انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 10064 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۵ - 15:03

ستاره صبح-رئیس ادواری شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خراسان رضوی

تاریخ دو قرن اخیر ایران حاکی از این واقعیت است که ایرانیان چه در سطح مدیریتی و چه در سطح روشنفکری، مشکل تشخیص موقعیت و وضعیت خود را داشته‌اند. 
این مهم، ضرورت تعیین هر چه سریع‌تر ارتباط منطقی میان سه منبع هویتی دینی، ایرانی و جهانی را تأکید می‌کند. فهم وضع موجود و منافع، فضیلت فکری مهمی است.
دیرینه بودن فرهنگ استبدادی و بی‌توجهی به علم و روش علمی از دلایل مهم این وضعیت عدم درک شرایط و روش‌های دست‌یابی به مطلوبیت‌هاست. 
بدون آماده‌سازی فرهنگی و تحول در شخصیت ایرانی، نه خصوصی‌سازی اقتصادی میسر خواهد شد و نه توسعه سیاسی که هدفی به مراتب پیچیده‌تر و عمیق‌تر است.
به طورکلی و به لحاظ نظری و متدلوژیک علل توسعه نیافتگی ایران از دو حالت خارج نیست.
1. بحران در افکار و پارادایم‌های فکری و نارسای‌های فکری
2.  بحران در افراد، شخصیت، خلقیات و روحیات
به عقیده نویسنده تا زمانی که ساختارهای منتهی به شخصیت را تغییر ندهیم، ساختارهای سیاسی و اقتصادی متحول نخواهد شد. در دو قرن گذشته، مرتب ساختارهای اجتماعی و نظام سیاسی را عوض کرده‌ایم، اما شخصیت مخالف توسعه و قبیله‌ای ما هم چنان باقی مانده است.
 افکار مدرن داریم، اما شخصیت غیرمدرن. در جامعه بدون حزب و استراتژی ملی، گفتمان دوام ندارد و در واقع آب در هاون کوبیدن است. 
در جامعه ما تمایل عجیبی برای تبعیت وجود دارد. استدلال و منطق فرد مهم نیست، در حالی که خود فرد مهم است.
 خلقیات استبدادی، استدلال و منطق را می‌بلعد و کنار می‌زند. شخصیت و خلقیات افراد مهم‌تر از افکار آن‌هاست.
 انسان متحول با مطالعه، مشورت، مشاهده و تأمل می‌تواند افکار خود راتغییر دهد، اما شخصیت جنس پایدارتری دارد و به دشواری متحول می‌شود. 
بنابراین برای شناخت یک جامعه باید ابتدا سراغ شخصیت آن جامعه رفت و سپس افکار آن‌ها. سرمایه ژاپن و آلمان، انسان‌های قاعده‌مند، مسئولیت‌پذیر، پرکار و نوآور آن‌‌هاست. طبعا مشکل در سرزمین، خاک، نفت و حتی خارجی‌ها نیست، چراکه پس از انقلاب اسلامی عناصر خارجی در تنظیم سیاست‌های کلان، هدایت امور جامعه و تصمیم گیری‌ها هیچ نقشی نداشته‌اند.
آیا مسئله در افکار و گرایش‌ها و تفکرهای ماست؟ یا اینکه ما ایرانی‌ها نمی‌توانیم با هم کار کنیم، هماهنگ باشیم، یکدیگر را بپذیریم، وظایف و سهم کاری خود را ایفاء کنیم، یکدیگر را تضعیف نکنیم، به بهتر از خودمان افتخار کنیم، تلقی صحیح از اجتماع و جامعه و جمع نداریم، جوّ پذیر هستیم، به راحتی تغییر روش و مرام می‌دهیم، به سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهیم، کسی که در باند خودمان است ارج می‌نهیم اما حق شهروندی افراد پیاده در خیابان‌ها را به راحتی نادیده می‌گیریم، به ملایم‌ترین نقدها عکس‌العمل نشان می‌دهیم، در تعریف کردن‌های بی‌جا هنرمندترین افراد هستیم، از قبول واقعیت شانه خالی می‌کنیم و...؟
آیا این خلقیات و روحیات، مسائل فکری‌اند یا شخصیتی و تربیتی؟
آیا این خلقیات مانع توسعه سیاسی و اقتصادی است یا تقابل گفتمان‌ها؟
اگر قرار بود با بحث و گفتمان‌ها و تقابل منطقی، تحولات اساسی در یک جامعه صورت پذیرد در دوره مشروطه باید تحولی جدی در ایران شکل می‌گرفت. 
موضوع فرهنگ مهم‌تر از ساختارهای سیاسی است، چراکه اگر فرهنگ قواعد بازی سیاسی برقرار نشود ساختارها معنایی نخواهد داشت.
 ما در تاریخ جوامع و تاریخ اندیشه شاهدیم که هرجا رشد قابل توجهی شکل گرفته، نقد جایگاهی درخشان داشته است. میان نقد و انتقادپذیری رابطه مستقیمی وجود دارد. آن روی سکه اصلاحات نقد است.
 اصلاحات در واقع نقد وضع موجود و حرکت در مسیر مطلوب‌هاست. به همین خاطر نویسنده معتقد است بزرگ‌ترین خدمتی که روحانی می‌تواند داشته باشد در حوزه آموزش و پرورش و ترویج تساهل و مداراست. 
اگر قرار بود اصلاحات فرهنگی و سیاسی با چند کنفرانس، سخنرانی و بخشنامه به ثمر بنشیند پیش از این به این مهم دست یافته بودیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.