انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10081 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۳ - 16:36
جزئیات همه چیز نباید برای مخاطب توضیح داده شود
افشین زمانی کارگردان نمایش «پایان بازی» در گفت‌وگو با ستاره صبح:

جزئیات همه چیز نباید برای مخاطب توضیح داده شود

افشین زمانی کارگردان خوش‌آتیه‌ای است. او از شاگردان کلاس درس استاد سمندریان است و در سه نمایش قبلی خود ننه دلاور و فرزندانش، آندورا و خاطرات هنرپیشه نقش دوم که از آنها با نام سه گانه اول یاد می‌کند، نشان داد که حرفهای زیادی برای گفتن دارد. افشین زمانی چند روزی است که اولین نمایش از دومین سه گانه خود را در کسوت کارگردان، داراماتورژ و طراح در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه برده است. در پایان یکی از همین اجراها گپ و گفتی با ایشان انجام دادیم که در ادامه نظر شما را به ماحصل آن جلب می‌کنیم:

ستاره صبح

 • چه شد که تصمیم گرفتید نمایشی از آثار فردریش دورنمات را به روی صحنه ببرید؟

من با این متن حدود 10 سال پیش در آموزشگاه استاد سمندریان آشنا شدم. در آن دوران هم کلاسی‌هایم صحنه‌هایی از این نمایش را سرکلاس تمرین می‌کردند و استاد سمندریان در خصوص هر صحنه ساعت‌ها تحلیل می‌کرد و اطلاعات بسیار خوبی از صحنه‌ها ارائه می‌کرد. من همیشه کوله‌باری از اطلاعات در خصوص متن «رومولوس کبیر» داشتم و خیلی علاقه مند بودم که آن را به روی صحنه ببرم. خوشبختانه پس از سه گانه اولم که شامل ننه دلاور و فرزندانش، آندورا و خاطرات هنرپیشه نقش دوم می‌شد، سه‌گانه دوم را با این نمایش آغاز کردم.

 • یعنی باید در انتظار دو نمایش دیگر از شما در ماه‌های بعد باشیم؟

من قصد دارم متون بزرگ را با زمانه‌ای که در آن زندگی می‌کنم تطبیق دهم و برای مخاطب ملموس نمایم. در سه گانه قبلی این کار انجام گرفت و اینبار قصد دارم در کنار این نمایش، دو نمایشنامه ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی که از آثار برجسته دورنمات است و باغ آلبالوی چخوف را به اجرا گذارم.

 • عنوان نمایشنامه از رومولوس کبیر به پایان بازی تغییر یافته بود، آیا این متن با تغییرات اساسی برای اجرا آماده شده بود؟

نه ما کاملا به متن متعهد بودیم اما می‌خواستیم ذهن مخاطب به سمت آن نمایش هدایت نشود. در حقیقت علاقه من به این بود که نمایش را در یک ظرف فرا زمانی و فرامکانی به اجرا در آورم. تنها تغییر ما در این نمایش حذف اسامی پرسوناژهای متن مثل رمولوس، و به جای آن استفاده از عناوین بود. یعنی به جای رمولوس، آشیلس، تولیوس، ژولیا و...، شاه، همسر شاه، دختر شاه، تاجر شلوار و... استفاده کردیم تا مقاربتی با هیچ زمان و مکانی پیدا نکند.
ضمن اینکه باید یادآور شوم این متن ترجمه آقای سمندریان نیست و مترجم سید محمد سعیدی است.

 • در کارهایتان پیش از هر چیز تلاش دارید مخاطب به فرم اجرا متمرکز شود و دکور، موسیقی، آکسسوار و حتی متن در اولویت‌های بعدی قرار گیرند. این رویه کار شما را سخت نمی‌کند؟

من همیشه تلاش دارم اولین چیزی که تماشاگر با آن برخورد می‌کند فرم کارگردانی باشد؛ یعنی مخاطب اول با خود کارگردان روبه‌رو می‌شود و بعد بقیه چیزها را می‌بیند. فکر می‌کنم تئاتر روز دنیا بر همین سبک و سیاق قرار گرفته و وجهه اصلی نمایش کارگردان است. هرچند در تئاتر ما متاسفانه چون کاسب کارانه شده و کارگردانان با دو سه هفته تمرین می‌خواهند یک کار را برای صحنه آماده کنند، ضعف کار خود را با سایر مولفه‌هایی مثل دکور بزرگ، موسیقی و... می‌پوشانند. من برای لحظه لحظه این نمایش مهندسی کرده‌ام. مدتها جای کاراکترهای مختلف و در موقعیت‌های متفاوت فکر کردم و شیوه‌های مختلف را اتود زدم تا در نهایت به این شکل، کار به اجرا در آید.

 • یکی از ابتکارات خلاقانه شما، شبیه نمودن پای اکثر پرسوناژها به پای مرغ بود که علاوه بر وصف حادثه برای مخاطب، تأثیر بسزایی در القای تفکرات شاه در ترسیم کشور به یک مرغداری بود، چه شد که تصمیم گرفتید در اجرا به این فرم تأکید کنید؟

من واقعا مثل خیلی از کارگردانان که از کتاب فروشی انقلاب یک نمایشنامه می‌خرند و شروع به کار می‌کنند، فکر نمی‌کنم. من با متن‌هایی که اجرا می‌کنم، زندگی کرده ام. من برای جذابیت بصری و تحلیلی متن یک مرغدانی ساختم و به مخاطب نشان دادم که شاه با همین تصور کشورش را رو به نابودی می‌برد و می‌خواهد تسلیم کشوری کند که از نظر او شاه آن کشور می‌تواند صلح را در جهان حاکم سازد. هرچند این تصور واهی است و شاه کشور مهاجم نیز همین تصور را دارد. 
اینها همه نیاز به فکر دارد. مخاطب هزینه می‌دهد، از راه دور می‌آید، به کارگردان اعتماد می‌کند و... تا خود را راضی به تماشای یک نمایش می‌کند و باید به او احترام بگذاریم و این احترام ماحصل تمرکز، فکر کردن، فایده داشتن و خیلی مسائل دیگر است.

 • همان‌گونه که می‌دانید دراماتورژ در حوزه اجرا به عنوان یک مشاور برای کمک به انتقال داشته‌های متن به یاری کارگردان، بازیگر و سایر اعضای گروه می‌رود تا کار بی‌نقص تر اجرا شود، چرا احساس کردید خودتان می‌توانید در این سمت نیز حضور داشته باشید؟

من این را قبول دارم که باید یک دراماتورژ در کنار هر نمایش حضور داشته باشد اما متاسفانه هنوز کسی را پیدا نکرده ام که با من هم فکر باشد، از نوع نگرش و فلسفه زندگی من مطلع باشد و عقاید مرا بشناسد. به همین دلیل بهترین کار این بود که خودم کار را برای کارگردانی آماده کنم. همانطور که قبلا هم اشاره کردم من حدود 10 سال با این متن زندگی کرده ام، روزها و شب‌ها به اتفاقاتی که در این متن رخ داده فکر کرده‌ام و آن را با موقعیت‌های امروز مقایسه نموده ام. در نهایت با تطبیق رخدادهایی که امروز اتفاق می‌افتد با متن نمایش، آن را برای اجرا آماده کردم؛ به عبارتی کار دراماتورژی شده برای اجرا آماده شده است و فقط یک عنوان نیست.

 • و در طراحی دکور چطور؟

یکی از مصیبت‌های تئاتر امروز ما این است که طراح صحنه یک هفته قبل از اجرا به گروه می‌پیوندد. یا طراح لباس دو سه روز قبل از اجرا می‌آید و اینها فاجعه‌های اخلاقی‌ای هستند که در تئاتر ایران اتفاق می‌افتد. وقتی کار تمرین شده و کارگردان میزانسن‌های خود را داده، طراح کار خاصی نمی‌تواند بکند. این مسئله در کشور ما متاسفانه مد شده است. من به خاطر اینکه از این اشتباه جلوگیری کنم تصمیم گرفتم خودم طراحی دکور را نیز به عهده بگیرم.

 • بهره‌گیری از یک دکور ساده و حذف اکسسوارهای غیر ضروری را هم باید ماحصل همان تفکر تأکید بر فرم اجرا بدانیم؟

بله دقیقا همین‌طور است. فضای کارهای من همیشه اپیک و برشتی بوده و دوست دارم به فهم و خلاقیت تماشاگر احترام گذاشته شود. یعنی وقتی نمایشی را می‌بیند، این‌طور نباشد که همه چیز را برایش واضح نشان داده باشند و در مغزش فرو بکنند. تماشاگر دوست دارد خودش کشف کند که الان این‌جا کارگردان می‌خواسته آن بنگاه را نشان دهد، یا آن‌جا حلبی‌آباد است. او از این کشف و شهود به ذوق می‌رسد و با خودش می‌گوید به من هم احترام گذاشته‌اند. من یک المانی از یک کاخ بزرگ آوردم و برای تماشاگر این امکان را فراهم کردم که اتمسفر فضا را برای خودش شکل دهد.

 • امروز سالن آن‌گونه که باید، شلوغ نبود علت را چه می‌دانید؟

خوب این معضلی است که آن دوستانی که فکر می‌کردند با آوردن بازیگر چهره به تئاتر کمک می‌کنند باید به آن پاسخ دهند. تئاتر کشور نابود شد و به چپاول رفت. امروز تعداد محدودی کارگردان در طول سال میلیاردها تومان درآمد دارند و امثال من با این سبقه، سالن خالی داریم. چون تماشاگر تنبل شده است. امروز 99درصد تئاترها کمتر از 30 جلسه تمرین دارند و کارهای ضعیف و سطح پایین خیلی راحت مجوز اجرا می‌گیرند و در سالنهای خصوصی به اجرا گذاشته می‌شوند. ما ادعا می‌کنیم که تئاتر داریم اما در حقیقت فضای تئاتر کاسب کارانه شده است. هرکس خیابان می‌رود و پول دارد، هر نویسنده‌ای، هر بازیگری که مدتی بیکار می‌شود و ... به خود اجازه می‌دهد کارگردانی کند. مسئولان خانه تئاتر باید فکری به حال این وضعیت بکنند. چرا به هرکسی مجوز کارگردانی می‌دهند؟ واقعا کیفیت خیلی از کارها زیرسوال است و این مسئله باعث می‌شود که خیلی از تماشاگرانی که برای اولین بار به سالن می‌آیند پشیمان شوند.

ارسال دیدگاه شما

 • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.