انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کوچک شدن کیک اقتصاد
چرا سفره مردم کوچک‌تر خواهد شد؟
پیامدهای شعار «مرگ بر روحانی»
بودجه 1400 در محاق
پیامد رفتارهای خودسرانه
چشم‌انداز احیای برجام
خطر موج چهارم کرونا برای مردم
پیامد و هزینه خروج از پروتکل الحاقی
چشم‌انداز مثبت بازارها
تأثیر استیضاح ترامپ بر آینده جمهوری خواهان
آیا کلاف سردرگم FATF بازشدنی است یا خیر؟
استفاده از فرصت دیپلماسی برای بهبود زندگی مردم
ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل بررسی کرد
آیا رئیس‌جمهور دادگاهی می‌شود؟
عده‌ای در داخل‌و‌خارج مایل به خروج ایران از برجام‌ هستند
دیپلماسی نتیجه می‌دهد« نَه» توپ‌وتشر
توافق ایران و آژانس هوشمندانه بود
«قورباغه»؛ فیلم‌نامه‌ای ضعیف با اجرایی جذاب
دیپلماسی جایگزین ندارد
هزینه‌ مالی نپذیرفتن لوایح FATF
نپیوستن به FATF؛ گشایش یا انسداد اقتصادی و معیشتی؟
ایران بهتر است از مذاکره با 1+4 استقبال کند
اشتباه راهبردی قالیباف در سفر به مسکو
پیامد رفتارهای خودسرانه
خطر درگیـری در منطقه
پیام رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه چیست؟
واکنش‌ها به پیروزی حقوقی ایران در دادگاه لاهه
اهداف پیداوپنهان سفر امروز مدیرکل آژانس به تهران چیست؟
کاهش تحریم‌ها و تصویب FATF، قیمت دلار را به زیر 20 هزارتومان می‌رساند
واکنش حدادعادل به شایعه دست‌بوسی فرح پهلوی
«آن شب»؛ شمایلی از ژانر وحشت
عده‌ای خودشان را صاحب‌اختیار و مالک کشور می‌دانند
انتقادهای نمایندگان از رفتار پادگانی رئیس مجلس!
اعلام کاندیداتوری علی مطهری برای انتخابات 1400
بیشتر
کد خبر: 103584 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - 00:10
چشم‌انداز مثبت بازارها
ستاره صبح در گفت‌وگو با یک اقتصاددان بررسی کرد

چشم‌انداز مثبت بازارها

اشاره: نرخ ارزهای خارجی به‌خصوص دلار در ایران ازآنجایی اهمیت دارد که افزایش و کاهش نرخ آن‌ها بر قیمت سایر بازارها مانند بورس، طلا، خودرو، مسکن، مواد اولیه، اقلام خوراکی، لوازم‌خانگی و بسیاری از مبادلات تأثیرگذار است. اگرچه پس از آغاز فعالیت بایدن در کاخ سفید و انجام گسترده واکسیناسیون کرونا در جهان، قیمت خودرو، موبایل، سکه، مسکن و دیگرکالاها متأثر از فضای جهانی و کاهش تهدیدها علیه ایران روند نزولی پیداکرد و حباب قیمت‌ها ترک‌خورد، اما طی دو هفته گذشته، قیمت ارز و طلا دوباره روند صعودی گرفته است؛ به‌گونه‌ای که دلار آمریکا که سال ۹۹ را باقیمت ۱۴ هزار تومان آغاز کرده بود، حالا پس از گذشت ۱۱ ماه، در کانال 26 هزار تومان در نوسان است. قیمت سکه هم در آستانه بازگشت به کانال 12 میلیون تومان است. اکنون پرسش این است که با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال، روند قیمت ارز چه سمت‌وسویی خواهدداشت و متأثر از آن، وضعیت سایر بازارها چگونه خواهد بود؟ دراین‌ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با یک اقتصاددان، چشم‌انداز بازارها در 1400 را بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

برخی از پیش‌بینی‌ها بیانگر ثبات قیمت دلار در سال آینده است و برخی دیگر افزایش قیمت دلار. به گزارش تجارت‌نیوز، اسکناس آمریکایی سال جاری را با نرخ ۱۴ هزار و ۸۹۶ تومان در صرافی‌ ملی آغاز کرد. بعد از بارها تجربه فرازوفرود و حتی فتح بلندترین قله قیمتی تاریخی خود ( ۳۲ هزار تومان) در مهرماه امسال، دلار اکنون در کانال ۲۴ هزار تومان در نوسان است. به عقیده صاحب‌نظران چهار عامل بر آینده نرخ دلار مؤثر است. نخست پیش‌بینی رشد اقتصادی مثبت، دوم پیش‌بینی رشد ۴ برابری درآمدهای نفتی ایران در لایحه بودجه سال آینده، سوم احتمال کاهش نااطمینانی‌های ناشی از کرونا و چهارم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران. بانک جهانی و کارشناسان داخلی و مقامات مسئول برای سال آینده اقتصاد ایران رشد اقتصادی مثبت را پیش‌بینی کرده‌اند. در آخرین گزارش بانک مرکزی،‌ نرخ رشد اقتصادی شش‌ماهه نخست سال جاری مثبت ۵ درصد است. علاوه بر این‌ها واکسیناسیون کرونا در ایران آغازشده و احتمالاً توسعه پیدا کند. طبیعتاً با کاهش ریسک‌های ناشی از نااطمینانی کرونا، بازارها ازجمله بازار ارز امیدوارند آینده بهتری داشته باشند. در کنار این فاکتورها، از تأثیر احتمال لغو تحریم‌ها نیز نمی‌توان گذشت.

بازارها در هفته گذشته
همچنین در هفته‌ای که گذشت همه‌ بازارها رشد کردند اما سکه با افزایش قیمت 1.3 میلیون تومانی بیشترین افزایش قیمت را از آن خود کرد. سکه در آستانه ورود دوباره به کانال ۱۲ میلیون تومان قرار دارد. در هفته سوم بهمن قیمت سکه ۱۰ میلیون و ۵۹۸ هزار تومان بود اما در این هفته با رشد قیمت یک‌میلیون و ۳۰۰ هزارتومانی بیشترین رشد را نسبت به دیگر بازارها به ثبت رساند. طبق داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا سکه و ارز، قیمت سکه با رشد 12.2 درصدی در این هفته به نرخ ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده و در آستانه برگشت دوباره به کانال ۱۲ میلیون تومان قرار دارد. پس از سکه، طلا بیشترین بازدهی را دارد. قیمت طلا در این هفته ۹۰ هزار تومان معادل ۸٫۴ درصد افزایش یافت و به نرخ یک‌میلیون و ۱۶۴ هزار تومان رسیده است. در هفته گذشته این فلز ارزشمند روی نرخ یک‌میلیون و ۷۴ هزار تومان بسته شد. دلار صرافی ملی در هفته‌ای که گذشت ۹۵۰ تومان افزایش یافت و بازدهی چهاردرصدی را به ثبت رساند. قیمت دلار در هفته گذشته ۲۳ هزار و ۷۵۰ هزار تومان بود در این هفته روی نرخ ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان بسته شد.  شاخص کل بازار سرمایه این هفته را با رشد 3.5 درصدی به پایان رساند. این شاخص در هفته گذشته روی سطح یک‌میلیون و ۱۷۳ هزار واحدی قرار داشت اما در این هفته با رشد ۴۱ هزار واحدی روی سطح یک‌میلیون و ۲۱۴ هزار واحدی بسته شد.

نرخ ارز و انتظارات تورمی
دکتر حسین محمودی، اقتصاددان در گفت‌وگو با ستاره صبح با اشاره به افزایش روند قیمت دلار در هفته‌های گذشته عنوان کرد: «روند قیمتی نرخ ارز مربوط به انتظارات تورمی است و بر اساس این انتظارات است که قیمت نرخ ارز شکل می‌گیرد. بعدازاین فاکتورهای ذخایر و موجودی ارزی کشور دخیل هستند که مجموعه این عوامل در تعیین نرخ ارز تأثیرگذار هستند.» وی همچنین به موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و آغاز به کار بایدن در کاخ سفید هم اشاره کرد و گفت: «البته نمی‌توان تأثیر انتخابات آمریکا را هم انکار کرد چراکه اگر ترامپ مجدد قدرت را در دست می‌گرفت با ادامه کارشکنی‌ها و چالش‌ها نرخ ارز بسیار افزایش پیدا می‌کرد اما در حال حاضر شاهد هستیم که انتخاب بایدن موجب شد تا نرخ ارز نوسان زیادی نداشته باشد هرچند شرایطی که ایران تعیین و آمریکا تعیین کرده‌اند اندکی کار تفاهم را مشکل‌تر کرده و برای همین است که این آیتم نیز تأثیرگذار می‌شود.»

احیای برجام و بازار ارز
این اقتصاددان برجسته در ادامه به تأثیر لغو تحریم‌ها و احیای برجام بر بازار ارز اشاره و تصریح کرد: «اگر ذخایر ارزی مناسب باشد و تحریمی هم در کار نباشد میزان عرضه و دخالت دولت در بازار می‌تواند به کاهش نرخ ارز کمک کند. البته گاهی دولت‌ها برای ایام نزدیک انتخابات سعی می‌کنند با تزریق مناسب منابع رضایت عمومی در جهت جذب آرای مردمی برای تیم خود را در دستور کار قرار دهند. اما در این دوره به این دلیل که نیازهای اساسی ازجمله کالاهای اساسی هم تحت تأثیر کمبود منابع ارزی است به همین جهت شرایط کشور از مسائل بین‌المللی حول برجام و لغو تحریم‌ها شکل خواهد گرفت.» او بابیان این‌که تحولات ناشی از نزدیکی به انتخابات ایران چندان تأثیرگذار نخواهد بود، خاطرنشان کرد: «آیتم مربوط به لغو تحریم‌ها و برجام بسیار اساسی‌تر و تأثیرگذارتر است. از سوی دیگر سوم اسفندماه به‌عنوان زمان الزام دولت به کاهش بازرسی‌های ذیل پروتکل الحاقی هم می‌تواند بر روند تصمیمات و روند بازار ارز تأثیرگذار باشد و با توجه به اخبار مختلف مثبت و منفی در خصوص برجام نرخ ارز شکل خواهد گرفت. البته در صورت کاهش اثرات ناشی از کرونا و افزایش صادرات غیرنفتی با تزریق منابع ارزی دست دولت برای تأمین منابع اندکی بازخواهد شد.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.