انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 10098 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۴ - 10:13
کاهش نرخ سود بانکی تا پایان سال
رئیس سازمان برنامه و بودجه تشریح کرد

کاهش نرخ سود بانکی تا پایان سال

اشاره: رئیس سازمان برنامه و بودجه با تأکید بر فراهم بودن زمینه‌های کاهش نرخ سود بانکی از اجرایی شدن این سیاست تا پایان سال ۹۶ خبر داد و به بیان دلایل عدم کاهش نرخ سود طی چند سال گذشته پرداخت. محمدباقر نوبخت ضمن تأکید بر اینکه از نظر تئوری حتماً نرخ سود باید کاهش یابد و نزدیک نرخ تورم شود با طرح این سؤال که چرا نمی‌شود؟ گفت: واقعیت این است که موانعی از منظر اجرایی وجود دارد که به رغم اعتقاد نظری و ضرورت‌های اجتماعی برای کاهش سود، مانع از تحقق این مهم می‌شود.

ستاره صبحمعاون رئیس‌جمهوری در پاسخ به این پرسش که با توجه به تأکید تمام دولتی‌ها بر کاهش نرخ سود، علت عدم تغییر نرخ سود چیست؟ آیا حفظ دستاورد تورم تک رقمی عامل اصلی جلوگیری از کاهش نرخ سود بانک‌هاست؟ اظهار داشت: کاهش نرخ سود بانکی از دو منظر نظری و اجرایی قابل تحلیل است، از منظر نظری کاملاً توجیه دارد؛ چرا که وقتی تورم کاهش یافته و تک رقمی شده نرخ سود بانکی حداکثر باید با بیش از یک یا دو واحد عرضه شود. به گزارش تسنیم وی با بیان اینکه مشکل اینجاست که منابع در اختیار بانک‌ها که باید با آن‌ها تسهیلات بدهند به دو دلیل فعلاً محدود است، تصریح کرد: دلیل اول این است که بخشی از این منابع که از محل سپرده‌گذاری جذب شده به تسهیلات اختصاص یافته، ولی به بانک برنگشته است. رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: از سوی دیگر سرمایه‌ای که در اختیار بانک‌هاست و می‌تواند در کنار سپرده‌ها، قدرت تسهیلات‌دهی را افزایش دهد، محدود است. بنابراین اکنون بانک‌ها به رغم اینکه منابع قابل توجهی از مردم و سپرده‌گذاران سپرده گرفته‌اند و باید به همان میزان هم سود بپردازند، اما به دلیل اینکه این مطالبات وجود دارد و هنوز برنگشته است مبلغ کمی در اختیار دارند. نوبخت در همین ارتباط تأکید کرد: خیلی اغراق‌آمیز بگویم، این مبلغ کم را بانک‌ها مجبورند انقدر گران عرضه کنند و سود به دست بیاورند که بتوانند نه تنها سود سپرده‌گذاران را بپردازند، بلکه چیزی هم برای خودشان باقی بماند.
ارائة حجم بیشتر تسهیلات با منابع ارزان
وی با بیان اینکه اگر قرار بر این باشد که این منابع را ارزان‌تر بدهیم باید حجم بیشتری از تسهیلات ارائه شود، افزود: چرا که همیشه بین نرخ سپرده و نرخ تسهیلات تفاوت سه تا چهار درصدی وجود دارد. اما برای اینکه این اتفاق بیفتد و با نرخ ارزان این تسهیلات داده شود باید حجم تسهیلات به قدری زیاد شود که به همان میزان سود زیاد شود. نه اینکه نرخ خیلی بالاتر برود.سخنگوی دولت ضمن اشاره به اینکه بانک‌ها از سال گذشته با این دو مشکل مواجه بودند، اظهار داشت: بانک‌ها می‌گفتند درست است که نرخ تورم پایین آمده، ولی ما نمی‌توانیم به سپرده‌گذاران کمتر سود دهیم، پس دولت به ما کمک کند تا مطالبات را برگردانیم یا سرمایة خودمان را افزایش دهیم. وی در همین ارتباط به بیان اقدامات انجام شده در دولت برای کمک به نظام بانکی در سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: دولت در این زمینه دو اقدام مهم انجام داد و ضمن اینکه به دیگران گفت باید مطالبات بانک‌ها را برگردانید خودش 13 هزار و 200 میلیارد تومان از بدهی‌هایش به نظام بانکی را پرداخت کرد.نوبخت همچنین گفت: دولت در سال گذشته از مکانیزم تبصره 35 و 36 بودجه استفاده کرد و بالغ بر 29 هزار میلیارد تومان سرمایة خود را نزد بانک‌ها افزایش داد تا از یک سو سرمایه بانک‌ها افزایش یابد و از سوی دیگر 13 هزار و 200 میلیارد تومان از پولی که به دولت داده بودند، بازگردد. وی تأکید کرد: بنابراین مقدار منابعی که اکنون در اختیار بانک‌ها قرار گرفته (به دلیل 29 هزار و 13 هزار میلیارد تومان) آنقدر زیاد است که می‌تواند با پرداخت تسهیلات این منابع، سودی را که به دست می‌آورد سود قبلی را هم تقلیل دهد.
معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه الان از نظر اجرایی هم نسبت به سال گذشته که مایل بودیم نرخ سود را کاهش دهیم، ولی نمی‌توانستیم، زمینه‌های کاهش نرخ سود فراهم شده است، گفت: ضمن آنکه بانک مرکزی هم چون می‌بیند دیگر عذر و بهانه‌ای از سوی بانک‌ها برای عدم کاهش نرخ سود وجود ندارد، با شدت و دقت در حال نظارت بر بانک هاست. باید انتظار داشته باشیم که کاهش نرخ سود اتفاق بیفتد. نوبخت در پاسخ به این سؤال که می‌توانیم انتظار داشته باشیم قبل از پایان سال نرخ سود بانکی کم شود؟ گفت: باتوجه به روند ایجاد شده نرخ سود تا پایان سال کم می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.