انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تنش در منطقه
همه‌پرسی ابزار از بین بردن اختلاف و شکاف در جامعه
راهکار جذب سرمایه و سرمایه‌گذار توسط مجلس و دولت
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF
خطر طرح اصلاح قانون انتخابات برای آینده کشور
اطلاعات از عراق نشان‌دهنده نقشه بهینه‌سازی برای جنگ است
حساسیت افکار عمومی نسبت به لوایح FATF
آیا مردم در انتخابات آزاد به یک قاتل رأی می‌دهند؟
آیا اقدامات خودسرانه برای همه مجاز است؟
فرمانداری تهران حق دخالت در نام‌گذاری خیابان‌ها را ندارد
انتخابات می‌تواند نماد مردم‌سالاری باشد
نقشه‌های آمریکا علیه ایران در خلیج‌فارس
کنگره باید جلوی جنگ احتمالی با ایران را بگیرد
تازه ترین اظهار نظرها درباره FATF
ترامپ دستان بایدن را می‌بندد
روایت فائزه هاشمی از پدرش
آیا غنی‌سازی 20 درصدی به اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد؟
آیا هدف انقلاب فشار به مردم بود؟
پشت‌صحنه تاخیر در تولید و واردات واکسن کرونا
مراقب تله باش
عدالت یا عَداوت؟
استفاده اسرائیل از ژنرال میلی برای انتقال پیام به بایدن
تهدید آمریکا و اسرائیل به بهانه بازدارندگی
آیت‌الله مصباح یزدی در ۸۶ سالگی درگذشت
استدلال مخالفان FATF سیاسی و فاقد منطق است
احتمال ماجراجویی نظامی در خلیج‌فارس
چرا ناو هواپیمابر نیمیتز ایالات‌متحده، در خاورمیانه ماند؟
شهناز رمارم صدای فرودستان رئیس شورای استان خراسان رضوی شد
انگیزه تداوم هجمه به هاشمی رفسنجانی چیست؟
تغییر قدرت در آمریکا، فرصت برای حضور ایران در اقتصاد و تجارت جهانی
سردار سلیمانی فرصت طلایی کشور بود
بازگشت به برجام ممکن است گزینه اول بایدن باشد
همه‌پرسی راه حل رفع چالش‌های کشور است
رابطه معنادار آلودگی هوا با افزایش ابتلا به کرونا
عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران محکوم شد
هراس اصولگرایان از ورود «ظریف» به انتخابات
«قانون هوای پاک» را اجرا کنید
عراق و خلیج‌فارس، کانون تنش‌زایی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ
ایران با غنی‌سازی 20 درصدی چه در سر دارد؟
پیام دو هشدار اخیر ظریف به آمریکا چیست؟
واکسن می‌خریم
پیامد اخراج بازرسان آژانس چیست؟
واکنش ظریف به ادعای پمپئو مبنی بر همکاری ایران با القاعده
عملکرد ترامپ پرونده حزب جمهوری‌خواه را بست
آمریکا استثنا نیست، صدای پای فاشیسم به گوش می‌رسد
خطای محاسباتی، هزینه سنگین دارد
اولین محصول اورانیوم غنی‌شده UF۶ تولید شد
اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی ممکن است ایران را دوباره در ذیل بند هفتم منشور ملل متحد قرار دهد
ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع
حرکت اوباش در کنگره ایالات‌متحده نشان‌دهنده چیست؟
بیشتر
کد خبر: 103346 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - 00:04

ستاره صبح-

اشاره: سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته نشست خبری به‌صورت مجازی داشت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد که گزیده آن در ادامه می‌آید.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری روز گذشته که به‌صورت آنلاین برگزار شد، گفت:  هفته گذشته سند تحول قضایی که مرام‌نامه حکمرانی قضایی در دوره تحول است منتشر شد. سند تحول قضایی سند تحقق عدالت و سند خدمت به مردم و سند اعتماد به شهروندان و استمداد از آن‌ها در برپایی عدالت و دادگستری است. وی در پاسخ به سؤالی درباره پرونده روح‌الله زم و اینکه آیا رسیدگی به پرونده همدستان او ازجمله شیرین نجفی به نتیجه رسیده است یا خیر؟ گفت: این پرونده ابعاد گسترده‌ای  دارد. بخشی منتهی به رأی شده، اما پرونده به اتمام نرسیده است. اخیراً از ناحیه دادگاه بعد از صدور کیفرخواست در مورد ۶ نفر دیگر از متهمان دیگر حکم صادرشده و ۶ نفر به محکومیت حبس دو تا ۱۰ سال محکوم شدند. خانم نجفی نیز در زمره افرادی است که دستگیر و تحت تعقیب قرار گرفت و حکم درباره وی صادر و محکوم‌شده است، اما چون حکم قطعی نشده از بیان عناوین اتهامی معذورم. در مورد نفر دیگر در پرونده کیفرخواست صادرشده و هفته آینده دادگاه برگزار می‌شود.

شناسایی عوامل ترور شهید سلیمانی
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی درباره پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی و نقش آلمان در این ترور و همچنین آخرین وضعیت پرونده پیگیری ترور شهید فخری زاده گفت: پرونده مربوط به جنایت تروریستی منجر به شهادت شهید سلیمانی و همراهان ایشان از آغازین روزهای این حادثه تلخ در دادسرای ویژه امور بین‌الملل تهران تشکیل‌شده و تحقیقات جامع و مفصلی در ارتباط با فرایند عملیات منتهی به شهادت این شهید عزیز انجام و نیابت‌هایی قضایی به کشورهای مختلف ارسال شد. از برخی از این کشورها اسناد خوبی به دست ما رسیده است و یکایک عوامل یعنی ۴۸ نفر از رئیس‌جمهور امریکا که عامل اصلی ترور بود تا فرماندهان و مقامات مختلف شناسایی شدند. با قید اینکه هرکدام از این‌ها در این جنایت چه نقشی داشتند اعلان قرمز صادر و به پلیس بین‌الملل ارسال شد.

پرونده بابک زنجانی به کجا رسید؟
وی درباره پرونده بابک زنجانی گفت: پرونده مشهور بابک زنجانی را  مکرراً توضیح داده‌ایم.  به مجازات کیفری و استرداد اموال محکوم شد، اموال داخل کشور شناسایی و توقیف شد و در اختیار سیستم بانکی و وزارت نفت قرار گرفت. حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی در داخل شناسایی شد و تلاش در خصوص سایر اموال او که ادعا می‌شود در خارج است انجام می‌شود. در بخش اموال خارجی و بازگشت آن به داخل کشور  هنوز تلاش‌های ما ادامه دارد.

رسیدگی به پرونده‌های فساد
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه رسیدگی به فسادها چگونه است؟ گفت: اخیراً شاهد بودیم در استان تهران و برخی استان‌های دیگر در واحدهای قضایی و در واحدهای ثبتی افرادی به‌عنوان متهم شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند.  این پرونده‌ها در حال رسیدگی است و  بیشتر موارد مرتبط با استان تهران است و  بیشتر افراد اعلام‌شده در بازداشت هستند.

توقیف حساب قماربازان
وی در پاسخ به سؤالی درباره برخورد قوه قضائیه با شرط‌بندی و قمار گفت: رها بودن میدان فضای مجازی، فضایی را برای این‌گونه فعالیت‌ها فراهم کرده است و بارها گفتیم که نیازمند ساماندهی این فضا هستیم و امیدواریم متولیان اقداماتی در این رابطه انجام دهند. در رابطه با پدیده مجرمانه شرط‌بندی و قمار اقدامات خوبی از ناحیه دستگاه قضا انجام‌شده است. افراد شناسایی‌شده به سه گروه تقسیم شدند و  برای برخی‌ها پیامک‌های هشدار ارسال‌شده است. برای گروه دوم که فعالیت بیشتری داشته و فعالیت مجرمانه داشتند و سودی هم‌کسب کردند، حساب‌های آنان شناسایی و توقیف‌شده است. برای گروه دیگر که سردمداران و سر شبکه‌ها بودند، پرونده تشکیل‌شده و برای رسیدگی به این پرونده‌ها شعبه ویژه‌ای اختصاص‌یافته است.

پرونده طبری
وی در پاسخ به سؤالی درباره «آخرین وضعیت پرونده حسن رعیت؛ یکی از رابطین بابک زنجانی که یک سال قبل بازداشت شد» و همچنین پاسخ به این سؤال که آیا دیوان عالی کشور نسبت به پرونده اکبر طبری اعلام نظرکرده و پرونده دیگر طبری در دادسرا به کجا رسیده است؟ گفت: بخش دوم پرونده با ۲۲ متهم که یکی از متهمان فردی است که نام‌برده شده  منتهی به صدور کیفرخواست و به دادگاه ارسال‌شده و به‌زودی جلسات ۲۲ نفر برگزار می‌شود. اصل  پرونده هم در دیوان عالی است و پرونده صدور رأی نهایی را نداشته است.

توقیف یک سریال خانگی
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی درباره علت توقیف یکی از سریال‌های نمایش خانگی گفت: در ارتباط با عدم پخش یا پخش یک سریال، وزارت فرهنگ و ارشاد تصمیم می‌گیرد. فارغ از اینکه این‌یک سریال است ابهامی دریکی از پرونده‌های کیفری در رابطه با منشأ مالی تأمین‌کننده اعتبار این فیلم مطرح‌شده بود. در حال رصد مالی دریکی از پرونده‌ها بودیم که دیدیم بخشی از پول در مسیر دیگری هزینه شده است. اگر فساد مالی بود موجب تضییع اموال نشود و با اخذ تأمین و تدابیر مناسب برای حفظ حقوق مالی، این سریال پخش می‌شود و ما هم رسیدگی‌های خودمان را انجام می‌دهیم.
اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی گفت: این پرونده در دادگاه رسیدگی و حکم صادرشده است. حکم مربوطه به افراد ذی‌ربط پرونده چه مؤسسات شاکی و چه محکومان ابلاغ‌شده است و از این حکم فرجام‌خواهی صورت گرفته و پرونده در دیوان عالی کشور است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.