انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10087 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۳ - 17:07
مسدود شدن مرز‌ هوایی ایران با کردستان
با تصمیم شورای‌عالی امنیت ملی صورت گرفت

مسدود شدن مرز‌ هوایی ایران با کردستان

انتخابات همه‌پرسی «استقلال» اقلیم کردستان در شرایطی امروز در حال برگزاری است که قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با این امر مخالفند. ترکیه، ایران و عراق را می‌توان اصلی‌ترین مخالفان این رفراندوم نامید. شورای‌عالی امنیت ملی ترکیه روز شنبه اعلام کرد: «در صورت اجرای همه‌پرسی تجزیه عراق، توافقنامه ۱۹۲۶ که اجازه ورود ارتش ترکیه به موصل و کرکوک را می‌دهد را اجرایی می‌کند!» همچنین روز گذشته، سخنگوی شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان نیز اعلام کرد: به درخواست دولت مرکزی عراق، کلیه پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای کشورمان از مبدا اقلیم کردستان متوقف شده است. همچنین وزارت خارجه امریکا نیز به رهبران اقلیم کردستان توصیه کرد از انجام همه‌پرسی خودداری کنند اما بارزانی به هیچ کدام از این درخواست‌ها جواب مثبت نداد.

ستاره صبحبه گزارش ایسنا، کیوان خسروی با اشاره به برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای‌عالی امنیت ملی، گفت: با توجه به مؤثر واقع نشدن تلاش‌های سیاسی خیرخواهانه کشورمان و اصرار مسئولان اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم در این منطقه با در خواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی ایران بر روی پروازهایی که مبدأ آن اقلیم کردستان است مسدود شد. خسروی خاطرنشان کرد: تصمیم‌های عجولانه برخی مسئولان اقلیم کردستان ضمن محدود کردن قدرت بازیگری و گفت‌وگوی سازنده کردها در حاکمیت عراق، امنیت مردم کرد، کشور عراق و منطقه را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد. به گزارش ایسنا،‌ دبیر شورای‌عالی امنیت ملی پیش از این اعلام کرده بود، ایران به طور قطع صرفاً، دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد. وی مشروعیت معابر و گذرگاه‌های مرزی جمهوری اسلامی ایران با مناطق اقلیم کردستان عراق را صرفاً بدلیل وجود اقلیم به عنوان بخشی از عراق یکپارچه عنوان کرد و اظهار داشت: توافقات مرزی صرفاً با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی خواهد بود. شمخانی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به وجود توافقات نظامی و امنیتی میان ایران و اقلیم کردستان عراق خاطر نشان کرد: جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق به مفهوم پایان یافتن تمامی این توافقات خواهد بود و پس از آن ایران در چارچوب تأمین امنیت مرزهای مشترک در رویکرد خود برای مقابله با حضور و فعالیت ضدانقلاب ایرانی که در مناطقی از کردستان عراق تردد دارند به صورت جدی تجدید نظر کرده و با شیوه‌های کاملاً متفاوت نسبت به گذشته رفتار خواهد کرد.
واکنش تند بارزانی به تصمیم آنکارا 
علی‌رغم تمام تهدید‌ها و فشارهای سیاسی و دیپلماتیک، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان حاضر نشده از موضع خود کوتاه بیاید.
به گزارش ایسنا، وی روز گذشته در واکنش به مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی ترکیه گفت: دوست دارم که برگزاری همه‌پرسی تأثیری بر روابط ما با ترکیه نگذارد، اما تهدید از سوی هیچ کشوری را نخواهم پذیرفت، می‌خواهم این پیامم آشکارا به مسئولان ترکیه برسد که از زبان تهدید علیه ما استفاده نکنند زیرا ما هرگز تهدید از سوی هیچ کشور و یا شخصی را نمی‌پذیریم، ما چه کاری کردیم؟ مردم ما می‌گویند که می‌خواهیم استقلال یابیم، بفرمایید و از ما سوال کنید چرا این را می‌گویید؟ چه چیزی باعث شده که چنین چیزی بخواهید؟ به جای تهدید بپرسید چه می‌خواهید؟ ما همه‌پرسی را برگزار خواهیم کرد، بیایید ما را نابود کنید. بارزانی گفت: ما می‌توانیم با نظارت جامعه جهانی در مورد مسائلی چون استقلال، مرزها و منابع آب و نفت و گاز با بغداد به توافق برسیم و به همسایگانی متحد و بدون هیچ اختلافی تبدیل شویم،‌ ما می‌توانیم برای یک یا دو سال منتظر بمانیم. وی گفت: همه‌پرسی آخر دنیا نیست و مذاکرات جدی پس از همه‌پرسی آغاز خواهد شد.
تشکیل گروه بحران
همچنین در همین ارتباط نخست وزیر ترکیه ضمن اعلام اینکه عراق، ایران، ترکیه و دیگر کشورهای هم‌جوار درباره همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق موضع واحدی دارند، گفت: آنکارا و بغداد بر سر تشکیل «گروه بحران» در خصوص همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان توافق کردند تا دو طرف درباره اقدامات بعدی درخصوص این همه‌پرسی مشورت و هماهنگی داشته باشند. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه مستقل «رأی الیوم»، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه گفت: دو طرف ترکی و عراقی تصمیم گرفتند گروه ویژه بحران تشکیل دهند تا لحظه به لحظه و به طور دائمی درباره همه اقدامات مراحل بعدی درباره بحران همه‌پرسی کردستان با هم مشورت و تبادل آرا داشته باشند. نخست وزیر ترکیه که متعهد شد اقداماتی را برای افزایش هماهنگی از طریق همکاری مستحکم با عراق، ایران و کشورهای دیگر درباره همه‌پرسی اقلیم اتخاذ کند، در این راستا گفت: کارگروه توافق شده بر سر آن از سوی آنکارا و بغداد به عنوان «گروه بحران» عمل خواهد کرد. ییلدیریم در پاسخ به سوالی پیرامون عملیات فرامرزی ضمن گزینه‌های مطرح شده ترکیه گفت: طبیعی است که این مسئله رخ دهد، مسئله به زمانبندی اجرای گزینه‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی مربوط می‌شود، تحولاتی که به وجود خواهد آمد و شرایط همه‌پرسی را مشخص خواهد کرد. ییلدیریم گفت: همه‌پرسی کردستان تهدیدی برای امنیت ترکیه است و آنکارا ناگزیر است که به مجازات همسایه و شریک تجاری خود اقدام کند. آنکارا هنوز اقداماتی را که ممکن است در این راستا اتخاذ کند، تشریح نکرده است.
پیشنهاد سردار سلیمانی 
بر اساس گزارش‌ها، ایران نیز به صورت جدی در حال مذاکره با بارزانی است، به گونه‌ای که خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقامات بلندپایه گفت: ئسرلشکر سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به کردستان رفته و با چندین مقام کرد دیدار کرده است. به گزارش تابناک این منبع گفت: سلیمانی در سلیمانیه بوده و قرار است در ادامه به اربیل سفر کند. وی گفت: این آخرین سفر سردار سلیمانی به اقلیم کردستان قبل از برگزاری همه‌پرسی بود. سلیمانی به مقامات کرد هشدار داده است که ایران به طور جدی به برگزاری همه‌پرسی مخالف است و با آن مقابله خواهد کرد. به گزارش تابناک، این مقام آگاه مدعی شد: قاسم سلیمانی طی دیدارهای اخیر خود با مقامات کرد گفته است که ایران به دولت عراق فشار وارد می‌کند تا خواسته‌های اقلیم کردستان را پذیرفته و مسائل مربوط به بودجه، حقوق پیشمرگه‌ها و مناطق مورد اختلاف را حل کند. گفتنی است در سال 2014، بغداد به دلیل اختلافات در مورد صادرات نفت، تصمیم به تعلیق پرداخت‌ها به دولت محلی کردستان گرفت که معادل 17 درصد از بودجه ملی عراق (با ارزش 12 میلیارد دلار) بوده است. بارزانی تاکنون تمامی پیشنهادها را پاسخ منفی مواجه کرده است. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.