انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10097 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۴ - 10:09
نیم میلیون بستری به خاطر دخانیات
افزایش 2 برابری مصرف سیگار در میان دختران

نیم میلیون بستری به خاطر دخانیات

ستاره صبحسخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود 8 میلیون نفر در ایران سیگار می‌کشند. هر سال 500 هزار نفر به خاطر مصرف دخانیات بستری می‌شوند و 50 هزار نفر فوت می‌کنند و مصرف سیگار بین دختران در 5 سال گذشته دوبرابر شده است.
ایرج حریرچی افزود: 7 میلیون نفر در دنیا سالانه به خاطر مصرف دخانیات فوت می‌کنند یعنی هر 6 ثانیه یک نفر در کشور ما نیز این آمار بالاست و در سال‌های اخیر افزایش اندکی در حدود 5 درصد داشته است.
خطر سرطان ریه سیگاری‌ها  23 برابر
حریرچی با بیان اینکه مرگ و میر ناشی از دخانیات از مرگ ناشی از تصادفات, ایدز و سلاح‌های سرد و گرم بیشتر است، گفت: در ایران 8 میلیون نفر سیگار می‌کشند که حدود 14.13 درصد جمعیت کشور هستند یعنی از هر 7 نفر یکی سیگار می‌کشد. خطر سکته قلبی و مغزی در افراد سیگاری 2 تا 4 برابر و خطر سرطان ریه در این افراد 23 برابر است.
حریرچی ادامه داد: وزن کودکان متولد شده از مادران سیگاری 200 تا 300 گرم کمتر است. اغلب نوجوانان قلیان را در کنار خانواده مصرف می‌کنند و هر وعده مصرف قلیان معادل 100 تا 200 نخ سیگار است و نشستن کنار فردی که قلیان می‌کشد معادل کشیدن 6 تا 8 نخ سیگار است. 
حریرچی گفت: آمارها نشان می‌دهد در پنج سال گذشته میزان مصرف دخانیات در بین دختران از 9 دهم درصد به 2.1 درصد رسیده و حدود دو برابر شده است.
وی گفت: میزان شیوع مصرف دخانیات در مردان ایرانی حدود 25.16 است و از هر چهار مرد یکی سیگار می‌کشد و به طور متوسط چهار درصد زنان یعنی از هر 25 نفر یکی سیگار می‌کشد.میزان شیوع مصرف روزانه دخانیات در کشور در پنج سال گذشته از 10.9 به 10.1 رسیده و کاهش اندکی داشته است. در عوض مصرف قلیان در حال افزایش است.
مصرف سیگار در بین روستاییان بیش از شهر
وی ادامه داد: مصرف سیگار در بین روستاییان بیش از شهری هاست 15.44 درصد روستاییان و 13.63 درصد شهرنشینان و به طور کلی 14.13 درصد ایرانیان سیگار می‌کشند. حربرچی گفت: بر اساس سند کنترل بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت موظف است تا سال 1404 حدود 30 درصد از مصرف دخانیات را در کشور کاهش دهد.سخنگوی وزارت بهداشت گفت: نگرانی فعلی افزایس مصرف دخانیات در بین نوجوانان است زیرا شیوع مصرف دخانیات در بین آنان از حدود سه درصد در پنج سال گذشته به 3.4 درصد رسیده است.
سیگار و قلیان دروازه اعتیاد, رفتارهای پر خطر جنسی و خشونت است
حریرچی گفت: سالانه بین 40 تاد50 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود و حدود 10 هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار و 20 تا 30 هزار میلیارد تومان بابت بیماری‌های ناشی از آن هزینه می‌شود و هدر می‌رود.
مالیات سیگار در ایران کمتر از 181 کشور
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: افزایش مالیات سیگار به خصوص در سطح عرضه خرده فروشی نقش مهمی در کاهش مصرف دارد و به ازای هر 10درصد افزایش مالیات سیگار حدود 5 درصد از میزان مصرف آن کم می‌شود.وی گفت: متاسفانه قیمت سیگار در ایران حدود 20 درصد قیمت آن در کشورهای اصلی تولید کننده است، در واقع کشورهای تولید کننده سیگار را به یک پنجم قیمتی که در کشور خودشان می‌فروشد وارد بازار ایران می‌کنند.حریرچی افزود: میزان مالیات سیگار نیز در ایران از 181 کشور دنیا کمتر است در حالی که در کشورهای پیشرفته 70درصد قیمت سیگار مالیات است و ما نیز در ایران برای کاهش مصرف دخانیات چاره‌ای جز افزایش مالیات آن نداریم. 
افزایش مالیات مصرف سیگار را بخصوص در بین نوجوانان و فقرا کاهش می‌دهد. وی گفت: عرضه دخانیات و قلیان هنوز در کشور به خوبی ساماندهی نشده است اما برخورد با متخلفان ادامه دارد و هم اکنون در 18 استان و 30 دانشگاه علوم پزشکی مصرف قلیان ممنوع شده است. 
مالیات و جرایم مربوط به دخانیات بازدارنده نیست و با جریمه‌های 500 هزار تومانی تا یک میلیون تومانی نمی‌تواند با این پدیده مبارزه کرد.جتی خدمات تحویل قلیان در منزل در حال گسترش است و قلیان را در برخی مراکز به قیمت هر قلیان 50 هزار تومان عرضه می‌کنند و مشتری دارد.
افزایش سه برابری سالمندی
حریرچی افزود: یکی از مسائل مهمی که آینده نظام سلامت را تحت تاثیر می‌گذارد، افزایش سالمندی است، هم اکنون 9.2 درصد معادل 7 میلیون سالمند در کشور داریم که تا 8 سال آینده به 10 د رصد جمعیت و تا سال 2050 به 30 درصد جمعیت کشور افزایش می‌یابند.سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: رسیدگی به نیازهای این افراد و برخورداری از سالمندان سالم نیازمند برنامه ریزی است. اقدامی که اکنون شروع شده است ایجاد مراکز مراقبت در منزل است. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.