انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103263 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۶ - 00:14
مناقشه بر سر برجام درآمریکا
گزارش خبری تحلیلی

مناقشه بر سر برجام درآمریکا

اشاره: توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی (برجام) در سال ۲۰۱۵ (روز 23تیر1394) و زمانی منعقد شد که جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس‌جمهور پیشین آمریکا بود؛ اما ترامپ آن را «بدترین توافق در طول تاریخ» خواند و در سال ۲۰۱۸ آمریکا را به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج کرد. اکنون‌که دوباره قرار است جو بایدن وارد کاخ سفید شود، او خواهان بازگشت به برجام و احیای توافق با ایران است. اخیراً 150 نماینده کنگره ایالات‌متحده با امضای نامه‌ای خطاب به جو بایدن، ریاست جمهوری منتخب، از قصد او برای بازگشت به توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران (برجام) پشتیبانی کرده‌اند. ازآنجاکه شمار امضاهای نامه از دوسوم آرای مثبت بیشتر شده، قادر است هر مخالفتی در برابر رئیس‌جمهور آینده را از میان بردارد؛ اما هم‌حزبی‌های ترامپ هم بیکار ننشسته‌اند و به دنبال آن‌اند تا از هر راهی برای احیای برجام در دولت آتی آمریکا جلوگیری کنند. تد کروز، سناتور ایالت تگزاس و از مخالفان سرسخت برجام، در نامه‌ای به ترامپ از او خواسته تا این توافق به‌زعم او «فاجعه‌بار» را برای رأی‌گیری به سنا ببرد تا سنا آن‌ها را ممنوع کند و راه بازگشت بایدن به این توافق سد شود؛ بنابراین به نظر می‌رسد تا کمتر از یک ماه دیگر که بایدن کار خود را آغاز خواهد کرد، یک دوقطبی شدید در آمریکا بر سر احیا یا خروج از برجام ادامه خواهد یافت.

ستاره صبح-

اخیراً 146 نماینده دموکرات از برنامه جو بایدن مبنی بر بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) حمایت کرده‌اند. این حمایت گروهی می‌تواند بازگشت بی‌قیدوشرط آمریکا به توافق هسته‌ای را تضمین کند. نمایندگان دموکرات در نامه‌ای که گردآوری امضا برای آن را روز چهارشنبه (۲۳ دسامبر) آغاز کردند، گفته‌اند: «ما از نیت شما مبنی بر عضویت مجدد در توافق هسته‌ای و متعاقب آن بازگشت به مذاکرات هسته‌ای با ایران قویاً حمایت می‌کنیم». به گزارش دویچه وله، هدف نامه آن است که به جو بایدن اطمینان دهد که می‌تواند بدون نگرانی از تبعات حقوقی و مخالفت‌های احتمالی کنگره آمریکا را به توافق هسته‌ای با ایران برگرداند؛ اما نیروهایی در آمریکا که در پیوند با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل قرار دارند، با تمام نیرو از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران جلوگیری می‌کنند. ازجمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری که بیش از چند هفته به زمامداری او در کاخ سفید باقی نمانده، مایل است با اقداماتی حقوقی از بازگشت آمریکا به برجام پس از کنار رفتن او جلوگیری کند.

پیشنهاد تازه به ترامپ
در آخرین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ، یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه در نامه‌ای به او راه‌حلی را برای سدکردن راه بازگشت به توافق هسته‌ای ایران (برجام) و همین‌طور توافق محیط زیستی پاریس پیشنهاد کرده است. تد کروز، سناتور تگزاس و از مخالفان سرسخت برجام و توافق پاریس، در نامه‌اش به ترامپ پیشنهاد کرده این دو توافق «فاجعه‌بار» را برای رأی‌گیری به سنا ببرد تا سنا آن‌ها را رد کند و راه بازگشت جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب به این دو توافق در عمل سد شود. برجام و توافق پاریس از مهم‌ترین توافق‌های بین‌المللی بودند که خروج دولت دونالد ترامپ از آن‌ها با جنجال زیادی همراه شد. بایدن گفته است بعد از به قدرت رسیدن به دنبال راهی برای بازگشت به برجام خواهد بود و اطمینان داده که بلافاصله به توافق اقلیمی پاریس بازخواهد گشت.
توافق غیرالزام‌آور؟
سناتور تد کروز در نامه‌اش خطاب به ترامپ و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، از آن‌ها خواسته تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، این دو توافق را به‌عنوان «پیمان رسمی» برای رأی‌گیری به سنا بفرستند؛ با ابراز اطمینان از این‌که هیچ‌کدام از آن‌ها رأی لازم (دوسوم نمایندگان) سنا را نخواهند گرفت. استدلال کروز درواقع نوعی چالش حقوقی است که بر اساس آن توافق‌های هسته ایران و اقلیمی پاریس را «پیمان‌های رسمی» و مشمول اصل دوم قانون اساسی می‌داند که نیاز به «توصیه و رضایت» سنا و جلب دوسوم آرای نمایندگان این مجلس دارد؛ اما وزارت خارجه آمریکا در زمان امضای برجام آن را توافق سیاسی «غیرالزام‌آور» معرفی کرد و گفت که پیمانی رسمی یا توافق اجرایی نیست که نیاز به تصویب سنا داشته باشد. در همان زمان هم در کنگره آمریکا مخالفت‌های زیادی با برجام شد اما درنهایت به نتیجه نرسید. تد کروز در نامه به ترامپ استدلال کرده است که این دو سند به دلیل «گستره فراگیر و تأثیر قابل‌توجه بر سیاست داخلی و خارجی آمریکا» باید به‌عنوان پیمان شناخته می‌شد و گفته است که الان هم باید این اتفاق بیفتد.

میخ به تابوت برجام
کروز با ستایش از دونالد ترامپ به خاطر خارج شدن از این توافق‌ها از او خواسته «با در نظر گرفتن هرگونه تلاش دولت آینده برای احیای این توافق‌های خطرناک» با پیشنهاد او موافقت کند و اجازه دهد سنا نقش قانونی خود را در قبال آن‌ها ایفا کند. تد کروز در نامه‌اش از برجام به‌عنوان توافق «اوباما-بایدن» نام‌برده و آن را «پرپیامدترین موضوع مطرح در سیاست خارجی آمریکا از زمان حمله به عراق» توصیف کرده است. سایت RealClearPolitics که اولین بار خبر مربوط به نامه تد کروز را منتشر کرد، به نقل از یکی از مشاوران کنگره عملی شدن پیشنهاد او را «کوبیدن میخ آخر بر تابوت برجام» خواند. برجام بعد از خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌های ایران در عمل به بن‌بست رسید اما اعضای باقی‌مانده این توافق امیدوارند با آمدن جو بایدن راهی برای بازگشت به آن بیابند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.