انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سرابی به نام گنج یابی!
حذف تدریجی حیات اجتماعی شهرها
بارش شهابي ربعي
داستان آفرینش انسان اولیه در باور دینی ایرانیان باستان
آلیس واکر، نویسنده‌ای که باید از نو شناخت
روایت اسطوره‌ای از انیمیشن «شیر شاه»
تمدن و نخستین نشانه‌ آن در جوامع باستانی
طنز سياه ميراث دهه شصت
بررسی ارتباط میان متن و مؤلف
«خورشید» مجید مجیدی در میان ۱۰ شانس اول اسکار
غایبان جشنواره فیلم فجر
عدم هماهنگی فیلم‌های من با سلیقه حاکم بر جشنواره فیلم فجر
احتمال اکران فیلم‌های جشنواره فجر در سینماهای مردمی
روحانی علیه روحانی
حاشیه‌های رکوردشکنی تابلوی آیدین آغداشلو در «حراج تهران»
یک سال پس از سقوط مرگبار پرواز ۷۵۲
پاپ خواستار اتحاد جهانی برای توزیع واکسن کرونا شد
در آخرین رویداد فرهنگی قرن چه گذشت؟
اکران مردمی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر
شهاب حسینی در نقش فیزیکدان و مخترع ایرانی
ضرورت شفافیت درآمدها و هزینه‌ها در صداوسیما
راه برون‌رفت سینماها از بحران کرونا چیست؟
روایت ابوالفضل پورعرب از ظهور و افول ستاره‌های سینما
بیشتر
کد خبر: 103358 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - 00:08
یک سال پس از سقوط مرگبار پرواز ۷۵۲
گزارش

یک سال پس از سقوط مرگبار پرواز ۷۵۲

اشاره: صبح روز ۱۸ دی‌ماه سال ۹۸ روز متفاوتی بود. همه پیگیر اخبار حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق بودند که خبری هولناک همه را غافلگیر کرد: «هواپیمای اوکراینی دقایقی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد.» این خبر به‌سرعت همه‌جا پیچید و همه مردم را غمگین و عزادار کرد . این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۹۸ از فرودگاه امام (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرد و پس از ۶ دقیقه به علت شلیک غیرعمد پدافند هوایی حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان باختند. روز پنجشنبه (18 دی 1399) درست یک سال از روزی که برای همیشه ۱۷۶ خانواده داغدار عزیزان خود شدند، گذشت. در این مدت آنان از عدم پاسخگویی صریح و روشن مسئولان و بلاتکلیفی‌شان گله‌مند بوده و هستند؛ حال باید دید که پس از یک سال آیا آنان در این روزها به خواسته‌ای که دارند می‌رسند یا خیر! دراین‌ارتباط روز پنجشنبه رئیس‌جمهور با اشاره به سالروز حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: «این یک حادثه بسیار تلخ، دردناک و باورنکردنی بود که از اشتباه یک فرد نشأت گرفت که آن‌هم از بی‌تدبیری یک جمع ناشی شده بود.»

ستاره صبح-

دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه شریف در مراسم یادبود فرزندان دانشگاه که به مناسبت سالگرد سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف که با حضور روسای دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت و دانشگاه تهران به‌صورت مجازی برگزار شد، گفت: هجدهم دی‌ماه سالگرد حادثه جانکاه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی از راه رسید و بار دیگر جان‌های ما را در رنج و اندوه فروبرد. جان باختن ۱۷۶ انسان بی‌گناه ازجمله ۱۶ دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و نیز تعدادی از دانش‌آموختگان ارزنده دیگر دانشگاه‌های کشور، جامعه ما را در بهت و اندوهی عمیق فروبرد. هیچ‌چیز نمی‌تواند به‌سادگی تسلی‌بخش غم و ماتم خانواده‌های عزادار و دوستان و آشنایان داغدار آن‌ها باشد جز اینکه از خداوند بزرگ بخواهیم که رحمت و مغفرت خود را برای این شهدای عزیز ازدست‌رفته و صبر و تحمل و آرامش را برای خانواده‌ها و دوستان آن‌ها نازل کند. برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ستارگان خاموش، خانواده دانشگاه صنعتی شریف در حال ساخت مدرسه‌ای در یکی از مناطق محروم سیستان و بلوچستان است که به همت یکی از همکاران دانشگاه شریف انجام‌گرفته است. همچنین تعدادی گرنت پژوهشی با عنوان یادبود فرزندان دانشگاه برای کارهای تحقیقاتی که دارای اثرات اجتماعی باشند طراحی‌شده که جزئیات آن از طریق معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه اطلاع‌رسانی می‌شود.رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پایان ضمن ابراز همدردی با خانواده، دوستان، اساتید و دانشجویان دانشگاه گفت: اگرچه ما نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم ولی باید از آن درس بگیریم تا در آینده از وقوع خطاهای مشابه و از دست رفتن سرمایه‌های عظیم انسانی جلوگیری شود.
شوک ماجرای هواپیمای اوکراینی 
به مردم ایران و دنیا
در ادامه جلسه محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران سرنگونی هواپیمای اوکراینی را یکی از تلخ‌ترین حوادث سال گذشته دانست و گفت: این حادثه باعث ایجاد شوک به تمامی مردم ایران و حتی دنیا شد و شاید بیش از همه جامعه دانشگاهی را متاثر کرد، چرا که جمع کثیری از سرنشینان هواپیما دانش‌آموختگان دانشگاه‌های بزرگ کشور بودند. وی سرنشینان هواپیمای اوکراینی را از فرهیختگان کشور دانست و افزود: آنان نه تنها در کشور خود اثرات ارزشمندی گذاشتند، بلکه منشا خدمات موثری در محل خدمت و سکونت خود نیز بودند. تک تک این عزیزان مایه خیر، برکت و توسعه بودند. امیدواریم شرایطی در کشور فراهم شود که تمامی عزیزان و سرمایه‌های کشور در داخل کشور بمانند و باعث پیشرفت و توسعه هرچه بیشتر کشور شوند. با فرزندان دانشگاه سال‌ها زندگی کرده و شاهد تلاش و پشتکار این عزیزان بوده‌ایم، بنابراین از دست دادن این عزیزان برای جامعه دانشگاهی بسیار سنگین است. آنها گل‌های سرسبد جامعه ایران بودند و از دست دادنشان خسران بزرگی برای کشور بود.

کام تلخ جامعه دانشگاهی
در ادامه دکتر ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت بار دیگر سالگرد عروج مسافرین سانحه هوایی را تسلیت گفته و افزود: یک سال از این مصیبت بزرگ که کام تمام مردم ایران به‌ویژه جامعه دانشگاهی را تلخ کرد سپری شد. دانشگاه علم و صنعت ایران نیز چند تن از دانش‌آموختگان خود را در این حادثه از دست داد. یاد و خاطره‌شان را گرامی می‌داریم و مطمئنیم که همه این شهدا قرین رحمت الهی بوده و در بهشت جاودان متنعم هستند.

دانشجویان حادثه هواپیمای اوکراین، شهیدان راه علم
همچنین دکتر علی‌اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پیامی این حادثه دردناک را شوک بزرگی به ملت ایران خواند و در ادامه گفت: عزیزان ازدست‌رفته فرزندان این ملت بودند و تمامی خانواده‌های ایران در این حادثه تلخ غمگین شدند. وی تمامی دانشجویان حادثه هواپیمای اوکراین را شهیدان راه علم خواند و گفت: تمامی بازماندگان این دانشجویان را بنا به آیات الهی به صبر و بردباری فرامی‌خوانم. دانشجویان سانحه هواپیمای اوکراین فرزندان معنوی ما بودند، ما را در غم خود شریک بدانید.

ایران بهترین‌های خودش را در این حادثه از دست داد
در پایان برنامه دکتر عادل فردوسی‌پور استاد دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف با خانواده‌های دانشجویان حادثه هواپیمای اوکراین ابراز همدردی کرد و گفت: ایران عزیزمان بهترین‌های خودش را در این سانحه از دست داد که این افراد به دنبال آینده‌ای بهتر رفته بودند. این اتفاق بسیار تلخ و ناراحت‌کننده است. امیدواریم همواره اتفاقات بهتر برای کشورمان ایران رقم بخورد.

کاشت ۱۷۶ نهال به یاد جان‌باختگان هواپیمای اوکراین
پیروز حناچی شهردار تهران روز پنجشنبه (18 دی) در حاشیه مراسم یادبود جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی پس از کاشت یک اصله نهال، درباره هدف از برگزاری این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یک سال از وقوع این واقعه دردناک گذشت و در سالگرد این حادثه و برای بزرگداشت هر یک از این جان‌باختگان و همدردی با خانواده آن‌ها نهالی غرس شد تا یاد و خاطره آن‌ها گرامی داشته شود. این برنامه در بلوار مشاهیر سازمان بهشت‌زهرا (س) با حضور شماری از مسئولان و باهدف بزرگداشت سالروز جان باختن ۱۷۶ مسافر پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین و دلجویی از خانواده‌های آنان برگزار و از یادمان شهدای این پرواز رونمایی شد.
همچنین سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) و شهردار حرم مطهر در این مراسم گفت: قربانیان پرواز ۷۵۲ جزو نخبگان، سرآمدان و مشاهیر علمی کشور بودند که متأسفانه در این حادثه جان خود را از دست دادند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.