ها به کشورهای اروپایی سخن می‌رود. اخبار منتشرشده دراین‌باره حکایت از آن دارند که آلمان و فرانسه بر آن‌اند تحریم‌هایی را علیه روسیه پیش‌بینی کنند. احتمال می‌رود که اتحادیه اروپا در ماه جاری چنین تحریم‌هایی را اعلام کند. جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پیش‌تر برای میانجیگری بین روسیه و اتحادیه اروپا به مسکو سفرکرده بود روسیه را متهم به سنگ‌اندازی در تلاش‌های دیپلماتیک خود برای تنش‌زدایی کرده است. روسیه هفته گذشته شماری از دیپلمات‌های اروپایی را به اتهام شرکت در تظاهرات ضد دولتی از این کشور خود اخراج کرده بود. در واکنش به این اقدام دولت روسیه، کشورهای آلمان، لهستان و سوئد نیز چند دیپلمات روسیه را از کشورهای خود اخراج کردند. در همین حال اعلام‌شده بود که روز جمعه ۱۲ فوریه، دادگاهی در ارتباط با یک پرونده دیگر آلکسی ناوالنی برگزار می‌شود. اتهام ناوالنی در این پرونده، توهین به یک کهنه سرباز ۹۴ ساله روسی بود. گفته شد که ناوالنی این کهنه سرباز را به علت دفاع از تغییر قانون اساسی روسیه «خائن» خوانده است. اپوزیسیون روسیه پوتین را متهم به آن کرده که با تغییر قانونی اساسی تصمیم به تمرکز بیشتر قدرت سیاسی در دست خود دارد. در صورت محکومیت ناوالنی در این دادگاه، مجازات او پرداخت جریمه یا پذیرش کار اجباری است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.