انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تنش در منطقه
راهکار جذب سرمایه و سرمایه‌گذار توسط مجلس و دولت
همه‌پرسی ابزار از بین بردن اختلاف و شکاف در جامعه
پشت صحنه اصلاح قانون انتخابات
خطر طرح اصلاح قانون انتخابات برای آینده کشور
هشدار رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اقدامات مخالفان دولت
حمایت رهبر انقلاب از کادر درمانی کشور
اطلاعات از عراق نشان‌دهنده نقشه بهینه‌سازی برای جنگ است
حساسیت افکار عمومی نسبت به لوایح FATF
آیا مردم در انتخابات آزاد به یک قاتل رأی می‌دهند؟
آیا اقدامات خودسرانه برای همه مجاز است؟
مالیات سردرگم فعالان اقتصادی، آقای وزیر دخالت کنید
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF
فرمانداری تهران حق دخالت در نام‌گذاری خیابان‌ها را ندارد
ضرورت تصویب لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام
انتخابات می‌تواند نماد مردم‌سالاری باشد
علت جنگ عراق علیه ایران قرارداد 1975 الجزایر بود
بازی دیروز، دو بازنده داشت؛ یکی پرسپولیس و دیگری صداوسیما
نقشه‌های آمریکا علیه ایران در خلیج‌فارس
کنگره باید جلوی جنگ احتمالی با ایران را بگیرد
چرا اگر برجام نباشد، فاجعه اتفاق می‌افتد؟
تازه ترین اظهار نظرها درباره FATF
ترامپ دستان بایدن را می‌بندد
بهار عربی بعد از 10 سال سرکوب همچنان زنده است
ضرورت بازگشت به حزب‌گرایی برای حرکت درمسیر توسعه
مسئولان نباید فرصت خرید واکسن را از دست بدهند
مراقب تله باش
آیا غنی‌سازی 20 درصدی به اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد؟
پشت‌صحنه تاخیر در تولید و واردات واکسن کرونا
روایت فائزه هاشمی از پدرش
استفاده اسرائیل از ژنرال میلی برای انتقال پیام به بایدن
عقب نشینی در جنگ با کرونا، افتادن در پیک چهارم ویروس است
آیت‌الله مصباح یزدی در ۸۶ سالگی درگذشت
تهدید آمریکا و اسرائیل به بهانه بازدارندگی
احتمال ماجراجویی نظامی در خلیج‌فارس
چرا ناو هواپیمابر نیمیتز ایالات‌متحده، در خاورمیانه ماند؟
استدلال مخالفان FATF سیاسی و فاقد منطق است
شهناز رمارم صدای فرودستان رئیس شورای استان خراسان رضوی شد
انگیزه تداوم هجمه به هاشمی رفسنجانی چیست؟
آیا هدف انقلاب فشار به مردم بود؟
همه‌پرسی راه حل رفع چالش‌های کشور است
عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران محکوم شد
عراق و خلیج‌فارس، کانون تنش‌زایی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ
پیام دو هشدار اخیر ظریف به آمریکا چیست؟
رابطه معنادار آلودگی هوا با افزایش ابتلا به کرونا
«قانون هوای پاک» را اجرا کنید
سردار سلیمانی فرصت طلایی کشور بود
ایران با غنی‌سازی 20 درصدی چه در سر دارد؟
واکسن می‌خریم
پیامد اخراج بازرسان آژانس چیست؟
بیشتر
کد خبر: 103347 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - 00:04
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF

روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF

اشاره: ایران تا سال 95 در فهرست سیاه گروه اقدام ویژه مالی قرار داشت. دولت تدبیر و امید وضعیت ایران را از حالت سیاه به حالت تعلیق درآورد و امکان تبادل پول بین بانک‌های ایران و دیگر بانک‌ها فراهم شد. دراین‌ارتباط دولت لایحه به مجلس فرستاد و مجلس دهم لوایح سی اف تی پالرمو را با اکثریت آرا تصویب کرد اما این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام مانده است. احمد توکلی یکی از چهره‌های شاخص اصولگرا در تازه‌ترین اظهارنظر گفته اگر لوایح FATF به نفع مسلمانان باشد آن را تائید می‌کنیم. این در حالی است که 194 کشور دنیا ازجمله کشورهای اسلامی که احمد توکلی سنگ آن‌ها را به سینه می‌زند مقررات اقدام ویژه مالی در خصوص پول‌شویی و موضوعات دیگر را پذیرفته است. در حالی توکلی و همفکرانش با لوایح FATF مخالفت می‌کنند که به گفته رییس کل بانک مرکزی، رییس کمیسیون بهداشت مجلس، سخنگوی دولت، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین و روسیه و چین گفته‌اند عدم تصویب لوایح FATF امکان تبادل پول بین ایران با دیگر کشورها را دشوار کرده است. بدتر از آن اینکه بااینکه کشورهای همسایه ایران موفق به خرید واکسن کرونا شده‌اند تاکنون ایران نتوانسته واکسن کرونا بخرد. موضوعی که جان ایرانیان را به خطر انداخته است. احمد توکلی و همفکرانش باید به مردم بگویند که چرا لوایحی را که منتخبان مردم تائید کرده‌اند آن‌ها تائید نمی‌کنند؟

ستاره صبح-

دومین جلسه از جلسات استدلالِ مصلحت، به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی (ره) با حضور احمد توکلی، برگزار شد.
در زمستان 98 آقای دژپسند برخلاف آن چیزی که در بیرون مجمع تبلیغ می‌شد، در جلسه‌ مجمع گفتند، نمی‌گویم این حرف آقای رئیس‎جمهور است ولی چقدر خوب است که مجمع بررسی این دو لایحه را به تعویق بیندازد تا از این عید بگذریم. آقای دژپسند گفتند من تقاضا می‌کنم شما این تصمیم را عقب بی اندازید. درنهایت با تعویق تصویب لوایح CFT و پالرمو هم اتفاقی نیافتاد.
به گزارش انتخاب، وی در این نشست بابیان اینکه پذیرش مسائل خارجی منوط به این است که مصالح مسلمانان حفظ شود و باید در هر موردی این نکته رعایت شود، اظهار داشت: بنابراین رابطه با آمریکا، پذیرش FATF و برجام، این موارد اگر مشخص شود که به نفع مسلمانان است، می‌‌توانیم اقدام کنیم. مخالفت و موافقت در این زمینه‌ها کاملاً سیال است، ممکن است در یک موعدی پذیرش این مسئله کار خوبی باشد و در موعد دیگر، خوب نباشد.

شرایط سخت‌تر می‌شود
توکلی افزود: ما پرسیدیم اگر این لوایح را بپذیریم یا رد کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ پذیرش ما چه منفعتی می‌تواند داشته باشد؟ این استدلال چون ما جز FATF هستیم و می‌توانیم سفر خارجی برویم که معنا ندارد آقای ظریف گفتند هیچ تضمینی نمی‌دهیم اگر این لوایح را بپذیریم سهولتی اتفاق می‌افتد، ولی اگر نپذیریم شرایط سخت‌تر می‌شود.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما می‌گوییم همین را ثابت کنید. ما باید بر اساس شواهد و قرائن تصمیم بگیریم. اگر ثابت شود که تصویب این لوایح در حد یک‌نفس کشیدن وضع مردم را بهتر می‌کند، رأی می‌دهم اما چون این شرط محقق نیست، با تصویب این لوایح مخالف هستم. می‌گفتند اگر برجام را نپذیریم چه غوغایی می‌شود و اگر بپذیریم عالی می‌شود، عالی که نشد، غوغا هم نشد. این حرف‌ها بر اساس مصالح ملی زده نمی‌شود.
قاعده نفی سبیل
وی یادآور شد: وظیفه‌ شورای نگهبان این است که وقتی قانونی را بررسی می‌کند ببیند قانون اساسی را نقض می‌کند یا نه، می‌بیند که با احکام اسلامی سازگار است یا نه. شورای نگهبان نیز وقتی لایحه را از مجلس دریافت کرد، گفت این لایحه باقاعده نفی سبیل نمی‌سازد. طبق قاعده نفی سبیل، اسلام هر رابطه‌ای را که موجب سلطه بیگانگان بر مسلمانان شود را نفی می‌کند. یعنی راهی را باز نمی‌گذارد که بیگانگان بر ما مسلط شوند.
توکلی خاطرنشان کرد: این قاعده یکی از اصول محکم سیاست خارجی اسلامی است. حتی کشورهایی که مسلمان نیستند هم این قانون رادارند و با این کار از استقلال خودشان دفاع می‌کنند. نمی‌شود یک‌نهاد بین‌المللی به لحاظ اقتصادی، سیاسی بر ما مسلط شود، این برای عزت ملی هم خطرناک و مضر است.
لایحه به مجلس برمی‌گردد
وی تصریح کرد: وقتی شورای نگهبان لوایح را نپذیرد به مجلس برمی‌گردد و به گروه ارجاع می‌شود. نماینده شورای نگهبان با نگاه کارشناسی در گروه حضور پیدا می‌کند؛ درنهایت دوباره در صحن مجلس رأی گرفته می‌شود و به شورای نگهبان برمی‌گردد. در همه جای دنیا رویه این است، در کشور آمریکا نیز دیوان عالی قضات این کار را انجام می‌دهد.
توکلی با اشاره به روند بررسی لایحه FATF تصریح کرد: دفعه دوم که شورای نگهبان لایحه را رد کرد، مجلس گفت بااینکه می‌دانیم این لوایح خلاف قانون اساسی است اما به نفع کشور است. مجمع تشخیص مصلحت نظام اینجا ورود می‌کند. یک غلط مصلحتی وجود دارد که نمی‌گویند مجمع قرار است بین مجلس و شورای نگهبان قضاوت کند، نمی‌گویند اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس است.
وی افزود: در زمستان 98 آقای دژپسند برخلاف آن چیزی که در بیرون مجمع تبلیغ می‌شد، در جلسه‌ مجمع گفتند، نمی‌گویم این حرف آقای رئیس‎جمهور است ولی چقدر خوب است که مجمع بررسی این دو لایحه را به تعویق بیندازد تا از این عید بگذریم. آقای دژپسند گفتند من تقاضا می‌کنم شما این تصمیم را عقب بی اندازید. درنهایت با تعویق تصویب لوایح CFT و پالرمو هم هیچ اتفاقی نی افتاد. وی تأکید کرد: من می‌گویم FATF به نفع مردم نیست. این لوایح گشایشی برای ما ایجاد نمی‌کند و موارد جدیدی را مطرح می‌کنند در همین نشست اخیر می‌خواستند درباره‌ مسائل موشکی بحث کنند. به شما چه ربطی دارد؟ تو مأمور مبارزه با پول‌شویی در جهان هستی، موشکی به شما چه ربطی دارد به همین دلیل این لوایح به نفع مردم نیست.
توکلی افزود: قبلاً هم اعلام کردم این لوایح در مجمع رأی نمی‌آورد. دوسوم اعضا با تصویب این لوایح مخالف بودند. طبق آیین‌نامه وقتی موعد رسیدگی به این لوایح تمام شود از دستور مجمع خارج و نظر قانونی شورای نگهبان حاکم می‌شود، نه نظر مصلحتی. آقای روحانی از مقام معظم رهبری اجازه گرفتند این آیین‌نامه را ندیده بگیرند و دوباره لوایح CFT و پالرمو بررسی شود استدلال آوردند که شرایط عوض‌شده ولی بازهم می‌گویم با همین شرایط هم دوسوم اعضاء به آن رأی نمی‌دهند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.