انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10096 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۴ - 10:05
آسیب شناسی استراتژی اصلاح طلبان
ستاره صبح بررسی می‌کند

آسیب شناسی استراتژی اصلاح طلبان

گروه سیاسی: گله‌هایی که از اردوگاه اصلاح‌طلبان نسبت به عهدشکنی‌ها به گوش می‌رسد، دیگر از تعارف سیاسی گذشته و آن‌چنان نقل محافل اصلاح‌طلبی شده که به نظر می‌رسد می‌تواند به یک راهبرد مانند عبور از «اعتدالیون» ختم شود. هفته گذشته محمدرضا عارف در مصاحبه‌ای احتمال عدم ائتلاف اصلاح‌طلبان در انتخابات 1398 را مطرح کرد و گفت: «قابل پیش‌بینی بود برخی از افراد حاضر در لیست اميد راهشان را از ما جدا خواهند کرد، ولی پیش‌بینی نمی‌کردیم در مجلس رودروی ما قرار بگیرند.» این سخنان کنایه‌آمیز در حالی ایراد شد که تنها یکسال و اندی از روی کار آمدن مجلس دهم و پیروزی لیست امید از گذشته است. گرچه عارف در مصاحبه تأکید ‌کرد که سخنان وی از موضع شخصی است، اما چون وی ریاست شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و ریاست فراکسیون امید را نيز بر عهده دارد، به نظر نمی‌رسد این صحبت بدون عقبه باشد. سخنان محمدرضا عارف واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخت و این سوال را در محافل سیاسی ایجاد کرد که اصلاحات در انتخابات آتی چه استراتژی را پی خواهد گرفت؟ البته به گفته اهل فن، شورای سیاست‌گذاری در بستن لیست امید در کلان‌شهرها دچار خطا شد. اتفاقی که این شورا را از چشم نخبگان و اهل فن دور کرد.

ستاره صبحفقط عهدشکنی‌ها نیست که امروز جریان اصلاح‌طلبی را به خود مشغول کرده، بلکه موضوع بر سر لباسی است که ظاهر اصلاح‌طلبی دارد، اما باطنش هرچه باشد چندان با مشی جناح چپ سازگار نیست. 
به گزارش خبر‌آنلاین، این پدیده نوظهور که این روزها محل نقد قرار گرفته است، نطفه‌اش در سال 94 بسته شد؛ یعنی زمانی که اصلاح‌طلبان با حامیان دولت به وحدت رسیدند و یک لیست مشترک دادند، اما بعد از ورود به ساختمان بهارستان، خط و مشی‌ها از یکدیگر تفکیک شد و هر روز که گذشت، این شکاف عمیق‌تر و علنی‌تر شد. حالا هرچه صحبت از پیمان‌شکنی به میان می‌آید مقصود افرادی هستند که اسفند 94 تابلو اصلاح‌طلبی بلند کردند و یک سال بعد در میدان جناح راست بازی کردند.
با این نگاه وقتی عارف می‌گوید: در انتخابات 98 رويکردمان را اصلاح یا پایان ائتلاف را اعلام خواهیم کرد. اصلاح‌طلبان، هرچند این صحبت را یک نگاه شخصی معرفی ‌کنند و تصمیم گرفتن برای دو سال دیگر را زود بدانند؛ اما معتقدند حق با عارف و منقدان شورای عالی سیاست گذاری  است..
اصلاح ائتلاف
سال 98 در راه است و تا آن زمان هرچند فرصت زیادی باقی مانده اما نتیجه ائتلاف گذشته و پیش‌بینی‌های آینده، دو راهی را بر سر راه اصلاح‌طلبان قرار داده است که از یک سو آن‌ها را به سمت وحدت و ائتلاف می‌کشاند و از سوی دیگر چراغ قرمز را روشن می‌کند.
مشخص نبودن فضای رقابت‌های مجلس در سال 98 یکی از موضوعاتی است که جریان اصلاحات را برای ائتلاف با اما و اگر مواجه کرده است؛ محسن رهامی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان همه این تردیدها را متوجه عملکرد برخی نمایندگان مجلس می‌داند که بعد از انتخابات تغییر رویکرد دادند. البته او با اینکه معتقد است باید تصمیمات بر اساس شرایط باشد و از امروز نمی‌توان برای دو سال دیگر تصمیم قطعی گرفت؛ به اصلاح در لیست نیز باور دارد و می‌گوید: ما سال 92 با اعتدالیون و آقای روحانی ائتلاف کردیم و آن ائتلاف را در سال 94 تکرار کردیم و امروز از آنچه انجام دادیم پشیمان نیستیم؛ اما اين روند ضعف‌هایی دارد که باید آن ضعف‌ها برطرف شود. رهامی راهکار برطرف کردن این نقطه ضعف را رصد نمایندگان می‌داند.
قاسم میرزایی نیکو، نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز از جمله افرادی است که به اصلاح معتقد است؛ اما اینکه چه اصلاحی باید در دستور کار قرار بگیرد را موکول می‌کند به ایام نزدیک به انتخابات و در نظر گرفتن شرایط زمان و مکان. او عمده مشکلات امروز را ناشی از نبود احزاب معرفی می‌کند و اعتقاد دارد تا حزب نباشد همین آش و همین کاسه است. 
حفظ انسجام 
در میان انتقادات نسبت به عملکرد شورای عالی اصلاح‌طلبان همچنان باقی است. عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است: برخی‌ها عنوان می‌کنند که جبهه‌ای عمل کردن باعث می‌شود اصلاح‌طلبان دچار انشعاب و تجزیه شوند، به نظر من هیچ‌گاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد و اصلاح‌طلبان انجسام خود را حفظ خواهند کرد.
وی درباره سازوکار انتخابی جریان اصلاحات برای برطرف کردن برخی از نقدهایی که به شورای عالی سیاست‌گذاری و اصلاح‌طلبان می‌شود، گفت: بهترین کار این است که اصلاح‌طلبان تعداد آرای احزابی که تأثیرگذاری اجتماعی بیشتری دارند و در زمان انتخابات مسئولیت‌هایی را پذیرا می‌شوند (چه از نظر نیروی انسانی و چه هزینه‌های اقتصادی) بدون تعارف در شوراها و جبهه‌ای فراگیر نسبت به احزابی که هیچ نقشی ندارند، افزایش دهند.
وی با بیان اینکه شخصیت‌های کاریزماتیک و کاریزما به طور طبیعی تأثیرات خودشان را دارند و درون ساختارهای شورایی باید حضور داشته باشند، گفت: بعضی از احزاب اصلاح‌طلب ادعایی دارند که به نظر من درست نیست، آن‌ها مدعی‌اند که این تشکل‌های فراگیر در ایام انتخابات فقط باید در میان احزاب بچرخد و افراد غیرحزبی هم درون شوراهای تصمیم‌گیر نباید حضور داشته باشند که این حرف اشتباهی است، شخصیت‌های کاریزماتیک نقش بسزایی در انتخابات محلی و منطقه‌ای دارند که نمی‌توان نقش آنها را نادیده گرفت.
احتمال تشکیل اتاق فکر 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره تشکیل اتاق فکر از سوی شورای عالی سیاست‌گذاری عنوان کرد:‌ شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان یک نهاد مستقل است و برای پیشبرد اهداف خود می‌تواند تصمیماتی را اتخاذ کند و این ربطی به شورای مشورتی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: اتاق فکرهایی در شوراها و درون احزاب مختلف تشکیل شده است که منافاتی با یکدیگر ندارند. احزاب اصلاح‌طلب و اصول‌گرا هر کدام که بیشتر در ایام انتخابات بروز و ظهور پیدا می‌کنند، این زمان اتاق‌های فکرشان باید درون ساختار جبهه‌ای، کار خودش را انجام دهد.
ناصری در پاسخ به این سوال که جبهه‌ای عمل کردن ممکن است باعث انشعاب و ائتلاف با جناح مقابل شود، گفت: هیچ‌گاه اتفاقی که منجر شود اصلاح‌طلبان دچار انشعاب شوند نخواهد افتاد،‌ اتاق فکرها برای همین شکل می‌گیرند.
وی خاطرنشان کرد: اگر دغدغه تشکیل اتاق فکر وجود دارد برای این است که تجزیه و انشعاب رخ ندهد، احزاب بزرگ و کوچک هم اصلاح‌طلب و هم اصول‌گرا به این نتیجه رسیده‌اند در ایام انتخابات چاره‌ای ندارند جز این که جبهه‌ای و فراگیر عمل کنند و حتی گاهی مطالبات حزبی خود را فراموش کنند.
پرهیز از تصمیمات زودهنگام 
همچنین محمد عطریانفر، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز درباره اظهارنظر اخیر محمدرضا عارف مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان در انتخابات 98 با اصول‌گرایان معتدل ائتلاف نمی‌کنند، اظهار کرد: آقای عارف اظهار نظر شخصی خود را بیان کرده است و حتی خودشان هم گفته‌اند که نظر شخصی‌شان است.
وی گفت: درباره وضعیت مشارکت در انتخابات 98 از الان نمی‌توان به ماجرا نگاه کرد و زود است، کمتر از 6 ماه یا یک سال مانده به برگزاری انتخابات، تکلیف احزاب سیاسی و جبهه‌های متعلق به آنان مشخص‌ترمی‌شود.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اگر بتوانیم نقش احزاب را به صورت فراگیر پایدار کنیم، اجازه بدهیم به صورت جدی ایفای نقش کنند، نهادهای مسئول هم رابطه روشنی با احزاب داشته باشند و همچنین از مصونیت‌های حقوقی و قانونی کافی برخوردار باشند، نتیجه این مهم ما را به سمت تقویت احزاب پیش می‌برد.
عطریانفر گفت: مسلما احزاب همواره باید در قامت هویت سیاسی مستقل خودشان در انتخابات شرکت کنند از این جهت بنده اظهارنظر عارف را تأیید میکنم.
وی گفت: شرایط عمومی ما به گونه‌ای است که نوعا به صورت جبهه‌ای حرکت می‌کنیم و به اقتضای شرایط هم ممکن است برخی ائتلاف‌ها را ایجاد کنیم، چنانچه در انتخابات مجلس پیشین چنین وضعیتی را دیدیم.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ائتلاف با اصول‌گرایان معتدل به نفع اصلاح‌طلبان بوده است، بیان کرد: بحث منافع جریانی و گروهی نمی‌کنیم در هر انتخابات نزدیک شدن‌ها، دور شدن‌ها، همدلی‌، هم‌فکری،کار جمعی کردن و مرزبندی‌هایی که معمولا مطرح می‌کنیم، معطوف به این است که محصول آن خروجی روشنی یعنی تأمین منافع مردم باشد، بحث اصلاح‌طلب و غیر اصلاح‌طلب نداریم، اصلاح‌طلبان و معتدلین اینگونه فکر می‌کنند.در مجموع به نظر می‌رسد آنچه امروز جریان چپ به آن نیاز دارد تقویت احزاب با رویکردهای اصلاح‌طلبی است مسئله‌ای که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به عنوان مهمترین اتاق فکر این جریان باید برای آن ساز و کاری تعیین کند تا حتی اگر قرار است بی‌نیازی خود را از ائتلاف اعلام کند خلأ نیرو، آنها را به زمین دیگران نکشاند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.