انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تاثیر تحریم بر درآمد سرانه و افزایش شکاف فقیر و غنی
سقوط آزاد دلار
چراغ سبز به خرید نفت ایران
هشدار رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش درآمدهای ارزی
سقوط ۴۷ درصدی صادرات نفت در 6 ماه نخست امسال
وجود ۳۰ هزار پلاک و ۲۴۹ گود خطرساز در پایتخت
سکاندار سازمان تجارت جهانی از رهبران اصلاح‌طلب اقتصاد در نیجریه است
جزییات اصلاحات در نرخ ارز، تعرفه گمرک و حقوق
مقایسه دستاوردهای صنعت نفت در دولت تدبیر و امید با دولت قبل
حمایت بازار سرمایه از فعالیت نوآوران
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
صعود دلار و بورس؛ سقوط طلا
ریزش قیمت دلار و طلا
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
دلارهای بلوکه‌شده در راه ایران
درآمد حاصل از صادرات پتروشیمی در سال آینده ۲۵000000000 دلار
سقوط بازارها در هفته گذشته
رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن طی یک سال
افزایش قیمت‌ها در بهمن نسبت به دی‌ماه
مردم خوشحال؛ مافیا نگران
دو لایحه پالرمو و CFT برای روابط بانکی، شفافیت و مقابله با پول شویی در ایران مهم است
بیشتر
کد خبر: 103561 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ - 00:00

ستاره صبح-

بر اساس گزارش بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی با احتساب بخش نفت برابر با ۵.۱ درصد بوده است. رشد اقتصادی بدون بخش نفت نیز برابر با ۳.۲ گزارش‌شده است. از نکات کلیدی این گزارش، افت ۴۷ درصدی صادرات نفتی در شش ماه نخست امسال است. همچنین نرخ بیکاری در فصل تابستان برابر با ۹.۵ درصد بوده است. به گزارش اقتصاد آنلاین؛ بانک مرکزی نماگرهای اقتصاد ایران در سه‌ماهه دوم امسال را منتشر کرد: «تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت ۹۰ در سه‌ماهه دوم امسال برابر با ۱۷۷.۱ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تولید ناخالص داخلی (بدون بخش نفت) به قیمت ثابت سال ۹۰ در فصل تابستان بدون احتساب بخش نفت برابر با ۱۵۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۳.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. تولید بخش نفت با ۲۱.۱ هزار میلیارد تومان بیش از ۲۲.۲ درصد افزایش نسبت به فصل تابستان ۹۸ داشته است. بخش خدمات نیز با رشد ۱.۴ درصدی در فصل تابستان کم‌ترین رشد را در میان بخش‌های اقتصادی ثبت کرده است. در فصل تابستان بخش‌ کشاورزی با ۴.۱ درصد، صنعت و معدن با ۱۱.۳ درصد و ساختمان با ۴.۳ درصد با رشد مثبت همراه بودند.  در ادامه روند نزولی گذشته، مصرف بخش خصوصی در تابستان با کاهش ۰.۵ درصدی همراه بوده است. از سال ۱۳۹۷، مصرف بخش خصوصی همواره با کاهش همراه بوده‌ که حاکی از کاهش سطح رفاه خانوار در این مدت است.

کاهش سرمایه‌گذاری
تشکیل سرمایه ثابت (سرمایه‌گذاری) نیز با کاهش ۰.۳- درصدی به ۳۱.۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. طی ۱۰ فصل اخیر، تابستان امسال نهمین فصلی است که سرمایه‌گذاری با کاهش همراه بوده است.
مجموع صادرات غیرنفتی در شش‌ماهه اول امسال برابر با ۱۱ میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. صادرات نفتی نیز در شش ماه نخست امسال با کاهش ۴۷ درصدی به ۸ میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار رسید.

افزایش بدهی خارجی
بدهی خارجی ایران در شش ماه ابتدایی امسال به ۹ میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در سه ماه دوم برابر با ۹.۵ درصد گزارش‌شده است. این میزان در مناطق شهری ۱۰.۶ درصد و در مناطق روستایی ۶.۳ درصد بوده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.