انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103249 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲ - 00:26
عدم خرید واکسن، سلامت مردم را تهدید می‌کند
ستاره صبح ضرورت خرید واکسن کرونا را بررسی می‌کند

عدم خرید واکسن، سلامت مردم را تهدید می‌کند

اشاره: شیوع نوع جدید ویروس کرونا در انگلیس باعث شده که بسیاری از کشورهای اروپایی مانند بلژیک، فرانسه، آلمان، ایرلند و هلند پروازهای خود را به انگلیس به حالت تعلیق درآوردند. سازمان بهداشت جهانی هم درباره نوع جدید ویروس در انگلیس به کشورهای اروپایی هشدار داد. ایتالیا هم اعلام کرد که چند مورد جدید ویروس کرونا را در افرادی که اخیراً از انگلیس برگشته‌اند، شناسایی کرده است و لذا ورود تمام پروازهای خروجی از انگلیس و ورود تمام کسانی که در ۱۴ روز گذشته از انگلیس ترانزیت شده‌اند را ممنوع کرده است. دکتر نمکی، وزیر بهداشت نیز روز گذشته خواستار لغو پروازها از انگلیس به ایران شد. این در حالی است که بسیاری از کشورها واکسن کرونا را خریداری و در حال تزریق هستند. به گفته دکتر مینو محرز، عضو ستاد علمی مقابله با کرونا فاز انسانی آزمایش واکسن بر روی 50 نفر این هفته آغاز می‌شود و واکسن کرونا ایرانی اواخر بهار به بازار خواهد آمد. دراین‌ارتباط بسیاری از متخصصان ازجمله رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی هشدار داد و گفت: هر چه سریع‌تر باید واکسن کرونا خریداری و به مردم ایران تزریق شود. به گفته دکتر ظفر قندی هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری برای خرید واکسن کرونا اقتصاد کشور را راه می‌اندازد و معیشت مردم را به حالت عادی بازمی‌گرداند.

ستاره صبح-

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی گفت: هزینه واکسن‌های تولیدشده در دنیابین ۴ تا ۴۰ دلار برای هر واکسن است، اگر دولت ۲۰۰ میلیون دلار برای خرید واکسن هزینه کند می‌توانیم اقتصاد کشور را راه بیندازیم و هرگونه تأخیر در این زمینه و منتظر ماندن تا تابستان به زیان کشور است. این هزینه باعث می‌شود که هرچه سریع‌تر معیشت و اقتصاد مردم به حالت عادی برگردد و هزینه‌های اقتصادی کمتری به کشور تحمیل می‌شود.
به گزارش ایرنا، محمدرضا ظفر قندی روز دوشنبه در نشست خبری در محل سازمان نظام پزشکی افزود: برای خرید واکسن نه‌تنها بخش دولتی بلکه بخش خصوصی نیز باید وارد عمل شود. باوجود تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی به نظر می‌رسد بخش خصوصی بهتر می‌توانند عمل کنند.وی ادامه داد: تاکنون دولت برای خرید ۲۰ میلیون واکسن که برای ۱۰ میلیون نفر کافی است ۵۲ میلیون دلار پرداخت کرده اما این میزان واکسن کافی نیست و معلوم نیست چه زمانی وارد کشور می‌شود.وی گفت: البته در مرحله اول همه مردم به واکسن نیاز ندارند زیرا عده زیادی از مردم تاکنون مبتلا شده‌اند و نباید فعلاً واکسن بزنند و فعلاً در اولویت تزریق واکسن نیستند، تعدادی نیز مشمول تزریق واکسن نمی‌شوند بنابراین برای تعداد باقیمانده کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار لازم است. کشور توانایی تأمین این اعتبار را دارد به‌عنوان‌مثال با دستوری که داده شد مبلغ یک میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی تأمین شد که اگر بخشی از این اعتبار در زمان مناسب برای خرید واکسن اختصاص پیدا کند اقتصاد کشور راه می‌افتد.

واکسن یک اولویت حیاتی، 
قطعی و قهری است
رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی گفت: تأمین واکسن برای مردم یک اولویت حیاتی، قطعی و قهری است و باید هر چه سریع‌تر در ابعاد وسیع برای مردم در یک بازه مشخص و محدود تأمین شود اما تأمین واکسن نباید به هشت ماه بعد موکول شود بلکه باید در طول سه ماه آینده آماده و تزریق شود و اگر فاصله آن طولانی شود زنجیره انتقال ویروس قطع نمی‌شود.
ظفر قندی گفت: مسئولان دولت باید هر چه سریع‌تر برای خرید واکسن اقدام کنند و در اسرع وقت برای کادر درمان و افراد آسیب‌پذیر تزریق شود، طبیعی است که برای این کار باید همه امکانات کشور بسیج شود. در این زمینه فقط بخش دولتی تعیین‌کننده نیست و باید بخش خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز وارد عمل شوند.
وی افزود: پیشنهاد سازمان نظام پزشکی که به‌صورت کتبی به وزیر بهداشت نیز اعلام‌شده، این است که بخش خصوصی هم برای خرید واکسن وارد عمل شوند و سازمان نظام پزشکی برای همکاری در انجام واکسیناسیون آمادگی دارد. این اتفاق باید هر چه سریع‌تر بیفتد تا کشور به شرایط عادی برگردد.
رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: اکنون همه کشورهای برای دسترسی هر چه سریع‌تر به واکسن مسابقه گذاشته‌اند و هر کشوری که زودتر این کار را انجام دهد، زودتر اقتصادش راه می‌افتد و می‌تواند رفت‌وآمدها و حتی توریسم را راه بیندازد.

مکاتبه با سازمان جهانی بهداشت
ظفر قندی گفت: اقدامی که دولت برای تأمین واکسن تاکنون انجام داده، تأمین واکسن‌های تائید شده در سازمان بهداشت جهانی یا سازمان غذا و داروی آمریکاست که از طریق برنامه کو واکسن انجام می‌شود و هم‌اکنون تأمین واکسن از چین یا واکسن آکسفورد انگلیس در دستور کار است. وی افزود: پیشنهاد سازمان نظام پزشکی برای تسریع در تأمین واکسن تائید شده کرونا امروز طی نامه‌ای به آقای تدروس مدیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز ارسال می‌شود و از این سازمان می‌خواهیم به وظیفه انسانی، قانونی خود عمل کند و امکان تبادل ارزی برای تأمین واکسن و جلوگیری از تحریم در این زمینه را فراهم کند. باید از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده شود زیرا بخش خصوصی محدودیت‌های بخش دولتی را ندارد.
وی گفت: برخی کشورها حتی بیش از تعداد جمعیتشان واکسن خریداری کرده‌اند، مثلاً کانادا هفت برابر جمعیتش واکسن پیش‌خرید کرده است.

خط تولید انبوه واکسن 
در کشور نداریم
رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره تولید واکسن کرونا در ایران گفت: اقدامی که برای تولید واکسن در ایران انجام‌شده، بسیاری ارزشمند است. درگذشته خط تولید واکسن را در موسسه رازی داشتیم که سال‌هاست تعطیل‌شده است. اکنون ۷ شرکت برای تولید واکسن در کشور مشغول فعالیت هستند. تولید واکسن انسانی خود سه مرحله دارد که هرکدام دو ماه طول می کشد بنابراین حداقل ۶ ماه تا تولید نهایی واکسن کرونا در ایران زمان نیاز داریم.ظفر قندی افزود: مساله اصلی این است که حتی اگر واکسن کرونا در کشور تولید شود برای تولید انبوه نیاز به دستگاه تکثیر و چاپ داریم که این دستگاه اکنون در کشور وجود ندارد امیدواریم تا زمان تولید واکسن این دستگاه نیز در کشور تأمین شود گر چه باوجود مشکلات تحریم کار آسانی نیست.

آغاز تست انسانی واکسن ایرانی کرونا
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و محقق پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا گفت: همه مقدمات برای شروع مرحله انسانی واکسن ایرانی کرونا آماده است که در این هفته حتماً انجام خواهد شد.دکتر مینو محرز روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا بیان داشت: این واکسن در مرحله اول به ۵۶ نفر تزریق خواهد شد. واکسن ۲ بار به این افراد تزریق می‌شود؛ واکسن اولی که تزریق شود، بعد از مدتی آنتی‌بادی در بدن فرد تولید می‌شود اما آنتی‌بادی اصلی که مصونیت سازی ایجاد می‌کند، بعد از تزریق دوم صورت می‌گیرد.محرز افزود: اقدامات شرکت سازنده واکسن ایرانی در سازمان غذا و دارو و نیز سازمان بهداشت جهانی ثبت‌شده است. درصورتی‌که مراحل این تست با موفقیت طی شود و مجوز ساخت از سوی سازمان غذا و دارو بگیرد، به نظر می‌رسد تا اواخر بهار سال آینده این واکسن وارد بازار داخل کشور شود.

تلاش دولت برای واردات واکسن کرونا
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: تا زمان ساخت واکسن داخلی، باید برای تهیه واکسن‌های وارداتی اقدام شود که مسئولان مربوطه با تمام توان در تلاش هستند تا این موضوع محقق شود.وی با اشاره به اینکه فعلاً ۲ واکسن از بین واکسن‌های ساخته‌شده، تائید شده است، گفت: به دلیل تحریم آمریکا قدری در خرید واکسن با مشکل مواجه هستیم اما دولت در حال پیگیری است. در حال حاضر برای گروه‌های پرخطر و کادر پزشکی مانند پرستاران و پزشکان که مستقیم با بیماران سروکار دارند، باید واکسن تهیه شود.محرز در پاسخ به این سؤال که آیا تزریق واکسن در کشورهای اطراف ما آغازشده است یا نه، اظهار داشت: این کشورها واکسن چینی کرونا را می‌زنند. واکسن‌هایی که تائیدیه گرفته‌اند، فعلاً در آمریکا و انگلیس تزریق‌شده و کانادا هم به‌تدریج در حال شروع تزریق واکسن است.محرز با تأکید بر اینکه ایران باید واکسن کرونای خودش را تولید کند، گفت: باید بتوانیم خودمان واکسن‌های موردنیازمان را بسازیم. دانش و فنّاوری این کار هم وجود دارد. در حال حاضر فقط دو واکسن کرونای فایزر و مدرنا تأییدیه دریافت کرده‌اند که در آمریکا واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند. ابتدا پرستاران و کادر بهداشت و درمان را واکسینه می‌کنند و بعد به سراغ افراد مسن و در معرض خطر می‌روند. بالاخره تعدادی که تولید می‌کنند، آن‌قدر نیست که در همه جای دنیا در دسترس باشد. وی گفت: در دنیا معتقدند که حتی اگر واکسن ۶۰ تا ۷۰ درصد هم مفید باشد، باید آن را تزریق کرد. بنابراین واکسن‌های ویروس‌های ضعیف شده و کشته‌شده هم ایمنی بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد هم ایجاد می‌کنند و تمام علمای اپیدمیولوژی دنیا معتقدند که هر نوع واکسنی هست، تزریق کنید تا مصونیت ایجاد کند. آن‌طور که در مقالات گفته می‌شود، معتقدند که زمان مصونیت شاید از یک سال هم بیشتر باشد و شاید تا سه سال هم مصونیت بدهند یا اینکه حداقل مانند آنفلوانزا قرار باشد سالی یک‌بار واکسن تزریق شود.

مِتُد واکسن ایرانی کرونا
محرز اظهار کرد: واکسن کرونای ایرانی بر اساس متد ویروس کشته‌شده و ضعیف شده است که این نوع واکسن هم مصونیت خوبی می‌دهد. در دنیا واکسن‌هایی که با این روش تولید شدند، بالای ۷۰ درصد و شاید تا ۹۰ درصد هم مصونیت دهند که برای جامعه کافی است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.