انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10048 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۲ - 17:27
شفاف‌سازی عملکرد ۱۲ ساله
گزارش خبری-تحلیلی ستاره صبح از مأموریت شورا به شهردار پایتخت

شفاف‌سازی عملکرد ۱۲ ساله

ستاره صبح-گروه سیاسی: حمید‌رضا عادل - محمد باقر قالیباف، در حالی ابتدای ماه جاری کرسی شهرداری پایتخت را پس از ۱۲ سال واگذار کرد که کارنامه عملکرد وی موافقان و مخالفان دارد. حامیان قالیباف، حجم بالای پروژه‌های اجرایی، توسعه خطوط مترو، توجه به توسعه اماکن زیرساختی و فرهنگی و... را به عنوان نشانه‌های موفقیت کارنامه وی می‌دانند. در مقابل مخالفان معتقدند رویداد‌هایی مانند واگذاری‌های خارج از ضابطه برخی از املاک شهرداری، عدم توجه به تناسب درآمد‌ها و مخارج، عدم برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار پایتخت، تراکم‌فروشی، بدهی‌های کلان به پیمانکاران ، قطع هزاران هکتار باغات و درختان و ... مسائلی است که باعث می‌شود نتوان عملکرد قالیباف در ۱۲ سال گذشته را مثبت و موفق ارزیابی کرد. حال اعضای شورای پنجم پایتخت تصمیم گرفته‌اند گزارش شفافی از شرایط فعلی تهران تهیه و به مردم ارائه کنند. آن‌ها روز گذشته با رأی به دوفوریت طرح «ارائه گزارش ۱۰۰ روزه و گزارش بر سند تحول و تغییر مدیریت شهر تهران»، محمدعلی نجفی را ملزم به ارائه کارنامه عملکرد قالیباف در ۱۲ سال گذشته کردند. محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر در این جلسه و پس از تصویب این طرح گفت: «شهردار تهران ملزم است ظرف ۱۰۰ روز عملکرد قالیباف را به‌عنوان شهردار ۱۲ ساله تهران در بخش‌های مختلف تهیه و به شورا و مردم ارائه کند.»

ستاره صبح-22 روز از آغاز به کار دوره پنجم شوراها می‌گذرد و اعضای آن در حال تشکیل کمیسیون‌ها و کمیته‌های مربوطه هستند. با توجه به آنکه اصلاح‌طلبان پس از 14 سال در شورای پایتخت حائز اکثریت شده‌اند، انتظار می‌رفت که دیر یا زود بررسی کارنامه شهردار پیشین تهران آغاز شود؛ به نظر می‌رسد نمایندگان شورا مُصر هستند هر چه زودتر دریابند که در 12 سال گذشته در دوره مدیریت محمدباقر قالیباف چه گذشته است. در همین ارتباط عضای شورای شهر تهران روز گذشته با رأی به دوفوریت طرح ارائه گزارش 100 روزه و گزارش بر سند تحول و تغییر مدیریت شهر تهران، نجفی را ملزم به ارائه کارنامه عملکرد قالیباف کردند. 

به گزارش انتخاب، دو فوریت طرح با 18 رأی به هیئت رئیسه ارسال شد که با اکثریت آرا حداکثری تصویب شد. 
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران گفت: شهردار تهران ملزم است ظرف 100 روز عملکرد قالیباف را بعنوان شهردار 12 ساله تهران در بخش‌های مختلف تهیه و به شورا و مردم ارائه کند.
همچنین سید حسن رسولی، عضو شورای شهر تهران نیز در این باره گفت: ما به مردم قول داده‌ایم که ظرف 3 ماه گزارشی از وضعیت شهر تهران در بخش‌های مختلف تهیه کنیم، اما متاسفانه در این مدت با اطلاعات متناقض و غیراستناد مواجه شدیم.
وی گفت: طی 12 سال 113 هزار میلیارد تومان برای شهر هزینه شده است و برخی این عملکرد را سیاه و برخی سفید می‌دانند. 
تذکر حبیب‌زاده درباره املاک نجومی 
بسیاری انتظار دارند که این بررسی‌ها در نهایت به روشن شدن ابعاد مختلف واگذاری‌های املاک در شهرداری منجر شود. در همین ارتباط روز گذشته افشین حبیب‌زاده، عضو شورا، با بیان اینکه براساس بند 6 ماده 55، شهرداری می‌تواند اراضی خود را با حفظ مالکیت به طور رایگان در اختیار سازمان‌ها و... قرار دهد، گفت: متاسفانه شاهد هستیم در سازمان املاک واگذاری‌هایی بر خلاف قانون و بدون مصوبه شورا انجام می‌شود.
وی گفت: همچنین مبالغی در بودجه سال 96 برای کمک به افراد خاص منعقد شده که به جهت تعدد و رعایت شأن افراد از اعلام اسامی آن‌ها خودداری می‌کنم؛ اما اسناد و مدارک کاملی در این خصوص دارم.
رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه لازم است از این روند واگذاری‌ها جلوگیری شود و املاک به شهرداری برگردانده شود، گفت: در قالب یک طرح فوری باید این مهم محقق شود.
به گزارش انتخاب، محسن هاشمی‌رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران، در واکنش به تذکر افشین حبیب‌زاده به واگذاری‌های خاص در شهرداری تهران گفت: من نیز سخنانی دارم، اما در حال حاضر از بیان آن خودداری می‌کنم.
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه اسناد و مدارکی در این خصوص وجود دارد، گفت: از رئیس کمیته عمران درخواست می‌شود که اسناد و مدارک خود را به امینی رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی بدهد تا کمیسیون حقوقی نیز در این امر مهم تحقیقاتی داشته باشد.
ریشه‌ها و ابعاد املاک نجومی
سوم شهریور سال گذشته بود که اولین گزارش درباره واگذاری املاک شهرداری با 2 هزار میلیارد تومان تخفیف و تقسیط خاص شهردار تهران به برخی از مدیران شهرداری تهران با اظهارات اعضای شورا در صحن علنی شورای چهارم منتشر شد. پس از این گزارش بود که سایت معماری‌نیوز اقدام به انتشار مرحله‌ای فهرست املاک واگذارشده که بعدها به «املاک نجومی» معروف شد، کرد. خبر این ماجرا بلافاصله به یکی از داغ‌ترین اخبار کشور بدل شد و موجی فراگیر از واکنش‌ها را به دنبال داشت.
انتشار این گزارش توجه‌های بسیاری را به خود جلب و نهاد‌های مختلفی، از جمله سازمان‌های مردم نهاد، قوه قضاییه‌، مجلس شورای اسلامی، دولت و.. به این موضوع ورود پیدا کردند. 
در این میان سازمان مردم نهاد دیدبان شفافیت و عدالت به ریاست احمد توکلی به درخواست شهردار وقت تهران به موضوع وارد شد و در مدتی کوتاه گزارش مفصلی در این ارتباط تهیه کرد. احمد توکلی طی کنفرانسی مطبوعاتی که به فاصله کوتاهی پس از فاش شدن ماجرا برگزار شد، گفت: مساحت کل املاک واگذار‌شده ١٧٠١٨ متر مربع و ارزش فروش تمام ١٠٨ واگذاری در مجموع به قیمت کارشناسی ٨٢٥ میلیارد تومان و کل تخفیف داده شده 3/24 میلیارد تومان بوده است. 
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «هدف از تصویب طرحی برای واگذاری تأمین مسکن برای تمامی همکاران فعلی و آتی شهرداری و پرسنل این نهاد است، بنابراین ستادی که برای اجرای مصوبه تشکیل شده است، به ‌هیچ ‌عنوان صلاحیت تصمیم‌گیری واگذاری ملک به افراد خارج از شهرداری را نداشته است، در‌حالی‌که تعدادی از دریافت‌کنندگان مذکور در فهرست منتشر‌شده، از افراد بیرون از شهرداری هستند. به‌عنوان مثال می‌توان از یک مدیر ارشد اجرایی یاد کرد که آپارتمان 299 متر‌مربعی واقع در نیاوران، با قیمت کارشناسی 8/1 میلیارد تومان، با ٥٢٥ میلیون تومان تخفیف به وی واگذار شده است».
در بند دیگری از این گزارش تأکید شده است که «در این دستورالعمل، تخفیف یا تقسیط در هزینه‌های مربوط به ساخت‌وساز که باید به شهرداری پرداخت شود، مجاز شناخته شده است که هیچ دلالتی بر امکان واگذاری خانه و آپارتمان با تقسیط و تخفیف به افراد ندارد. همچنین به موجب جزء (ه) این دستورالعمل، مشمولان این طرح، صرفا تعاونی‌ها هستند نه افراد؛ بنابراین به طور کلی، واگذاری به افراد هر چند از کارکنان شهرداری بوده باشند، قانونی نبوده است بنابراین تمام واگذاری‌ها به اشخاص، از کارکنان شهرداری یا بیرون آن، به استناد این مصوبه، وجاهت قانونی ندارد».
همچنین مدیر سازمان مردم‌نهاد شفافیت و عدالت در بند دیگری آورده است: «بر اساس قانون، فروش اموال منقول و غیرمنقول شهرداری از طریق مزایده کتبی صورت خواهد گرفت؛ بنابراین فروش یا هر نوع واگذاری موضوع این املاک توسط شهرداری، باید از طریق مزایده کتبی صورت پذیرد که نپذیرفته است». در این گزارش گفته شده که شهرداری در توجیه واگذاری املاک، به قوانین و مقررات مختلفی استناد و استدلال کرده که از نظر ما وجاهت ندارد اما این گزارش استدلال‌های شهرداری تهران را وارد ندانسته است. این نهاد در گزارش خود آورده است: «در مواردی که واگذارکنندگان املاک، خود نیز از دریافت‌کنندگان این املاک بوده‌اند، مثلا دو مدیر یکی آپارتمانی به مساحت ١٦٤ مترمربع در ظفر و دیگری آپارتمانی به مساحت ٢٢٩ مترمربع در فرمانیه را به قیمت کارشناسی به ترتیب ٨٥٥ میلیون تومان و دو میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان را با تخفیف ٣٠٠ و ٢٠٠ میلیون تومان می‌خرند، موضوع تحصیل مال از طریق نامشروع موضوع قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری مصوب ١٣٦٧ مطرح می‌شود».
گزارش مبسوط سازمان دیدبان شفافیت و عدالت تا حدودی بر زوایای تاریک این ماجرا، نور انداخت و اندکی ابعاد مختلف ماجرا را روشن کرد، با این وجود انتظار می‌رود اعضای فعلی شورای شهر که خود در سال گذشته از منتقدین سر سخت این ماجرا بودند، از جایگاه حقوقی، به این ماجرا ورود کرده و ضمن پرهیز از دخالت دادن حب و بغض‌های سیاسی، گزارشی شفاف و دقیق از این ماجرا به مردم ارائه دهند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.