انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
14 مصوبه در تعارض با عدالت و منافع ملی است
درخشش صنعت نفت در میانه تحـریم و کـرونا
تاثیر تحریم بر درآمد سرانه و افزایش شکاف فقیر و غنی
چراغ سبز به خرید نفت ایران
هشدار رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش درآمدهای ارزی
سکاندار سازمان تجارت جهانی از رهبران اصلاح‌طلب اقتصاد در نیجریه است
سقوط ۴۷ درصدی صادرات نفت در 6 ماه نخست امسال
وجود ۳۰ هزار پلاک و ۲۴۹ گود خطرساز در پایتخت
جزییات اصلاحات در نرخ ارز، تعرفه گمرک و حقوق
حمایت بازار سرمایه از فعالیت نوآوران
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
صعود دلار و بورس؛ سقوط طلا
ریزش قیمت دلار و طلا
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
سقوط آزاد دلار
دلارهای بلوکه‌شده در راه ایران
درآمد حاصل از صادرات پتروشیمی در سال آینده ۲۵000000000 دلار
سقوط بازارها در هفته گذشته
رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن طی یک سال
افزایش قیمت‌ها در بهمن نسبت به دی‌ماه
مقایسه دستاوردهای صنعت نفت در دولت تدبیر و امید با دولت قبل
بیشتر
کد خبر: 103248 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲ - 00:25
نرخ تورم سالانه آذر ۳۰.۵ درصد
مرکز آمار منتشر کرد

نرخ تورم سالانه آذر ۳۰.۵ درصد

اشاره: طلا، ارز و بورس طی سه ماه گذشته با افت ارزش همراه بوده‌اند. سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بیشترین زیان را در این فصل دیدند؛ شاخص بورس طی سه ماه اخیر ۹.۸ درصد کاهش یافت. قیمت‌ها در بازار طلا هم نزولی بود به‌طوری‌که ارزش سکه از ابتدا تا انتهای فصل پاییز ۹.۵ درصد سقوط کرد و طلا هم ۷.۳ درصد ارزان‌ شد. بازدهی دلار در این بازه زمانی نیز به منفی ۶.۱ و یورو منفی ۳.۴ درصد رسید. از سوی دیگر نرخ تورم سالانه آذرماه ١٣۹۹ برای خانوارهای کشور به ٣٠,٥درصد رسید که نسبت به ماه قبل، ١.٥درصد افزایش داشته است.

ستاره صبح-

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارها
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آذرماه به عدد ٤٤,٨ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ٤٤.٨ درصد بیشتر از آذر ١٣٩۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.نرخ تورم نقطه‌ای در این ماه در مقایسه با ماه قبل ١,٦واحد درصد کاهش‌یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ١.٣واحد درصدی به ٥٧.٩ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ٣.١ واحد درصدی به ٣٨.٧درصد رسیده است.این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٤,٢درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٥ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤٨.٠ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه 
خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل هست. نرخ تورم ماهانه آذر به ٢,٠ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ٣.٢ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٥.٠ درصد و ٠.٥ درصد بوده است.این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ١,٩ درصد هست که نسبت به ماه قبل، ٢.٨ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٤.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» (شیر پاستوریزه و غیرپاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم‌مرغ)، گروه «میوه و خشکبار» (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه «آشامیدنی‌‌ها» (نوشابه گازدار، آب‌میوه، چای خارجی بسته‌ای) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «مبلمان و لوازم‌خانگی» (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای آماده)، «پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. همچنین گروه «حمل‌ونقل» (انواع اتومبیل‌سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص 
قیمت در دهک‌ها
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذرماه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٧,٩ درصد برای دهک اول تا ٣٧.٢ درصد برای دهک دهم است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.