انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103534 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ - 00:03
اولین محموله واکسن کرونا فردا به ایران می‌رسد
خبر خوش

اولین محموله واکسن کرونا فردا به ایران می‌رسد

اشاره: درگذشت مهرداد میناوند ستاره فوتبال ایران هفته گذشته افکار عمومی را در شوک فروبرد. در هفته جاری نیز خبر دست و پنجه نرم کردن علی انصاریان ستاره فوتبال تیم پرسپولیس با کرونا بر روی تخت بیمارستان فرهیختگان خاکستر اندوه قربانی گرفتن کرونا را در بین مردم شعله‌ور کرده است. روز گذشته رئیس ستاد اجرای فرمان امام که مسول ساخت واکسن ایرانی است از دولت خواست که برای واردات واکسن کرونا یک روز هم تعلل نکند و گفت: هر چه سریع‌تر واکسن کرونا را وارد کشور کنید. از سوی دیگر علی ربیعی سخنگوی دولت دیروز گفت: برای خرید واکسن‌های چین، هند که تحت نظارت یک شرکت بین‌المللی است، کواکس، روسیه و مشترک با کوبا اقدام کرده‌ایم و از واریز پول تا عقد قرارداد پیش رفته‌ایم. در این ارتباط سخنگوی سازمان هواپیمایی اعلام کردکه اولین محموله واکسن کرونا به وزارت بهداشت فردا‌ در فرودگاه امام‌ خمینی تحویل داده خواهد شد. گفتنی است که برخی از کشورها چند برابر جمعیت کشورشان واکسن کرونا پیش‌خرید کرده‌اند و از چند ماه گذشته واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند. ولی به گفته سخنگوی ستاد ملی کرونا قرار است 1.5 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شود که برای تعداد کمی از مردم کافی است. در همین حال نشریه لنست نوشت: واکسن روسی کرونا ۹۱.۶ درصد کار آیی دارد. در این شرایط دولت با محدودیت‌ها و فشارهایی که دارد می‌تواند در سال پایانی فعالیت خود یک عیدی خوب به مردم بدهد و حداقل چند میلیون نفر را قبل از عید نوروز واکسینه کند.

ستاره صبح-

ورود اولین محموله واکسن کرونا
سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: با هماهنگی‌های وزارت بهداشت، ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت راه و شهرسازی مقرر شد اولین پارت از واکسن روسی کرونا روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن توسط شرکت هواپیمایی ماهان از روسیه بارگیری و وارد کشور شود.
محمدحسن ذیبخش در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: با هماهنگی‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت راه و شهرسازی مقرر شد اولین مرحله از واردات واکسن‌‌ روسی کرونا روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن توسط شرکت هواپیمایی ماهان از روسیه بارگیری و وارد کشور شود. شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز برای انتقال پارت‌‌ بعدی این واکسن اسپوتنیک اعلام آمادگی کرده است.
وی افزود: پرواز شرکت هواپیمایی ماهان روز پنجشنبه در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به زمین می‌نشیند و واکسن‌ها تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌شود. ذیبخش درباره حجم و میزان محموله اول، اظهار داشت: حجم و دوز واکسن‌های روسی کرونا در پارت اول با توجه به تقاضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. به گزارش فارس قرار است واکسن روسی اسپوتنیک در ۳ مرحله وارد کشور شود.

لزوم واردات سریع واکسن کرونا
رئیس ستاد اجرای فرمان امام اظهار داشت: بهتر است تا هرچه سریع‌تر واکسن وارد شود تا ایمنی در کشور بالا برود و شاهد کاهش مرگ و میر باشیم، فوت هم‌وطنانمان به دلیل تأخیر در واردات واکسن توجیه ندارد.
محمد مخبر در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به واردات واکسن اظهار داشت: دولت یک روز هم در واردات واکسن تعلل نکند. هرچه سریع‌تر واکسن وارد شود تا ایمنی در کشور بالا برود و شاهد کاهش مرگ و میر باشیم، فوت هم‌وطنانمان به دلیل تأخیر در واردات واکسن توجیه ندارد.
رئیس ستاد اجرای فرمان امام تأکید کرد: باوجوداینکه تولیدکننده واکسن کرونا در داخل هستیم اما هیچ مخالفتی با واردات آن نداریم. وی تصریح کرد: تاکنون هیچ کشوری به صورت رسمی درخواستی برای پیش‌خرید واکسن کرونای ایرانی نداده و اولویت ما هم برای داخل کشور است. وی گفت: اخیراً تمام دنیا نگران جهش‌های ویروس کرونا هستند و با توجه به بحث ویروس‌های جهش‌یافته انگلیسی و سایر انواع آن، نگرانی‌هایی بین مردم ایجادشده اما واکسن تولیدشده توسط مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام برای ویروس جهش‌یافته هم مؤثر بوده و آزمودن‌ها نشان داد که این واکسن توانست ویروس‌های جهش‌یافته را هم از بین ببرد.
رئیس ستاد اجرای فرمان امام از آغاز تزریق واکسن از فروردین‌ماه خبر داد و خاطرنشان کرد: با تأیید وزارت بهداشت و اتمام دوره‌های آزمودن انسانی، تزریق واکسن کرونای ایرانی را از فروردین‌ماه آغاز می‌کنیم. مخبر بابیان اینکه واکسن کرونا را از سه مسیر دنبال می‌کنیم و یکی از آنها به مرحله آزمودن انسانی رسیده است، بیان داشت: خوشبختانه تاکنون واکسن کرونا برای هیچ‌یک از افراد در مرحله آزمودن، عوارضی نداشته است و تاکنون بدون عارضه مراحل طی شده است و این موضوع را هم ناظران و نمایندگان وزارت بهداشت تأیید می‌کنند. وی تأکید کرد: فعلاً درباره صادرات واکسن تصمیمی نگرفته‌ایم و به داخل کشور فکر می‌کنیم. طبیعتاً مازاد نیاز داخل را صادرات خواهیم کرد. رئیس ستاد اجرای فرمان امام گفت: به زودی با تأیید وزارت بهداشت، مجموعه تولید واکسن کرونا با ظرفیت دو الی سه میلیون دوز در روز افتتاح می‌شود و در فاز بعدی که اردیبهشت‌ماه است خط تولید با ظرفیت روزانه 12 میلیون دوز به بهره‌برداری خواهد رسید.

خطر خیز کرونا در ایام پایانی سال
فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: با اجرای طرح محله محور شهید حاج قاسم سلیمانی، از ابتدای آذرماه تا پایان دی‌ماه در تهران میزان بستری‌ها ۶۳ درصد، میزان مرگ و میر ۷۵ درصد و میزان بستری در بخش‌های ویژه ۴۲ درصد کاهش داشته است.
به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی با اشاره به آمار رو به افزایش بیماران کرونایی در تهران گفت: در حال حاضر ۲۱۰۰ بیمار در مجموع بیمارستان‌های استان تهران با تشخیص کرونا بستری هستند که نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. به گفته دکتر زالی در روز گذشته ۶۲۰۰ نفر به صورت سرپایی به مراکز درمانی و بهداشتی در استان تهران مراجعه کردند و ۳۴۲ بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند که ۱۱۰ نفر از آنان در بخش‌های مراقبت ویژه تحت مراقبت قرار گرفتند. وی با اشاره به این‌که افزایش شاخص‌ها ممکن است سرآغاز بروز خیز چهارم بیماری در تهران باشد، افزود: ممکن است بخشی از این خیز در تقارن با ایام پایانی سال قرار گیرد و سبب شود روزهای تلخ سال گذشته را دوباره تجربه کنیم. امیدوارم با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و محدودیت‌ها، تقلیل شاخص‌ها و کاهش آمار این اتفاق رخ ندهد. وی شرایط تهران را همچنان ناپایدار و شکننده برشمرد و خاطرنشان کرد اگر وضعیت شاخص‌ها همچنان افزایش یابد با توجه به موج آماری روزهای اخیر محدودیت‌ها می‌تواند تغییر یابد. به گفته دکتر زالی با مداخله، رعایت محدودیت‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی، کاهش تجمعات و فاصله‌گذاری و قرنطینه خانگی می‌توان میزان چرخش ویروس را کاهش داد.

شروع پیک جدید در ۲ استان
عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ وزارت بهداشت و رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازدید انستیتو پاستور ایران آخرین وضعیت کووید 19 در کشور را تشریح کرد. دکتر احسان مصطفوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره چرایی خطرناک بودن چرخش ویروس کرونا، گفت: در حال حاضر کشور پیک سوم کرونا را تجربه کرده که روند نزولی موارد بستری تقریباً از ۱۵ آبان ماه و روند نزولی موارد مرگ و میر از اوایل آذرماه آغازشده است و حدود سه ماه است که این روند نزولی و ثبات نسبی ادامه داشته است. وی افزود: البته روند اپیدمی در برخی استان‌ها به ویژه استان‌های گیلان، مازندران و گلستان نشان می‌دهد که این استان‌ها مانند سایر استان‌های کشور، خیلی در نزولی کردن روند اپیدمی در پیک سومشان موفق نبوده‌اند. از طرفی به نظر می‌رسد که در برخی استان‌ها مانند خراسان جنوبی و سمنان آغاز پیک جدیدی اتفاق افتاده باشد که نیاز به بررسی در هفته‌های آینده دارد.

جهش و گردش خطرناک
مصطفوی بابیان اینکه متأسفانه در پیک سوم کووید-۱۹ در کشور موارد ابتلا و مرگ زیادی را تجربه کردیم و وضعیت ناراحت‌کننده و تأسف‌باری بود، ادامه داد: بر این اساس باید ثبات نسبی را که طی این مدت در کشور ایجادشده، قدر بدانیم. نکته مسلم این است که هرگونه عادی که اتفاق بیفتد و منجر به گردش بیشتر ویروس در هر نقطه از کشور شود، نتیجه آن می‌تواند این باشد که مجدداً شاهد افزایش موارد بیماری در هر نقطه از کشور باشیم. با کاهش چرخش ویروس شانس جهش هم کاهش می‌یابد. مصطفوی همچنین اظهار کرد: جدا از جهش‌هایی که داخل کشور ممکن است اتفاق بیفتد، اگر هر یک از جهش‌های شناخته‌شده اخیر ویروس هم مانند جهش انگلیسی، جهش برزیلی و جهش آفریقای جنوبی از طریق مبادی مرزهای بین‌المللی وارد کشور شود، مجدداً مسافرت‌ها و جابجایی‌های داخل کشور می‌تواند زمینه‌ساز گسترش این ویروس جهش‌یافته به سایر مناطق کشور باشد. وی گفت: بنابراین ملاحظه پرهیز از تجمعات خطرآفرین و سفرهای داخل کشور از دو بعد اهمیت دارد؛ اول اینکه ممکن است با هر گردش ویروس، جهش‌هایی در ویروس در داخل کشور رخ دهد و دوم اینکه ویروس‌های جهش‌یافته خارج از کشور وارد کشور شوند که این ویروس‌ها می‌توانند از طریق مسافرت از نقطه‌ای به نقطه دیگر کشور رفته و مجدداً بستر انتقال بیشتر بیماری کووید-۱۹ را فراهم کنند.

۳ میلیون دوز واکسن کرونا در راه ایران
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر حدود سه میلیون دوز واکسن کرونا قبل از پایان سال به دست ما برسد، می‌توانیم افراد آسیب‌پذیر را واکسینه کنیم و قرار است از هند، چین و روسیه واکسن وارد شود و این در حالی است که سبد واکسن داریم و فقط یک واکسن وارد نخواهیم کرد.

ممنوعیت تردد بین شهری
رئیسی بیان کرد: باهمتی که همه مردم انجام دادند در حال حاضر هیچ شهر قرمزی در کشور نداریم. ۱۸ شهر نارنجی داریم که ۱۵ شهر در مازندران و سه شهر در گیلان قرار دارد. ۱۲۴ شهر در وضعیت زرد هستند و ۳۰۶ شهر نیز وضعیت آبی دارند.وی افزود: یکی از مشکلاتی که ارتباط زیاد و مستقیمی با شیوع بیماری داشت، بحث ترددها بود. دو هفته پیش تذکری در مورد جزیره قشم دادم. الآن یکی از شهرهایی که خیز بیماری اتفاق افتاده، همین جزیره قشم است که بیماران آن بالا رفته است. قشم و بندرلنگه و جاسک دچار خیز بیماری شده‌اند. برای کنترل، پروتکل‌های سخت گیرانِ اعمال کردیم. معاون وزیر بهداشت ادامه داد: قبلاً تردد در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع بود. الآن ممنوعیت تردد به شهرهای زرد هم تعمیم داده‌شده است. البته در مورد شهرهای آبی این منع وجود ندارد. منع تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۳ صبح هم در همه شهرهای ایران وجود دارد. شهرهای زرد بیشتر شهرهایی هستند که مسافر پذیر هستند و می‌توانند باعث شیوع بیماری شوند.

چند دوز واکسن از روسیه وارد می‌شود؟
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سؤالی درباره واردات واکسن روسی کرونا اظهار کرد: در مورد خرید تعداد دوز و قیمت واکسن کرونا باید از سازمان غذا و دارو سؤال شود. ولی احتمالاً حدود ۱.۵ میلیون دوز واکسن درنهایت از روسیه خریداری می‌شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.