انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10090 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۳ - 17:23
وضعیت 3000 «کودکان کار» تهران
حواشی طرح ساماندهی کودکان کار خیابانی

وضعیت 3000 «کودکان کار» تهران

مدتی است ولوله‌ طرح «جذب و ساماندهی کودکان کار خیابان» به دل مردم پایتخت افتاده است. دولت مردان و مسئولان که با اعتماد به اقدامات صورت گرفته، از پروسه سه ماهه طرح و بودجه تامین شده‌ آن سخن می‌گویند، انگار دربرابر اعتراضات و انتقادات و احتمالا شکست طرح اقدامی صورت نخواهند داد. احمد خاکی معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، در خصوص طرح جذب و ساماندهی کودکان کار خیابان گفت: طرح مذکور همچنان ادامه خواهد یافت تا کودکان کار و خیابان سطح شهر تهران کاملا شناسایی شده و برای هر یک از آنها به طور مشخص پرونده دیجیتالی تشکیل شود. این در حالی است که در جریان اجرای این طرح تکلیف آن دسته از کودکان کار و خیابانی که چندین‌بار طی طرح‌های گذشته جمع‌آوری و جذب شده‌اند نیز مشخص خواهد شد. در گود دیگر میدان سازمان‌های مردم نهاد، فعالین اجتماعی قرار دارند و البته برخی مسئولان همچون «بهاره آروین»‌ عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران که در هشتمین جلسه شورا، مخالفت و اعتراض خود را بیان نموده و اجرای طرح را ظلم فاحش به کودکان و خانواده‌های آنها دانسته است. آروین در نطق پیش از دستور خود با اشاره به طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان گفت: «چندین دستگاه مملکت جمع شده‌اند تا این جاماندگان از کودکی و مهر را از جلوی دیدگان دور کنند مبادا که لابد اسباب دل‌مشغولی‌ شوند». گزارش حاضر قیاسی بین موافقان و مخالفان اجرای طرح ساماندهی است.

ستاره صبحطبق آمار به دست آمده، تعداد کودکان خیابانی تهران بیش از ۳ هزار نفر است که طبق بررسی‌ها فقط ۳۶ درصد آنها ایرانی هستند و در میان کودکان ایرانی نیز ۹۰ درصد غیر تهرانی‌اند.احمد خاکی، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، در خصوص طرح جذب و ساماندهی کودکان کار خیابان افزود: از میان پذیرش شدگان تاکنون ۲۵۵ کودک به مراکز یاسر، شهدای افسریه و بعثت بهزیستی ارجاع داده شده‌اند و مرکز ورامین ویژه ساماندهی کودکان اتباع بوده و تحت نظارت سازمان بهزیستی نیست. سال گذشته ۶۴ درصد از کودکان کار و خیابان اتباع بودند اما آمارهای طرح کنونی حاکی از افزایش این آمار است به طوریکه بیش از ۷۰ درصد این کودکان اتباع هستند.بر اساس طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان که در سه ماهه اول سال جاری صورت گرفت تنها ۳۶ درصد کودکان کار و خیابان حاضر در تهران، ایرانی بودند. در این میان ۹۰ درصد آنان نیز تهرانی نبوده و از سایر استان‌ها به تهران مهاجرت کرده بودند. اکثر کودکان ایرانی جذب شده در این طرح از استان‌های خراسان جنوبی و رضوی و پس از آن نیز استان‌های کرمانشاه،‌ لرستان و بوشهر دارای بیشترین فراوانی بودند؛ این درحالی است که در میان اتباع نیز اکثرا افغان و درصد کمی از این کودکان پاکستانی بودند. البته تعداد کودکان ساماندهی شده بسیار بیشتر از این رقم است اما فقط ۲۵۵ نفر از آنها به بهزیستی مربوط می‌شدند این در حالی است که در این میان ۷۰ درصد آنها اتباع بوده و طبق قانون آنها را به اداره اتباع وزارت کشور تحویل داده‌ایم. هم اکنون ۴۵۰۰ کودک توسط مراکز شبه خانواده بهزیستی استان تهران حمایت و نگهداری می‌شوند؛ این درحالی است که اگر بهزیستی از آنها حمایت نکند به کودک کار و خیابان تبدیل خواهند شد. به گزارش ایسنا، در خصوص آن دسته از کودکان کار خیابان که به علت مشکلات مالی خانواده اقدام به کار می‌کنند، این دسته از کودکان و خانواده‌های آنان تحت حمایت‌های کمیته امداد و بهزیستی قرار خواهند گرفت تا در جهت توانمندسازیشان از آنها حمایت کنیم.
بر اساس مشاهدات، بسیاری از این کودکان به ویژه کودکانی که به مرکز یاسر ارجاع داده شدند وضعیت مالی خوبی داشتند و با لباس مبدل به جهت استفاده از احساسات مردمی اقدام به این کار می‌کردند که البته درصدد شناسایی آنها هستیم. اتباع به ویژه افغان‌ها به علت خلأهای قانونی موجود در کشور از وضعیت موجود سوءاستفاده کرده و تعداد کودکان کار خیابان پایتخت را به شکل چشمگیری افزایش داده‌اند. 
این کودکان مدعی‌اند که با پرداخت ۱.۵ میلیون تومان ۱۷، ۱۸ نفری از مرز افغان به وسیله ماشین به تهران آورده می‌شوند این در حالی است که اغلب آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشته و کودکان هفت تا هشت ساله و کمتر نیز در میان آنها دیده می‌شود. همه آنها مدعی‌اند که پدر و مادران‌شان فوت کرده‌اند زیرا می‌دانند طبق قانون ایران در صورت عدم شناسایی والدین نمی‌توان آنها را رد مرز کرد. باید خلأهای قانونی در این حوزه را برطرف کنیم و باید بتوانیم بر اساس حکمی، چنانچه خانواده‌های این کودکان در افغانستان حضور دارند آنها را شناسایی کرده و نسبت به رد مرز آنها اقدام کنیم.
واکنش تند آروین به طرح جمع‌آوری کودکان کار
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران، ری و تجریش به طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان واکنش نشان داد و به شهردار تهران در این خصوص تذکر داد.بهاره آروین صبح روز یکشنبه در هشتمین جلسه شورای شهر پنجم در نطق پیش از دستور خود با اشاره به طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان، با بیان اینکه چندین دستگاه مملکت جمع شده‌اند و میلیاردها تومان بودجه مملکت را هزینه می‌کنند تا بی‌پناهترین انسان‌های این شهر را از جلوی چشم‌ها دور کنند، گفت: کودکانی که ناخواسته و بالاجبار به دنیای سرد و خشن بزرگسالی پرتاب شده‌اند بدون اینکه امکان تجربه لذت بخش لحظه‌های سرخوشانه کودکی را داشته باشند، کودکانی که به خاطر فقر و دیگر شرایط آسیب‌دیده خانواده، مجبور به کار در خیابان شده‌اند، چندین دستگاه مملکت جمع شده‌اند تا  این جاماندگان از کودکی و مهر را از جلوی دیدگان دور کنند مبادا که لابد اسباب دل‌مشغولی‌ شوند.
وی افزود: به گفته مسئولین بهزیستی، 90 درصد کودکانی که با زور و اجبار از سطح شهر جمع آوری می‌شوند دارای سرپرست و خانواده‌اند که برای بازپس‌گیری فرزندان‌شان به مراکز نگهداری موقت این کودکان مراجعه می‌کنند. فرآیند کار این‌گونه است که خانواده‌ها پس از پرس‌وجو و یافتن فرزندشان در یکی از مراکز نگهداری، باید بروند در دادگاه تعهد بدهند که دیگر بچه‌شان کار نخواهد کرد و بعد حکم قضایی برای آزادی و بازپس‌گیری فرزندشان بگیرند، چرخه‌ای معیوب، بی‌ثمر و سرشار از هزینه‌های گزاف روانی که به کودکان و خانواده‌های آسیب‌دیده‌شان وارد می‌شود
به گفته مسئولان مربوطه، حدود 60 تا 70 درصد این کودکان غیرایرانی هستند، حال می‌توان پرسید که این شاخ و شانه دولتی برای چه کسی کشیده می‌شود؟ برای افغانستانی‌های نجیب، سر به زیر و در عین‌حال بی‌کس و کار در این مملکت که باید دنبال بچه‌های‌شان، پیش کوچک و بزرگ مسئولین ما گردن خم کنند؟ برای زهر چشم گرفتن از چنین بی‌پناهانی است که به چندین دستگاه دولتی لشکر کشی کرده‌اند؟ زورمان به علت‌های «قدر قدرت» اجتماعی نمی‌رسد، به جایش یقه معلول‌های آسیب‌‌دیده‌ای را می‌گیریم که نفس خودشان و زندگی‌شان در زیر آسیب‌های حاصل از علل اجتماعی به شماره افتاده است؟ زورمان به حذف علت نمی‌رسد، معلول را برای چندصباحی هم که شده حذف می‌کنیم؟ چه کسی را گول می‌زنیم؟
به گزارش ایسنا، عضو هیئت ریسه شورای شهر تهران با بیان اینکه کار این چندین دستگاه دولتی در برخورد با کار کودکان در خیابان مثل فردی است که مدام تب می‌کند و درد استخوان امانش را می‌برد اما به جای کشف علت، روی به تب‌برها و مسکن‌های موقتی می‌آورد تا چند روزی احساس کند اوضاع رو به راه شده است و این امر از بین بردن عوارض و نشانه‌های جدی یک بیماری را تا آنجا ادامه می‌دهد که بیماری تمام رگ و پی جسمش را تسخیر کند و دیگر هیچ دارو و درمانی ثمری نداشته باشد.  وی گفت: جمع‌آوری و انتقال اجباری کودکان به مراکز نگهداری موقت نه عقلانی است نه اخلاقی نه قانونی، گیریم که قانون حکم بر ممنوعیت کار کودک داده است، برچه مبنا قربانی یک جرم را به گروگان می‌گیرند تا مسئول و سرپرست مربوطه بیاید و تعهد بدهد که کار کودک را متوقف می‌کند؟بهاره آروین افزود: گذشته از این، چند درصد این خانواده‌ها از سر سیری و کودک‌آزاری فرزندشان را به کسب درآمد وامی‌دارند و چند درصدشان از سر اضطرار و نداری و ناچاری؟ قانون این است که آدم‌ها را بابت فقر و نداری و ناچاری‌شان دچار رنج مضاعف کنیم؟ چشم گریان مادرها و دست لرزان پدرهایی که امضای تعهد می‌دهند مشکل کار کودک‌ را حل می‌کند؟ تا به حال حل کرده است؟ چه کسی را گول می‌زنید؟ چه کسی را گول می‌زنیم؟ اروین ادامه داد: از شهردار محترم تهران، جناب آقای دکتر نجفی  به عنوان یک شخصیت فرهنگی و با سابقه طولانی و درخشان در آموزش و پرورش، می‌خواهم شهرداری تهران به جای دنباله‌روی دستگاه‌های دیگر در اجرای این نوع طرح‌های آسیب‌زا، بی‌ثمر و غیرکارشناسی ابتکار عمل را در این حوزه به دست گیرد و با فراهم کردن زمینه همکاری چهارجانبه میان شهرداری تهران، وزارت آموزش و پرورش، وزارت رفاه و فرمانداری تهران، طرح‌هایی مبتنی بر ارایه مشوق را به جای طرح‌های تنبیهی در پیش گیرند. مثلا می‌توان آن 20 میلیارد بودجه این طرح را صرف افزایش جذابیت مدارس در مناطق حاشیه‌نشین تهران کرد.
وی گفت: افزایش جذابیت‌هایی مانند ارائه وعده‌های غذایی رایگان در این مدارس یا ارائه مشوق‌های مالی به «مدیران مدارس» در مناطق حاشیه‌نشین تهران در صورت افزایش تعداد دانش‌آموزان ثبت‌نامی نسبت به سال قبل. می‌تواند راهبردهای ناظر بر جذب کودکان و ارائه مشوق را جایگزین جمع‌آوری کودکان و تنبیه خانواده‌ها کند. طرح‌های مبتنی بر جمع‌آوری و نگهداری اجباری نه فقط نقض حقوق شهروندی شهروندان کم‌توان و آسیب‌دیده‌اند بلکه مهم‌تر از آن، این طرح‌ها جز آسیب فزاینده و اتلاف منابع هیچ ثمر دیگری ندارند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.