انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10089 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۳ - 17:16
 نخستین روز مجلس پس از پایان تعطیلات

نخستین روز مجلس پس از پایان تعطیلات

سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها در حالی آغاز شده است که وزارت علوم همچنان با سرپرستی اداره می‌شود و تاکنون فردی به عنوان وزیر پیشنهادی برای این وزارتخانه به مجلس معرفی نشده است. اهمیت موضوع آموزش عالی و فراهم کردن بستر توسعه علمی و نقش جوانان و دانشجویان در تحولات اجتماعی باعث شده است تا کرسی وزارت علوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. در حالی که پیش از این سیدضیا هاشمی، سرپرست وزارت علوم، اعلام کرده بود که حسن روحانی پس از پایان تعطیلات مجلس وزیر پیشنهادی علوم را به مجلس معرفی خواهد کرد، تا‌کنون این امر محقق نشده است. طبق اظهارات الهام امین‌زاده، شرایط10 نفر از اساتید برجسته کشور برای مسئولیت وزارت علوم در حال بررسی می‌باشد. در روزهای اخیر نام افرادی به عنوان گزینه احتمالی وزیر علوم در رسانه‌ها مطرح شده که از جمله می‌توان به سید ضیاهاشمی، سرپرست کنونی وزارت علوم، الهام امین زاده، محمدعلی برخورداری، سعید ستایشی، علی اصغر رستمی، سید جلال دهقانی و محمدرضا پورمحمدی اشاره کرد.

ستاره صبحموضوع وزیر علوم و اداره این وزارت‌خانه مهم با سرپرست، در روزهای اخیر و با آغاز سال تحصیلی بار دیگر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. در همین ارتباط روز گذشته نماینده تهران در مجلس در تذکری خواستار معرفی وزرای نیرو و علوم شد.
مصطفی کواکبیا طی تذکری ضمن تبریک سال تحصیلی جدید گفت: انتظار این بود که با آغاز سال تحصیلی و شروع جلسات مجلس دو وزیر وزارتخانه‌های علوم و نیرو به مجلس معرفی شوند چرا که سرپرست‌های وزارتخانه‌ها عملا نمی‌توانند کاری انجام دهند، نه می‌توانند تصمیمی اخذ کنند و نه می‌توانند حکمی صادر کرده و یا جابه جایی داشته باشند. کشور در دو عرصه مهم علمی و بحث انرژی و نیرو معطل گذاشته شده است. 
علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز که اداره جلسه را برعهده داشت در پاسخ به تذکر کواکبیان گفت: «رئیس‌جمهور برای معرفی وزیر وزارتخانه نیرو سه ماه فرصت دارد، اما برای معرفی وزیر علوم مهلت قانونی آن تمام شده و در اسرع وقت باید وزیر را معرفی کند.»
نایب رئیس مجلس گفت: طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهور موظف است ظرف دو هفته کابینه خود را به مجلس معرفی کند، بنابراین رئیس‌جمهور فرصت داشت که ظرف دو هفته وزیر علوم را به مجلس معرفی کند، اما به تعطیلات مجلس برخورد کردیم، لذا در حال حاضر این سه ماه برای وزیر علوم وجود ندارد و به وزیری که عزل شده و یا توسط مجلس برکنار شده باشد، مربوط می‌شود، بنابراین در این زمینه تخلف شده است.»
شاخصه‌های وزیر علوم 
یکی از دغدغه‌هایی که جوانان، دانشجویان و کنشگران اجتماعی دارند این است که رئیس‌جمهور فردی را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم برگزیند که به شعارهای حسن روحانی باور داشته و برنامه‌های دولت را پیش‌ببرد. در همین ارتباط رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری می‌کند که فردی شایسته و بر مبنای تجارب و توانایی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شود. به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در توئیت خود در خصوص وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و شاخص‌هایی که وزیر علوم باید داشته باشد، نوشت: «امیدوارم فردی شایسته بر مبنای توانایی، تجارب و خصلت‌های برجسته اخلاقی و نه تبلیغات و رایزنی‌های متاسفانه معمول برای تصدی وزارت علوم انتخاب شود. از گفتمان انتقادی در دانشگاه نباید ترسید. هراس آنجا است که خواسته و ناخواسته فضای رسمی انتقادات به فضای امنیتی و محیط‌های پنهان سوق داده شود. محروم کردن دانشگاه از گفتمان انتقادی محروم ساختن کشور از گفتمان زلال و خیراندیشانه فرهیخته‌ترین و پرتوان‌ترین قشر اجتماعی کشور است.»
همچنین یک عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها نیز با اشاره به اینکه وزیر علوم باید به لحاظ علمی فردی شایسته و صاحب نظر بوده و شخصیت علمی داشته باشد گفت: دانشگاهیان باید جایگاه علمی وزیر علوم را قبول داشته باشند.
به گزارش ایسنا، محسن رهامی درباره شاخصه‌های وزیر علوم گفت:‌ وزیر علوم باید با فضای سیاسی اجتماعی و فرهنگی دانشگاه آشنا بوده و بیگانه از تحولات دانشگاه نباشد.
وی گفت: وزیری که انتخاب می‌شود باید شعارها و برنامه‌های رئیس‌جمهور و ۲۴ میلیون نفری که به روحانی رای داده‌اند را قبول داشته باشد و حامی دولت و جریان اعتدال و اصلاحات باشد اگرچه رئیس‌جمهور، رئیس‌جمهور ۸۰ میلیون نفر است اما باید کابینه یک دست و هماهنگ با برنامه‌های رئیس دولت باشد. بنابراین وزیر علومی باید انتخاب شود که به این برنامه‌ها باور داشته باشد.
این استاد دانشگاه همچنین با بیان اینکه وزیر علوم باید در برابر فشارهایی که از خارج از دانشگاه به این فضا وارد می‌شود مقاومت کند، خاطر نشان کرد: وزیر علوم باید شجاعت این را داشته باشد که تسلیم این فشارها نشود. از سویی وزیر علوم باید نهادهایی از قبیل نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حتی مجلس شورای اسلامی تعامل خوبی داشته باشد. همچنین این فرد باید به لحاظ علمی شایسته و صاحب نظر باشد و جایگاه علمی او را دانشگاهیان قبول داشته باشند.
رهامی خاطر نشان کرد: فردی که برای وزارت علوم انتخاب می‌شود باید تجربه کار مدیریتی و سابقه وزارت یا معاونت وزارت خانه را داشته و نمره قابل قبولی در این سطوح از مدیریت داشته باشد. پیدا کردن چنین شخصیتی سخت نیست و افراد زیادی چنین ویژگی‌ها را دارند و اگر دولت با مشاوران و اساتید بیشتری مشورت می‌کرد می‌توانست در زمان لازم چنین وزیری را انتخاب کند. به هر حال دانشگاه نهاد حساسی است و بر حوزه‌های دیگر در کشور تاثیرگذار است، بنابراین انتخاب به موقع وزیر علوم اهمیت زیادی دارد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اکنون دانشگاه با سردرگمی و بلاتکلیفی در تصمیم‌گیریهای کلان مواجه است و معلوم نیست آقای ضیاء هاشمی که اکنون سرپرست وزارت علوم است، وزیر خواهد شد یا خیر. هر چه زودتر باید وزیر از سوی دولت به مجلس معرفی شود تا دانشگاه هم از این احساس بی‌تکلیفی رها شود.
ادامه گمانه‌زنی‌ها
در هفته‌های اخیر نام‌های بسیاری به عنوان گزینه احتمالی تصدی وزارت علوم مطرح شده است، تا کنون سید ضیاهاشمی، سرپرست کنونی وزارت علوم، الهام امین زاده، محمدعلی برخورداری، سعید ستایشی، علی اصغر رستمی، سید جلال دهقانی و محمدرضا پورمحمدی از جمله نام‌هایی هستند که به عنوان گزینه احتمالی وزیر پیشنهادی علوم مطرح شده‌اند. 
در همین ارتباط محمد بیرانوندی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز درباره گزینه‌های مطرح شده برای وزارت علوم می‌گوید: بنابر اطلاع بنده، نمایندگان از رئیس‌جمهور درخواست کرده‌اند که گزینه‌های وزارت علوم را به گزینه‌های قبل از معرفی کابینه محدود کرده و بر همان افرادی که تا پیش از این مطرح بودند، تمرکز شود.
نماینده خرم‌آباد با تأکید بر این‌که گزینه‌های مطرح شده عمدتاً با مسائل مختلف آموزش‌عالی و مدیریت دانشگاه‌ها آشنایی دارند، در واکنش به موضوع ارائه برنامه از سوی الهام امین‌زاده، و در پاسخ به سوالی درمورد احتمال معرفی یک وزیر زن در وزارت علوم گفت: حقیقت این است که بنده و فراکسیون امید از این‌که دولت و رئیس‌جمهوری خواستار ادا کردن حق زنان، و نه سهم آنان هستند، استقبال کرده و می‌کنیم، اما واقعیت این است که آن‌چه درباره احتمال معرفی وزیر زن در وزارت علوم مطرح می‌شود، چندان محتمل نبوده، اما به هر حال این موضوع نیز مطرح است.
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وزارت علوم با چالش‌های پیچیده و اساسی روبرو است و لازم است رئیس‌جمهوری فردی شایسته و کاردان که بر مسائل دانشگاه و دانشگاهیان اشراف داشته باشد را برای تصدی امور وزارتخانه به مجلس معرفی کند. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین درباره احتمال معرفی سرپرست فعلی وزارت علوم به‌عنوان وزیر نیز گفت: آقای ضیاء هاشمی نیز یکی از گزینه‌هایی است که نامش در جلسات مختلف مطرح می‌شود و باید بگوییم که جزو گزینه‌های جدی برای تصدی امور وزارت علوم است و از شانس بالایی برخوردار است و بنابر آخرین اخباری که روز گذشته به دستم رسید، همچنان احتمال معرفی ضیاء هاشمی جدی است.
به گزارش ایلنا، وی همچنین درباره دیگر گزینه‌های جدی تصدی امور وزارت علوم گفت: آقای فرجی دانا نیز یکی دیگر از گزینه‌های مطرح است و به‌جز ایشان، از چند نفر دیگری نیز نام برده می‌شود. همچنین آقای خاکی صدیق و سلیمی نیز همچنان شانس دارند؛ چرا که مبنا را تمرکز بر گزینه‌های قبلی گذاشته‌اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.