انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 10043 | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۱۲ - 19:17
مهر تأیید بر تحریم  روسیه ایــران کره شمالی !
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح از تازه‌ترین اقدام ضد ایرانی

مهر تأیید بر تحریم روسیه ایــران کره شمالی !

گروه دنیا: رکس تایلرسون، یکی از تاجران و مدیران نفتی مورد اعتماد رئیس‌جمهور در دستگاه دیپلماسی ایالات متحده است که اندکی فضا را تلطیف کرده و تلاش می‌کند اختلافات و تنش‌ها را کاهش دهد. با این وجود گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی حاکی از آن است که با این اختلاف‌نظرها ممکن است رکس تایلرسون ترجیح دهد پیش از پایان سال جاری میلادی کرسی وزارت را ترک کند. مخالفت مقامات کاخ سفید در عزل و نصب‌های وزارت خارجه، اختلاف نظر‌ها درباره بحران‌های شرق آسیا و روابط واشنگتن با اتحادیه اروپا و ناتو از جمله مسائلی است که باعث تنش در روابط تایلرسون و ترامپ شده است. با این وجود به نظر می‌رسد توافق هسته‌ای و تأیید پایبندی ایران بر آن، مانند بنزین اختلاف را شعله‌ور کرده است. کار به جایی رسیده که رئیس‌جمهور آمریکا تیمی خارج از وزارت خارجه را مأمور آن کرده تا سندی دال بر نقض برجام توسط ایران ارائه کنند تا بهانه برای خروج آمریکا از این توافق شود. ترامپ چندی پیش گفته بود که «اگر دست من بود همان 180 روز پیش از توافق هسته‌ای خارج می‌شدم. امیدوارم تیم من در 90 روز آینده عدم پایبندی تهران بر توافق هسته‌ای را تأیید کنند.» اختلاف میان ترامپ و تایلرسون تنها در سطح گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای بود، اما روز گذشته وزیر خارجه ایالات متحده بر این گمانه‌زنی‌ها مهر تأیید زد و گفت: «من و او بر سر مسائلی چون برجام اختلاف نظر داریم.» در همین حال به گزارش خبرگزاری‌‌ها روز گذشته ترامپ قانون« مقابله با دشمنان امریکا از طریق تحریم‌ها» را امضا کرد. 50 صفحه این قانون روسیه، 15 صفحه ایران و 8 صفحه آن کره شمالی را هدف قرار داده است، در تحریم‌های تازه روسیه بیش از ایران و کره شمالی زیر تیغ تحریم قرار می‌گیرد.

ستاره صبح-اختلاف دونالد ترامپ با رکس تایلرسون بر سر مسائل مختلف، به ویژه توافق هسته‌ای با ایران، از جمله موضوعاتی است که رسانه‌های ایالات متحده طی هفته‌های اخیر به آن پرداخته‌اند. چندی پیش «فارین پالسی» در گزارش اصلی خود به نقل از منابع آگاه و نزدیک به وزارت خارجه امریکا و کاخ سفید گزارش داد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا به‌شدت از تأیید پایبندی ایران به برجام از سوی رکس تیلرسون وزیر امور خارجه دولت اش ناراضی است. حال وزیر خارجه آمریکا بر این اختلاف مهر تأیید زده و برای اولین‌بار به طور علنی اذعان کرد که در زمینه سیاست خارجی به خصوص توافق هسته‌ای ایران با رئیس‌جمهور اختلاف نظرهایی دارد. بر اساس گزارش رویترز «رکس تیلرسون» علنا گفته است که بر سرمسائلی چون توافق هسته‌‌ای با ایران (برجام) با «دونالد ترامپ» اختلاف نظر دارد.رکس تیلرسون در یک کنفرانس خبری در شهر «واشنگتن»، روابط خود را با رئیس‌جمهوری آمریکا «خوب» توصیف کرد و اظهار داشت که در بیان دیدگاه‌ هایش با وی هیچ مشکلی ندارد.وزیر خارجه آمریکا گفت: «من و او بر سر مسائلی چون برجام و این که چگونه باید از آن استفاده کرد، اختلاف نظر داریم. آمریکا با دیگر طرفین عضو توافق هسته‌ای (1+5) به ویژه سه کشور اروپایی همکاری خواهد کرد تا اطمینان یابد برجام به طور کامل اجرا می‌شود.»وزیر خارجه آمریکا با این حال تاکید کرد که برجام تنها مربوط به بخش کوچکی از فعالیت‌های ایران است و تمام فعالیت‌های ایران در منطقه را نادیده می‌گیرد.وی در ادامه به برنامه موشکی و اقدامات ایران در کشورهای عراق، سوریه و یمن هم اشاره کرد.
تعجب مشاور اوباما از بی‌اطلاعی تایلرسون
در همین ارتباط «بن رودس»، مشاور سابق باراک اوباما با انتقاد از سخنان وزیرامور خارجه آمریکا درباره پایبندی ایران به برجام ‏هشدار داد که در صورتی که ترامپ توافق هسته‌ای را زیر پا بگذارد، اعتبار آمریکا برای حل بحران شبه‌جزیره کره از بین ‏خواهد رفت. ‏به گزارش ایرنا «بن رودس» در صفحه توئیتر خود ‏نوشت: اگر ترامپ توافق با ایران را پاره کند، درحالی‌که تهران به آن پایبنده بوده است، دیگر چه لزومی خواهد داشت که چین و کره‌شمالی فکر کنند که می‌توان به توافق هسته‌ای در شبه‌جزیره کره دل بست؟ رودس همچنین رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا را فردی بی‌اطلاع نامید و سخنان وی درباره عدم پایبندی ایران به برجام ‏را رد کرد. مشاور سابق اوباما با انتقاد از ادعای اخیر تیلرسون مبنی بر اینکه تحریم‌های ایران پیش از اینکه تهران به وعده‌های خود عمل ‏کند، برداشته شده است، نوشت: شگفت‌انگیز است که وزیر امور خارجه آمریکا تا این حد بی‌اطلاع باشد.همه تعهدات اصلی ایران در ‏توافق قید شده است.
نارضایتی ترامپ از ادامه اجرای برجام 
موضوع پایبندی ایران بر توافق هسته‌ای و ادامه حیات آن، همچنان در کانون توجهات رسانه‌های آمریکایی و تحلیل‌گرای این کشور قرار دارد. «استیو بِنِن» تحلیلگر سیاسی آمریکایی با ابراز نگرانی از تاثیر رویکرد رئیس‌جمهوری آمریکا بر آینده برجام گفت که دونالد ‏ترامپ از اینکه می‌بیند بر خلاف انتظارش، ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده عصبانی است.‏ «بِنِن» در تارنمای MSNBNEWS نوشت: مسئله بزرگ ‏دونالد ترامپ این است که یکی از پرونده‌های مهم سیاست خارجی ایالات متحده دقیقا همانطور که طراحی شده است، کار می‌کند ‏و او آرزو دارد که نکند‎.‎ وی تصریح کرد: ترامپ به عنوان یک نامزد ریاست جمهوری گفته بود که توافق هسته‌ای بین المللی با ایران فاجعه است. با این ‏حال در جایگاه یک رئیس‌جمهوری کشف کرده است که این سیاست کاملا خوب عمل می‌کند و از این مسئله بشدت خشمگین است. ‏هدف جدید ترامپ این است که از پاسخی‌هایی آغاز کند که برای وی خوشایند است و سپس از تیم خود بخواهد که با مهندسی ‏معکوس آن پاسخ ها، به نتیجه دلخواه وی برسند.‏
گزینه‌های ترامپ درباره برجام
در حالی‌که وزارت خارجه دولت دونالد ترامپ دوبار تاکنون تایید کرده که ایران به مفاد قرارداد اتمی تیرماه 1394 پایبند بوده است، شواهدی به چشم می‌خورد که ترامپ قصد دارد تا دستاورد چشمگیر اوباما را در سیاست خارجی، از میان بردارد. در همین ارتباط سید حسین موسویان، دیپلمات پیشین و عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان می‌نویسد: «مسئله بغرنج برای کاخ سفید و متحدانش این است که خروج از برجام در شرایطی که ایران طبق گفته تمامی ناظران بی‌طرف کاملا به تعهدات خود پای‌بند بوده است، موجب انزوای ایالات متحده خواهد شد. باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و یکی از منتقدان مشهور برجام، گفته است: نقض این توافق باید توسط ایران باشد نه اینکه بر دوش ایالات متحده بیافتد. زیرا می‌خواهیم متحدان‌مان با ما همراه باشند. یک منبع آگاه در واشینگتن که نخواست نامش فاش شود، به نویسنده گفت که دراین مورد کاخ سفید این راه‌ها را دردست بررسی دارد: ایران را به عدم التزام فنی و نقض محدودیتهای مواد هسته‌ای پیش‌بینی شده در توافق متهم کند. به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دسترسی به تاسیسات نظامی حساس در ایران فشار آورد تا خودداری ایران، را دستمایه خروج از توافق قراردهد. مذاکره مجددی را پیرامون توافق آغاز کند تا پیشرفت غنی‌سازی در ایران کاملا متوقف و محدودیت‌های موقت برنامه هسته‌ای پیش بینی شده در برجام، دائمی شوند. برای اعتبار بخشیدن به یک گزارش دستگاه اطلاعاتی آلمان تلاش کند؛ گزارشی که مدعی بود ایران به «فعالیت‌های مرتبط با تدارک برای تکثیر غیر قانونی سلاح‌ هسته‌ای» ادامه می‌دهد. چنین کاری به رغم آن صورت می‌گیرد که گزارش مذکور قبلا از سوی دولت اوباما و کارشناسان مستقل، ردشده است. 
جهت زمینه‌چینی‌های لازم، متحدان منطقه‌ای ایالات متحده، به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی، اخیرا لابی ‌با کنگره را آغاز کرده‌ و خواسته‌اند که حق غنی‌سازی برای آنان به رسمیت شناخته شود. زیرا که برجام به «ایران شیعه» اجازه داده تا چنین کاری را بکند. سناتور کورکر نیز با اشاره به این موضوع، گفته است که «ما باید در نهایت به جایی برسیم که مذاکرات دیگری را بر سر این توافق انجام دهیم تا آنان هرگز حق غنی‌سازی نداشته باشند.» ترامپ در جریان نشست G20 در هامبورگ نیز بر خلاف نص برجام که هرگونه اقدام ضد روابط عادی اقتصادی با ایران توسط سایر کشورها را ممنوع می‌کند، از رهبران کشورهای خارجی خواست تا تجارت با ایران را متوقف کنند. کاخ سفید ترامپ در آستانه اقدامی (استراتژی جدید درمورد ایران) است که نتیجه آن عواقبی جدی برای صلح و ثبات خاورمیانه و جغرافیایی فراتر از آن خواهد داشت. درعین حال ترامپ چندگزینه می‌تواند داشته باشد. مشکل دولت ترامپ با ایران، به اختلافات آمریکا و ایران در مسائل منطقه‌ای بازمی‌گردد. دراین مورد کاخ سفید باید درک کند که برجام اولا یک توافق چند جانبه است که پنج قدرت دیگر جهانی نیز در آن دخیل هستند و نه توافق دوجانبه بین ایران و آمریکا؛ و ثانیا توافقی است که تنها درمورد اختلاف هسته‌ای صورت گرفته ضمن اینکه کف مطالبات طرفین را دربردارد و نه سقف خواسته‌های دوطرف را. دلیل اصلی ستیز آمریکا با ایران، بخاطر حقوق بشر و تروریسم نیست، تروریسمی که امروزه عراق، افغانستان، سوریه و لیبی را به آتش کشیده و حتی بی‌گناهان بسیاری را نیز در غرب کشته است. واضح است که در مورد حقوق بشر، ایران چندین سال‌ نوری از برخی متحدان نزدیک آمریکا در منطقه، از جمله عربستان سعودی، جلوتر است. واقعیت این است که ایران تنها قدرت منطقه است که مستقیما بر ضد داعش و القاعده می‌جنگد؛ و اگر مداخله ایران نمی‌بود، شاید بغداد و دمشق در اشغال آنها بود.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.