انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
شرط آمریکا برای بازگشت به برجام
شب ناآرام در اربیـل
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
بلوا و اعتصاب در میانمار
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
بیشتر
کد خبر: 103459 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۵ - 00:01
راه دشوار پیش روی بایدن
گزارش خبری تحلیلی از تأثیر سیاست‌های ترامپ بر آینده آمریکا

راه دشوار پیش روی بایدن

اشاره: جو بایدن، چهل و ششمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده در حالی از روز چهارشنبه 20 ژانویه (1 بهمن) کار خود را آغاز کرد که آمریکا با همه‌گیری ویروس کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند که علاوه بر 400هزار فوتی، منجر به از دست رفتن مشاغل و تعطیلی کسب‌وکارها شده است. این کشور همچنین پس از هفته‌ها تنش سیاسی بر سر نتیجه انتخابات، شاهد یک فضای دوقطبی بوده و هست. پس از شورش سه هفته پیش هواداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره، چاک شومر، رهبر اکثریت در مجلس سنای آمریکا گفته نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان روز دوشنبه ۲۵ ژانویه (۶ بهمن)، استیضاح دونالد ترامپ را به سنا تحویل می‌دهد تا محاکمه وی پس از بررسی صلاحیت وزرا و مقامات دولت جو بایدن آغاز شود. بایدن در سخنرانی روز تحلیف خود با اشاره به این‌که مردم آمریکا با یکی از چالش‌برانگیزترین ادوار تاریخ ملی خود روبرو هستند، گفت: «ما بر اساس چگونگی حل این بحران‌های فاجعه‌بار عصر خود مورد قضاوت قرار خواهیم گرفت.» اگرچه دوران ریاست جمهوری ترامپ به پایان رسیده، اما تأثیر سیاست‌های او تا دهه‌ها در آمریکا احساس خواهد شد.

ستاره صبح-

پس از چهار سال آشفته، دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ روز چهارشنبه هفته گذشته (۲۰ ژانویه) پایان یافت. میراث او شاید بیش از هر رئیس‌جمهوری دیگری ایالات‌متحده را قطبی کرد. نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو نشان می‌دهد درحالی‌که محافظه‌کاران، طبقه ثروتمند و راست مذهبی احتمالاً از او به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین روسای جمهوری زمان خود یاد می‌کنند، اکثریت آمریکایی‌ها به او پشت کرده‌اند. براساس این نظرسنجی، ترامپ با محبوبیتی ۲۹ درصدی از کاخ سفید خارج شد که بدترین میزان در کل دوران ریاست جمهوری او بوده است. به گزارش دویچه وله، از مهم‌ترین عوامل کاهش شدید محبوبیت ترامپ واکنش کند او به شیوع ویروس کرونا در آمریکا، نقش او در حمله خشونت‌آمیز به کنگره در ششم ژانویه و دومین استیضاح او در دوره چهارساله ریاست‌جمهوری‌اش هستند. بااین‌حال اقدامات او تأثیراتی عمیق بر زندگی اجتماعی و سیاسی شهروندان ایالات‌متحده خواهد گذاشت.

قضات محافظه‌کار
نفوذ ترامپ در نظام قضایی آمریکا مطمئناً ماندگارترین میراث وی خواهد بود. ترامپ در کل بیش از ۲۰۰  قاضی فدرال را منصوب کرد که احتمالاً در طول حیات خود به نفع جمهوری‌خواهان و محافظه‌کاران رأی خواهند داد. او سه قاضی مادام‌العمر را در دیوان عالی کشور منصوب کرده است که جهت‌گیری محافظه‌کارانه در دادگاه عالی را تقویت می‌کنند. این انتصاب‌ها تقریباً در همه زمینه‌ها تأثیر دارند؛ از زندگی دگرباشان جنسی و امکان ازدواج یا داشتن فرزند برای آن‌ها تا زنان، جوانان و بخش‌های غیرمحافظه‌کار جامعه و نیز سیاست‌های بهداشتی، قوانین مهاجرت و کار.

مالیات کمتر ثروتمندان
ترامپ اولین سال کار خود را با امضای قانونی به پایان رساند که نرخ مالیات شرکت‌های بزرگ ایالات‌متحده را از ۳۵ درصد به ۲۱ درصد کاهش داد. کاهش مالیات یک مزیت بزرگ مالی برای ثروتمندترین افراد در آمریکا و صاحبان شرکت‌های بزرگ بود. بسیاری از آن‌ها به‌جای افزایش دستمزد برای کارمندان خود، پول اضافی را برای خرید سهام و پاداش‌های کلان مدیران استفاده کردند. این هدیه مالیاتی برای ثروتمندان به‌شدت برای فقیرترین شهروندان آمریکایی گران تمام شد. دفتر بودجه غیر حزبی کنگره تخمین زده است که کاهش مالیات ۱،۹ تریلیون دلار به کسری بودجه کشور طی ۱۰ سال خواهد افزود. منتقدان ترامپ نگران‌اند که ضعیف‌ترین اقشار جامعه مجبور به پرداخت هزینه ناشی از این کسری بودجه نجومی شوند، زیرا محافظه‌کاران می‌خواهند سیستم‌های تأمین اجتماعی را برای تعادل بودجه قطع کنند.

توافق‌های بین‌المللی
میراث ترامپ درزمینه توافق‌های بین‌المللی تنها منفی نبود. ترامپ با شعار «اول آمریکا» وارد صحنه شد و ازجمله وعده‌های او شکستن توافق‌های تجاری قدیمی میان ایالات‌متحده و سایر کشورها و مذاکره مجدد بر سر آن‌ها بود. او موفق شد پیمان مهم تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) را که به دوره بیل کلینتون برمی‌گردد، منقضی کند و توافقنامه‌ای را جایگزین آن کند که حتی منتقدان و مخالفان سرسخت او آن را بهتر می‌دانند. توافقنامه جایگزینی که نام «توافقنامه‌ ایالات‌متحده آمریکا، مکزیک و کانادا» را گرفت و توسط کانادا و مکزیک امضا شد، شامل مقررات زیست‌محیطی و حقوق کارگری است که بسیاری از منتقدان چپ ترامپ نیز خواهان آن بودند. ترامپ همچنین نحوه نگرش به نقش واشنگتن را تغییر داد. او هنجارهای قدیمی دیپلماتیک را شکست. او در سال ۲۰۱۷ و با این شعار که توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس «در بالاترین سطح نسبت به ایالات‌متحده ناعادلانه» است، از این توافقنامه خارج شد. او همچنین از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تلاش کرد با کیم جونگ اون، دیکتاتور کره شمالی روابط دیپلماتیک برقرار کند.

رسانه‌های اجتماعی
حتی اگر اکنون حساب توییتر ترامپ مسدود شده باشد، او نشان داد که چگونه می‌توان از شبکه‌های اجتماعی در کارزارهای انتخاباتی و به نفع خود استفاده کرد. ترامپ از شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ نام تجاری ـ سیاسی خود استفاده كرد، به مخالفان خود حمله كرد، مقامات دولتی را اخراج كرد و مستقیماً با طرفداران وفادار خود ارتباط برقرار كرد. ترامپ «رئیس توییتر» بود. در یک‌کلام ترامپ توانست «ائتلافی» را حول خودگرد آورد که پیش از او هرگز دیده نشده بود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.