انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نگاهی به سریال‌های نوروز ۱۴۰۰
«ایران» یک‌جاست و «ایرون» جای دیگر
سوگند خوردن در ایران باستان
خاطرمان به شما سخت مشغول است!
چرا رمان «نگهبان» یکی از بهترین آثار داستانی دهه 90 است؟
درباره رمان «گتسبی بزرگ» اثر «اسکات فیتزجرالد» گتسبی هنوز زنده است
الگوی شرقی در جامعه غربی
معصومیت در سایه
«اسپندارمذ»، روز عشاق به سبک ایرانیان باستان
جزئیات سفر در دومین نوروز کرونایی
جزئیات سفر در نوروز ۱۴۰۰
نادیده گرفتن هدیه تهرانی، شوک به مخاطبان جشنواره امسال
نگاهی به کارنامه‌ کاری «پل المر مور»، منتقد محافظه‌کار آمریکایی
ممنوعیت سفر به 36 شهر پرخطر
حاشیه‌های کرونایی آخرین جشنواره فیلم فجر قرن
حواشی حضور فیلم‌ساز بدون ماسک در جشنواره فجر!
سخنرانی پروفسور امین در فرهنگسرای رسانه
در نشست رسانه‌ای جشنواره «موسیقی فجر ۳۶» چه گذشت؟
مخالفت اهالی هنر با اختصاص سهمیه واکسن کرونا برای هنرمندان
پروتکل‌شکنان سینمایی!
صداوسیما تبدیل به محلی برای بیزینس مداحان شده است
حاشیه‌های لغو نمایشگاه عکس «پرنسس‌های کوره»
خسارت ۲۲ هزار میلیارد تومانی صنعت گردشگری زیر سایه کرونا
روایت کارگردان فیلم «خورشید» از تراژدی کودکان کار
خداحافظی شهاب حسینی از اینستاگرام
بازگشایی موزه «دفینه» پس از 5 سال تعطیلی
درخشش رنگین‌پوستان در گلدن گلوب ۲۰۲۱
بیشتر
کد خبر: 103425 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ - 00:10
حاشیه‌های رکوردشکنی تابلوی آیدین آغداشلو در «حراج تهران»

حاشیه‌های رکوردشکنی تابلوی آیدین آغداشلو در «حراج تهران»

اشاره: حراج تهران در سیزدهمین دوره خود که روز جمعه ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۹ برگزار شد، با رکوردشکنی‌های غیرمنتظره‌ای همراه بود و علاوه بر حدود ۸۸ میلیارد تومان مجموع فروش آثار هنری، اثری از آیدین آغداشلو به ارزش ۱۲.۵ میلیارد تومان خریداری شد که یک رکورد تاریخی برای هنر و کاملاً غیرمنتظره بود؛ تابلویی که تصور می‌شد حداکثر ۳ میلیارد تومان به فروش برسد و با توجه به حواشی پیش‌آمده برای این هنرمند، انتظار چنین استقبالی قابل‌تصور نبود. حراج آثار هنری تهران همواره مخالفانی داشته است که هر بار پس از اعلام قیمت آثار به فروش رسیده در حراج درباره ماهیت حراج و فروش آثار می‌نوشتند و می‌کوشیدند جامعه هنر‌های تجسمی را متوجه حاشیه‌های حراج آثار تجسمی کنند، اما آنچه در چند روز گذشته درباره حراج تهران در شبکه‌های اجتماعی اتفاق افتاده است، بی‌سابقه است. بی‌تردید هیچ دوره‌ای از حراج تهران به‌اندازه دوره سیزدهم گرفتار حاشیه نشده است. مرکز ثقل حاشیه‌ها فروش ۱۲ میلیارد تومانی نقاشی آیدین آغداشلو بود که ۱۰ برابر برآورد اولیه به فروش رسیده است. رکورد فروش حراج در طول دوازده دوره گذشته متعلق به اثری از سهراب سپهری با فروش ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در دوره نهم بود.

ستاره صبح-

سیزدهمین دوره حراج تهران که آثار کلاسیک و مدرن هنر ایران را ارائه کرده بود با حواشی زیادی همراه بود. گران‌ترین‌ اثر این حراج به قیمت ۱۲ میلیارد تومان متعلق به آیدین آغداشلو بود. از او ۲ اثر در حراج ارائه‌شده بود که گران‌ترین اثر با کمینه و بیشینه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان ارزیابی‌شده بود و درنهایت به قیمت بیش از ۱۰ برابر کمینه و به مبلغ ۱۲ میلیارد تومان به فروش رسید تا رکورد فروش اثر در حراج تهران را بزند. همچنین اثر دیگر آغداشلو به قیمت ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد. این اثر یک نقاشی دو لته‌ای با عنوان «خاطرات امید» از مجموعه «خاطرات انهدام» بود. به گزارش فارس، مدیر حراج تهران درباره رقم عجیب ۱۲ میلیارد تومانی تابلوی آیدین آغداشلو می‌گوید: ۷ مجموعه‌دار حاضر در سالن، شامل یک شخص حقوقی و ۶ شخص حقیقی در مزایده خرید اثر آغداشلو رقابت داشتند و شخصیت حقوقی در این رقابت برنده شد.

* با توجه به حاشیه‌های اخیر آقای آغداشلو و شایعاتی که درباره این نقاش وجود دارد، آیا بهتر نبود از پذیرش اثر او در این دوره از حراج امتناع کنید؟
ارائه اثر یک هنرمند در هر نمایشگاهی در گالری موزه و یا حراج، به معنای اظهارنظر درباره شرایط اخلاقی وی نیست؛ این موضوع در همه جای دنیا یک قاعده است. اثر هنری شخصیت مستقلی دارد. ممکن است هنرمندی ازنظر اخلاقی بسیار قابل‌احترام باشد، اما اثرش شایستگی ارائه را نداشته نباشد و یا برعکس. آثار دوره سیزدهم حراج تهران را مطابق معمول به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستادیم، همه آثار تائید و مهر شدند. دو اثر از آیدین آغداشلو هم جزء همین آثار بودند و مجوز گرفتند. فراتر از شبهات و شایعه‌ها، آنچه ما درباره آقای آغداشلو می‌دانیم این است که او شاکی ندارد، اما خود او چندین فقره شکایت با عنوان افترا و تشویش اذهان عمومی تقدیم دستگاه قضایی کرده است. وی در حال حاضر شاکی است و کسانی که به او تهمت‌زده‌اند متشاکی. اگر هم شکایتی باشد باید بررسی شود و مقام محترم قضایی در این خصوص حکم دهد. در چنین وضعیتی ما نمی‌توانیم پیشاپیش قضاوتی انجام دهیم و بگوییم لابد شایعات درست است و بر این اساس اثر هنرمندی را که همیشه در حراج تهران و اغلب حراج‌ها بوده، صرفاً به خاطر شائبه‌ها خارج کنیم.

* با توجه به حساس شدن افکار عمومی و پرسش‌های بی‌شمار درباره خریدار اثر ۱۲ میلیاردی آقای آغداشلو، خریدار چه شخص حقیقی یا حقوقی است؟
خریدار اثر آغداشلو نماینده یک شرکت بود که طبعاً شخصیت حقوقی دارد. سایر افراد رقابت کننده هم اشخاص حقیقی بودند. حراج‌های معتبر دنیا مجاز به اعلام نام خریداران آثار نیستند و خود آن‌ها اگر مایل باشند می‌توانند خود را معرفی کنند. ما تنها با دستور قضایی می‌توانیم اسامی خریداران یا فروشندگان را در اختیار مسئولین قرار دهیم. در حراج‌های گذشته خریدارانی با تمایل شخصی اقدام به معرفی خود و آثار خریداری‌شده کردند. درباره حساسیت افکار عمومی باید گفت افکار عمومی داخل جامعه هنری اتفاقاً در این قضایا اغلب طرفدار آقای آغداشلو بوده و هست. استادی که صدها شاگرد تربیت‌کرده و تعدادی از هنرمندان در حراج‌ها در دوره‌ای شاگرد او بوده‌اند. ایشان با نهادهای فرهنگی کشور و انجمن‌های هنری همکاری مؤثر و صمیمانه داشته‌اند. به نظرم این بخش از افکار عمومی که شما می‌فرمایید به شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های زرد خارج از کشور مربوط می‌شود که چندان ملاک ما نمی‌تواند باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.