انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103509 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - 00:08
مناقشه بر سر کیفیت واکسن روسی

مناقشه بر سر کیفیت واکسن روسی

اشاره: وزیر امور خارجه هفته گذشته اعلام کرد که ایران واکسن روسی را تأیید می‌کند. در مقابل برخی متخصصان ازجمله دکتر مینو محرز، محمدرضا ‌هاشمیان فوق تخصص بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری، دکتر محمدمهدی زمانی متخصص بی‌هوشی و مراقبت‌های ویژه و ... اعلام کردند واکسن روسی هنوز توسط سازمان بهداشت جهانی تأیید نشده است، به همین دلیل سازمان غذا و دارو صلاحیت تأیید این واکسن را ندارد. البته واردات و تأیید واکسن کرونا خارجی بر عهده وزارت بهداشت است، چرا وزارت خارجه این کار را انجام داده است؟ از سوی دیگر برخی متخصصان مدعی شده‌اند که واکسن روسی و ... از 6 ماه پیش آماده بوده است پس چرا تاکنون وارد کشور نشده تا جان بسیاری از مردم نجات دهد و چرا واکسن‌های تأییدشده مانند کو واکس و واکسن سوئدی و کوبایی وارد ایران نمی‌شود؟ تعلل مسئولان در تصمیم‌گیری ضرورت واردات واکسن ایمن و تأییدشده توسط سازمان بهداشت جهانی کرونا به کشور با اوج‌گیری موج چهارم کرونا ضروری است، در غیر این صورت کرونا می‌تواند جان افراد بیشتری از هم‌وطنانمان را بگیرد. در حالی هنوز واکسن در کشور تزریق نشده که تعدادی از کشورهای همسایه از واکسن وارداتی استفاده کرده و واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند.

ستاره صبح-

عضو ستاد مقابله با کرونا گفت: واکسن ساخته‌شده ایرانی در ستاد اجرایی فرمان امام می‌تواند با ویروس انگلیسی کرونا مقابله کند. آزمایش‌های مربوط روی پلاسمای خون ۳ داوطلب اول واکسن «کوو ایران برکت» انجام شد و ویروس به‌طور کامل خنثی شد.
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره جزئیات ساخت واکسن کووایران برکت گفت که واکسن ساخته‌شده ایرانی در ستاد اجرایی فرمان امام توانایی مقابله با ویروس انگلیسی کرونا را دارد. محرز توضیح داد: وزارت بهداشت نمونه‌ای از ویروس جهش‌یافته انگلیسی را که ۷۰درصد قدرت سرایت بالاتری از کرونا دارد در اختیار محققان ستاد اجرایی قرارداد و آزمایش‌های مربوط روی پلاسمای خون ۳ داوطلب اول واکسن «کوو ایران برکت» انجام شد و ویروس به‌طور کامل خنثی شد. این خبر همه ما را امروز خوشحال کرد و خستگی را از تنمان درآورد. اختلاف «سازمان غذا و دارو» و «عضو ستاد مقابله با کرونا» درباره واردات واکسن خارجی آشکار شده و کیانوش جهان پور سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهارنظر مینو محرز مبنی بر اینکه واکسن کرونای روسی را تزریق نمی‌کند، گفت: ایشان (مینو محرز) شأنی برای ارزیابی واکسن‌های دیگر ندارند چنان‌که ورودی در این موضوع هم نداشته‌اند. محرز دراین‌باره گفت: «سازمان غذا و داروی ایران زمانی می‌تواند دارو و واکسنی را تأیید کند که پیش از آن دارو یا واکسن مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرارگرفته باشد. وقتی دارو یا واکسنی هنوز مورد تأیید هیچ منبعی نیست، سازمان غذا و داروی داخلی نمی‌تواند آن را تأیید و توزیع کند. وقتی هنوز هیچ اطلاعاتی از واکسن درز نشده، بر حسب چه فرآیندی آن را تأیید می‌کنند؟» عضو کمیته مشورتی ستاد ملی مقابله با کرونا واردات واکسن کرونای روسی به کشور را از شانس بد مردم ایران دانست و تأکید کرد: «در حال حاضر به‌هیچ‌عنوان از این انتخاب راضی نیستم. من به عنوان یکی از اعضای کادر درمان این واکسن را تزریق نمی‌کنم.»
این اظهارات تند محرز بی‌جواب نماند؛ کیانوش جهان پور سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این سخنان به «جهان صنعت» گفت: ایشان (مینو محرز) شأنی برای ارزیابی واکسن‌های دیگر ندارند چنان‌که ورودی در این موضوع هم نداشته‌اند.
جهان پور در ادامه کنایه‌ای هم به واکسن ایرانی کرونا که محرز مسئول ارزیابی آن است، زد و افزود: «مرجع تأیید واکسن ازجمله واکسن داخلی که ایشان مسئول کار آزمایی بالینی آن هستند، سازمان غذا و دارو است.»
جهان پور در خاتمه اضافه کرد: «اگر مطالعه‌ای در این زمینه‌دارند مثل کار آزمایی بالینی واکسن ایرانی که انجام می‌دهند، می‌توانند به سازمان غذا و دارو جهت بررسی ارائه دهند. در غیر این صورت، اظهارنظر سلیقه‌ای، وجهه علمی و فنی نخواهد داشت.»

شش ماه تعلل در تهیه واکسن روسی
در همین راستا محمدرضا ‌هاشمیان فوق تخصص بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری درباره تهیه واکسن روسی به «جهان صنعت» گفت: شش ماه پیش دقیقا زمانی که واکسن روسی ساخته و به مردم روسیه تزریق شد، من اولین پزشکی در ایران بودم که طی نامه مکتوبی به وزارت بهداشت از آنها خواهش کردم حداقل تعدادی واکسن روسی برای کادر درمان به کشور وارد کنند. این نامه به دفتر دکتر شانه ساز جهت تأمین واکسن روسی ارسال شد ولی کسی پاسخ مثبتی به این واکسن نداد. آن زمان هنوز واکسن‌های معتبر دیگری معرفی نشده بود. شش ماه پیش وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با درخواست ما مخالفت کرد. به همین خاطر از تأیید واکسن روسی توسط سازمان غذا و دارو تعجب کردم. اگر قرار بود واکسن روسی وارد کنند چرا از همان شش ماه پیش اقدام نکردند؟ بنابراین نوعی تناقض زمانی و رفتاری در مسئولان قابل‌مشاهده است چراکه از همان ابتدا وزارت بهداشت شدیداً مخالف واکسن کرونا روسی بود و اجازه ورود واکسن روسی به وزارت بهداشت نداد. در حال حاضر هم وزارت امور خارجه این اقدام را انجام داده است. در آن زمان با تهیه واکسن می‌توانستند جان هزاران نفر را نجات دهند. تعلل شش‌ماهه در تهیه واکسن ضررهای جبران‌نا‌‌پذیری را به مردم وارد کرده است. اگر قرار بود واکسن روسی وارد کنند چرا از همان شش ماه پیش اقدامی انجام ندادند؟ چرا دست روی دست گذاشتند تا هزاران تن فوت کنند؟ وزارت بهداشت و متولیان امر باید در این خصوص پاسخگو باشند. مدام که نباید تاوان اشتباه مسئولان را باجانمان پرداخت کنیم. وی افزود: باوجوداینکه هنوز هیچ اطلاعاتی از واکسن کرونای روسی منتشرنشده اما ما برای اینکه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری هستیم، حاضر بودیم این واکسن را تزریق کنیم چراکه از مرگ بر اثر کرونا بهتر است. البته امروزه واکسن‌های بهتری هم ساخته‌شده که دارای تأییدیه سازمان بهداشت جهانی است و مسئولان می‌توانند آن را تهیه کنند. گفته‌های دکتر محرز برای همه سندیت دارد. اگر ایشان واکسن روسی را قبول ندارد، حتماً اطلاعات دقیق‌تری نسبت به ما دارد.

اعلام آمارهای کاذب
‌هاشمیان با تأکید بر آمارهای کاذب کرونا از زبان دکتر جهان پور گفت: متأسفانه در این یک‌ساله افراد زیادی بر اثر کرونا جان باختند و اینکه شش ماه اول شیوع کرونا در کشور آقای جهان پور به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت آمارها را به صورت کاذب و اشتباه اعلام می‌کرد اما آن زمان هیچ‌کس ایشان را بازخواست نکرد. حتی معاون وزیر اعلام کرد آمار نصف آن چیزی است که اعلام می‌شود. حالا ایشان مرتب در صفحه توئیتر خود درباره هر خبری به صورت اشتباه اظهارنظر می‌کند و همچنان کسی به این ایراد نمی‌گیرد. این فوق تخصص بخش مراقبت‌های ویژه با طرح این سؤال که «من اصلاً نمی‌دانم نقش آقای جهان پور در وزارت بهداشت چیست؟» ادامه داد: چطور یک پزشک عمومی به خودش اجازه می‌دهد درباره مسائل تخصصی آن هم در حوزه ICU مدام در شبکه‌های مجازی اظهارنظر کند. 

افزایش آمار مبتلایان
هاشمیان در خصوص افزایش مراجعه‌کنندگان در بیمارستان‌ها گفت: متأسفانه یک‌هفته‌ای است که آمار مراجعه‌کنندگان به بیمارستان بیشتر از ماه گذشته شده است. با توجه به این موضوع خرید واکسن کرونا امر ضروری است و تعلل در تهیه آن عواقب بسیار بدی برجا می‌گذارد. علت اصلی آن هم افزایش دورهمی‌ها، تجمعات و مسافرت‌هاست و اینکه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم کاهش‌یافته و رفت‌و‌آمدها در اماکن عمومی بیشتر شده است.

واکسن روسی را تزریق می‌کنم!
دکتر محمدمهدی زمانی متخصص بی‌هوشی و مراقبت‌های ویژه در واکنش به اظهارات دکتر محرز گفته بود: واکسن روسی کرونا سه مرحله بالینی را پشت سر گذاشته است و در فاز ۳، ۹۴ درصد مؤثر بوده است و به‌طور کامل توانسته از موارد شدید پیشگیری کند. مطالعات مربوط به فاز ۱ و ۲ این واکسن منتشرشده است و تنها نتایج فاز ۳ منتشرنشده است. هر واکسنی که از فاز‌های مطالعاتی عبور کند و مطالعات آن در یک مجله معتبر منتشر شود حتماً قابل تزریق است. این پزشک متخصص تأکید کرد: بنده برخلاف دکتر محرز حتماً واکسن روسی را تزریق می‌کنم و از خانم محرز به عنوان مسئول ارزیابی واکسن کرونای ایرانی درخواست می‌کنم که مطالعات مربوط به واکسن ایرانی را منتشر کنند. با تمام این اوصاف سازمان غذا و دارو به واکسن کرونا روسی مجوز ضروری داده است و به زودی بر اساس اولویت‌ها در بین کادر درمان توزیع می‌شود. حال باید دید عوارض و عواقب آن در آینده نه‌چندان دور چه خواهد بود. در حال حاضر هم به گفته حامد حسینی مدیر مرکز کار آزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرحله نخست تست انسانی واکسن ایرانی کرونا از نیمه گذشته است. تاکنون ۳۵ داوطلب مراحل این طرح مطالعاتی را طی کرده‌اند. وی بابیان اینکه وضع عمومی دریافت‌کنندگان واکسن ایرانی کرونا (کوو ایران برکت) مطلوب است، اعلام کرده در هفته پیشِ رو تزریق به ۷ تا ۱۴ داوطلب دیگر نیز انجام می‌شود.

واکسن کوبایی مطمئن‌تر از واکسن‌ روسی است 
 حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم، در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین گفت که او نیز واکسن روسی نمی‌زند. شهریاری دراین‌باره گفت: درباره هر واکسن خارجی نظر من این است که بعد از واردات، ابتدا خود مسئولان واکسن را بزنند و در صورتی که این واکسن مشکلی نداشت برای عموم مردم استفاده شود چراکه وقتی از انجام مراحل کامل کار آزمایی بالینی واکسن اطمینان نداریم قرار نیست روی مردم ما آزمایش شود. او تأکید کرد: وزارت بهداشت طبق قانون برنامه توسعه و سیاست‌های ابلاغی رهبری متولی سلامت است و وظیفه دارد هر دارو یا واکسنی را که قرار است استفاده شود با دقت بررسی و آن را تضمین کند. شهریاری درباره واکسن‌های کوبایی نیز گفت: واکسن‌های کوبایی در حال تست در ایران است، اما قبل از این در کوبا تست‌شده است. او توضیح داد: واکسن هپاتیت که در حال حاضر در ایران استفاده می‌کنیم از فناوری کوبا گرفته‌شده و واکسن خوبی هم هست. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم در آخر گفت: بنا بر سابقه‌ای که تا امروز از دارو دیده‌ایم، به نظر می‌رسد واکسن‌های کوبایی از واکسن‌های روسی مطمئن‌تر هستند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.