انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10094 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۴ - 09:56
نافرجامی تهدیدهای ترامپ
سید جلال ساداتیان، کاردار پیشین ایران در لندن در گفت‌و‌گو با ستاره صبح:

نافرجامی تهدیدهای ترامپ

گروه سیاسی: اظهارات دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل بیش از آنکه مورد مضحکه جهانیان واقع شود، موجب ناراحتی مقامات آمریکایی شد. ترامپ به نوعی نخستین رئیس‌جمهور ایالات متحده است که این چنین با ادبیات، رفتارها و اقدامات خود آمریکا را بی‌اعتبار کرده به اندازه‌ای که حتی متحدان اروپایی این کشور هم دیگر اعتماد چندانی به آن ندارند. در سوی مقابل روحانی از ادبیاتی بهره برد که نشان داد ایران هیچ‌گاه به دنبال تنش در منطقه و جهان نیست. در همین ارتباط گفت‌و‌گویی با سید جلال ساداتیان کاردار پیشین ایران در لندن و تحلیل‌گر روابط بین‌الملل انجام داده‌ایم که نقطه نظرات وی را در پی می‌خوانید:

ستاره صبح

  • نظر شما در ارتباط با سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل چیست؟

صحبت‌های ترامپ در مقام یک رئیس‌جمهور شایسته برای ایالات متحده آمریکا نبود، بلکه نظیر سخنان یک فرد حقوقی از دنیای سیاست بود که بسیار سخیف و بیشتر به صورت شعاری مطرح شد. به گونه‌ای که حتی دوستان او و تحلیل‌گرانی که در مجموع نظر خوشی نسبت به ایران نداشتند، صحبت‌های ترامپ را تقبیح کردند. تهدیدات ترامپ امکان اجرایی شدن ندارد، چراکه نخست ایالات متحده خود را مسئول‌ترین کشور متعهد به اجرای ضوابط بین‌المللی می‌داند. برجام یکی از همین ضوابط است. آمریکا اگر نظراتی راجع به برجام دارد می‌تواند با استدلال آن را به گروه ناظر ارجاع دهد و از آن‌ها بخواهد که به این دلایل و با توجه به این اسناد و مدارک به تخلف ایران رسیدگی کنند. این در حالی است که به نظر می‌رسد ترامپ بغض و کینه‌ای از اوباما به دل دارد که قصد کرده هرچه او فراهم آورده از بین ببرد. موضوعی که منجر شده تا او در بخش‌های مختلف ناکام باشد. برای نمونه در ارتباط با موضوع برجام که در زمان اوباما کلید خورد و آمریکایی‌ها مدعی بودند از طریق این قطعنامه قصد دارند امکان دست‌یابی ایران به سلاح اتمی را از میان ببرند، آن هم در حالی که جمهوری اسلامی و مقام رهبری بارها اعلام کرده بودند مقصود ایران از انرژی هسته‌ای ساخت بمب اتمی نیست، به دلیل آنکه این قطعنامه توانست حق ایران برای داشتن تکنولوژی هسته‌ای را به رسمیت بشناساند مورد کینه و نفرت ترامپ قرار گرفته و او قصد دارد تا به هر طریقی که شده این دستاورد بین‌المللی را خدشه‌دار کند. جمهوری اسلامی در تمامی این سال‌ها به دنبال به رسمیت شناختن حقش در مجامع بین‌المللی بود و قصد داشت در شورای امنیت حق خود را به اثبات برساند. این در حالی است که ترامپ این توافق را به معنای شکست آمریکا می‌داند که بیشتر از زبان صهیونیست‌ها، اسرائیل و نتانیاهو چنین ذهنیتی بازتاب پیدا کرده است. نتانیاهو بارها اعلام کرده این بدترین توافقی بود که آمریکا آن را پذیرفته و باید به هر طریقی که شده آن را از بین برد. این موضوع با عبارت‌های گوناگونی از سوی او عنوان شده، در حالی که هربار به او تفهیم کرده‌اند آمریکا نمی‌تواند از این توافق خارج شود، چراکه در این صورت کاملا منزوی خواهد شد. موگرینی سه بار در رابطه با این موضوع به آمریکا سفر کرده است. این همه نشان از آن دارد که اروپایی‌ها بر این توافق پایدارند. رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل مکرون هم مواضع صریح خود را اعلام کرده است. هم اکنون ترامپ هم از درون ایالات متحده، هم از ناحیه متحدان اروپایی و هم از سوی کشورهایی که با او رقابت دارند مورد تقبیح قرار گرفته است. به عقیده من اگر ترامپ قصد داشته باشد به شعارهای غیرمنطقی خود جامه عمل بپوشاند و توافق کنگره را بگیرد بزرگ‌ترین ضربه را به ایالات متحده خواهد زد.

  • وزیر امور اخارجه آمریکا چندین بار اعلام کرده مفاد برجام مورد قبول آمریکا نیست و در آینده تغییراتی در آن اعمال خواهند کرد. نظر شما در این ارتباط چیست؟

برجام به عنوان یک توافق‌نامه حقوقی و بین‌المللی اجرا شد و قطعنامه 2231 شورای امنیت مُهر تأیید بر آن بود. اگر کسی نظری بر خلاف مفاد برجام دارد باید از کانال‌ها و مسیرهای مشخص شده برای آن استفاده کند. به طور مثال در مورد عدم اجرا یا بد اجرا شدن توافق به نهادهای مربوطه باید مراجعه شود. این بخش قضیه در خود برجام پیش‌بینی شده است، اما اینکه کسی بخواهد برجام را تغییر دهد غیر ممکن است. هرچند در ارتباط با اجرای مفاد و مسائلی نظیر عدم تعهد ایران به برجام، می‌توان با اثبات و ارائه ادله و مدارک به مراجع مشخص شده در برجام مراجعه و طرح شکایت کرد. آژانس تاکنون هفت‌بار پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است. اگر سند و مدرکی دال بر عدم پایبندی ایران به برجام وجود دارد، می‌توانند به آژانس، هیأت ناظر و شورای امنیت شکایت کنند.

  • نظر شما در ارتباط با صحبت‌های روحانی چیست؟

روحانی معقول و آرام حرف‌های خود را زد و به زیبایی عنوان کرد که ایران مسیر تمدن را طی کرده و از طریق مولوی، سعدی و حافظ دنیا را تسخیر کرده است. در مورد تغییر برجام همان‌طور که شاهد بودیم گفتند غیر قابل بحث است. درباره مسائل منطقه‌ای و اینکه ادعا می‌شود ایران منطقه را به تنش کشیده، گفت حضور ما در منطقه به درخواست دولت‌های قانونی سوریه و عراق است. روحانی بدون آنکه تمام وقت خود را به پاسخگویی مستقیم به ترامپ تلف کند دنیا را مخاطب قرار داد و حرف‌های استدلالی خود را مطرح کرد. هرچند برخی معتقدند که شاید بهتر بود مسائلی از جمله نسل‌کشی در میانمار با صراحت و جدیت بیشتری مطرح می‌شد که جای خالی آن‌ها دیده شد، اما نباید فراموش کرد که کمبود زمان و وسعت مطالب هم در این بین تأثیرگذار بود.

  • برخی بر این عقیده‌اند که رفتارهای ترامپ نوعی تاکتیک برای حفظ هراس متحدان آمریکا در نقاط مختلف دنیاست. نظر شما در این ارتباط چیست؟

واقعیتی که در این ارتباط باید بپذیریم این است که ایالات متحده آمریکا با وجود تمام مشکلاتی که با آن‌ها دست به گریبان است، اما هنوز قدرتمندترین کشور دنیاست. نمی‌خواهم بگویم به صورت تک قطبی، اما کشوری است که بنیه و توان بالایی دارد و خود را با پرستیژترین و قدرتمندترین کشور دنیا معرفی می‌کند. اگر چنین تعریفی را بپذیریم شاهد خواهیم بود که اقدامات و رفتارهای ترامپ آمریکا را به عنوان بی‌اعتبارترین کشور دنیا که دیگر کشوری به آن اعتماد نخواهد کرد شناخته می‌شود. اگر برجام از سوی ترامپ زیر پا گذاشته شود دیگر کسی قادر به مذاکره با آمریکا نخواهد بود، چراکه دیگر نمی‌توان با چنین آمریکایی وارد گفت‌و‌گو و دیپلماسی شد. این کشور به تمام اعتبار و حیثیت خود پاسخ منفی داده و خط بطلانی بر آن کشیده است. اینکه ترامپ تاکتیکی در پیش گرفته و گمان می‌کند باید چنین حرف‌هایی را بزند، به اعتقاد من چندین‌بار امتحان کرده و سرش به سنگ خورده است. حتی در مسئله پیمان آب و هوایی پاریس شاهد بودیم که مطرح کردن خروج از پیمان او را با چه حوادثی روبه رو کرد. شعار ترامپ این است که من به فکر آمریکا و منافع خودمان هستم. ترامپ شخصی اقتصادی است که منافع را در نظر می‌گیرد که این در دنیای کنونی و دهکده جهانی امکان‌پذیر نیست. رئیس‌جمهور آمریکا شاید چند صباحی مجال چنین حرف‌هایی داشته باشد، اما آمریکا هم عقلایی دارد و این جبهه در مقابل ترامپ ایستادگی خواهد کرد. کمااینکه از همین لحظه زمزمه اثبات عدم کفایت ترامپ در محافل درجه یک آمریکایی مطرح شده است. اثبات شدن یا عدم اثبات این موضوع بحث دیگری دارد. من می‌خواهم بگویم که تا امروز چنین چیزی وجود نداشته که رئیس‌جمهور آمریکا در همان سال اول فعالیت مورد اعتراض واقع شود، آن هم اعتراضی در این حجم و حتی از میان هم حزبی‌های خودش که این نشان می‌دهد حرف‌های ترامپ معقول نیست و حتی اگر استراتژی و تاکتیکی هم در پیش گرفته باشد، تاکتیک و استراتژی درستی را انتخاب نکرده است. بیشتر به نظر می‌آید که این صحبت‌ها در اثر کم‌اطلاعی و موهومات موجود در ذهن ترامپ است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.