انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بودجه 1400 رد شد
ابعاد قانونی توهین به رئیس‌جمهور
ضرورت بازسازی و احیای زندان‌های تخریب شده قزل حصاز و قصر
پیامد رفتارهای خودسرانه
زندان‌های تخریب شده قزل حصار و قصر را احیا کنید
استقبال اصلاح‌طلبان؛ مخالفت اصولگرایان
توافق دولت با آژانس هوشمندانه‌ بود
جزئیات دیدار دوساعته سردار سلیمانی با پوتین
نادران: مدرک مهرداد بذرپاش جعلی است!
نمایندگان کارت زرد گرفتند
ناکارآمدی و انتخابات 1400
کمک به سرمایه گذاری؛ توسعه و اشتغال
غریب آبادی: نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز و فردو
نمایندگان مجلس یازدهم؛ با مردم یا بر مردم؟
چرا سفر قالیباف به روسیه جنجالی شد؟
آیا سفر رئیس مجلس به مسکو منافعی برای کشور دارد یا خیر؟
فرصت دیپلماسی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا
رفتار شتاب‌زده مجلس، احیای برجام را پیچیده کرده است
خطر موج چهارم کرونا در کمین ایرانیان
سیاست موازنه بایدن در قبال اسرائیل، عربستان و ایران
میانجیگری رئیس‌جمهور فرانسه بین ایران وآمریکا
چرا ایالات‌متحده اسرائیل را به سنتکام اضافه كرد؟
واکنش‌ها به کاندیداتوری نظامیان
احتمال احیای تنش در منطقه بر سر فعالیت هسته‌ای ایران
هزینه‌ی نپیوستن به FATF و عدم احیای برجام، برای اقشار محروم جامعه
آیا بایدن بر سر توافق هسته‌ای ایران اقدام به خودکشی دیپلماتیک می‌کند؟
تازه ترین گمانه زنی ها درباره امکان بازگشت برجام
مجلس نباید بحران سومی بر دو بحران تحریم و کرونا بیفزاید
برداشتن تحریم‌ها
سرنوشت لایحه نظارت بر انتخابات چه شد؟
واکنش به توهین به رئیس جمهور و بیانیه پایانی راهپیمایی 22 بهمن
امکان توافق بین ایران و آمریکا از بین نرفته است
روز داغ تهران
سیدحسن خمینی: متحجرین دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته‌اند
مصوبه حذف انتشار آگهی‌های دولتی در روزنامه‌ها خلاف قانون و باید جلوی آن گرفته شود
حاشیه‌های سفر قالیباف به روسیه و شعار ناشیانه «مرگ بر روحانی»
بی‌سامانی سیاسی باید درمان شود
ظریف علاقه‌مند به بازگشت آمریکا به برجام
شوک به جامعه مطبوعات!
رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند
غیرقابل اجرا بودن سیاست آمریکا در مورد ایران و روسیه
مزیت های خط لوله دوستی ایران ، عراق و سوریه
زمان‌بندی برای اجرای مصوبه مجلس، جعل قانون نیست!
اختلاف دولت و مجلس نباید منجر به دوصدایی شود
تلاش عربستان، اسرائیل و امارات برای شکست برجام
تندروی نمایندگان نتیجه نداد
علائم حیاتی احیای برجام باوجود کارشکنی‌های مخالفان
ایالات متحده آماده بازگشت به میز مذاکره برجام
مشکل کشور‌های منطقه‌ با برجام
پشت صحنه حمله پنتاگون به شرق سوریه چیست؟
بیشتر
کد خبر: 103427 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ - 00:10
چراغ سبز ظریف به انتخابات 1400
گزارش

چراغ سبز ظریف به انتخابات 1400

اشاره: محمد جواد ظریف چندین سال و دو دولت های مختلف در نمایندگی ایران در سازمان ملل نیویورک حضور داشت. او در پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ ایران و عراق، تأثیر زیادی داشت. وی 23 ماه با وزرای خارجه 6 قدرت جهانی درباره پرونده هسته ای مذاکره هوشمندانه کرد که نتیجه این مذاکره توافق برجام شد. پس‌از این توافق بسیاری از تحریم‌ها که در دولت‌های احمدی‌نژاد وضع‌شده بود در قالب قطعنامه 2231 شورای امنیت برداشته شد. اثر رفع تحریم‌ها در سال های 94 95 و 96 در زندگی مردم نمایان شد. از این منظر محبوبیت او در میان مردم زیاد است. البته برخی بر او تاختند و می‌تازند که احتمالاً همان «کاسبان تحریم» هستند. ظریف بارها به مجالس اصول‌گرا احضار و به او توهین شد و با انواع تهمت ها از جمله خیانت به کشور و دروغگویی متهم شد. البته او راه مدارا در برابر مخالفان را برگزید و گه گاه مودبانه پاسخ داد. با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری 1400 نام محمدجواد ظریف بیشتر از دیگر کاندیداهای احتمالی مطرح است. البته در این ارتباط اعلام عدم حضور ره به جایی نبرده و کماکان نام وی به عنوان کاندیدایی که می تواند با تغییراتی که در امریکا و غرب رخ داده بتواند تعامل کند و منافع ایران را تامین کند بر سر زبان هاست. رفتار و شخصیت ظریف به گونه ای بوده و هست که مقام وعظم رهبری بارها او را تایید کرده است. ظریف در گفت و گو با روزنامه همدلی به نوعی به حضور در انتخابات 1400 چراغ سبز نشان داده و گفته تسلیم تقدیرم. در ادامه گزیده ای از صحبت های وی بر گرفته از جماران را می خوانید.

ستاره صبح-

مسئولیت وزیر امور خارجه، دفاع از کل کشور است؛ یعنی وزیر خارجه در این مقام، نمی‌تواند بگوید که با فلان کار قوه قضائیه یا با کار اطلاعات سپاه مخالف است و از آن دفاع نمی‌کند. اطلاعات سپاه سریال «گاندو» را علیه من ساخته است با این حال من وظیفه دارم که در خارج از کشور از این نهاد، دفاع کنم. اصلاً نمی‌توانم مسائل داخلی را موردتوجه قرار دهم و بگویم چون این‌ها گاندو را علیه من ساختند، در خارج بخواهم مقابله به مثل کنم. وظیفه من این است که در خارج از کشور، از همه سیاست‌هایی که به نام جمهوری اسلامی بیان می‌شود و یا اجرایی می‌شود، دفاع کنم. من قصد دارم تا زمانی که مسئولیت دارم این روش را ادامه دهم. ممکن است زمانی که مسئولیتی در این زمینه نداشته باشم،‌ بتوانم از وضعیت فعلی و از خود و کارهایی که انجام دادیم دفاع کنم؛ آن هم نه به دلیل دفاع از خودم، بلکه به خاطر دفاع از یک تفکر و نگرشی که نسبت به روابط خارجی وجود داشته است. به هر حال من به عنوان یک کارشناس این حوزه که بیش از چهل سال از عمر خود را در دانشگاه و مسئولیت کاری مرتبط به صورت هم‌زمان گذرانده‌ام، معتقدم یک نگرش خاص نسبت به حوزه سیاست خارجی وجود داشته باشد. ممکن است درزمانی که دیگر مسئول پیگیری یک سیاست در برابر عوامل خارجی نباشم، بتوانم در مقام دفاع برآیم، چراکه دیگر آن عامل خارجی وجود نخواهد داشت که بگوید مثلاً تو به عنوان طرف صحبت ما، در کشور خود از این رویکرد خاص دفاع کردی. به عنوان نمونه، من در داخل، از امتیازات برجام دفاع می‌کنم و اما در خارج از کشور در مذاکره با یک قدرت خارجی، خواستار امتیاز هستم، اگر در آینده، بعد از مرگ من، نامه‌نگاری‌هایم منتشر شود مشخص خواهد شد که من هر چه بوده را گفته‌ام و حتی در مواردی، از برخی منتقدین هم تندتر انتقاد کرده‌ام.

انتخابات 1400
 فکر من برای مقابله با این وضعیت کار نمی‌کند، مگر این‌که تهدید کنم در انتخابات شرکت می‌کنم چراکه من هرچه گفتم شرکت نمی‌کنم تأثیر منفی گذاشته ‌است. معتقدم کاری که بلد هستم حوزه سیاست خارجی است، در تمام زندگی‌ام فقط همین کار را انجام دادم و با صراحت گفتم که ترجیح و تصمیم من برای آینده چیست، اما ظاهراً هیچ تأثیری ندارد. لذا دوستان دائم خوششان می‌آید که بگویند من برای انتخابات می‌آیم، من باید چه کارکنم که آقایان این ماجرا را رها کنند؟  شرایط جدید در آمریکا مطبوعات علاقه پیدا کردند که بدانند آینده چه می‌شود و از من سؤال بپرسند و من جواب بدهم، وگرنه این حضور رسانه‌ای با طراحی من نبوده، با درخواست کسان دیگر بود.
 ترجیح بنده این است که از مردادماه در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران که سمت دانشیاری دارم تدریس کنم از تجربیاتم در چهل سال گذشته استفاده کنم و دانشجو تربیت کنم؛ اما تقدیر خداوند هرچه باشد همان است، چراکه هیچ‌وقت با تقدیر خداوند نمی‌شود جدال کرد. ترجیحم برای آینده تدریس است، اما تسلیم تقدیرم.  من خودم را موظف به انجام وظیفه می‌دانم، هر وقت که احساس کردم نمی‌توانم انجام وظیفه کنم، لازم می‌دانستم که کنار بکشم تا کسی دیگر که می‌تواند کار را انجام دهد. به همین دلیل هم خیلی ابایی نداشتم که بگویم من دیگر نمی‌توانم با این شرایط و با این کارشکنی‌ها کارکنم. آن باری هم که استعفایم را اعلام کردم، به خاطر این بود که اعتقاد داشتم وزیر خارجه‌ای که در ملاقات یک رئیس کشور حضور نداشته باشد و این را در تلویزیون با پخش تصاویر به صورت علنی اعلام کنند، دیگر در هیچ جای دنیا آن فرد را به عنوان وزیر خارجه تحویل نمی‌گیرند. لذا من از آن به بعد اگر می‌خواستم بدون اقدامی که این تصویر غلط را اصلاح کند، حرکت کنم، درواقع یک وزیر خارجه 100 درصد بی‌خاصیت در دنیا می‌شدم. 

آینده آمریکا
 ترامپ 75 میلیون رأی آورد، بالاترین رأیی که یک رئیس‌جمهور قبلاً آورده بود را ترامپ آورده است. نکته‌ مهم این که تمام مخالفین ترامپ جمع شدند و 80 میلیون رأی آوردند. نمی‌دانم آن‌هایی که پیش‌بینی کردند که ترامپ دوباره انتخاب نمی‌شود بر چه اساس این پیش‌بینی را داشتند؛ مگر این‌که با ماوراءطبیعه ارتباط داشته باشند؛ اما پیش‌بینی من این شد که نتایج (نامزدهای) انتخابات به هم نزدیک خواهد بود، بعد هم خود آمریکایی‌ها شروع کردند به نوشتن درباره این‌که از روز بعد از انتخابات اگر ترامپ ببازد در آمریکا دعوا شروع می‌شود، لذا من این پیش‌بینی را هم گفتم. این پیش‌بینی هم بر اساس مطالعه تحلیل‌های داخل آمریکا بود و فکر می‌کنم هنوز هم این دعوا در آمریکا تمام نشده و احساسم هم این است که شکافی که در جامعه آمریکا در چهار سال گذشته ایجاد و خونین و آتشین شد، این شکاف به راحتی پر نخواهد شد. اول این‌که بعضی می‌گویند من با جو بایدن رفیق بودیم، هیچ دو مسئول خارجی باهم رفیق نیستند. من درزمانی که سفیر بودم و ایشان هم سناتور بود و یک مدت هم رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بود، با ایشان دیدار داشتم، بیشتر هم ایشان به نیویورک می‌آمدند، چون من اجازه رفتن به واشنگتن را نداشتم. دیدارهای متعددی داشتیم و بحث‌های متعددی انجام دادیم. ایشان آدم زیرکی است و  در روابط خارجی بسیار متخصص است و در آمریکا هم عنصر خودی محسوب می‌شود. من جوابم به همه این سؤال‌ها این است که اگر مردم هر فردی را انتخاب کنند، آن فرد باید سیاستی را انتخاب کند که متناسب با شرایط و سیاست طرف مقابل باشد.  بستگی دارد، به این‌که هر کدام از این روسای جمهور با چه میزان از حمایت مردمی انتخاب‌شده باشند؛ یعنی هر‌قدر حمایت مردمی بیشتر باشد قدرت چانه‌زنی در سطح بین‌المللی بیشتر خواهد شد. 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.