انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سرابی به نام گنج یابی!
حذف تدریجی حیات اجتماعی شهرها
بارش شهابي ربعي
داستان آفرینش انسان اولیه در باور دینی ایرانیان باستان
آلیس واکر، نویسنده‌ای که باید از نو شناخت
روایت اسطوره‌ای از انیمیشن «شیر شاه»
تمدن و نخستین نشانه‌ آن در جوامع باستانی
طنز سياه ميراث دهه شصت
بررسی ارتباط میان متن و مؤلف
«خورشید» مجید مجیدی در میان ۱۰ شانس اول اسکار
غایبان جشنواره فیلم فجر
عدم هماهنگی فیلم‌های من با سلیقه حاکم بر جشنواره فیلم فجر
احتمال اکران فیلم‌های جشنواره فجر در سینماهای مردمی
حاشیه‌های رکوردشکنی تابلوی آیدین آغداشلو در «حراج تهران»
یک سال پس از سقوط مرگبار پرواز ۷۵۲
پاپ خواستار اتحاد جهانی برای توزیع واکسن کرونا شد
روحانی علیه روحانی
در آخرین رویداد فرهنگی قرن چه گذشت؟
اکران مردمی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر
شهاب حسینی در نقش فیزیکدان و مخترع ایرانی
ضرورت شفافیت درآمدها و هزینه‌ها در صداوسیما
راه برون‌رفت سینماها از بحران کرونا چیست؟
بیشتر
کد خبر: 103253 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۳ - 00:14
پس‌لرزه‌های حذف فردوسی‌پور از صداوسیما
گزارش

پس‌لرزه‌های حذف فردوسی‌پور از صداوسیما

اشاره: برنامه تلویزیونی «۹۰» به تهیه‌کنندگی و اجرای عادل فردوسی‌پور که بیش از دو دهه از آنتن تلویزیون پخش می‌شد، به گواه آمار و ارقام پرمخاطب‌ترین برنامه صداوسیما بود؛ اما پس از روی کار آمدن علی فروغی به‌عنوان رئیس جدید شبکه سه، برنامه 90 بر روی آنتن نرفت و روابط عمومی شبکه سه در بیانیه‌ای تند و بی‌سابقه علیه فردوسی‌پور اعلام کرد که برنامه ۹۰ به دلیل «رفتار غیرحرفه‌ای و خارج از عرف تهیه‌کننده و مجری» آن پخش نمی‌شود. این موضوع باعث شد تا بسیاری از چهره‌های فرهنگی، ورزشی و حتی سیاسی از عادل فردوسی‌پور حمایت کنند و خواهان بازگشت او به تلویزیون شوند، اما رئیس جوان شبکه سه نه‌تنها به انتقادها توجهی نکرد، بلکه فردوسی‌پور را به مظلوم‌نمایی متهم کرد و گفت: «او داشت از مدار خارج می‌شد و با این روش صداوسیما از هم می‌پاشید»! انتشار خبر گزارش فینال لیگ قهرمانان آسیا توسط عادل فردوسی‌پور در صفحه اینستاگرام کنفدراسیون فوتبال آسیا باعث شد تا تعداد فالوئرهای صفحه فارسی AFC از حدود 240 هزار نفر به بیش از ۲.۴ میلیون افزایش پیدا کند؛ ضمن آن‌که این گزارش با ۸۰۹ هزار بیننده پنجمین لایو پربیننده دنیا و پربیننده‌ترین لایو فارسی شد. استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور عادل فردوسی‌پور در جایگاه گزارشگری بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا، پیامی به مدیران سیما درباره تبعات سیاست‌های حذفی بود.

ستاره صبح-

اعلام گزارشگری عادل فردوسی پور برای فینال لیگ قهرمانان آسیا چند روز قبل از شروع بازی، رسانه‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی را تحت تأثیر قرار داد. ابتدا تصور این بود که فردوسی پور به تلویزیون برگشته و قرار است در شبکه سه بازی پرسپولیس ایران و اولسان کره جنوبی را گزارش کند، اما خیلی زود مشخص شد که این مجری قرار است از صفحه اینستاگرام کنفدراسیون فوتبال آسیا و در قالب یک برنامه لایو (زنده) این بازی را گزارش کند. همین خبر باعث افزایش سریع دنبال کننده‌های صفحه AFC فارسی شد، به‌طوری‌که از ۲۴۰ هزار دنبال کننده به بیش از ۲.۴ میلیون رسید تا احتمال ثبت رکورد لایو اینستاگرام شکسته شود که در کمتر از چند ساعت این پیش‌بینی محقق شد و رکورد لایو اینستاگرام فارسی‌زبان‌ها به نام عادل فردوسی‌پور و طی بازی پرسپولیس و اولسان کره جنوبی ثبت شد. فردوسی پور در مصاحبه کوتاهی درباره این اتفاق گفت: «حس خوبیه که می‌تونم گزارش بکنم، دلم برای طرفدارهای فوتبال تنگ‌شده و امیدوارم آن‌ها هم‌دلشان برای من تنگ شده باشد.»حضور فردوسی پور در قطر برای گزارش فینال باشگاه‌های آسیا، حاشیه کم نداشت و هم‌زمان با ورود وی به قطر تحلیل و روایت‌های متفاوتی دراین‌باره در رسانه‌ها منتشر شد. مهم‌ترین خط خبری در این خصوص مربوط به اختلاف علی فروغی مدیر جوان شبکه سه سازمان صداوسیما بود که مسبب اخراج فردوسی پور از برنامه پرطرفدار ۹۰ و گزارشگری بازی‌های فوتبال شد. فروغی در مصاحبه‌ای که به‌تازگی دراین‌باره انجام داده، درباره جدایی فردوسی پور از مجموعه صداوسیما گفته بود: «دیگران هم‌ کاره‌ای فردوسی پور را نگاه می‌کردند و می‌گفتند اگر کسی می‌تواند به خاطر محبوبیتش از مدار خارج شود و کسی هم به او چیزی نگوید پس ما هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. این‌گونه اصلاً صداوسیما از هم می‌پاشید! ما ناگزیر به گرفتن چنین تصمیمی بودیم.» به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی نیز مهم‌ترین و اصلی‌ترین محور خبری درباره حضور عادل فردوسی‌پور در جایگاه گزارشگری بازی فینال آسیا به اختلاف علی فروغی و کلیت صداوسیما مربوط می‌شد. به‌طوری‌که کاربران، در پست‌ها و توییت‌های مختلف ضمن انتقاد از صدا و سیما، خواستار بازگشت عادل فردوسی‌پور به خانه خود یعنی تلویزیون شدند. در ادامه مهم‌ترین و پربازدیدترین محتوای منتشرشده درباره حضور فردوسی‌پور به‌عنوان گزارشگر در بازی فینال آسیا در بازه زمانی ۲۵ آذر تا ۲ دی محوربندی شده است؛

فردوسی‌پور و شکستن 
رکورد لایو اینستاگرام
افزایش تعداد فالورهای صفحه AFC با اجرای لایو عادل فردوسی پور در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا، دستمایه خبر و تحلیل‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی شد. یکی از کانال‌های تلگرامی چند ساعت قبل از شروع بازی دراین‌باره نوشت: «یک‌میلیون فالوور برای عادل!»کانال دیگری دراین‌باره نوشت: «روز پرفروغ عادل و روز بی‌فروغ صداوسیما. به لطف حضور عادل فردوسی پور تعداد فالوئرهای اینستاگرام فارسی AFC از تعداد فالوئرهای AFC بیشتر شد.»

AFC و اختلاف فردوسی‌پور 
با صداوسیما
کانال پرطرفدار دیگری در خصوص بهره‌گیری کنفدراسیون فوتبال آسیا از اختلاف فردوسی‌پور و صداوسیما نوشت: «از وقتی AFC اعلام کرد عادل فردوسی پور بازی فینال رو گزارش می‌کنه، ایرانی‌ها شروع به دنبال کردن صفحه AFC کردن! وقتی صداوسیما هوای بچه خودشو نداشته باشه، دیگران ازش سود می‌برن!» این موضوع وقتی بیشتر نمود خارجی پیدا کرد که ویزای قطر برای محمدحسین میثاقی گزارشگر صداوسیما صادر نشد.

افزایش انتقادات از مدیریت صداوسیما
بالا گرفتن انتقادات از مدیریت صداوسیما به بهانه حضور فردوسی‌پور در بخش فارسی اینستاگرام کنفدراسیون فوتبال آسیا از دیگر محورهای موردتوجه در شبکه‌های اجتماعی بود. یکی از کانال‌های تلگرامی با بازنشر سخنان یکی از فعالان اصولگرا درباره مدیریت صداوسیما نوشت: «پیشنهاد استعفای محمد مهاجری فعال اصولگرا به مدیران صداوسیما: این چه افتضاحی است که در صداوسیما حاکم شده است؟ فردوسی پور چه‌کار بدی انجام داده بود که باید چنین تاوانی می‌داد؟ نمی‌دانم این چه حکمرانی است که ما حتی نمی‌توانیم عادل فردوسی پورها را در آن حفظ کنیم؟ مگر می‌شود کسی مدیر شبکه‌ای باشد و کارمندش از کشور خارج شود و در جای دیگر گزارشگری کند و او از ناراحتی نمیرد؟ من اگر جای آقای فروغی بودم زمانی که این خبر را می‌شنیدم، استعفا می‌دادم.»مهدی نصیری سردبیر سابق روزنامه کیهان نیز در توئیتی به حضور عادل فردوسی‌پور در فینال لیگ قهرمانان آسیا و گزارش بازی تیم‌های فوتبال پرسپولیس و اولسان هیوندای در اینستاگرام واکنش نشان داد. نصیری در توئیتی نوشت: «از ساختار فکری و اجرایی به‌اصطلاح اصولگرایانه که عادل فردوسی‌پور را تبدیل به مسئله و معضل می‌کند، چقدر می‌توان امید به حل کلان مسئله‌های امروز جامعه و مردم را داشت؟» اصلاح‌طلبان هم به این ماجرا واکنش نشان دادند. به‌عنوان‌مثال عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات در رابطه با ماجرای گزارش فردوسی پور در فینال لیگ قهرمانان آسیا خطاب به مدیران صداوسیما نوشت: «وقتی مدارتان با مدار اکثریت مردم یکی نیست، مردم راه خود را می‌روند. عبرت بگیرید!» محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در توئیتر خود با تأکید بر بازنده بودن صداوسیما در این ماجرا، نوشت: «‌درست است که پیش‌بینی برنده بازی فینال ‌لیگ قهرمانان آسیا دشوار به نظر می‌رسد، اما بازنده معلوم است: ‌صداوسیما! رسانه‌ای که نه‌تنها گل زدن به رقیبان را بلد نیست، بلکه باید مدام به او یادآوری کرد مواظب باشد گل به خودی نزند.»

شایعه پیوستن فردوسی‌پور به شبکه‌های فارسی‌زبان خارجی
یکی از شایعه‌هایی که هم‌زمان با حضور عادل فردوسی پور در قطر بار دیگر قوت گرفت، بحث پیوستن وی به یک شبکه فارسی‌زبان خارجی بود. یکی از کانال‌ها دراین‌باره نوشت: «عادل فردوسی‌پور در مسیر مزدک! گفته می‌شود نمایندگان یکی از شبکه‌های فارسی‌زبان، برای مذاکره با عادل فردوسی پور برای پیوستن به این شبکه وارد مذاکرات جدی شده‌اند! ازاین‌رو برخی مدیران این شبکه برای گفتگو با فردوسی‌پور به قطر رفته‌اند تا علاوه بر پوشش دیدار پرسپولیس و اولسان هیوندای مذاکرات خود با این مجری را نیز انجام دهند! همچنین گفته می‌شود AFC واسطه حضور فردوسی‌پور در قطر شده تا این مجری بدون مشکل بتواند راهی قطر شود.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.