انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10080 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۳ - 16:25
آزمایش موشک خرمشهر

آزمایش موشک خرمشهر

حضور در منطقه خاورمیانه و حفظ ثبات و امنیت در شرایطی که نقاط پیرامونی کشور مملو از ناامنی، هرج‌ و مرج و شورش است و رژیم‌های مرتجع منطقه تا بن‌دندان به تسلیحات فرانسوی، بریتانیایی و آمریکایی مسلح هستند، الزامات خاص خود را می‌طلبد. برای کشوری که در سال‌هایی نه چندان دور ۸ سال نبردی نابرابر را تجربه کرده و هزینه‌های بسیاری را بابت آن پرداخته، شاید کمترین اقدام، اتخاذ سیاست‌ بازدارندگی و فراهم کردن لوازم و مقدمات دفاع شرافتمندانه از کیان کشور باشد. بر همین اساس ایران سال‌هاست با آزمایش موشک‌ نسل‌‌های مختلف، قدم به قدم در این صنعت راهبردی پیشرفت کرده است؛ چنانچه سامانه موشکی جدید کشورمان، موسم به سامانه «خرمشهر» که روز جمعه همزمان به آغاز هفته دفاع مقدس رونمایی شد، بردی بالغ بر ۲۰۰۰ کیلومتر دارد. همان‌گونه که انتظار می‌رفت آزمایش این سامانه، بازتاب‌های گسترده‌ای در سطح جهان داشته است. ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و رژیم صهیونیستی در حالی به این موضوع واکنش نشان داده‌‌ و آن را نقض قطعنامه‌ ۲۲۳۱ دانسته‌اند که این قطعنامه، محدودیتی برای سیستم موشکی ایران در نظر نگرفته است.

ستاره صبحتلاش برای خروج از برجام بدون پرداخت هزینه‌ها و پذیرش عواقب این عمل، سیاستی‌ است که کاخ سفید از زمان به قدرت رسیدن ترامپ پی گرفته است. ان‌ها تلاش می‌کنند با بهانه‌جویی‌های پی در پی و طرح ادعاهای تکراری و واهی، مسیر را برای این عمل هموار کنند. حال به نظر می‌رسد رونمایی ایرنا از سامانه موشکی «خرمشهر»، به سوژه جدیدی برای ایالات متحده و حتی برخی از اروپایی‌ها برای تکرار اظهارات ضد ایرانی تبدیل گشته است. چنانچه رئیس‌جمهور آمریکا به این وموضوع واکنش نشان داده و گفته است: « ایران به تازگی یک موشک بالستیکی که توانایی رسیدن به اسرائیل را دارد، آزمایش کرده است. همچنین آن‌ها در حال همکاری با کره شمالی هستند. توافق چندانی با یکدیگر نداریم.»
وی در پیام خود نوشت: به نظر می‌آید دونالد ترامپ به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اشاره دارد که بارها از آن انتقاد کرده و گفته که مایل است آن را کنار بگذارد. به گزارش ایسنا، همچنین وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز به این موضوع واکنش نشان داد و مدعی شد: موشک بالستیکی که ایران به تازگی آزمایش کرده تهدید علیه تمام جهان آزاد است. «آویگدور لیبرمن»، گفت که موشک جدید بالستیک ایران می‌تواند اغلب نقاط خاورمیانه از جمله اسرائیل را هدف قرار دهد. لیبرمن مدعی شد: موشک بالستیکی که ایران آزمایش کرده نه تنها تهدیدی علیه آمریکا و متحدانش شامل اسرائیل و تلاشی برای آزمودن آنهاست، بلکه بیش‌تر نشان‌دهنده این است که ایران می‌خواهد به یک قدرت جهانی تبدیل شود و نه تنها که کشورهای خاورمیانه، بلکه تمام کشورها در جهان آزاد را تهدید کند. همچنین وزیر امور خارجه انگلیس نیز با ابراز نگرانی درباره آزمایش موشکی اخیر ایران مدعی شد که این اقدام خلاف قطعنامه 2231 است. به گزارش ایسنا، «بوریس جانسون» انگلیس با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: «به شدت نسبت به گزارش‌ها در آزمایش موشکی ایران نگران هستیم. اقدامی که خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است. از ایران می‌خواهیم تا دست از اقدامات تنش‌زا بردارد.» وزیر امور خارجه انگلیس در حالی این ادعا را مطرح کرده است که قطعنامه 2231 شورای امنیت هیچ گونه محدودیتی بر برنامه موشکی ایران اعمال نمی‌کند. همچنین وزارت امور خارجه فرانسه نیز با انتشار بیانیه‌ای به رونمایی از سامانه موشکی جدید ایران واکنش نشان داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت: پاریس به شدت نسبت به آزمایش موشکی بالستیک ایران نگران است و از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد تا پرتاب این موشک را به طور کامل مورد بررسی قرار دهد. وی در ادامه با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه سیاست‌های منطقه‌ای‌ای کشورمان افزود: فرانسه از ایران می‌خواهد تا تمام فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه را متوقف کند. فرانسه به همراه متحدانش به ویژه اروپایی‌ها ابزارهایی را بررسی می‌کند که منجر شود ایران دست از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده بالستیکی بردارد این اظهارات در حالی ایراد شده است که حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان روز جمعه در جریان مراسم رژه نیروهای مسلح رژه تأکید کرد که ایران حق دارد از خود دفاع کند و برای این کار باید ظرفیت‌های دفاعی و نظامی‌اش را گسترش دهد. بنا بر این، ایران دست از توسعه توان موشکی‌اش برنمی‌دارد و برای این کار از کسی اجازه نمی‌گیرد.
گزینه‌های ایران در قبال نقض برجام توسط واشنگتن 
اما در حالی باب جدیدی در عرصه فشار دیپلماتیک به ایران گشوده شده است که هنوز مشخص نیست ترامپ چه تصمیمی در خصوص برجام گرفته است و سیاست وی چه خواهد بود. این روزها این سوال ایجاد شده است که در صورت خروج ایالات متحده از برجام، تهران چه واکنشی نشان خواهد داد. وزیر خارجه کشورمان در گفت‌و‌گو با CNN درباره واکنش به خروج احتمالی آمریکا از برجام، می‌گوید: ایران گزینه‌های متعددی از جمله خروج از برجام و بازگشت خیلی سریع به برنامه هسته‌ای صلح آمیز دارد.
به گزارش ایرنا، شبکه خبری CNN بخش‌هایی از گفت و گوی فرید زکریا، مجری مشهور این شبکه با محمد جواد ظریف را در تارنمای خود منتشر کرد. ظریف پیرامون نیازهای دفاعی ایران، با اشاره به خرید هنگفت تسلیحاتی عربستان که از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا «تجهیزات نظامی زیبا» توصیف شد، گفت: ایران تجهیزات نظامی به اصطلاح زیبا را از ایالات متحده خریداری نمی‌کند. وی با تأکید بر اینکه ایران خود تجهیزات دفاعی را تولید می‌کند، افزود: ما بارها گفته‌ایم و ثابت کرده‌ایم که موشک‌هایمان برای دفاع است. ظریف با اشاره به موشکباران شهرهای مختلف ایران از سوی ارتش صدام در زمان جنگ تحمیلی، گفت: در آن زمان صدام عزیز دل آمریکا و برخی کشورهای غربی بود و هیچ کس به خاطر این موشک ها، حتی به او اخم هم نکرد. وزیر امور خارجه گفت: در حالی که ایران حتی یک موشک برای دفاع از شهروندان خود که هر روز هدف حمله‌های موشکی عراق قرار می‌گرفتند، نداشت. ظریف در پاسخ به پرسش زکریا مبنی بر اینکه «واکنش ایران به عدم تأیید پایبندی ایران از سوی دولت ترامپ و یا خروج آنها از برجام چه خواهد بود؟»، گفت: تأیید پایبندی ایران بر توافق هسته‌ای، بخشی از برجام نیست، بلکه یک فرایند داخلی آمریکاست و باعث سلب مسئولیت از ترامپ و دولت او نمی‌شود.»وی گفت: تنها مقامی که در توافق هسته‌ای برای راستی آزمایی شناسایی شده، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است.
ظریف درخصوص واکنش احتمالی ایران، گفت: ایران گزینه‌های متعددی پیش رو دارد؛ از جمله خروج از توافق و بازگشت خیلی سریع به برنامه هسته‌ای محفوظ خواهد ماند، اما محدودیت‌هایی را که ما داوطلبانه پذیرفتیم، نخواهد داشت. ظریف همچنین با اشاره به شایعاتی مبنی بر تاریخ انقضا داشتن برجام در آمریکا با تأکید براینکه چنین چیزی افسانه است، تصریح کرد: ایران به عنوان عضوی از NPT (پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای)، در برجام متعهد شده است که هرگز تسلیحات هسته‌ای تولید نکند.
عواقب خروج از برجام برای آمریکا 
احتمال خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای، مدت‌هاست تحلیل‌گران و کنشگران آمریکایی را نسبت به عواقب این کار نگران کرده است. در همین ارتباط، «سوزان رایس»، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا می‌گوید: خروج از توافق هسته‌ای «نهایت حماقت» خواهد بود و آمریکا را منزوی خواهد کرد. بر اساس گزارش «تگزاس تریبیون»، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد و مشاور پیشین «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا، قاطعانه از توافق هسته‌ای سال 2015 دفاع کرد و گفت: خروج از توافق آمریکا را منزوی می‌کند و مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نخواهد شد.
وی هشدار داد که خروج از توافق به شکل غیرقابل باوری مخرب خواهد بود. رایس که در «فستیوال تگزاس تریبیون» در شهر استن ایالت تگزاس آمریکا سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: این توافق قوی و مؤثر واقع شده و به نفع ماست و کنار گذاشتن آن منطقی نیست.
این گزارش خاطرنشان کرد: توافق هسته‌ای ایران در زمان مسئولیت رایس به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا مورد توافق قرار گرفت و آلمان، چین، فرانسه، روسیه و انگلیس نیز آن را امضا کرده‌اند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا بارها از این توافق انتقاد و تهدید به خروج از آن کرده است. رایس به صراحت گفت که خروج از توافق چه معنایی خواهد داشت. وی گفت کنار گذاشتن توافق به بازرسی‌های بین‌المللی پایان خواهد داد، اما فشارهای اقتصادی بر ایران باز نخواهند گشت؛ زیرا دیگر کشورهای امضاکننده توافق خواستار ماندن در توافق هستند. در عین حال، آمریکا به دلیل مخالفت با خواسته‌های دیگر متحدانش، منزوی‌تر خواهد شد. وی همچنین مقاصد افرادی را که از آمریکا می‌خواهند از این توافق کنار بکشد را زیر سوال برد و پرسید: آیا آن‌ها می‌خواهند مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شوند؟ یا وضعیت را بدتر کنند و این کشور را تا حد ممکن منزوی و فقیر کنند. مسیری که دولت کنونی طی می‌کند به هیچ یک از این اهداف دست نمی‌یابد.وی همچنین در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری MSNBC آمریکا، سخنان ترامپ در سازمان ملل را خشن و مملو از تهدید توصیف کرده بود. رایس گفت: این که ترامپ از تریبون سازمان ملل تهدید می‌کند که یک ملت را نابود خواهد کرد، احتمالا بهترین روش و تلاش برای حل مشکلات نیست.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.