انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10092 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۴ - 09:38
زلزلۀ سیاسی درآلمان

زلزلۀ سیاسی درآلمان

نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه آلمان را می‌توان یک زلزله خفیف سیاسی و شکست احزاب سنتی «دموکرات مسیحی» و «سوسیال دموکرات» دانست. گرچه دموکرات مسیحی‌ها توانستند بار دیگر اکثریت کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص دهند، اما نزول ۹ درصدی و کسب تنها ۳۳ درصد آرا، ضعیف‌ترین نتیجه از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون برای این حزب را رقم زده است. همچنین حزب سوسیال دمکرات، شریک ائتلافی حزب دموکرات مسیحی نیز بیش از ۵ درصد از آرای خود را در این انتخابات از دست داد و با کسب ۲۰ درصد آرا، ضعیف‌ترین حضور انتخاباتی خود از سال ۱۹۳۳ تا کنون را به نمایش گذاشت. از سویی دیگر از زمان جنگ جهانی دوم، برای نخستین‌بار تا کنون حزبی راست‌گرا موسوم به «آلترناتیو برای آلمان» یا A.D.F که تنها چهار سال سابقه دارد بدون ارائه برنامه و مانیفست مشخص و صرفا با تکیه بر شعار‌های بدون پشتوانه مثل ضدیت با مهاجران و مسلمانان، توانست با کسب ۵/۱۳ درصد آرا حزب سوم آلمان شود. این حزب ۹۰ کرسی از ۶۳۲ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داد. برآوردها نشان می‌دهد این حزب که موفق شده بیش از یک میلیون رأی از حزب دموکرات مسیحی مرکل و حدود نیم میلیون رأی از حزب سوسیال دموکرات را جذب کند، پدیده انتخابات شده و در مقابل این موفقیت شکستی برای احزاب سنتی رقم زده است. بر این اساس مرکل در حالی چهارمین دوره صدراعظمی خود را با تحمل شکست خفیف از راست‌گرایان آغاز خواهد کرد که آلمان در دوره صدرات وی توانست به سومین قدرت صنعتی و پنجمین قدرت اقتصادی دنیا تبدیل شود. تحلیل‌گران بر این اعتقادند که احزاب «دموکرات مسیحی» و «سوسیال مسیحی» چوب سیاست‌های مهاجرتی آنگلا مرکل از سال ۲۰۱۵ به بعد را خوردند. البته انسان‌دوستان و بشردوستان از اینکه مرکل درهای آلمان را به روی آوارگان گشود، او را تحسین می‌کنند.

ستاره صبحبا اعلام نتایج انتخابات پارلمانی آلمان، مشخص شد که پیروز واقعی این رقابت، نه احزاب سنتی، بلکه حزب راستگرا و ضدخارجی «آلترناتیو برای آلمان» است. براثر این انتخابات آرای احزاب حاکم کنونی به شدت کاهش یافت و آرایش پارلمان 6 حزبی شد. پیش‌بینی‌ می‌شود دولت آینده آلمان ائتلافی از سه حزب باشد. بر اساس گزارش «دویچه‌وله»، پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی، که شکستی برای احزاب حاکم کنونی بود، رهبران حزب سوسیال دموکرات آلمان صریحا اعلام کردند که وارد ائتلاف دولتی نخواهند شد و در جایگاه اپوزیسیون قرار خواهند گرفت. آن‌ها می‌گویند نتایج انتخابات در واقع یک «نه» به ائتلاف بزرگ حاکم بود، بنابراین سوسیال‌دموکرات‌ها «اخلاقاً» موظف‌اند به این خواست رای‌دهندگان احترام بگذارند. در رد ائتلاف بزرگ و مشارکت در دولت، سوسیال‌دموکرات‌ها به آرایش جدید پارلمان نیز توجه دارند. اگر آن‌ها وارد ائتلاف دولتی شوند، آنگاه رهبری اپوزیسیون به دست آلترناتیو برای آلمان خواهد افتاد و موقعیت این حزب راستگرا و افراطی را در ساختار سیاسی آلمان بیش از پیش تقویت خواهد کرد، اما حضور حزب سوسیال دموکرات در اپوزیسیون این شانس را از آن‌ها خواهد گرفت.
جشن پیروزی راستگرایان
کسب پیروزی ۱۳ درصدی شاید برای برخی هواداران حزب پوپولیست و ضد خارجی «آلترناتیو برای آلمان» نیز دور از انتظار بود. به همین دلیل هلهله شادی ناشی از این پیروزی بزرگ، در ستاد مرکزی این حزب در برلین بلند است. اعضا و رهبران این حزب جشن پیروزی خود را با سرودی ملی آلمان و هوا کردن بادکنک‌های رنگارنگ آغاز کردند. برای نخستین‌بار در تاریخ بعد از جنگ جهانی دوم آلمان، حزبی وارد پارلمان آلمان شده که راست‌تر از حزب حاکم دموکرات مسیحی است. «الکساندر گاولند»، یکی از رهبران این حزب در جشن پیروزی، اعضا و هوداران حزبش را به خویشتنداری فراخواند و خطاب به آن‌ها گفت: مخالفان سیاسی همه نیروی خود را به کار خواهند گرفت تا حزب آلترناتیو را به منتهی‌الیه راست برانند. از این رو او از هم‌حزبی‌های خود خواست که در بروز و بیان شادی خود عاقلانه رفتار کنند و کاری نکنند که بعدا به پای این حزب نوشته شود. در مراسم پیروزی این حزب، شعارهایی مبنی بر درخواست استعفای آنگلا مرکل نیز در فضای جشن طنین‌انداز بود. در مواردی حتی لحن شادی‌ها و شعارها، حالت نظامی پیدا کرد: «پیروی از آن ماست؛ ما آمده‌ایم و هیچ‌گاه دیگر باز نخواهیم گشت...». «آندریاس اوتی»، یکی از رهبران این حزب از بالای تریبون مراسم گفت: «بالاخره یک بحث پارلمانی درباره میلیون‌ها نفری که به آلمان آمده‌اند به‌وجود خواهد آمد.»
بازندگان انتخابات
حزب سوسیال دموکرات آلمان و احزاب متحد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی بازندگان انتخابات سراسری ۲۰۱۷ آلمان هستند. سوسیال‌دمکرات‌ها حدود ۵ درصد و اتحادیه دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی بیش از ۸ درصد آرای خود را نسب به انتخابات سال ۲۰۱۳ از دست داده‌اند. با این نتایج، حزب سوسیال دموکرات بدترین نتایج تاریخ خود را به‌دست آورده است. دهه‌های قبل آرای این حزب کمتر از۳۰ درصد نبود. علاوه بر مشکلات نظری و برنامه‌ای موجود در کل سوسیال دمکراسی اروپا در دو دهه اخیر، سوسیال‌دموکرات‌های آلمان از زمان دولت «گرهارد شرودر» بدین‌سو، بخش قابل توجهی از آرای خود در میان رأی‌دهندگان سنتی و بیش از همه طبقه کارگر و طبقه متوسط آلمان را از دست داده است. سیاست‌های راستگرایانه «شرودر» یک علت آن بوده و علت دیگر از بین رفتن سیمای سوسیال دموکراتیک این حزب در ائتلاف چهارساله با اتحادیه احزاب مسیحی به رهبری آنگلا مرکل بوده است. احزاب متحد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی نیز به‌نظر می‌رسد چوب سیاست‌های مهاجرتی آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۵ را خوردند. خانم مرکل هر چند به خوبی توانست از پس ورود نزدیک به میلیون‌ها مهاجر از خاورمیانه به آلمان بربیاید، اما این کار بدون آسیب نبود و او بخشی از نفوذ خود در میان رای‌دهندگان را از دست داد. این آرا به‌طور عمده به کیسه حزب ضدخارجی «آلترناییو برای آلمان» ریخته شد.
برندگان انتخابات
به اعتقاد تحلیل‌گران و روزنامه‌نگاران آلمانی، انتخابات پارلمانی ۲۴ سپتامبر آلمان، دو برنده واقعی داشت. برنده نخست حزب پوپولیست و راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» است که در سال ۲۰۱۳ در صحنه سیاست آلمان ظهور کرده است. این حزب پیش از انتخابات روز یکشنبه، تنها در چند پارلمان محلی آلمان حضور داشت، اما اکنون نه تنها وارد پارلمان سراسری شده بلکه به سومین فراکسیون قوی در «بوندستاگ» نیز تبدیل شده است. دومین برنده واقعی انتخابات روز یکشنبه، حزب لیبرال «دموکرات‌های آزاد» است. این حزب در سال ۲۰۱۳ نتوانست از حد نصاب ۵ درصد عبور کند و به‌طرز غیرمنتظره‌ای از سیاست آلمان حذف شد، اما امسال این حزب با کسب حدود ۱۰ درصد آرا و ۷۰ کرسی پارلمانی با قدرت بیشتری به صحنه بازگشت. لیبرال‌ها این پیروزی را بیش از همه مدیون رهبر جوان و کاریزماتیک خود، «کریستیان لیندنر» هستند. «لیندنر» سال گذشته پیروزی دیگری را در ایالت پرجمعیت «نوردراین وستفالن» برای حزب خود رقم زد و اکنون شریک حزب دموکرات مسیحی در دولت این ایالت است. با اعلام برآوردهای اولیه از نتایج انتخابات پارلمانی، گمانه‌زنی‌ها درباره ائتلاف‌های احتمالی برای تشکیل دولت آینده آلمان شروع شد. حزب سوسیال دمکرات اعلام کرده نمی‌خواهد وارد ائتلاف بزرگ با اتحادیه احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی شود. 
اگر حزب سوسیال دموکرات در گفته خود راسخ بماند، آنگاه تنها ائتلاف ممکن برای تشکیل دولت در آلمان، ائتلاف موسوم به «جامائیکا» خواهد بود. این ائتلاف متشکل از احزاب متحد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، حزب لیبرال‌ها و حزب سبزها خواهد بود. بنابر برآوردهای اولیه مجموع این احزاب حدود ۳۴۹ کرسی را در پارلمان آلمان به دست آورده‌اند و می‌توانند یک دولت تشکیل دهند. تعداد کرسی‌های لازم برای تشکیل دولت ۳۱۶ کرسی است. 
پیام نتیجه انتخابات برای احزاب
هر چند حزب اتحاد دمکرات مسیحی آنگلا مرکل (به همراه حزب خواهری خود سوسیال مسیحی‌ها) همچنان با حدود 33 درصد آرا، قدرتمندترین حزب آلمان باقی مانده، اما مسئله مهم این است که این حزب نزدیک به 9 درصد از آرای خود را از دست داده و بدترین نتیجه انتخاباتی از سال 1949 تا کنون را کسب کرد ودرواقع متحمل یک شکست سیاسی شد. حزب سوسیال دمکرات شریک ائتلافی حزب دمکرات مسیحی نیز بیش از 5 درصد از آرای خود را از دست داد و با کسب حدود 20 درصد از آراء ضعیف‌ترین نمایش انتخاباتی خود از سال 1933 تا کنون را داشت. از سوی دیگر، حزب لیبرال «دمکرات‌های آزاد» آلمان که در انتخابات سراسری ۲۰۱۳ ناکامی تلخی را تجربه کرد و با کسب 8/4 درصد آرا برای اولین‌بار در دوران پس از جنگ نتوانست وارد پارلمان آلمان شود، این‌بار حدود 11 درصد آرا را کسب کرد و در رتبه چهارم قرار گرفت و بار دیگر وارد پارلمان آلمان شد. حزب چپ و حزب سبزها نیز تقریبا نتیجه‌ای مشابه چهار سال پیش کسب کردند و هر کدام با کسب حدود 9 درصد آرا بار دیگر وارد پارلمان شدند.اما در مقابل حزب نوظهور «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) که چند ماه پیش از انتخابات سال 2013 تاسیس شد و آن سال با کسب 7/4 درصد آرا به علت نرسیدن به حد نصاب 5 درصدی موفق نشد وارد پارلمان شود، توانست 5/13 درصد رأی مردم را به خود اختصاص دهد؛ برآوردها نشان می‌دهد بیش از یک میلیون رأی از حزب دمکرات مسیحی مرکل و حدود نیم میلیون رأی نیز از حزب سوسیال دموکرات جذب حزب آلترناتیو برای آلمان شده است.
بر این اساس حزب آنگلا مرکل(دمکرات مسیحی) حدود 239 کرسی و حزب سوسیال دموکرات حدود 149 کرسی در پارلمان خواهد داشت. پس از آن‌ها حزب «آلترناتیو برای آلمان» حدود 90 کرسی خواهد داشت و احزاب دموکرات‌های آزاد و چپ‌ها نیز حدود 65 تا 80 کرسی خواهند داشت. با توجه به آرایش احزاب در پارلمان، هیچ ائتلاف دولتی بدون رهبری حزب دمکرات مسیحی امکان‌پذیر نیست که آنگلا مرکل نیز در سخنان یکشنبه خود به این مسئله اشاره کرد.
مشارکت بالا در شهرهای بزرگ
میزان مشارکت مردمی در انتخابات روز یکشنبه حدود 75.9 درصد اعلام شده که نسبت به انتخابات چهار سال پیش افزایش داشته است. مشارکت در انتخابات سال 2013 در حدود 71.5 درصد بود.
در مونیخ نرخ مشارکت به بیش از ۸۹ درصد رسید. چهار سال پیش میزان مشارکت ساکنان مونیخ در انتخابات کمی بیش از ۷۰ درصد بود. در شهر برلین میزان مشارکت به بیش از ۶۰ درصد رسید که حدود ۲ درصد بیشتر از انتخابات سال ۲۰۱۳ است. در ایالت «زاکسن آنهالت» در شرق آلمان مشارکت در انتخابات نسبت به دوره قبل بیشتر است. بیش از ۶۲ درصد واجدین شرایط رأی‌دادن در حوزه‌های رای‌گیری حضور یافته و رأی داده‌اند. این میزان در 4 سال پیش ۵۶ درصد بود. میزان مشارکت در انتخابات «زاکسن آنهالت» مشابه انتخابات ۱۹۹۸ است که تاکنون بالاترین نرخ حضور رای‌دهندگان در این ایالت به شمار می‌آید. در سال ۲۰۱۳ کمی بیش از ۴۷ درصد واجدین شرایط رأی خود را به صندوق‌ها ریخته بودند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.