انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
شرط آمریکا برای بازگشت به برجام
شب ناآرام در اربیـل
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
بلوا و اعتصاب در میانمار
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
بیشتر
کد خبر: 103588 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - 00:09
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
در جریان برگزاری جلسات دومین استیضاح ترامپ صورت گرفت

تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان

اشاره: هفته گذشته سنای آمریکا محاکمه استیضاح دونالد ترامپ را ۲۰ روز بعد از پایان دوره کاری او به‌عنوان رئیس‌جمهور آغاز کرده است. این دومین بار است که ترامپ در سنا محاکمه می‌شود که در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است. مجلس نمایندگان آمریکا یک ماه پیش ترامپ را به خاطر سخنرانی در جمع هوادارانش و «تشویق به شورش و حمله به کنگره» متهم کرده بود. سناتورها با ۵۶ رأی موافق در مقابل ۴۴ رأی مخالف تأیید کرده‌اند که برگزاری محاکمه رئیس‌جمهوری که دیگر در قدرت نیست با قانون اساسی سازگاری دارد. بدین ترتیب ۵۰ سناتور دموکرات و ۵۰ سناتور جمهوری‌خواه سوگند یادکردند که در صحن سنا به‌عنوان اعضای هیئت‌منصفه به ادله دادستان‌ها از یک‌سو و وکلای متهم در سوی دیگر گوش دهند و در پایان بر اساس «شواهد، قانون و وجدان» به محکومیت یا تبرئه رئیس‌جمهوری سابق رأی دهند. تا روز گذشته سه جلسه دادگاه استیضاح برگزارشد و سناتورهای دموکراتی که در نقش دادستان حضور یافته‌اند هشدار دادند که چنانچه دونالد ترامپ محکوم نشود، در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴، در صورت نامزد شدن فرصت خواهد یافت که اگر شکست خورد، دوباره هوادارانش را علیه نتایج انتخابات و کنگره بشوراند.

ستاره صبح-

۹ نماینده دموکرات که تحت مدیریت جیمی رسکین، نماینده ایالت مریلند از ظهر سه‌شنبه گذشته ادله و شکواییه خود را برای ۱۰۰ سناتور مجلس سنا ایراد می‌کردند، عصر پنجشنبه، ۱۱ فوریه، مباحث خود را به پایان بردند تا از جمعه ظهر به‌وقت آمریکا، وکلای ترامپ دفاعیات خود را آغاز کنند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، متهم است که با طرح ادعای تقلب در انتخابات نوامبر سال گذشته و اصرار بر آن بدون ارائه هیچ‌گونه شواهد محکمه‌پسندی، هواداران خود را علیه مسئولان انتخاباتی در ایالت‌های مختلف، اعضای کنگره آمریکا، و حتی معاون خود، مایک پنس، «شورانده» و درنهایت هم در روز ششم ژانویه آن‌ها را با «هدف یورش و متوقف کردن ثبت رسمی نتایج انتخابات» به‌سوی کنگره «گسیل کرده» است. در سه جلسه گذشته، ۹ نماینده دموکرات که در قامت دادستان‌های این محاکمه حاضرشده‌اند، درمجموع به مدت ۱۳ ساعت تلاش کردند دونالد ترامپ را «منحصراً و مستقیماً» مسئول وقایع ششم ژانویه معرفی کنند. آن‌ها در روز آخر به ۱۰۰ سناتوری که در مقام هیئت‌منصفه در این جلسات حاضرشده‌اند هشدار دادند که برخلاف ادعای وکلای مدافع ترامپ، آن‌ها «به دنبال حذف رئیس‌جمهوری قبلی از حضور در انتخابات بعدی» نیستند بلکه «نگران آن‌اند که اگر او دوباره در انتخابات شکست بخورد، هوادارانش را یک‌بار دیگر علیه کنگره و حکومت بشوراند».

جمع‌بندی دادستان‌ها
جیمی راسکین در جمع‌بندی نهایی خود گفت امیدوار است وکلای دونالد ترامپ دیگر درباره قانونی یا غیرقانونی بودن این جلسات بحث نکنند چراکه به گفته او: «این قضیه تمام‌شده و درباره‌اش رأی‌گیری هم انجام شد و تصویب شد». او در عوض از وکلای ترامپ خواست که به این پرسش‌ها جواب دهند که: (1) چرا دونالد ترامپ در روز ۶ ژانویه دست‌کم برای دو ساعت بعد از اطلاع از شورش و خشونت در کنگره، به‌عنوان فرمانده کل قوا، اقدامی برای جلوگیری از آن نکرد؟ (2) چرا ترامپ برای ساعت‌ها (دست‌کم ۲ ساعت) هیچ پیام و اظهارات عمومی خطاب به هوادارانش مبنی بر توقف حمله و تخلیه کنگره انجام نداد؟ (3) چرا رئیس‌جمهوری باوجود اطلاع از وضعیت پلیس کنگره و کم‌آوردن این نیرو در برابر خیل مهاجمان، دست‌کم دو ساعت برای ارسال کمک به آن‌ها کاری نکرد؟ (4) چرا در روز ششم ژانویه ترامپ خشونت و شورش علیه کنگره را محکوم نکرد و آن روز هرگز چیزی در این باب نگفت؟ (5) و سؤال آخر این‌که اگر فرض کنیم که رئیس‌جمهوری مسئول تشویش و ترغیب یورش به کنگره بوده، آیا رفتار او مطابق آنچه در تعریف استیضاح در قانون آمده مصداق «فعل مجرمانه و رفتار غیرقابل‌قبول» می‌شود.

حمایت از جمهوریت
روز چهارشنبه ۱۰ فوریه، هم در روز دوم جلسات محاکمه استیضاح، دموکرات‌ها استدلال کردند دونالد ترامپ دقایقی قبل از حمله روز ششم ژانویه با تکرار ادعای دروغین در خصوص به سرقت رفتن نتیجه انتخابات ۲۰۲۰، «بذر آن حمله مرگبار را کاشت.» جوزف نگیوس، یکی از دادستان‌ها گفت: «ترامپ در بهار گذشته متوجه شد که می‌تواند در انتخابات نوامبر شکست بخورد و شروع به کاشت بذر خشم در بین طرفداران خود کرد و گفت که فقط در صورت دزدیده شدن آرا ممکن است شکست بخورد.» این نماینده دموکرات ایالت کلورادو افزود: «اگر ما بخواهیم از جمهوری خود محافظت کنیم و از تکرار چنین واقعه‌ای پیشگیری کنیم، او باید محکوم شود.» طرف دموکرات روز چهارشنبه تصاویر تازه از واقعه ششم ژانویه را پخش کرد که نشان می‌داد مایک پنس، معاون وقت رئیس‌جمهوری برای آن‌که هدف مهاجمان قرار نگیرد از صحن سنا به‌سرعت منتقل شد. دموکرات‌ها همچنین فایل‌های صوتی مأموران پلیس که در محاصره مهاجمان بودند را پخش کردند. بااین‌حال، بروس کَستُر وکیل دونالد ترامپ یورش به کنگره را محکوم کرده و گفته است که مسئولان آن واقعه باید محاکمه شوند، اما استدلال کرده گناه این تراژدی نباید به گردن ترامپ انداخته شود.

شانس پیروزی دادستان‌ها
دموکرات‌ها برای محکوم کردن دونالد ترامپ به حمایت حداقل ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه نیاز دارند. بسیاری از ناظران بعید می‌دانند که این تعداد جمهوری‌خواه به اردوی دموکرات‌ها بپیوندند. بنابر توافق میان چاک شومر، رهبر دموکرات مجلس سنا و میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان این مجلس، دو طرف هرکدام ۱۶ ساعت برای ارائه شکواییه و دفاعیات خود وقت دارند. دموکرات‌ها روز پنجشنبه پس از ۱۳ ساعت به طرح شکواییه خود خاتمه دادند و قرار بود از روز جمعه نوبت به وکلای ترامپ برسد هرچند آن‌ها گفته‌اند قصد ندارند بیش از یک روز «وقت سنا» را بگیرند. به نظر می‌رسد آن‌ها که همراهی ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه با ۵۰ دموکرات برای محکومیت ترامپ را تقریباً «غیرممکن» می‌دانند نیازی به استفاده از ۱۶ ساعت فرصت خود نمی‌بینند. پس از اتمام دفاعیه آن‌ها، دو طرف فرصت خواهند داشت شاهدان احتمالی را به صحن سنا دعوت کنند. در غیر این صورت، ۱۰۰ سناتور مجلس سنا به رأی خواهند نشست و درباره محکومیت یا تبرئه ترامپ تصمیم‌گیری خواهند کرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.