انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
شب ناآرام در اربیـل
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
بلوا و اعتصاب در میانمار
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع شیعیان جهان
بیشتر
کد خبر: 103597 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - 00:15
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟

در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟

اشاره: روز ششم ژانویه که جلسه مشترک نمایندگان و سناتورهای آمریکا برای ثبت نهایی نتایج انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر 2020 در حال برگزاری بود، هواداران ترامپ به کنگره آمریکا یورش بردند که این اتفاق 5 کشته بر جای گذاشت. همین موضوع باعث شد تا مجلس نمایندگان آمریکا به خاطر سخنرانی ترامپ در جمع هوادارانش و «تشویق به شورش و حمله به کنگره، استیضاح او را کلید بزند. سناتورها هم با ۵۶ رأی موافق در مقابل ۴۴ رأی مخالف تأیید کردند که برگزاری محاکمه رئیس‌جمهوری که دیگر در قدرت نیست با قانون اساسی سازگاری دارد. ترامپ تنها رئیس‌جمهوری تاریخ آمریکاست که در طی یک دوره چهارساله حضور در کاخ‌سفید دو بار استیضاح شده است. بااین‌حال، پیش‌بینی می‌شود که از دومین استیضاح خود هم تبرئه خواهد شد. بامداد شنبه چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ برگزار شد و پرسش اصلی این بود که آیا اظهارات ترامپ در روز ششم ژانویه منجر به یورش خونین به کنگره آمریکا شده یا خیر. تیم وکلای ترامپ که همچون دادستان‌ها، ۱۶ ساعت زمان برای ارائه دفاعیات خود داشتند، تنها حدود ۳ ساعت برابر سناتورها سخنرانی کردند؛ زیرا تصور بر این است که احتمالاً سناتورهای جمهوری‌خواه به این استیضاح رأی نخواهند داد.

 

در روز چهارم جلسات محاکمه استیضاح دوم دونالد ترامپ در مجلس سنا، وکلای مدافع رئیس‌جمهوری قبلی با «واهی» خواندن اتهام‌های او، دادستان‌های دموکرات را متهم کردند که «بدون تحقیق و با تعجیل» به جلسه محاکمه آمده‌اند و حتی در شواهد خود با اهداف سیاسی «دست‌کاری» کرده‌اند. روز جمعه، ۱۲ فوریه، پس‌ازآن که برای سه روز تیم مدیران استیضاح، متشکل از ۹ نماینده دموکرات تحت مدیریت جیمی رسکین، نماینده ایالت مریلند، ادله و شواهد خود را علیه آقای ترامپ ایراد کردند، نوبت به وکلای مدافع رئیس‌جمهوری سابق آمریکا رسید که از او در برابر اتهام «تشویش و ترغیب» هوادارانش برای یورش به کنگره در روز ششم ژانویه، دفاع کنند.

دفاع از خشونت
تیم وکلای آقای ترامپ که همچون دادستان‌ها، ۱۶ ساعت زمان برای ارائه دفاعیات خود داشتند، تنها حدود ۳ ساعت برابر سناتورها سخنرانی کردند و تصمیم گرفتند از مابقی زمان خود استفاده نکنند. آن‌ها با نشان دادن ویدیویی که در آن رهبران دموکرات‌ها ازجمله جو بایدن، کامالا هریس، نانسی پلوسی دیده می‌شدند که در سخنرانی‌های مختلف از کلمه «باید بجنگیم» استفاده می‌کردند، به سناتورها و حتی رو به دوربین تلویزیونی گفتند که ازنظر آن‌ها به کاربردن چنین واژه‌هایی در سخنرانی‌های «آتشین» سیاست‌مداران «امری کاملاً عادی است و هیچ آدم عاقلی از سخنان روز ششم ژانویه آقای ترامپ برداشت نخواهد کرد که او فرمان به خشونت و یورش» به کنگره را صادر کرده است.

اتهام شوراندن هواداران
بااین‌حال، دادستان‌های دموکرات همچون سه جلسه گذشته با کنار هم گذاشتن سخنرانی‌ها و توییت‌های آقای ترامپ در حدفاصل انتخابات نوامبر تا روز ششم ژانویه، مدعی شدند که رئیس‌جمهوری سابق آمریکا «با آگاهی از قدرت کلمات خود» هوادارانش را با ادعای بدون شواهد «تقلب و دزدیدن انتخابات عصبانی» کرده و درنهایت وقتی روز ششم ژانویه به‌عنوان آخرین فرصت برای متوقف کردن ثبت نهایی نتایج انتخابات فرارسیده «آن‌ها را علیه کنگره و حتی مایک پنس، معاون خود» شورانده است. یکی از محورهای مورد تأکید مدیران استیضاح این است که چرا آقای ترامپ در روز ششم ژانویه باوجود مشاهده حمله و یورش خشن هوادارانش به کنگره، برای دست‌کم ۲ ساعت هیچ اقدامی برای متوقف کردن این یورش نکرد و حتی تلاش نکرد معاون خود (مایک پنس) را که به همراه اعضای خانواده‌اش توسط مأموران در داخل کنگره و تنها چند متر آن‌طرف‌تر از مهاجمان در حال رفتن به پناهگاه بود، نجات دهد.
ترفند تبلیغاتی؟
مایکل ون‌ دی‌یر وین، یکی از وکلای اصلی تیم دفاعی آقای ترامپ روز چهارشنبه ضمن بی‌پاسخ گذاشتن این سؤال دادستان‌ها را بارها متهم کرد که تحقیقات مفصل نکرده‌اند و با «عجله در طرح استیضاح» عملاً فرصت «بررسی مدارک و کشف حقایق ازجمله پاسخ به این سؤال» را از محکمه گرفته‌اند. بااین‌حال، در پاسخ به «فقدان تحقیقات و مدارک کافی» دادستان‌ها گفتند که چرا دونالد ترامپ شخصاً به این جلسات نمی‌آید و درباره آن روز و نیت خود و تقویم زمانی وقایع توضیح نمی‌دهد. جیمی رسکین، مدیر تیم دادستان‌ها، دو روز پیش از آغاز این جلسات رسماً از آقای ترامپ دعوت کرد که تحت سوگند در جلسات محاکمه استیضاح خود شرکت کند اما وکلای رئیس‌جمهوری سابق آمریکا ضمن رد این دعوت آن را ترفند تبلیغاتی علیه موکل خود خواندند. عصر جمعه با اتمام دفاعیات وکلای آقای ترامپ، سنا وارد ۴ ساعت جلسه پرسش و پاسخ از وکلا و دادستان‌ها شد که بیشتر در حکم مرور دوباره اظهارات آن‌ها در قالب سؤالات سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه بود.

ترکیب سیاسی سنا
با اتمام جلسات شکوائیه و دفاعیات، سنا امروز وارد مرحله آخر می‌شود و در صورت احضار نکردن شاهدان، سناتورها شنبه عصر به محکومیت یا تبرئه آقای ترامپ رأی خواهند داد. دموکرات‌ها برای محکوم کردن آقای ترامپ دست‌کم به همراهی ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه نیاز دارند تا در کنار ۵۰ رأی خود به حدنصاب دوسوم، ۶۷ رأی، برسند. باوجوداین، به نظر نمی‌رسد آن‌ها بتوانند بیش از ۵-۶ رأی از اردوی جمهوری خواهان را جذب خود کنند و به‌این‌ترتیب، به‌احتمال نزدیک به‌یقین، آقای ترامپ از دومین استیضاح خود هم تبرئه خواهد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.