انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
غرفه هوافضا در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش،فناوری و فن بازار
آیین اختتامیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار
پارک علم و فناوری مدرس در میان غرفه‌های برتر نمایشگاه
استقبال دوستداران فناوری در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار
دستاوردهای شهری در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار
دانشگاه جامع علمی کاربردی در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار
ارائه محصولات مدرن در هجدهمین نمایشگاه دستاورهای پژوهش، فناوری و فن بازار
انتخاب غرفه های برتر
دکتر غلامی، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری در اختتامیه هجدهمین نمایشگاه «دستاوردهای پژوهش،فناوری و فن بازار»
برگزاری آیین افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار
حق با ژنرال مک آرتور بود
روایت بزرگان ادبیات از ایران
شناخت نداشتن جوانان از شخصیت های تاریخی
وضعیت 3000 «کودکان کار» تهران
احترام آزاری
بیشتر
کد خبر: 10052 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۲ - 17:56
عدم قطعیت وقایع مستند
شیوا خسرو مهر بازیگر نمایش کژدم در گفت‌و‌گو با ستاره صبح مطرح کرد

عدم قطعیت وقایع مستند

ستاره صبح-صالح علوی‌زاده - نمایش کژدم روایت سه زن است که در ۴۵ دقیقه آخر زندگی خود درگیر حوادثی شدند و دردها و اتفاقات مشترکی را تجربه کرده‌اند. کژدم نمایشی تلخ، گزنده و اثرگذار درباره زن‌های جامعه ما است که کارگردان می‌کوشد تا با وارد کردن تماشاگر با فضای برزخ‌گونه نمایش مخاطب را با آن درگیر کند.شیوا خسرو مهر بازیگر باسابقه تئاتر وتلویزیون این روزها با بازی در نقش شیرین جاهد و یا همان شهلا جاهد معروف چند سال قبل که جریان محکمه‌هایش تیتر یک روزها بود، تلاش ستودنی در به ترسیم درآوردن چهره این شخصیت قربانی، عاشق و زخم‌خورده انجام می‌دهد. وی فارغ‌التحصیل تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا بوده، شیوا خسرو‌مهر علاوه بر بازیگری در زمینه داستان‌نویسی هم فعالیت دارد، در کلاس‌های امین تارخ هم حضور داشته، اولین حضورش بر روی صحنه سال ۷۹ در تله‌تئاتر به سوی دمشق به کارگردانی استاد سمندریان بوده است. اولین حضورش در سینما در سال ۸۱-۸۲ در فیلم سینمایی عروس مهتاب به کارگردانی خسرو ملکان بوده، از فعالیت‌های بازیگری او می‌توان به خیابان هفدهم، مجلس‌نامه، انگشتری ژنرال ماسیاس، حریر سرخ صنوبر، کارنوال مرگ، سایه وحشت، امپراطور، ورود به صحنه جرم ممنوع، سنگ کاغذ قیچی، مخمصه، عروسی مهتاب‌، عشق فیلم‌، محله تهرونی‌ها، خط‌شکن، نرگس، یلدا، اسلحه سرد، ستاره سهیل قلب یخی، پاریس اکتبر ۱۹۴۲ و... اشاره کرد. نمایش کژدم به کارگردانی سمیه مهری و بازی شیوا خسرو مهر، شراره رخام و سمیه مهری شهریورماه هر روز به غیر از شنبه‌ها ساعت ۲۱ در سالن استاد مشایخی پردیس تئاتر تهران روی صحنه می‌رود. نمایش درباره زندگی و فراز و نشیب‌های سه زن است که در برزخ قرار گرفته‌اند و منتظر اتوبوس مرگ هستند تا بیاید آنها را سوار کند. این سه زن بین ساعت ۳و ۴ صبح مرده‌اند. پس برزخ مشترکی دارند. درصحنه سه تخت وجود دارد، تخت مرده شورخانه و سردخانه و تخت زندان اتفاقات زیادی روی آن رخ می‌دهد. این سه، افرادی هستند که در ذهن مخاطب آشنا هستند. با خسرو مهر درباره بازی در نقش شیرین جاهد و ابعاد اجتماعی نمایش کژدم گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه آن را می‌خوانید :

 • علاوه بر بازی در نمایش کژدم، در نمایش دیدار هم بازی دارید؟

بله، در نمایش دیدارهم بازی دارم؛ که یک کار مذهبی تاریخی است و به شب تولد حضرت مهدی(عج) می‌پردازد و مثل نمایش کژدم به کارگردانی سمیه مهری در پردیس تئاتر تهران به روی صحنه می‌رود.

 • در سال قبل در نمایش پاریس اکتبر 1942 نقش یک زن فرانسوی را بازی کردید و امسال هم در نقش شیرین یکی از جنجالی‌ترین زنان معاصر به خاطر محاکمه جنجالیش، چقدر به تنوع نقشی اعتقاد دارید؟

سال قبل سوای بازی در نمایش پاریس اکتبر 1942 در نمایش انگشتری ژنرال ماسیاس هم بازی داشتم و نقش راکوئل همسر ژنرال را بازی می‌کردم و در کنارش در نمایش گوهر نقش گوهرشاد این بانوی محترم را بازی کردم. بنابراین همواره تلاش می‌کنم در نقش‌های متفاوتی بازی کنم و در قالب نقش‌های خاصی بازی نکنم. همیشه از اینکه نقش‌های متفاوت برای بازی کردن به من پیشنهاد می‌شود خدا را شاکرم.

 • آیا نمایش کژدم را در گونه تئاتر مستند می‌توانیم ارزیابی کنیم؟

می‌شود مستند دید و یا داستانی فرضش کرد. کارگردان داستان نمایش را توضیح داد و درباره واقعی بودن شخصیت شیرین جاهد به من توضیحتی ارائه کرد، می‌شود علی‌رغم اینکه نام‌ها تغییر پیدا کرد و نام واقعی آدم‌های نمایش نیست کار را مستند دانست. نتیجه‌گیری نمایش هم مستند نیست زیرا قطعیتی درباره وضعیت واقعی شهلا وجود ندارد.

 • درباره گناهکار و یا گناهکار نبودن شهلا جاهد هنوز بعد از مرگش تردیدهایی وجود دارد. این وضعیت در بازی‌تان چه تاثیری داشت؟

 با اعدام شدن شهلا جاهد این قضیه همچون راز سر به مهری باقی ماند. من به کارگردان گفتم که من در زمان شکل‌گیری ماجراهای جاهد در ده سال قبل در جریان پرونده‌اش نبودم.

 • برایتان پیگیری این پرونده در آن دوران که خیلی سرو صدا به پا کرد جذابیتی نداشت؟

به قول کارگردان پرونده شهلا جاهد وزنش به ده کیلو هم می‌رسید و از من همین سوال شما را پرسید و من در جواب گفتم که درگیر کار و بازی‌هایم بودم و به این سیاست و ورزش توجهی نداشتم.

 • قضیه شهلا جاهد یک مسئله اجتماعی بود؟

زیاد به این نوع مسائل حتی در این دوران که تلگرام و اینستا رشد داشته توجه زیادی ندارم و فقط با دوستان در ارتباط هستم. در روز اول صحبت درباره نقش، من از کارگردان پرسیدم جاهد چه شخصی است و ایشان با تعجب گفت ناصر محمدخانی را هم نمی‌شناسی؟ بازهم گفتم نه و گفتم چون می‌خواهم بدون هیچ پیش‌داوری نگاه خودم را داشته باشم. ترجیح می‌دهم فقط به متن تکیه کنم.

 • به تحقیق درباره نقش اعتقادی ندارید؟

اعتقاد دارم. برای این نمایش به خصوص چنین کاری را انجام ندادم. نمی‌دانم چرا عمدی در ذهنم به وجود آمد که باعث شد نروم و درباره شهلا جاهد تحقیقی انجام بدهم. نمی‌خواستم به هیچ‌وجه تحت تاثیر کلیت پرونده قرار بگیرم و هر چقدر کارگردان به جملات مطرح شده توسط جاهد در زمان محکمه‌اش استناد می‌کرد من قبول نکردم.

 • فیلم‌های محاکمه جاهد را هم ندید؟

 تا دو روز مانده به بازبینی نمایش این کار را انجام ندادم و بعد رفتم بررسی‌هایی انجام دادم و متوجه شدم فیلم هومن سیدی خشم و هیاهو بر اساس پروند جاهد ساخته شده است و این حادثه یکی از سنگین‌ترین و طولانی‌ترین پرونده‌های قضایی بوده و هنوز برایم علامت سوال است که آیا شهلا جاهد واقعا قاتل بوده یا نه؟ البته ترجیح می‌دهم وارد این قضایا نشوم و فقط نقشی را بازی کنم که کارگردان از من خواسته و نویسنده نوشته است. به‌هرحال بعد از آشنا شدن با وضعیت کلی زندگی شهلا جاهد و دیلبوگ‌های تاثیر‌گذارش در روز اعدامش «من کسی را نکشته‌ام. من بی‌گناهم و اشتباه می‌کنید و به من فرصت بدهید» به کلی منقلب شدم و حالم بد شد.

 • اسم ناصر محمدخانی هم در نمایش تغییر پیدا کرده؟

 بله، بهزاد شده است.

 • نمایش کژدم می‌تواند مثل پرونده شهلا جاهد در تیررس نگاه مردم و جامعه قرار بگیرد؟

همین‌طور است. نگاه مردم و جامعه برای من درباره این نمایش بسیار مهم است. هر شب که روی صحنه می‌روم حس می‌کنم زیر این نگاه قرار دارم و همین امر نیز بازی من را سخت کرده و تجربه جدیدی را برای من رقم‌زده است، هر نقش واقعی و رئالی که بازی می‌کنم ناخودآگاه حس می‌کنم ممکن است داستانی که روایت می‌شود، داستان واقعی یکی از مخاطبانی باشد که در سالن حضور دارد و مدت‌ها بود که استرس بازی روی صحنه را نداشتم. با این شرایط هر شب این اجرا با کلی استرس و تشویش می‌روم روی صحنه و این اذیتم می‌کنم.

 • شهلا جاهد را عاشق دیدید و یا یک ساده‌لوح ؟

من عاشق دیدمش. ...

 • اما قبول کردن قتل در وهله اول بازجویی‌ها به خاطر ناصر محمدخانی تاکیدی بر ساده لوحی‌اش دارد که موقعیت بغرنجش را درک نمی‌کند؟

شهلا آن‌قدر ناصر را دوست داشته که به خاطرش حاضر شده قتل را بر گردن بگیرد. من شهلا جاهدی را بازی کردم که به طزر وحشتناکی عاشق است. در زمان اعدامش نیز همچنان به عاشق بودنش تأکید دارد.

ارسال دیدگاه شما

 • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.