انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103250 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۳ - 00:14
خرید واکسن کرونا در بن‌بست
ستاره صبح در گفت‌وگو با صاحب‌نظران نتیجه عدم تصویب لوایح FATF را بررسی کرد

خرید واکسن کرونا در بن‌بست

اشاره: بیش از یک سال از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و سرانجام هفته گذشته واکسیناسیون جهانی کووید19 نخست از بریتانیا آغاز شد تا بارقه‌های امید برای پایان این بحران جهانی نمایان شود. سازمان جهانی بهداشت (WHO) با اجرای برنامه کواکس در ۷۶ کشور جهان قرار است به خرید و توزیع واکسن کرونا در این کشورها سامان دهد. اما ایران هنوز مشخص نکرده که چگونه می‌خواهد واکسن کرونا را خریداری کند. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک‌مرکزی، گفته‌بود «ایران چون تحریم‌است و نمی‌تواند پول خرید واکسن را به برنامه کواکس تحویل دهد، واکسن را نخریده است». رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم گفته به‌خاطر تحریم‌ها نمی‌توانیم واکسن کرونا را خریداری کنیم. اما برخی مسئولان دلیل عدم خرید واکسن را نبود امکانات لازم عنوان کرده‌اند. دکتر مینو محرز که مدیر پروژه ساخت واکسن ایرانی است، گفته که نمی‌توانیم واکسن خارجی وارد کنیم چون هواپیماهای‌مان نمی‌توانند آن‌ها را زیر ۲۰ یا زیر ۷۰درجه نگه‌دارند. حسن روحانی، رئیس‌جمهور هم تاکنون چند بار اعلام کرده که دستور تأمین واکسن از خارج را به وزارت بهداشت و بانک مرکزی داده است. اما دوشنبه‌شب علی مطهری، نایب‌رئیس پیشین مجلس، در توییتی نوشت: «به خاطر این‌که در لیست سیاه FATF قرار داریم نتوانستیم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم». او در پایان نوشته که «مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد». علی ربیعی، سخنگوی دولت هم روز گذشته سخنان مطهری را تأیید کرد و گفت: «دولت قبلاً نیز اعلام کرده بود که نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد». گفتنی است به‌رغم این‌که اوایح «پالرمو» و «سی‌اف‌تی» توسط دولت و مجلس دهم به تصویب رسید، اما مجمع تشخیص مصلحت نظام بیش از یک سال است که لوایح باقیمانده از FATF را بررسی نکرده و درنتیجه ایران بار دیگر در اسفند98 وارد فهرست سیاه FATF شد. دراین‌ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با یک پزشک متخصص و یک اقتصاددان، به اماواگرهای خرید واکسن برای نجات جان مردم ایران پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

«مقام معظم رهبری با تمدید مهلت بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کرده است»؛ این خبر را لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور، داده است، اما اصولگرایان در مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقدند امکان بررسی مجدد این لوایح وجود ندارد. این در حالی است که اگر در آینده نزدیک شاهد بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌ها باشیم، برای ازسرگیری مراودات مالی و تجاری نیازمند پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی و خروج ایران از لیست سیاه آن هستیم. لازمه این اتفاق تصویب لوایح چهارگانه FATF است که لوایح سی‌اف‌تی و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاتکلیف باقی‌مانده‌اند.

فریاد علیه لوایح  FATF
اما به‌محض اینکه اندک امیدواری برای بازگشت ایران به جهان و خروج از انزوا منتشر می‌شود فریاد دلواپسان بلند می‌شود. آخرین نمونه‌اش بازگشت لوایح موسوم به FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام است جایی که یک سال معطل کردند تا این لوایح خودبه‌خود از دستور خارج شود و حالا با نامه روحانی به رهبری و پاسخ ایشان مجبورند درباره آن تصمیم بگیرند. روزنامه کیهان دراین‌باره نوشته: «در طول چند دهه‌ گذشته یک جریان سیاسی تلاش کرده است با پیچیدن نسخه‌های تقلبی که نتیجه‌ای جز هضم شدن بیشتر در نظم سرمایه‌داری آمریکایی ندارد، در رابطه با توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور آدرس غلط بدهد. لوایحFATF  که اجرای توصیه‌های آن به‌شدت در دولت روحانی پیگیری می‌شود، یکی از همین نسخه‌هاست. در طول سه دهه‌ گذشته جریان سیاسی در داخل حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، همواره تلاش داشته است که ایران سیاست‌های کلان اقتصادی خود را با نهادهای اقتصادی- سیاسی نظیر بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول (IMF) در راستای تعامل با جامعه بین‌الملل هماهنگ نماید».

پیامد عدم تصویب لوایح
دکتر احمد سلطانی، اقتصاددان در گفت‌وگو با ستاره صبح بابیان این‌که عدم تصویب FATF برای ما مشکل‌ساز شده و این موضوع در رابطه با توافقات‌مان با چین و روسیه و... نیز تأثیرات منفی به دنبال خواهد داشت، تصریح کرد: «عدم تصویب FATF، منجر به این می‌شود که در شرایط تحریمی، اگر بتوان به شکل حداقلی و ناآشکار نیز، اقداماتی را صورت داد به سبب این مسئله ما را با مشکلات اساسی روبرو خواهد کرد. چین، روسیه و ترکیه سه شریک عمده تجاری ایران هستند و هر سه کشور هم عضو اصلی FATF هستند. درحالی‌که عده‌ای در داخل طوری القاء کردند که گویا اگر ما مقررات FATF  را بپذیریم، مثل این است که کشور را به بیگانگان فروخته‌ایم. همین باعث شد سیگنالی منفی به بازار ارز و طلا و دیگر کالاها داده شود. ضمن آن‌که مسکوت گذاشتن لوایح FATF  توسط اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، علیرغم مهلت‌های زیادی که به ایران داده شد، سیگنالی منفی برای دنیا بود؛ درواقع این اتفاق ما را با خودتحریمی مواجه کرد. حتی اخیراً نایب‌رئیس پیشین مجلس گفت که عدم تصویب لوایح باعث شده تا مانتوانیم واکسن کرونا را خریداری کنیم. از طرفی یکی از موانع بازگشت آمریکا به برجام، موضوع FATF است. حتی اگر جو بایدن در اولین روز فعالیتش در کاخ سفید، بازگشت به برجام را کلید بزند، تا زمانی که ایران مقررات FATF را نپذیرفته باشد، هیچ کشور و بانکی در دنیا حاضر نیست با سیستم بانکی ایران کار کند.»

شفافيت در مبادلات بانکی
این تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه همچنین با ذکر این نکته که اگر می‌خواهیم با دنیا تجارت کنیم، باید سیستم بانکی ما با دنیا ارتباط داشته باشد، نه این‌که قفل‌شده باشد؛ خاطرنشان کرد: «بسياری از کشورها اين معاهده را يا پذيرفته يا خود را از طريق بلوک‌بندی‌های بين‌المللی با آن مرتبط کرده‌اند تا شفافيت در مبادلات بانکی آن‌ها ايجاد شود. عدم عضويت ايران در FATF به‌عنوان نقطه‌ای بوده که برخی کشورها با فشار بر آن به دنبال منزوی کردن ايران بوده و هستند و به همين علت نيز اتهام‌هايی به ايران وارد کرده‌اند. این موضوع یا وجود روی کار آمدن دولت بایدن که موافق مذاکره با ایران است، ممکن است سختی‌هایی برای کشور ايجاد کند. ما بايد در تلاش باشيم تا بهانه به دست دشمنان ندهيم بلکه بکوشیم اين موارد را برطرف کنيم. در روزهايی که دست ايران ازنظر مالی بازنیست بايد اين موانع برطرف شود. اگر ما خودمان درایت بیشتری به خرج دهیم و لوایح مربوط به FATF را تصویب کنیم، به لحاظ وضعیت اقتصادی می‌توانیم از بسیاری از مواهب اقتصادی برخوردار شویم. بنابراین مسئولان بايد در اين راستا گام بردارند و گرهی از مشکلات کشور باز کنند تا باری از دوش مردم برداشته شود.»

عضویت FATF برای واکسن
همچنین علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز می‌گوید: «من فکر می‌کنم با دستوری که رهبری داده و موافقتی که ایشان با درخواست دولت برای بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت داشتند، راه پیوستن ایران به FATF نسبت به گذشته هموارتر شده است اما نباید این مسئله به تأخیر بیفتد. خروج از لیست سیاه FATF موجب رفع تحریم‌ها علیه ایران نمی‌شود اما باقی ماندن در آن قطعاً یک نوع خودتحریمی است که می‌تواند اثر تحریم‌ها علیه ایران را دوچندان کند. قفل شدن روابط بانکی موجب شده بود تا روسیه و چین هم به این بهانه همکاری چندانی با ایران نداشته باشند و حساب ایرانیان مقیم چین و حتی تجار و دانشجویانی که سال‌ها است در آن کشور حضور دارند، بسته‌شده و برای آن‌ها مشکلاتی ایجاد شود. یادمان باشد که کنوانسیون‌های پالرمو و سی‌اف‌تی فقط مختص به ایران نیست و تقریباً تمام کشورها دنیا عضو آن شده‌اند و ضروری است با پیوستن به این دو کنوانسیون، زمینه کاهش هزینه‌های غیرضروری در مراودات اقتصادی را در عرصه بین‌المللی کاهش دهیم.» وی همچنین خاطرنشان کرد: «عاقبت راهی که با عدم پیوستن ایران به FATF شروع‌شده، تبدیل‌شدن ایران به کشوری مانند کره شمالی است؛ ما باید انتخاب کنیم که آیا می‌خواهیم با کشورهای مختلف دنیا مبادله آزادانه مالی داشته باشیم یا خیر، آیا می‌خواهیم کالاهای خود را فروخته و پول آن را دریافت کنیم، آیا می‌خواهیم از کشورها و شرکت‌های مختلف خارجی کالاهایی نظیر واکسن کرونا را بخریم یا خیر. اگر پاسخ به این سؤالات مثبت است، باید عضو FATF شویم.»

اولویت‌های دریافت واکسن
دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا نیز در گفت‌وگو با ستاره صبح، بابیان این‌که پس از اعمال محدودیت‌های اخیر ورودی بیمارستان‌ها و روند بستری بیماران کاهش‌یافته است، گفت: «از زمان آغاز واکسیناسیون تا ریشه‌کن شدن یا کنترل کووید۱۹ بیش از یک سال زمان لازم است. به‌احتمال‌زیاد کرونا ریشه‌کن نخواهد شد اما، موارد جدید آن شدت فعلی بیماری را نخواهند داشت. نباید فراموش کنیم تا زمان دسترسی به واکسن رعایت نکات بهداشتی مهم‌ترین اصلی است که می‌توانیم دنبال کنیم.» این متخصص برجسته همچنین با تأکید بر این‌که تا قبل از عرضه واکسن ساخت داخل به بازار، لازم است واکسن‌های خارجی وارد شود، گفت: «برای این کار، دولت منابع مالی کافی نیز درنظر گرفته است و امیدوارم واردات واکسن زودتر شروع شود. البته قرار نیست همه گروه‌های جامعه از واکسن‌های وارداتی استفاده کنند و بیشتر مردم باید منتظر تولید واکسن‌های تولید داخل بمانند. زیرا براساس دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت، اولویت استفاده از واکسن برای افراد خاص، افراد بالای 65سال، بیماران ریوی، افراد دارای بیماری مزمن، بیماران مبتلابه بیماری‌های سخت و صعب‌العلاج و افرادی که دچار نقص در سیستم ایمنی بدن خود هستند و نیز زنان باردار، کودکان و کادر درمان است. این افراد در اولویت دریافت واکسن خارجی تأییدشده از سوی سازمان جهانی بهداشت قرار دارند و سایر گروه‌ها باید منتظر استفاده از واکسن ساخت داخل بمانند.»

مشکل انتقال پول برای واکسن
مردانی در ادامه درباره روند واکسیناسیون در ایران گفت: «در ستاد ملی مقابله با کرونا، کمیته واکسن تشکیل‌شده است و اعضای این کمیته در جریان روند واردات، استفاده از واکسن و تولید آن قرار دارند. موضوعی که می‌شود اکنون درباره آن اظهارنظر کرد، این است که واکسن‌های وارداتی تا قبل سال جدید به کشور وارد و استفاده خواهد شد. واکسن‌های ساخت ایران نیز بهار سال آینده آماده ورود به بازار و استفاده خواهند بود». وی همچنین علت این‌که ایران در مقایسه با کشورهای دیگر در تولید واکسن عقب‌مانده و نتوانسته‌ همپای این کشورها واکسن تولیدی خود را به بازار عرضه کند، این‌طور توضیح می‌دهد: «ما برای انجام تحقیقاتمان و مواداولیه موردنیاز برای تحقیق روی ویروس، نیازمند واردات برخی محصولات بودیم که برای انتقال پول و واردات با مشکل روبه‌رو بودیم.»


درخواست رئیس سازمان نظام پزشکی ایران از رئیس سازمان بهداشت جهانی

واکسن کرونا به ایران بدهید

نپیوستن به FATF مانع انتقال پول به سازمان جهانی بهداشت استاشاره: دنیا همچنان در حال جنگ با ویروس مرگبار کووید 19 است. تاکنون بیش از 77 میلیون نفر به کرونا مبتلا و بیش از یک‌میلیون و 700 هزار نفر قربانی این ویروس شده‌اند. تلاش دانشمندان تاکنون منجر به ساخت واکسن شده است. مردم جهان به امید تزریق واکسن کرونا روزشماری می‌کنند، اما کشور ما به دلیل اعمال تحریم‌ها و عدم تصویب لوایح FATF نمی‌تواند واکسن کرونا را به‌طور رسمی خریداری کند. در این رابطه رئیس نظام پزشکی ایران به رئیس سازمان بهداشت جهانی نامه نوشت و از او خواست تا برای خرید و انتقال واکسن کرونا مداخله کند. از سوی دیگر علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته گفت: نپیوستن به FATF آثار خود را در تراکنش‌های مالی نشان داده و در انتقال پول به سازمان بهداشت جهانی مشکلاتی ایجادشده است. اخیراً تصمیم گرفتیم به هر ترتیبی شده این خرید را حتی با ریسک پرداخت بالا انجام دهیم. متأسفانه نپیوستن به FATF و در لیست سیاه قرار گرفتن آثار خود را بر تراکنش‌های مالی و تأمین مالی نشان داده است و حتی در مواقعی هم که تحریم مانع نمی‌شود متأسفانه FATF این بهانه را ایجاد می‌کند. امیدواریم با راهگشایی که رهبر معظم انقلاب برای امکان بررسی مجدد در مجمع تشخیص مصلحت نظام فراهم کردند، بتوانیم در این زمینه جلساتی داشته باشیم و آنچه به مصلحت کشور است را تأمین کنیم.

‌  ‌هیچ‌کس به خاطر جایی که در آن متولدشده، نباید از معالجه پزشکی محروم شود
حدود 3000 بیمار بستری در تهران وجود دارد
در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک ۳۰۰ بیمار جدید در تهران بستری شدند که ۱۰۱ نفر آنان در بخش مراقبت‌های ویژه هستند
خبر هولناک اخیر جهش ویروس کرونا در انگلیس، اکثر محققان و دانشمندان جهان را در یک بهت و نگرانی فروبرد

نامه رئیس نظام پزشکی ایران 
به سازمان بهداشت جهانی برای 
تهیه واکسن کرونا
محمدرضا ظفر قندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به تدریس ادهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی از او خواست تا همه تلاش خود را برای تأمین دوزهای موردنیاز واکسن کرونا در ایران به کار گیرد. رئیس سازمان نظام پزشکی ایران در این نامه نوشت: «متأسفانه تحریم‌های یکجانبِ و غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان به‌ویژه محدودیت‌ها در مورد نظام بانکی و تبادلات مالی به‌طورجدی مانع تلاش‌ها برای انجام مأموریتمان در این زمینه است.» محمدرضا ظفر قندی، در نامه‌ای به مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی به‌عنوان بزرگ‌ترین نهاد صنفی حوزه سلامت قصد دارد برای تأمین مقدار کافی دوزهای واکسن موردنیاز کشور ایران از هر طریق ممکن اقدام کند، نوشت: «از حضرت‌عالی تقاضا دارد برای نیل به این هدف و غلبه بر مشکل تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی ایالات‌متحده علیه ایران اقدامات مؤثری مبذول نمایید.»روز شنبه نیز رئیس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به وزیر بهداشت اعلام کرد این سازمان درباره تأمین واکسن کرونا کمیته‌ای را تشکیل داده است. او روز دوشنبه نیز در یک نشست خبر اعلام کرد: «تأمین ۵۰ میلیون دوز واکسن در طول ۸ ماه خیلی مؤثر نیست بلکه این مقدار باید در عرض ۳ ماه تأمین و تزریق شود چراکه اگر فاصله بیافتد، زنجیره ویروسی قطع نمی‌شود.»این در حالی است که دیروز مصطفی قانعی عضو ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرد که واکسن کرونا و فایبر در اولویت ما نیست. همچنین به نقل از برخی معدود مسئولان هم بیان‌شده که ایران اصلاً واکسن فایبر نمی‌خواهد.

عراق یک و نیم میلیون دوز واکسن کرونا خرید
وزارت بهداشت و محیط‌زیست عراق از خرید یک‌میلیون و پانصد هزار دوز واکسن «ویروس کرونا» از شرکت داروسازی «فایبر» خبر داد. سیف البدر سخنگوی وزارت بهداشت و محیط‌زیست عراق روز گذشته گفت: با شرکت فایبر برای واردات یک‌میلیون و پانصد هزار دوز واکسن کرونا قرارداد امضا کرده است و واکسن‌ها اوایل سال آینده میلادی وارد عراق خواهد شد. وی همچنین از آمادگی شرکت دیگری برای درزمینه  واکسن کرونا خبر داد و گفت: شرکت سوئدی - بریتانیایی «آسترا زنیکا» نیز به‌نوبه خود آمادگی برای تحویل واکسن در طول یک یا دو ماه را اعلام کرده است، اما عراق می‌خواهد که بیشترین میزان هرگونه واکسن جهانی را - که موفقیت آن در پرتو گواهینامه‌ها و مجوزهای جهانی ثابت شود - برای بیش از ۲۰ درصد جمعیت خود (یعنی هشت میلیون نفر) دریافت کند. «برهم صالح» رئیس‌جمهوری و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق نیز اعلام کرده‌اند که عراق با جدیت در تلاش برای واردکردن واکسن کرونا در سریع‌ترین زمان ممکن است و این واکسن به‌طور رایگان در بین مردم توزیع خواهد شد. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود که دولت عراق ۱۷۰ میلیون دلار برای خرید واکسن کرونا اختصاص داده است.

کمپین تأمین واکسن کرونا
در همین رابطه کمپینی نیز با عنوان اینکه «فاجعه را متوقف کنید، ایرانی‌ها به دلیل تحریم‌های غیراخلاقی نمی‌توانند واکسن خریداری کنند» آمده است: خبر خوب،  واکسن وجود دارد. خبر بد ، پس از ۱۰ ماه مبارزه با COVID-19 و ده‌ها هزار قربانی، ایرانی‌ها به دلیل تحریم‌های غیراخلاقی ایالات‌متحده علیه کشورشان نمی‌توانند واکسن موردنیاز را خریداری کنند. آیا هنوز زمان متوقف کردن این فاجعه نرسیده است؟ اگر نمی‌خواهید این دادخواست را امضا کنید، لطفاً هر کاری را که می‌توانید برای لغو تحریم‌ها علیه مردم ایران انجام دهید. هیچ‌کس به خاطر جایی که در آن متولدشده، نباید از معالجه پزشکی محروم شود.

کرونا جان ۱۸۷ نفر دیگر 
را در ایران گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۱۸۷ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۴ هزار و سه نفر رسید.
 به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری روز سه‌شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر روز دوم دی ۱۳۹۹ بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۲۰۸ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و ۹۱۵ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک‌میلیون و ۱۷۰ هزار و ۷۴۳ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۹۰۳ هزار و ۹۹۸ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۴۶۷ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۷ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۳۵۷ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.لاری گفت: هم‌اکنون ۲۰۵ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونا نداریم.

کرونا در جهان
به گزارش ایرنا، بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۷۷ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیز براثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران ازنظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت هشتمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس و فرانسه بیش از ایران بوده است. جهش ویروس کرونا در انگلستان که موجب افزایش سرایت و بیماری‌زایی آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در سطح دنیا به وجود آورده است.

تداوم محدودیت‌ها در تهران
فرمانده ستاد کرونا در کلان‌شهر تهران بابیان اینکه شرایط تهران کماکان ناپایدار و شکننده تلقی می‌شود، گفت: امیدواریم با برنامه‌های مداخله‌ای کاهش بیشتر موارد ابتلا و فوتی‌ها را شاهد باشیم. به گزارش ایسنا، ‌دکتر علیرضا زالی دیروز در حاشیه جشنواره پژوهشی ابوریحان در جمع خبرنگاران بابیان اینکه در روزهای اخیر با کاهش نسبی آمار روند بیماری اعم از بستری، سرپایی و مرگ‌ومیر در کشور ازجمله استان تهران روبرو بودیم، اظهار کرد: به دلیل ماهیت پیچیده این بیماری و قدرت بالای سرایت‌پذیری و همچنین خدشه‌دار شدن فاصله‌گذاری‌های فیزیکی،‌ کماکان وضعیت کلان‌شهرهای مانند تهران شکننده و ناپایدار تلقی می‌شود. شرایط شهر تهران در روزهای آخر هفته سنجیده می‌شود و بر اساس آن استمرار، تشدید یا تقلیل محدودیت‌ها در تناسب با این شاخص‌های آماری خواهد بود.زالی بابیان اینکه تهران همچنان نارنجی است، عنوان کرد: هنوز بالغ‌بر ۲ هزار ۹۹۰ بیمار بستری در تهران داریم و در ۲۴ ساعت گذشته در تهران قریب به ۳۰۰ بیمار جدید بستری کردیم که ۱۰۱ نفر آنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.فرمانده ستاد کرونا در کلان‌شهر تهران بابیان اینکه شاخص‌های ما در تهران تفاوت چشمگیری با هفته گذشته نداشته است، بنابراین پیشنهاد ما برای هفته آینده این است که دقیقا شرایط همین هفته و محدودیت‌های فعلی کماکان در هفته آتی ادامه داشته باشد.

جهش ویروس کرونا اثربخشی
 واکسن را زیرسوال می‌برد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: جهش اخیر ویروس کرونا در انگلیس می‌تواند بحث‌هایی از قبیل اثربخشی و کارایی واکسن‌ها به‌خصوص واکسن با پایه RNA را زیر سؤال ببرد.علیرضا زالی گفت: این موضوع نشان می‌دهد در خرید واکسن باید به این موارد توجه جدی داشته باشیم. محققان ما باید در مورد این تغییر تحلیل عمیق داشته باشند که با این تغییر چه رویکردی را در حوزه ملی و سلامت نسبت به ادامه روند کرونا باید اتخاذ کنیم.وی بابیان این‌که کرونا موضوع اصلی مبتلابه همگان است، گفت: خبر هولناک اخیر جهش ویروس کرونا در انگلیس، اکثر محققان و دانشمندان جهان را در یک بهت و نگرانی زائدالوصف فروبرد. این موضوع ازجمله اتفاقات نگران‌کننده در حوزه جهش ویروس‌های RNA بود که متأسفانه در حال وقوع است. بخشی از خواب نگران‌کننده در این حوزه در حال تعبیر است.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.