انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خطـر اشتباه محاسباتی
خرید واکسن کرونا در بن‌بست
خرید واکسن کرونا در بن‌بست
پیامد عدم تأئید FATF
شلیک آلاینده‌ها به جان مردم
دادرسی عادلانه
تأثیر FATF بر بازارها
پیامد کرونا برای اقتصاد ایران
چشم‌انداز برجام در دولت‌های آتی ایران و آمریکا
خطر بالاگرفتن تنش بین ایران و ‌آمریکا
پیدا و پنهان شخصیت سردار سلیمانی
تلاش جامعه ایران برای تعامل سازنده با دنیا
هزینه حذف عادل فردوسی‌پور از تلویزیون
شوک به بازار
آیا شورای نگهبان، نقش رئیس‌جمهور را کم‌رنگ کرده است؟
آخرین نشانه‌های ارزانی در آخرین روز پاییز
چرایی و پیامد حمله به کنگره آمریکا
تورم و رانت
دلایل افت قیمت مسکن
ترک حباب قیمت‌ها
بن‌بـست برجـام
اگر برجام نباشد و پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت برگردد، فاجعه خواهد شد
واکنش‌ها به ادعای عجیب کاظم صدیقی در تلویزیون
واکنش‌ها به احتمال کاندیداتوری سیدحسن‌خمینی
نظر سخنگوی شورای نگهبان درباره احتمال رأی‌دادن به یک قاتل، توهین به مردم است
مرور زندگی و مواضع پدر معنوی جبهه‌پایداری
مزیت‌های احیای برجام برای مردم
افزایش تنش در خلیج‌فارس بر سر نفت
دُردانه‌ی فرهنگ، نابغه‌ی هنر
چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال 1400
به امید مردم ضربه نزنید
بیشتر
کد خبر: 103395 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - 00:04
بن‌بـست برجـام
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو تحلیلگر روابط بین‌الملل بررسی کرد

بن‌بـست برجـام

اشاره: پس از انعقاد معاهده برجام بین ایران و شش قدرت جهانی در 23 تیر 1394، ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را درقبال برداشتن تحریم‌ها متوقف کرد؛ این اتفاق افتاد و ایران توانست در سال‌های 94 تا 96 از مواهب برجام که آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران، فروش نفت و برگرداندن پول حاصل از آن بهره‌مند شود. این اتفاق باعث شد تا رشد اقتصادی کشور در این سال‌ها مثبت شود. البته این دستاورد بزرگ با خروج ترامپ از برجام و همچنین مخالفت‌های داخلی، از دست رفت. بااین‌وجود کارشناسان می‌گویند حفظ برجام بهتر از نبود آن است. نمایندگان مجلس یازدهم که خود را «انقلابی» می‌دانند، روز 11 آذر 1399 با تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، دولت را موظف کردند که غنی‌سازی را آغاز کند. به همین دلیل هفته گذشته، ایران اعلام کرد فرآیند غنی‌سازی 20درصدی اورانیوم در تأسیسات اتمی فردو آغاز شده است. دو روز پیش رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بابیان اینکه «ایران بسیار سریع در حال حرکت به‌سوی غنی‌سازی ۲۰ درصد است» هشدار داد و گفت: «برای نجات برجام فقط چند هفته وقت باقی‌مانده است و نه چند ماه.» در همین ارتباط روز گذشته 27 دولت اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواستند تا در تصمیم خود برای غنی‌سازی اورانیوم تجدیدنظر کند و به دیپلماسی فرصت بدهد تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را از فروپاشی نجات دهند. همچنین جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «اتحادیه اروپا همه تلاش‌های دیپلماتیک خود را به کار خواهد گرفت تا راه بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران را هموار کند». درهمین‌حال روز گذشته، علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با بیان این‌که شرط بازگشت آمریکا به برجام، برداشتن تحریم‌هاست، گفت: «در صورت برگزاری مذاکرات بعدی، مکانیسم ماشه باید کنار گذاشته شود». می‌توان از این جمله استنباط کرد که احتمالا ایران تمایل به مذاکره دارد. محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه هم گفت: «صرفاً بازگشت به برجام برای آمریکا کافی نیست، بلکه باید تحریم‌ها را بردارد.» دراین‌ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با دو تحلیلگر روابط بین‌الملل، احتمال تداوم یا عدم تداوم برجام را بررسی کرد.

ستاره صبح-

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواست تا در تصمیم خود برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالا تجدیدنظر کند و به دیپلماسی فرصت بدهد تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را نجات دهد. ۲۷ دولت اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که اواخر روز دوشنبه منتشر شد اقدام ایران برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد در تأسیسات زیرزمینی فردو را قدمی بسیار جدی در توسعه برنامه هسته‌ای دانستند و از این موضوع عمیقاً ابراز نگرانی کردند. در بیانیه اتحادیه اروپا آمده «در این مقطع حساس، اقدام ایران به تضعیف تلاش‌ها برای ایجاد یک‌روند دیپلماتیک منتهی خواهد شد. ما از ایران می‌خواهیم که از تنش‌های بیشتر خودداری کند و بلادرنگ درروند پیش‌گرفته تجدیدنظر کند». این بیانیه یک روز پس‌ازآن صادر می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد «ایران بسیار سریع در حال حرکت به‌سوی غنی‌سازی ۲۰ درصد است و برای نجات برجام فقط چند هفته وقت باقی‌مانده است و نه چند ماه.» مقامات ایران پانزدهم دی (چهارم ژانویه) اعلام کردند فرآیند غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد با فرآیند تزریق گاز در تأسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم آغازشده است. تولید مجدد اورانیوم با غنای ۲۰ درصد مصوبه مجلس شورای اسلامی است. پس‌ازآنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا توافق برجام را ترک و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره اعمال کرد، تهران با ارجاع به مفادی در برجام، تعهدات خود در این توافق را گام‌به‌گام کاهش داد.

پیامد خروج از برجام
فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با ستاره صبح گفت: «دولت متعهد است که فعالیت‌های هسته‌ای خود را تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام دهد. اگر قرار باشد تهدید اخراج بازرسان آژانس عملی شود، ازآنجایی‌که این موضوع با تعهدات ایران در برجام مغایرت دارد، دیگر جای بحثی باقی نخواهد ماند و طرف‌های برجام به فعال کردن مکانیزم ماشه اقدام خواهند کرد. اگر برجام نبود و آن شش قطعنامه‌ای که احمدی‌نژاد آن‌ها را کاغذ پاره می‌خواند تعلیق نمی‌شد، طبق ماده هفت منشور ملل متحد، ایران به‌عنوان خطر صلح و امنیت جهانی معرفی می‌شد و سایر کشورها می‌توانستند علیه ایران اقدام نظامی به عمل‌آورند. درواقع مجوز جنگ در اختیار کشورها قرار می‌گرفت. اکنون خروج ایران از برجام که عده‌ای آن را مطرح می‌کنند، باعث می‌شود قطعنامه‌های قبلی فعال شود و ایران دوباره به ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد بازگردد. من امیدوارم مخالفانی که در مجلس تهدید می‌کنند و برای خروج ایران از برجام قانون تصویب می‌کنند، مطلع باشند که آیا تهدیدهای آن‌ها مؤثر واقع می‌شود یا اثر معکوس بر جای می‌گذارد. خوشبختانه در پس تهدیدها و شعارهایی که عده‌ای مطرح می‌کنند، عقلانیتی در سطح تصمیم‌گیران ارشد نظام وجود دارد که از ضرر و زیان‌ها به کشور جلوگیری کند تا مردم به وضع بدتری دچار نشوند. ضمن آن‌که اگر این تهدیدات بخواهد عملی شود، واکنش‌های جهانی نسبت به تصمیم ایران، تند خواهد شد و در آن صورت کمتر کشور قدرتمندی حاضر است از تصمیم ایران حمایت کند».

جایگاه حقوقی برجام
رحمان قهرمان‌پور، پژوهشگر ارشد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با ستاره صبح با اشاره به رویکرد مثبت در دولت جدید آمریکا نسبت به برجام گفت: «به نظر می‌رسد آقای ظریف و تیم دیپلماسی ایران به دنبال آن هستند تا جایگاه حقوقی برجام تقویت شود. به همین خاطر آقای ظریف گفته بازگشت آمریکا به برجام از در بازگشت به قطعنامه 2231 باشد. به این معنا که جایگاه حقوقی برجام مستحکم شود و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که پشتوانه حقوقی برجام است، تقویت شود؛ یعنی آقای ظریف معتقد است اگر بازگشت آمریکا به برجام چند ماه دیرتر شد و به عمر دولت دوازدهم نرسید، اشکالی ندارد؛ اما خود برجام به‌عنوان یک سند معتبر بین‌المللی تقویت شود و اگر آمریکا به آن بازگشت، دیگر مثل زمان آقای ترامپ، خروج از آن ساده و آسان نباشد؛ البته به نظر می‌رسد محتمل‌ترین گام بعدی بعد از بازگشت به برجام و اجرایی شدن این توافق، مذاکره درباره مسائل مختلف منطقه‌ای باشد احتمالا ایران و آمریکا حداقل طی یکی دو سال آینده مشغول برجام خواهند بود.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.