انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
14 مصوبه در تعارض با عدالت و منافع ملی است
درخشش صنعت نفت در میانه تحـریم و کـرونا
تاثیر تحریم بر درآمد سرانه و افزایش شکاف فقیر و غنی
چراغ سبز به خرید نفت ایران
هشدار رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش درآمدهای ارزی
سکاندار سازمان تجارت جهانی از رهبران اصلاح‌طلب اقتصاد در نیجریه است
سقوط ۴۷ درصدی صادرات نفت در 6 ماه نخست امسال
وجود ۳۰ هزار پلاک و ۲۴۹ گود خطرساز در پایتخت
جزییات اصلاحات در نرخ ارز، تعرفه گمرک و حقوق
حمایت بازار سرمایه از فعالیت نوآوران
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
صعود دلار و بورس؛ سقوط طلا
ریزش قیمت دلار و طلا
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
سقوط آزاد دلار
دلارهای بلوکه‌شده در راه ایران
درآمد حاصل از صادرات پتروشیمی در سال آینده ۲۵000000000 دلار
سقوط بازارها در هفته گذشته
رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن طی یک سال
افزایش قیمت‌ها در بهمن نسبت به دی‌ماه
مقایسه دستاوردهای صنعت نفت در دولت تدبیر و امید با دولت قبل
بیشتر
کد خبر: 103407 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۶ - 23:59
افت دلار و سکه
در هفته گذشته اتفاق افتاد

افت دلار و سکه

اشاره: هفته گذشته شاهد افت ارزش بازار‌های سرمایه‌گذاری بودیم که در این میان سکه بیش‌ترین کاهش قیمت را علیرغم افزایش قیمت انس جهانی طلا داشت. طی هفته گذشته نرخ ارز نزولی بود به طوری که بازدهی دلار به منفی ۵.۱ و یورو منفی ۴.۸ درصد رسید. در همین ارتباط قیمت طلا و سکه هم ارزان شد و سرمایه‌گذاران طلا ۹ و سکه ۹.۵ درصد ضرر کردند. شاخص کل بورس هم در این مدت ۶.۲ درصد افت کرد. در این ارتباط رئیس‌کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: انتظار می‌رود با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی واقعی آن حرکت کند.

ستاره صبح-

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشت جدیدی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: روند نرخ ارز، بر اساس مبانی بنیادی بازار شکل می‌گیرد. لذا، بر اساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریم‌ها، خصوصاً تشدید انتظارات، در افزایش قیمت ارز مؤثر و تعیین‌کننده بوده است. لذا انتظار می‌رود با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت کند. همان‌گونه که ریاست محترم جمهوری تأکید کردند با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو، امکان مدیریت مؤثرتر در بازار ارز، در راستای اهداف کلان بانک مرکزی، فراهم می‌شود. در این میان، حفظ قدرت رقابت‌پذیری اقتصاد، به همراه صیانت از ذخایر ارزی، برای بانک مرکزی اهمیت دوچندان دارد. بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تحریمهای دولت آمریکا را خنثی و در حد توان از سقوط بیش از حد ارزش پول ملی جلوگیری و دشمن را، از رسیدن به هدف فروپاشی اقتصادی، مأیوس و ناموفق بسازد. بانک مرکزی تمام توان خود را برای ایجاد تعادل در بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی بکار می‌گیرد. انتظارم از فعالین سیاسی این است، رقابتهای حزبی و جناحی خود را به تلاش‌های بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصاد و استفاده از فرصت‌های بین‌المللی برای خنثی‌سازی و کاهش تحریم و تقویت ارزش پول ملی وصل نکنند. و نهایتاً، این‌جانب هرچه را که بتوانم برای منافع ملی و رفاه مردم عزیز انجام می‌دهم و در این مسیر، بر اساس خوش‌آمد افراد و گروه‌های سیاسی تصمیم نمی‌گیرم.»

سقوط آزاد دلار
در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار در بازار آزاد ۱۳۰۰ تومان و یورو ۱۵۰۰ تومان کاهش یافت و به این ترتیب نرخ ارز آمریکایی وارد کانال ۲۳ هزار و ارز اروپایی وارد ۲۹ هزار تومان شد؛ این روند نزولی که سرعت آن هم چشمگیر بوده انتظار فعالان بازار ارز برای ادامه کاهش نرخ در روز‌های آینده را بالابرده است. در صرافی ملی نرخ دلار در آخرین روز هفته گذشته به ۲۳۹۵۰ و یورو ۲۹۲۵۰ تومان کاهش یافت اما کاهش نرخ در سایر صرافی‌ها بیشتر دیده می‌شد؛ برخی صرافی‌ها قیمت فروش دلار را تا ۲۳۴۰۰ و خرید را تا ۲۲۵۰۰ تومان پایین آوردند. به این ترتیب قیمت دلار در بازار آزاد این هفته حدود ۱۳۰۰ تومان، در صرافی ملی ۱۴۵۰ تومان و در صرافی‌های رسمی حدود ۱۸۰۰ تومان ارزان شد؛ قیمت یورو هم در بازار آزاد ۱۵۰۰ تومان، در صرافی ملی ۱۸۰۰ تومان و در صرافی‌ها حدود ۲۳۰۰ تومان کاهش یافت.

ریزش قیمت سکه و طلا
طبق اعلام یک عضو هیئت‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، طی یک هفته اخیر، علیرغم ثبات قیمتی هر اونس جهانی در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته، به دلیل کاهش نرخ ارز، در بازار سکه و طلا نیز ریزش قیمت‌ دیده می‌شود. ایوب اکبری‌پور در گفت‌وگو با ایسنا در تشریح وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، بابیان اینکه در طول هفته نوسانات قیمتی وجود داشته اما در انتهای هفته نسبت به اولین روز هفته، ثبات قیمتی در قیمت اونس جهانی دیده می‌شود؛ اظهار کرد: از جهت پارامتر مؤثر خارجی که آخرین قیمت ثبت‌شده برای اونس جهانی همان ۱۸۵۰ دلاری است که در ابتدای هفته بود. از سوی دیگر در عین ثبات قیمت اونس جهانی، ریزش نرخ ارز در کشور طی هفته اخیر ایجاد شد که به نسبت بر روی قیمت سکه، طلا و سایر اقلام فلزی داخلی تأثیر گذاشته است.
این عضو هیئت‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: بنابراین این‌طور می‌توان گفت در هفته‌ای که گذشت، از نظر بازار جهانی، اونس جهانی ثبات قیمتی را تجربه کرده اما در بازار داخلی، افت نرخ ارز، سبب ریزش قیمت سکه و طلا شده است بدین صورت که هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به ابتدای هفته ۵۸ هزار تومان و هر قطعه سکه ۶۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته‌اند. وی تأکید کرد: افت تقاضا نیز در بازار دیده می‌شود؛ چراکه با توجه به اینکه ثبات نرخ ارز تأثیر مستقیم بر قیمت سکه و طلا خواهد داشت، مردم منتظر هشتد تا قیمت ارز نیز به یک ثبات کامل برسد و سپس اقدام به خرید کنند. اکبری‌پور در رابطه با تغییرات قیمتی در طول هفته اخیر و آخرین قیمت‌ها، گفت: هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید در حال حاضر ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد که نسبت به ابتدای هفته ۶۰۰ هزار تومان ارزان‌تر شده است. همچنین سکه تمام طرح قدیم نیز از نزدیک ۱۱ میلیون تومان در ابتدای هفته به ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در پایان هفته رسید. در حال حاضر حباب سکه نیز برای هر قطعه سکه مابین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان نوسان دارد. این عضو هیئت‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: در پایان هفته هر قطعه نیم سکه با کاهش ۱۵۰ هزارتومانی، پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و ربع‌سکه با افت ۱۰۰ هزارتومانی، سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده‌اند. سکه‌های یک گرمی نیز با حدود ۳۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به ابتدای هفته در حال حاضر دو میلیون و ۲۷۰ هزار تومان قیمت دارد. وی اظهار کرد: همچنین هر مثقال طلا با افت ۲۵۰ هزارتومانی، چهار میلیون و ۵۴۲ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش حدوداً ۵۸ هزارتومانی نسبت به آغاز هفته، به یک‌میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.